جک هیدرولیک (سیلندر هیدرولیک)

اشتراک :

جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک چیست؟

هر گونه واحد هیدرولیکی که از یک پیستون یا پلانجر ساخته شده و درون یک محفظه ی استوانه ای توسط سیال تحت فشار کار انجام دهد، سیلندر نامیده می شود. از عملگرها در سیستم هیدرولیک به منظور تبدیل قدرت سیال تحت فشار به قدرت مکانیکی استفاده می شود؛  به عبارت دیگر عملگر وسیله ای است که توان هیدرولیکی را به توان مکانیکی تبدیل می کند.

سیلندر ها عضوی تاثیرگذار در سیستم های هیدرولیک هستند که با دریافت سیال تحت فشار از خط تغذیه، پیستون موجود در داخل سیلندر هیدرولیک را در امتداد خط راست حرکت می دهند؛ مقدار نیروی خروجی برابر حاصلضرب فشار در سطح پیستون است. مقدار کار انجام شده در هر کورس نیز برابر حاصلضرب فشار در سطح پیستون در جابه جایی پیستون است. میزان قدرت به وجود آمده به دبی روغن، افت فشار در جک و راندمان کلی آن بستگی دارد. لازم به تاکید است که سرعت انجام کار به مقدار دبی سیال ورودی به داخل سیلندر هیدرولیک بستگی دارد. عملگرها می توانند مانند سیلندر حرکت خطی و مانند موتور حرکت دورانی تولید نمایند.

انتقال حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر، وارد کردن فشار مستقیم، حرکت مستقیم کاهشی و غیره از جمله موارد کاربرد سیلندرهای هیدرولیک خطی است.

آنچه در سیلندر هیدرولیک عامل حرکت محسوب می شود، نیروی سیال تحت فشار است. هر سیستم هیدرولیک شامل یک موتور هیدرولیکی، یک پمپ هیدرولیکی، تعدادی سیلندر و مجموعه ای از اتصالات و قطعات مکمل است. هر سیلندر هیدرولیک نیز متشکل از بدنه، پیستون، میله پیستون و قطعات آببند است.

اجزای سیلندر هیدرولیک

اجزای جک هیدرولیک
ردیف نام اجزا ردیف نام اجزا
1 گردگیر 7 پیستون
2 آب بند 8 اورینگ
3 بیرینگ 9 رینگ بلبرینگ
4 Cap (درپوش) 10 آببند پیستون
5 مسیر حرکت پیستون 11 پیچ و مهره
6 بدنه سیلندر 12 پایه

سیلندر هیدرولیک چیست؟

به طور کلی سیلندر از یک استوانه یا لوله، پیستون و میله پیستون و دو کلاهک انتهایی و واشر های آب بندی روغن تشکیل شده است. به طور معمول استوانه، یک لوله فولادی یا چدنی بدون درز بوده که سطح داخلی آن به خوبی صیقل داده شده می باشد. میله پیستون نیز از فولاد با روکش کُرُم ساخته شده تا محافظت لازم صورت پذیرد. دهانه سیلندر در کلاهک انتهایی تعبیه شده که معمولاً بر روی لوله پیچ یا جوش می شود.

سیلندر هیدرولیک چیست؟

یکی از مباحث مهم در سیلندر های هیدرولیک، نحوه آب بندی آنها در هنگام تحت فشار قرار گرفتن می باشد. به عنوان مثال زمانی که روغن به سمت پیستون سیلندر وارد می شود، باید مجموعه سیلندر به نحوی آب بندی شود که روغن به سمت میله پیستون نفوذ نکند تا فشار وارده از سوی بار به خوبی تحمل شود. لذا آب بندی سیلندر ها بسیار مهم می باشد.

انواع سیلندر هیدرولیک

سیلندر های هیدرولیک طبق نحوه عملکردی که دارند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. سیلندر خطی یک طرفه و سیلندر خطی دو طرفه دو نمونه پرکاربرد از انواع سیلندر های هیدرولیک هستند.

سیلندر هیدرولیک دو طرفه

در سیلندر خطی دو طرفه هیدرولیک، فشار سیال به هر دو طرف سیلندر وارد می شود و به این ترتیب کار در هر دو طرف انجام می شود. حرکت رفت و برگشت در آنها توسط فشار روغن انجام می شود. به عبارت دیگر در هر دو کورس رفت و برگشت توانایی اعمال نیرو خواهد داشت. سیلندر های دو طرفه می توانند به صورت دو محوره یا تک محوره باشند. در سیلندر دو محوره قطر دو پیستون مساوی است و نیروهای وارد شده در دو جهت یکسان است.

