فروش تجهیزات آسانسور

آسانسور مجموعه تجهیزات حمل و نقل است که برای جابجایی افراد و کالاها بین طبقات مختلف ساختمان به صورت عمودی مورد استفاده قرار می گیرد و رفاه زیادی را برای جوامع بشری فراهم کرده است. در دنیای امروز امکان ساخت ساختمان هایی بالای 4 طبقه بدون وجود آسانسور وجود ندارد. به طور معمول نیروی محرکه آسانسور ها به وسیله موتورهای الکتریکی تامین می شود که با مرور زمان این موتور ها تغییرات زیادی کرده اند و دارای انواع مختلفی می باشند.

آسانسور

پیشینه و اختراع آسانسور

آسانسورها از قدیمی ترین ساخته ها و اختراعات انسان ها می باشد که برای آسایش بشریت مورد استفاده قرار می گیرند. البته ظاهر کنونی آنها شباهت زیادی به آسانسورهای قدیمی ندارد ولی ماهیت آن ها یکی می باشند. اولین آسانسور مسافر بر در سال 1743 ساخته شد. از آن به بعد نیز به دلیل نیاز انسان ها به جابجایی و همچنین انتقال بار به سطح بالاتر ، رفته رفته آنها توسعه و گسترش پیدا کردند و به انواع کابلی ارتقا پیدا کردند. همچنین به مرور زمان افراد و شرکت های گوناگون اقدام به تکمیل نمودن و ساخت قطعات مختلف آسانسور نمودند.

ایمنی آسانسورها

با گذشت زمان و بیشتر شدن نیاز انسان ها به استفاده از آسانسورها در ساختمان های مسکونی و غیره، بحث امنیت در آسانسورها بیشتر مطرح شد و در سال ۱۸۵۲ الیشا اوتیس آسانسوری را در نیویورک امریکا ارائه نمود که از نظر ایمنی مطمئن تر از نمونه های قبلی بود. آسانسورهای بعدی در آلمان نصب شدند که علاوه بر ایمنی بالاتر نسبت به نمونه های اولیه، از سرعت بالاتری برخوردار بودند و بارهای سنگین تری را نیز می توانستند جابجا کنند.

ایمنی آسانسور

انواع آسانسور بر اساس مکانیزم داخلی

آسانسورها با توجه به نیروی محرکه و نوع کاربرد آن ها به چند دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

انواع آسانسور کششی

آسانسورهای کششی را می توان پرکاربردترین نوع آسانسور مسافری دانست. اغلب آسانسورهای مورد استفاده در ساختمان های چهار طبقه و بیشتر با سیستم کششی طراحی و اجرا شده اند. بیشتر آسانسورهای مورد استفاده در ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی، هتل ها، بیمارستان ها و برج ها از انواع آسانسورهای کششی هستند. در یک نوع دسته بندی می توان انواع آسانسور کششی را به چهار گروه اصلی دسته بندی کرد که عبارت اند از:

 • آسانسورهای کششی با موتور گیربکس
 • آسانسورهای کششی با موتور گیرلس
 • آسانسورهای کششی روملس MRL
 • آسانسورهای کششی با عملکرد VVVF

آسانسور کششی

آسانسور کششی با موتور گیربکس

حرکت در این نوع از آسانسورهای کششی که با وزنه تعادل عمل می کنند با استفاده از یک دستگاه موتور و گیربکس صورت می گیرد. موتور و گیربکس در این نوع به طریقی مناسب به هم کوپل شده اند. الکتروموتور نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و موجب چرخش در گیربکس می شود. موتور گیربکس معمولا در بالای چاه استقرار می یابد. حداکثر سرعت در آسانسورهای کششی با موتور گیربکس 3 متر بر ثانیه است.

آسانسور کششی با موتور گیرلس

آسانسور کششی با موتور گیرلس (Gearless) یا بدون گیربکس، نسبت به سیستم های موتور گیربکس جدیدتر هستند. الکتروموتورهای گیرلس آسانسور معمولا با سرعت (دور موتور) نسبتا پایین و گشتاور بالا عمل می کنند. ابعاد و وزن این نوع موتورها در مقایسه با موتورگیربکس بسیار کوچکتر و کمتر است. آسانسورهای کششی گیرلس، می توانند با سرعت تا حدود 20 متر بر ثانیه عمل کنند. عملکرد آنها با کارایی بالاتری همراه است و حرکت نرم تری را در مقایسه با انواع موتور گیربکس دارند.

