مقالات

عنوان: از تاریخ: تا تاریخ:
 • گریس ها و روانکارها

  روانکارها را در یک نگاه می توان به دو دسته بزرگ روانکارهای خودرو و روانکارهای صنعتی تقسیم کرد.روانکارهای صنعتی نیز به سه دسته عمده روغن ها صنعتی ، گریس ها و روانکارهای ویژه دیگر مثل روانکارهای فلز کاری و غیره تقسیم نمود. روانکار ماده ای جامد ، نیمه جامد، مایع و گاز است که برای کاهش اصطکاک بین دو سطح در بین آنها قرار می گیرد و مهمترین مثال آن روغن های روانکار است.

  تاریخ درج:7 تیر 1396
  گریس ها و روانکارها
 • کابل ها

  هر نوع هادی الکتریسیته که توسط ماده ای از محیط اطراف خود عایق شده باشد را کابل می گویند. در انتقال انرژی با قدرت بالا، برای کاهش افت حرارتی در سیم ها، باید ولتاژ خط را بالا برد که در این صورت جریان مدار کاهش می یابد. سیم ها اکثرا برای انتقال انرژی در منازل و روشنایی ها استفاده می شود و کابل ها در کارخانجات و اماکن صنعتی استفاده می کردند. البته کابل های تلفن از نظر ساختمانی و کاربرد با کابل های برق متفاوت می باشند.

  تاریخ درج:24 خرداد 1396
  کابل ها
 • PLC چیست

  PLC یا به عبارتیProgrammable Logic Controller که به نام Programmable Controller نیز شناخته می شود کنترل کننده برنامه پذیری است که از خانواده کامپیوترها به شمار می آید. PLC کنترل کننده ی نرم افزاری است که در قسمت ورودی، اطلاعاتی را به صورت باینری دریافت و آنها را طبق برنامه ای که در حافظه اش ذخیره شده پردازش می نمایند و نتیجه ی عملیات را نیز از قسمت خروجی به صورت فرمان هایی به گیرنده ها و اجرا کننده های فرمان (Actuators) ارسال می کند. به عبارت دیگر PLC عبارت از یک کنترل کننده ی منطقی است که می توان منطق کنترل را توسط برنامه برای آن تعریف نمود و در صورت نیاز، به راحتی آن را تغییر داد.

  تاریخ درج:24 خرداد 1396
  PLC چیست
 • فلنج چیست؟

  فلنج ها ابزار و صفحه های دایره ای شکل اند که دارای سوراخ هایی دراطرافشان هستند و برای اتصال استفاده می شوند. کاربرد اصلی آن ها بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد دیگر آن می توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره کرد.

  تاریخ درج:21 خرداد 1396
  فلنج چیست؟
 • عملگرها

  عملگر یا همان Actuator در واقع همان عنصری هست که در آخر هر سیستم کنترلی قرار می گیرد و کاری را انجام می دهد، در واقع به بیان ساده تر مهم ترین بخش یک سیستم عملگر می باشد که فعالیت مورد انتظار را انجام می دهد، این فعالیت می تواند در مدل ها و سیستم های مختلف باشد. برای مثال در یک سیستم هیدرولیکی عملگر سیستم، جک ها می باشند که می توانند حرکت های خطی را برای آن سیستم ایجاد نمایند.

  تاریخ درج:17 خرداد 1396
  عملگرها