نماد شماتیک سیلندر هیدرولیک دو طرفه

در تصویر زیر نمونه ای از یک سیلندر هیدرولیک که در دوطرف کار انجام می دهد را مشاهده می کنیم؛ واضح است که سرعت حرکت دو میله پیستون با هم برابر است.

نمونه ای از ساختار داخلی سیلندر هیدرولیک دو طرفه

ساختار داخلی سیلندر هیدرولیک دو طرفه

عملکرد جک دو طرفه

با ورود جریان روغن از دهانه ورودی (سمت پیستون) به سیلندر، پیستون تحت فشار قرا گرفته و شروع به فشارسازی می نمایند. پس از آنکه فشار به حد کافی رسید، میله پیستون شروع به حرکت نموده و مایع فشرده موجود در قسمت میله پیستون از طریق دهانه مرتبط به مخزن روغن تخلیه می گردد. حرکت معکوس یعنی برگشت میله پیستون بدین ترتیب که روغن فشرده از دهانه میله پیستون وارد لوله سیلندر شده و پس از فشارسازی، روغن فشرده بخش پیستون از دهانه سمت پیستون به مخزن روغن تخلیه و در نهایت میله پیستون به داخل سیلندر برمی گردد.

عملکرد سیلندر در حرکت رفت و برگشت

در سیلندر های دوطرفه با یک میله پیستون، با وجود یکسان بودن دبی، دو نیرو و سرعت مختلف در حرکات رفت و برگشت به دست می آیند. علت این امر، تفاوت در سطح مقطع دو سمت پیستون می باشد. به علت به وجود میله پیستون در سمت راست، حجم فضای خالی کمتری نسبت به سمت چگ یعنی از از سمت پشن پیستون می باشد. با توجه به قانون و رابطه پیوستگی V=Q/A، با کاهش سطح مقطع، سرعت افزایش می یابد. در ضمن کوچکتر بودن سطح مقطع در سمت میله پیستون، باعث تولید نیروی کمتر می شود. بنابراین می توان نتیجه گیری نمود که در این سمت، سرعت بیشتر و نیرو کمتر است. برای درک این مفهوم مدار زیر را در نرم افزار Fluidsim رسم کنید.

عملکرد سیلندر در حرکت رفت و برگشت

سرعت سیلندر

سرعت حرکت سیلندر وابسته به دبی روغن ورودی و سطح مقطع سیلندر و میله پیستون آن می باشد. اگر دبی ورودی یکسان باشد سرعت از طریق رابطه زیر بدست می آید.

 • V=Q/A
 • V: سرعت پیستون
 • Q : دبی روغن 
 • A: سطح مقطع پیستون

به علت آنکه حجم در سمت میله پیستون کوچکتر است بنابراین در زمان برگشت، سیلندر زودتر، با سرعت بیشتر و در زمان کمتری نسبت به حرکت رفت مسیر را طی نموده و به مکان اولیه برمی گردد. در نتیجه سرعت در موقع حرکت به داخل بیشتر از سرعت در موقع حرکت خروجی می باشد.

سیلندر هیدرولیک یک طرفه

نوعی دیگر از سیلندر هیدرولیک خطی وجود دارد که به سیلندر برگشت فنری معروف است. در این سیلندر ها با برداشتن فشار، پیستون به کمک نیروی فنر به حالت اولیه خودش برمی گردد. در تصویر زیر نمونه ای از یک سیلندر هیدرولیک که برگشت فنری می باشد را مشاهده می کنید.

سیلندر هیدرولیک یک طرفه

سیلندر های برگشت فنری به دلیل محدودیتی که فنرها دارند برای مواردی که طول کورس زیاد باشد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

لازم است به این نکته اشاره شود که اگر برای بازگشت پیستون در سیلندر هیدرولیک یک طرفه از فنر استفاده نشود، برگشت به حالت اول به کمک نیروی وزن یا یک روش مکانیکی دیگری خواهد بود.

نحوه انتخاب صحیح سیلندر هیدرولیک

ویژگی هایی که قبل از خرید سیلندر هیدرولیک باید به آن توجه کرد:

 1. قطر سیلندر
 2. طول کورس سیلندر
 3. ماکزیمم فشار کاری سیلندر

پیش از انتخاب و خرید یک سیلندر هیدرولیک خطی باید سه مورد مذکور مشخص شوند.

نحوه نصب جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک خطی

روش های گوناگونی برای نصب سیلندر هیدرولیک خطی وجود دارد. لازم است این نکته را در خاطر داشت که نصب صحیح سیلندر نقش موثری در عملکرد درست سیلندر دارد. سه روش اصلی برای نصب سیلندر هیدرولیک شامل پایه فلنجی، پایه خط محوری و پایه کفی از روش های مرسوم نصب سیلندر های هیدرولیک است.