آسانسورهای کششی با موتور گیرلس به سرعت در حال رشد هستند و جای آسانسورهای با موتورگیربکس را می گیرند. موتورهای گیرلس به دلیل قابلیت ها و ویژگی هایی که دارند در مقایسه با موتورهای گیربکسی محبوبیت بیشتری کسب کرده اند. از نظر قیمت نیز رفته رفته قیمت موتورهای گیرلس به موتورهای گیربکسی نزدیک تر شده و به خوبی در این زمینه قابل رقابت هستند.

آسانسور کششی بدون موتورخانه MRL

آسانسورهای MRL به نوعی اطلاق می شود که بدون موتورخانه نصب می شوند. بزرگترین امتیاز این نوع آسانسور، عدم نیاز به اتاقک موتورخانه است، زیرا موتور داخل چاه (شفت) آسانسور نصب می شود. از سوی دیگر می بایست تمهیدات خاصی برای دسترسی به موتور پیش بینی شود. در هر حال دسترسی به سیستم محرکه برای بازدید، سرویس و تعمیرات پیچیده تر و مشکل تر است. الزامات خاصی در این رابطه به منظور تامین ایمنی کارکنان سرویس و نصب آسانسور در نظر گرفته می شود. تابلوی فرمان در آسانسورهای روملس MRL در بالاترین توقف در کنار چاه آسانسور مستقر می شود.

انواع آسانسورهای کششی با عملکرد VVVF

آسانسورهای کششی با عملکرد VVVF مدت ها است که وارد بازار شده و تقریبا اغلب آسانسورهای جدید کششی با این سیستم اجرا می شوند. در این سیستم الکتروموتور از طریق یک درایو الکترونیک کنترل می شود. درایو با تغییرات ولتاژ فرکانس را تغییر می دهد و از این طریق سرعت گردش موتور کنترل می شود. بدین ترتیب امکان حرکت موتور با هر سرعتی فراهم شده و از این قابلیت برای شروع حرکت و توقف تدریجی و بسیار نرم آسانسور استفاده می شود. همچنین راه اندازی موتور با استفاده از درایو آسانسور به راحتی انجام گرفته و جریان الکتریکی راه اندازی بالا نخواهد رفت. در آسانسورهای کششی با سیستم فرکانس متغیر، امکان کنترل لحظه ای سرعت موتور و اصلاح آن وجود داشته و بنابراین حرکت آسانسور یکنواخت و بسیار مطلوب خواهد بود.

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی به دلیل داشتن مکانیزم هیدرولیکی در حرکت از امنیت بالایی برخوردار است، طراحی ساده این نوع، سبب افزایش راندمان آنها شده است. آسانسورهای هیدرولیکی از نظر هزینه بسیار به صرفه هستند و فضای کمی را اشغال می کنند همچنین درصد خرابی قطعات بسیار کم است. آسانسورهای هیدرولیکی برای راندن روغن به درون سیلندر و پیستون از پمپ فشار روغن، موتور و شیر صنعتی استفاده می‌ کند، این عملکرد سبب به حرکت درآوردن اتاقک آسانسور می شود. انواع آسانسورهای هیدرولیک شامل مسافربر، بیمارستانی، باربر و خودروبر که ظرفیتی بین 300 تا 2000 کیلوگرم دارند.

آسانسور بیمارستانی

در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد و برحسب نیازی که وجود دارد، دارای انواع مختلفی می باشد.

آسانسور بیمارستانی

انواع آسانسور های بیمارستانی

 • آسانسور تخت بر

برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرند که قادر به جابجایی و قرار گرفتن بر روی ویلچر نیستند. از ویژگی های این نوع، حرکت نرم و بدون شتاب آن است که ضربه ای به بیمار وارد نشود و دیگر ویژگی های این نوع آسانسور داشتن دو ورودی در دو طرف آسانسور است.

