ابزار دقیق

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق یک زیرساخت برای سیستم کنترل و اتوماسیون شامل ابزاری مانند فلومتر، فلوکنترلر، کنترلر فشار، پمپ، دتکتورگازیف ژنراتور، راکتور آزمایشگاهی و غیره می باشد. که با کمک این ابزار امکان اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی همچون دما، فشار، فلو، سطح مایعات و غیره در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق فراهم شده است.

ابزار دقيق را می توان به دو صورت دسته بندی كرد، يكی از نظر نوع عملکرد این ابزار؛ برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال های استاندارد که ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده می شوند.

ابزار دقیق را همچنين می توان از نظر پارامتری كه این ابزار بايستی عملياتی بر روی آن انجام دهد دسته بندی کرد. برای مثال بخش های ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و غیره.

ابزار دقیق

انواع تجهیزات ابزار دقیق

1. سنسور

هر وسیله ای که قادر به اندازه گیری و تبدیل کمیت های فیزیکی به الکتریکی باشد، سنسور نامیده می شود. وظیفه یک سنسور دما اندازه گیری مقدار دما و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی می باشد.

سنسور

2. ترانسمیتر

ترانسمیترها به طور کلی به تجهیزاتی گفته می شود که عمل اندازه گیری (سنسور)، تبدیل و تقویت سیگنال ها را در یک مجموعه انجام می دهند. ترانسمیترها تجهیزاتی هستند که در پروسه های بزرگ صنعتی کاربرد زیادی دارند زیرا فاصله ترانسمیترها از اتاق های کنترل بسیار زیاد بوده و فقط استفاده از ترانسمیتر است که در این شرایط منطقی به نظر می رسد.

ترانسمیتر

3. ترانسدیوسر

ترانسدیوسر ها در واقع مبدل های سیگنال های خروجی سنسورها به سیگنال های استاندارد هستند برای مثال استفاده از یک ترموکوپل با خروجی هایی در حد میلی ولت در صنعت کاملا اشتباه بود لذا در این مواقع می توان از مبدل ترموکوپل به سیگنال ۰ - ۱۰ ولت استفاده کرد. ترانسدیوسر ها در کل یک مبدل هستند.

ترانسدیوسر

4. نمایشگر

برای نمایش مقدار پارامترهای اندازه گیری شده تجهیزات ابزاردقیق باید از نمایشگرهایی که ورودی های آنها استاندارد می باشد استفاده کرد. برای مثال برای نمایش مقدار فشار یک سنسور و یا مقدار دمای اندازه گیری شده توسط سنسور از نمایشگرهایی باید استفاده کرد که همان سنسور را پشتیبانی کرده و یا ورودی های استانداردی همچون ۰-۱۰ ولت، ۴-۲۰ میلی آمپر را پشتیبانی می کنند.

5. کنترلر

مرحله بعد از اندازه گیری کنترل می باشد، فرض کنید شما در یک پروسه قصد کنترل دمای یک مخزن آب را دارید، المان ها و تجهیزاتی که برای این کار نیاز دارید به شرح زیر می باشد: کنترلر، ترانسمیتر دما و کنترل ولو که میزان انرژی گرمایشی را کنترل نماید که این انرژی می تواند حرارت آتش باشد که کنترل ولو وظیفه کنترل گاز ورودی را برعهده دارد و یا انرژی تامین کننده می تواند گرمای بخار باشد که کنترل ولو مقدار دبی عبور بخار را کنترل می کند.

کنترلر

6. عنصر نهایی

همانطور که از نامش مشخص است مرحله آخر هر پروسه را عنصر نهایی انجام می دهد (البته اگر پروسه کنترل باشد) که در پروسه های مختلف این عنصر نهایی متفاوت می باشد. شاید در یک پروسه عنصر نهایی یک کنترل ولو باشد، در پروسه ای دیگر یک موتور الکتریکی باشد، در پروسه ای دیگر جک های نیوماتیک و هیدرولیکی باشد و غیره. عملگر ها در واقع همان عنصر نهایی هستند.