نحوه نصب سیلندر هیدرولیک خطی

سیلندر ها دارای اشکال، طرح ها و اندازه های ساختمانی متفاوتی هستند. یکی از روش های اتصال ابتدا و انتهایی به بدنه، استفاده از میله های اتصال می باشد. این روش از قدیمی ترین و معمول ترین روش ها بوده و در سیلندر های سنگین مورد استفاده ماشین ابزار با کاربرد خاص می باشد.

روش دیگر اتصال، نصب درب های انتهایی به وسیله فلنج به بدنه سیلندر می باشد. این سیلندر ها دارای بدنه استوانه ای و جدار ضخیم بوده و قابلیت تحمل تنش های بالا و درجه حرارت های بالا می باشد. این نوع سیلندر ها در صنایع فولادسازی بیشتر مورد استفاده قرا می گیرد.

یک روش دیگر اتصال درپوش ها، اتصال رزوه ای می باشد که از این روش در مواردی که محدودیت فضا وجود داشته باشد به خصوص در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از سیلندر ها نیز به صورت بدنه یکپارچه و سر و ته جوشی هستند. این نوع سیلندر ها از لحاظ قیمتی ارزان تر بوده ولی قابل دمونتاژ نمی باشند. این مورد در صنایع اتومبیل سازی مشاهده شده است.

نکاتی در مورد نگهداری سیلندر خطی هیدرولیک

در ادامه تعدادی از عوامل موثر در خرابی سیلندر های هیدرولیک آورده شده است. دانستن عوامل خرابی از این جهت مفید است که می توان از پیشامد آنها جلوگیری کرد و در نگهداری صحیح جک هیدرولیک کمک بسیاری خواهد داشت.

 • آلودگی و جرم گرفتگی

یکی از عوامل مهم در آسیب دیدن سیلندر هیدرولیک وجود آلودگی و جرم در فضای بین پیستون و سیلندر است. این آلودگی می تواند منجر به خراشیده شدن سیلندر و در نهایت خرابی آب بندها شود.

 • گرما

افزایش دما در سیلندر هیدرولیک می تواند عاملی برای پوسیدگی آب بندها و نشت روغن شود.

 • کاربرد نادرست سیلندر

درصد زیادی از خرابی های به وجود آمده در سیلندر ها استفاده نادرست آنهاست. به عنوان مثال هیچگاه نباید سیلندر چدنی را در مواردی استفاده کرد که ضربه و بار خارج از مرکز وجود دارد.

 • نصب نادرست

اگر بار وارد شده به سیلندر بیرون از مرکز باشد و این بار وارد شده توسط تکیه گاه حمایت نشود، می تواند به سیلندر آسیب برساند و در نهایت باعث نشت روغن از آب بندها شود.

جلوگیری از خرابی سیلندر هیدرولیک

سفارش ساخت جک هیدرولیکی

برای سفارش ساخت جک هیدرولیک اطلاعاتی نظیر سرعت جک مورد نیاز، نحوه نصب جک، فشار کاری سیستم، دبی خروجی پمپ و نقشه شماتیک جک از مشتری اخذ شده و پس از بررسی و انجام محاسبات بر اساس اطلاعات دریافتی، مدت زمان ساخت جک که معمولاً 7 روز کاری بوده و همچنین قیمت ساخت جک به مشتری اعلام می گردد.

لیست قیمت جک هیدرولیک یا سیلندر هیدرولیک

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروز رسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
یونس امرائی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 18 آبان 1400

سلام، متن خیلی خوبی بود. لطفا اگر مطالبی درباره انتخاب سیلندر متناسب با تناژ مناسب دارید برام بفرستید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 19 آبان 1400

سلام جناب امرائی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

باقر فتاحی
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 آبان 1400

سلام، جک کورس ۷۰ رفت و برگشت می خوام، با فشار ۳۰۰ تن، سیلندر، قطر شفت و پیستون، قیمت رو اعلام می کنید؟ ممنون.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 آبان 1400

سلام جناب فتاحی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

میثم خوش برش استانه
 ارسال شده در : جمعه 23 مهر 1400

سلام، وقت بخیر. یک سوال خدمتتون داشتم. من در حال ساختن یک دستگاه سنگبری هستم. حتما در جریان هستید که معمولا این نوع دستگاه ها بصورت دستی با یک دستگیره ورنیه بالا پایین جهت تنظیم ارتفاع صورت می گیره که دو طرف اون دو تا شفت راهنما برای تعادل براکت الکتروموتور قرار میدن. معمولا وزن الکتروموتوری که در این دستگاه ها قرار می گیره حداکثر وزنی معادل ۳۵ کیلو هست. سوال اصلی من اینه که بجای دو تا شفت راهنما می شه دو تا جک شفت که طول اون حداکثر ۴۰ سانتی متر باشه که هر کدومش حداکثر تحمل وزن ۲۰ کیلو رو داشته باشه رو ساخت که قطر شفت جک هم ۲۰ میلی متر باشه؟ آیا همچین جک سبکی هم میشه ساخت؟ ممنون می شم که پاسخگو باشین. سپاس بیکران.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 24 مهر 1400