 • آسانسور برانکاردبر

کاربری این آسانسورها در بیمارستان ها، کلینیک ها و درمانگاه ها، برای حمل برانکارد و تجهیزات پزشکی به همراه بیمار است و همچنین افراد و پرسنل درمان برای همراهی برانکارد و بیمار از آسانسورهای برانکاردبر استفاده می کنند ابعاد این دسته از آسانسورها بسیار حائز اهمیت است. کابین آسانسورهای برانکاردبر با ابعاد مفید و مناسب با شرایط حمل برانکارد حامل بیمار و همراهان آن باید طراحی شوند.

آسانسورهای خودروبر

با افزایش تعداد خودروها و افزایش نیاز به پارکینگ در مجتمع های مسکونی و تجاری، تمایل معماران و صاحبین املاک بر پارکینگ هایی چند طبقه نیز افزایش یافت که همین امر باعث شد آسانسورهای خودروبر ساخته شوند.

آسانسورهای خودروبر

قطعات و اجزای آسانسور

قطعات آسانسور دارای انواع مختلفی می باشد. بعضی از قطعات، در آسانسورهای کششی و آسانسورهای هیدرولیکی مشترک است. در واقع یکی از تفاوت ‌های عمده و اصلی آسانسور هیدرولیکی، روملس و یا کششی، در قطعات آسانسور است. برای مثال برخی قطعات آسانسور مثل پاوریونیت، شیر اطمینان و جک فقط در انواع آسانسور هیدرولیکی دیده می‌ شوند. چاه آسانسور یا کانال آسانسور که در حقیقت همان محفظه ‌ای است که کابین آسانسور در آن حرکت می ‌کند. یعنی چاه محل نصب ریل، کابین و درب‌های کابین است. چاهک آسانسور در انتهای چاه یا کانال قرار دارد و محل نصب ضربه ‌گیرها (بافرها) است.

قطعات و اجزای آسانسور

 • ریل (Guide Rail)

ریل روی دیواره چاه نصب می ‌شود و به حفظ تعادل و در مسیر نگه داشتن کابین کمک می ‌کند. کابین به کمک کفشک ‌ها روی ریل‌ ها حرکت می ‌کند. همچنین یکی دیگر از کاربردهای ریل نگه‌ داشتن کابین در مواقعی است که آسانسور به‌ خاطر نکات ایمنی از حرکت باز می‌ ایستد.

ریل آسانسور

 • کابین و نحوه حرکت آن

کابین به کمک برخی از قطعات از جمله کفشک ‌هایی که متناسب با کاربری و وزن آسانسور طراحی شده‌اند، روی ریل ‌ها حرکت می ‌کند. همچنین یکی دیگر از کاربردهای ریل نگه‌ داشتن کابین در مواقعی است که آسانسور به‌ خاطر نکات ایمنی از حرکت باز می ‌ایستد.

 • در کابین (Car Door) و در طبقات (Landing Door)

درب کابین یا درب طبقات انواع مختلف لولایی، کنار جمع شونده، کشویی از وسط باز شونده، اتوبوسی، آکاردئونی، گیوتینی و غیره دارند. اگر برای هر طبقه درب جداگانه نصب نشود، در هر طبقه دریچه ‌ای خواهیم داشت که می ‌تواند منجر به سقوط افراد یا اشیاء به درون چاه شود.

به طور کلی درب آسانسورها از لحاظ مکانیکی به دو دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 1. درب لولایی (ساده)
 2. درب اتوماتیک (تلسکوپی)

درب اتوماتیک از دو یا سه لته تشکیل شده است که بستگی به موقعیت به سمت چپ یا راست یا به دو جهت جمع می‌شود.

 • موتور (Elevator Engine)

تابلو فرمان دستورات لازم را به موتور می‌ دهد تا موتور کابین را به وسیله سیم بکسل به مقصد مورد نظر هدایت کند. متداول ‌ترین انواع موتور آسانسور، موتور گیربکس و گیرلس هستند. بر حسب اینکه اجزای موتور آسانسور چگونه انتخاب و گردآوری شود، انواع موتورهای گیربکس ‌دار و گیرلس را ایجاد می ‌کنند که بسته به کارایی و نوع ساختمان باید انتخاب شوند.

موتور آسانسور

 • تابلو فرمان (Control Panel)

اگر موتور قلب آسانسور باشد، تابلو فرمان مغز و محل پردازش فرمان‌ ها و دستورات کاربران است. به طور کلی تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی به کار برده شده در سیستم آسانسور به دستور تابلو فرمان آسانسور کار می‌کنند.