قسمت های تشکیل دهنده ابزار دقیق

 • اندازه گیر ها

بخش اندازه گیر مقدار واقعی عنصر مورد نظر را اندازه گیری می کند. پارامترهای مختلفی در صنایع برای کنترل اندازه گیری می شود.
مهمترین پارامترهایی که در صنعت برای کنترل اندازه گیری می شود:

 1. اندازه گیری فشار measurement of the pressure
 2. اندازه گیری درجه حرارت measurement of the temperature
 3. اندازه گیری جریانات سیالات measurement of flow
 4. اندازه گیری ارتفاع مایعات measurement of the level

 • کنترل کننده ها

در ابتدای شروع صنعت که کنترل بصورت امروزی نبود کنترل بوسیله عوامل انسانی انجام می شد سپس با پیشرفت علم سیستم کنترل اتوماتیک با بوجود آمدن ادوات نیوماتیکی (بادی) وارد مرحله جدیدی شد. بعد از مدتی با اختراع ترانزیستور استفاده از کارت های الکترونیکی برای کنترل آغاز شد با بوجود آمدن این قطعات کنترلی استفاده از عوامل انسانی برای کنترل کمتر می شد. در ادامه پیشرفت علم کامپیوترهای صنعتی با نام plc  وارد صنعت شدند بوسیله این plc ها واحدها به آسانی کنترل می شدند و تغییرات نیز به آسانی در واحدها انجام می گرفت.

امروزه کنترل کنندهای جدیدتری بنام سیستم کنترل کننده توزیع پذیر (DCS) و کنترل کننده های فازی (FCDD) وظیفه کنترل را در واحدهای صنعتی بر عهده دارند.

 • محرک ها (ادوات خروجی)

محرک ها ادواتی هستند که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده می گیرد و متناسب با این سیگنال ها عمل می کند. از عمده ادوات خروجی می توان به شیرهای کنترل و الکتروموتورها اشاره کرد. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامترهای اندازه گیری شده در مقدار مطلوب و مورد نظر می شوند. این ادوات گستره تنوعی زیادی دارند.

ویژگی های اندازه گیری

 • حوزه ی اندازه گیری (Range)
 • صفر اندازه گیری (Zero)
 • انحراف صفر (Zero Drift)
 • حساسیت (Sensitivity)
 • حد تفکیک (Resolution)
 • پاسخ دهی (Response)
 • خطی بودن (Linearity)
 • پسماند (Hysteresis)
 • دقت (Accuracy)
 • تکرار پذیری (Repeatability)

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
محسن سمنانی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 فروردین 1401

با سلام و احترام، خلاصه ای بسیار مفید جهت آشنایی با ابزار دقیق می باشد. اگر در انتها یک مثال واقعی از ارتباط سنسور با اتاق کنترل ذکر شود، برای خرید بسیار کاربردی تر خواهد بود.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 16 فروردین 1401

سلام، ممنون از نظر شما. ابزار دقیق مفهومی بسیار کلی می باشد و تجهیزات بسیاری را در بر می گیرد. اما در این مورد می توان گفت که اگر سنسور یا دستگاه/کنترلر شامل سیگنال خروجی مثل 4 تا 20 میلی آمپر باشد، می تواند با سیستم کنترلی (مانند PLC) در ارتباط باشد.

عبدالهادی احمدپور
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 اسفند 1400

سلام، می شه بیشتر توضیح بدین؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 اسفند 1400

سلام جناب احمدپور عزیز، لطفا بفرمایید در چه زمینه ای نیاز به راهنمایی دارید.

رستمی رهنما
ارسال شده در : یکشنبه 14 آذر 1400

سلام، مطالب توی سایت تون عالی هستش.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 15 آذر 1400

سلام جناب رهنما عزیز، ممنون از حسن نظر شما.

سید حسام الدین وکیلی
ارسال شده در : جمعه 21 آبان 1400

سلام، ممنون بابت مطالب گفته شده. بسیار ساده و کاربردی هستند.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 22 آبان 1400

سلام جناب وکیلی عزیز، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.

محمد حسین آزاد
ارسال شده در : پنجشنبه 11 شهریور 1400

سلام، بسیار مورد پسندم بود.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 13 شهریور 1400

سلام، ممنون از حسن نظر شما.

مهندس کیان سلیمانی
ارسال شده در : جمعه 01 مرداد 1400

سلام، عرض ادب و احترام و تشکر و قدردانی از اطلاعات تخصصی که در فهم و درک علاقه مندان کمک بزرگی است.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 02 مرداد 1400

سلام، ممنون از حسن نظر شما.

علی
ارسال شده در : پنجشنبه 27 خرداد 1400

مرسی، ممنون خیلی به کارم اومد.

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 27 خرداد 1400

سلام، ممنون از حسن نظر شما.

کنعان فتحی
ارسال شده در : جمعه 24 بهمن 1399

درود خوب بود

user1@web24.ir
ارسال شده در : شنبه 25 بهمن 1399

سلام، سپاس از شما