سلام، بله، امکان ساخت چنین جکی وجود دارد. همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

علی
 ارسال شده در : چهارشنبه 03 شهریور 1400

با عرض سلام، من ۲ تا جک هیدرولیکی می خواستم که با هم و در یک زمان، وزنی معادل ۴ تن را تا ارتفاع حداکثر 0.5 متر بلند کنند و قابل کنترل باشند.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 03 شهریور 1400

سلام، جک های هیدرولیک به صورت سفارشی ساخته و توسط هایپر صنعت فامکو ارائه می شوند. بنابراین اگر قصد خرید جک را دارید، طراحی اولیه در خصوص پارامترهای اساسی جک الزاما می بایست انجام شده باشد. سپس پارامترهای ارائه شده در کارگاه بررسی شده و قیمت محصول به حضرتعالی ارائه خواهد شد. در صورت تایید شما، جک هیدرولیک در بازه زمانی هفت تا ده روز کاری ساخته خواهد شد.

محسن فهار
 ارسال شده در : دوشنبه 11 مرداد 1400

با سلام، بنده لیست قیمت جک هیدرولیکی را می خواستم. مقدور هست به صورت پیام یا واتسپ اطلاع دهید؟ سپاسگزاری می کنم. البته با این نوسانات قیمت در بازار حدود میانگین قیمت را هم بفرمایید. ممنون می شم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 مرداد 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

مهدی نقنه
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 31 فروردین 1400

با عرض سلام. جک استیک بیل مکانیکی ما قبلا تعویض شده و کورس سیلندر خیلی زیاده و اگر کسی ناشی باشه و جک را تا انتها باز کنه، پاکت به زیر دکل بیل می خوره. به خاطر همین، می خواستم سیلندر را کوتاه کنم. و طبیعتا پیستون هم باید کوتاه بشه. می خواستم بدونم با توجه به این ابعاد، چقدر سیلندر و پیستون را کوتاه کنم؟ الان طول سیلندر 180 سانتی متر، قطر سیلندر 14 سانتی متر و فشار 250 بار است.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

سلام جناب نقنه عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

حسین خان جانی
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1399

با سلام، ما به یک جک هیدرولیک ۱۰ تن نیاز داریم که یک دریچه فولادی را در ارتفاع مشخصی همواره نگه دارد. سپس با صدور فرمان و با تخلیه آرام فشار روغن، دریچه حدود یک متر آزاد و به آرامی به سمت پایین حرکت کند. مجددا با صدور دستور جک‌، دریچه را به موقعیت قبلی برگرداند. ممنون میشوم برای این شرایط پیشنهاد فنی خود را ارائه فرمایید. ممنون

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 15 دی 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

حمیدرضا اسلامی نژاد
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 25 آذر 1399

سلام و درود شرکت محترم فامکو، با عرض ارادت اینجانب در نظر دارم یک خط تولید که شامل جکها و شیرها و کنترل ولو و مانیفولد و یونیت پاور و دیگر اجزا هیدرولیکی که به موقع آن اطلاعات به تفکیک خدمتتان ارائه میگردد. لاکن برای برآورد قیمت تمام شده خط کامل (خط تولید) نیاز دارم حدود قیمت اجزا هیدرولیک را داشته باشم تاانشالله بتوانم کار را استارت بزنم. سوال بنده این است که آیا آن شرکت محترم می تواند استعلام قیمت برای ساخت جک و خرید بقیه نیازهای هیدرولیکی اینجانب را فراهم سازد؟ قبلا از همکاری شم کمال تشکر را دارم. لطفا در صورت امکان جواب را از طریق تلفن همراه بصورت پیام و یا گفتگو مطلع کنید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : چهارشنبه 26 آذر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

محسن لطفی
 ارسال شده در : شنبه 30 فروردین 1399

سلام، وقت بخیر، جک هیدرولیک موجود دارید یا فقط ساخت رو انجام میدید؟ برای سفارش دادن چه اطلاعاتی لازمه؟

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 31 فروردین 1399

در حال حاضر هایپر صنعت فامکو بیشتر ساخت جک های هیدرولیک رو انجام می دهد، درصورتی که نقشه ای برای ساخت جک طراحی کردید، می توانید برای ما ارسال نمایید یا اگر نقشه ای ندارید باید طول کورس و قطر جک را مشخص کنید تا برآورد اولیه انجام گیرد و در صورت تائید شما، ساخت جک انجام خواهد شد.