تابلو فرمان آسانسور

تابلو فرمان مانند موتور آسانسور در قسمت بالای چاه آسانسور نصب می ‌شود و از متداول ‎‌ترین انواع آن می‌توان به تابلو فرمان دو سرعته و درایو دار اشاره کرد. مدل میکروپروسسوری دو دور و تک دور با اینورتر درایو vvvf که در این مدل به تدریج دور موتور را بالا می‌ برد.

 • گاورنر (Governor) و پاراشوت (Safety Gear)

پاراشوت یا ترمز ایمنی قطعه ای مکانیکی است زیر یا روی کابین نصب می گردد، که توسط دو فک ثابت و متحرک دو طرف ریل نصب و در مواقع اضطراری از گاورنر جهت ترمز اضطراری فرمان می ‌گیرد، که دو نوع تدریجی و لحظه ای دارد. در صورتی که سرعت کابین به طرز غیر استانداردی بالا برود و از حد مجاز عبور کند، پاراشوت به کمک گاورنر که با سیم بکسل به هم متصل شده‌ اند وارد عمل می ‌شوند. در این مرحله گاورنر اهرم پاراشوت را توسط سیم بکسلی می ‌کشد و کابین را متوقف می ‌کند.

 • ضربه ‎‌گیر یا بافر (Buffer)

این قطعه در چاهک آسانسور نصب می ‌شود و مواقعی که به هر دلیلی کابین آسانسور در طبقه آخر ترمز نکرده و به درون چاهک سقوط کند، آخرین سیستم ایمنی که باقی خواهد ماند ضربه ‌گیر یا بافر است. به بیانی دیگر اگر هیچ یک از سیستم ‌های ایمنی که مانع از سقوط کابین می ‌شوند، وظیفه خود را به درستی انجام نداده باشند، در هنگام سقوط آسانسور شدت ضربه را کاهش می دهد.

 • تراول کابل (Traveling Cable)

تراول کابل رابط بین کابین با تابلو فرمان آسانسور است. به طوری که درخواست هایی که از طرف کابین و طبقات وجود دارد و بایستی به تابلو فرمان برسد از طریق تراول کابل انجام می گیرد.و زمانی که این درخواست به تابلو فرمان رسید. تابلو فرمان آن را پردازش کرده و به موتور آسانسور منتقل می نماید. در واقع این قطعه از آسانسور با بسیاری از قطعات اصلی آسانسور مانند تابلو فرمان آسانسور، کابین آسانسور، موتور آسانسور و سایر موارد مرتبط است. بنابراین جنس تراول کابل بایستی از آلیاژ مرغوب، مقاوم و انعطاف پذیر باشد.

 • فلکه هرزگرد

فلکه هرزگرد عامل اصلی ایجاد اصطکاک میان کابل و فلکه ‌ها و ایجاد تناسب زاویه سیم بکسل ‌ها (زاویه آلفا) می ‌باشد. البته فلکه هرزگرد همیشه این کار را انجام نمی ‌دهد. در صورتی که فاصله مابین کابین و کادر وزنه و سیم بکسل ‌های متصل به آن ‌ها بیشتر از طول فلکه کشش موتور باشد و این فلکه قادر به ایجاد زاویه مناسبی برای سیم بکسل ‌ها نباشد، فلکه هرزگرد فعال می‌شود. 

 • سیم بکسل

قطعات آسانسور به صورت اصلی و فرعی هستند و سیم بکسل یکی از قطعات اصلی است. این قطعه از گروهی سیم و رشته تشکیل شده است که همگی در اطراف یک سیم مرکزی قرار دارند. کاربرد این گروه سیم‌ ها ایجاد تعلیق کابین و همچنین وزنه تعادل آسانسور است. در نهایت این سیم‌ ها به دور هسته‌ ای از جنس فیبر پیچیده می ‌شوند.

سیم بکسل آسانسور

نتیجه گیری

قطعات و تجهیزات آسانسور نیز با قیمت ها و کیفیت های مختلفی در بازار موجود می باشد و به دلیل اینکه این محصول، به صورت مجموعه تجهیزات الکترونیکی مکانیکی متصل به هم می باشد، بهتر است تا برای حفظ ایمنی، رفاه و آسایش خود، از مجموعه قطعات مناسب و با کیفیت استفاده شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: