گرمایش و موتورخانه

اشتراک :

تجهیزات گرمایش و موتورخانه چیست؟

جهت گرمایش محیط و داشتن آب گرم مصرفی همواره نیاز به یک سری سیستم ها و تجهیزات گرمایشی می باشد تا به کمک آن ها بتوان محیط و آب گرم را در فصول سرد سال برای زندگی بهتر فراهم کرد. از انواع تجهیزات گرمایشی می توان به پکیج، رادیاتور، دیگ یا بویلر، مشعل، مبدل حرارتی، هیتر گرمایشی و سایر تجهیزات که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم اشاره کرد.

برخی از سیستم های گرمایشی مانند پکیج و هیتر گرمایشی بدون نیاز به تجهیزات دیگر به فعالیت خود می پردازند و وابسته به دستگاه های دیگر نیستند اما برخی از سیستم های گرمایشی مانند سیستم موتورخانه به تجهیزات زیادی وابسته هستند مانند دیگ، مشعل، مبدل و سایر موارد، که در صورت خرابی یا مشکل داشتن یکی از این تجهیزات کل سیستم با مشکل مواجه می شود.

انواع سیستم های گرمایشی

در ادامه به معرفی انواع سیستم های گرمایشی می پردازیم.

پکیج گرمایشی

پکیج

پکیج ها در دو سری زمینی و دیواری و به صورت فن دار یا بدون فن طراحی می شوند که وظیفه تأمین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را به وسیله تجهیزاتی مانند رادیاتور، فن کویل و داکت اسپیلت بر عهده دارند. پکیج ها می توانند از لحاظ سوخت مصرفی گاز سوز، گازوییل سوز، دوگانه سوز و یا برقی باشند.

رادیاتور

شوفاژ

رادیاتور ها یکی دیگر از تجهیزات گرمایشی می باشند که وظیفه انتقال گرما به محیط پیرامون خود را بر عهده دارند. رادیاتور ها آب گرم را جهت گرمایش محیط از موتورخانه مرکزی و یا پکیج گرمایشی دریافت می کنند. رادیاتور ها در انواع مختلف پره ای، پنلی، حوله خشک کن، برقی، شیشه ای و قرنیزی تولید می شوند و از جنس های مختلف چدنی، فولادی، آلومینیومی، شیشه ای و استیل ساخته می شوند.

هیتر گرمایشی

هیتر

هیتر ها یکی از تجهیزات گرمایشی می باشند که در دو نوع فن دار و بدون فن تولید می شوند. هیتر ها معمولاً جهت گرمایش محیط های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند زیرا تولید گرمای بسیار زیادی دارند و 20 تا 30 برابر یک بخاری معمولی گرما تولید می کنند. سوخت مصرفی هیتر گرمایشی معمولا گاز طبیعی و شهری می باشد اما با سوخت مصرفی گازوییل و یا دو گانه سوز نیز تولید می شوند.

موتو خانه مرکزی

موتورخانه یکی از سیستم های اصلی تامین کننده گرمایش محیط و آب گرم مصرفی می باشد که از تجهیزات مختلفی که شامل دیگ، منبع انبساط، مبدل حرارتی، کلکتور، شیر آلات، لوله ها و اتصالات، پمپ، مشعل و سایر موارد تشکیل شده است. هنگام استفاده از موتورخانه می توان محیط را توسط سیستم های گرمایشی مانند فن کویل، هوا ساز و رادیاتور گرم نمود.

تجهیزات موتورخانه

در ادامه به بررسی مختصر تجهیزات موتورخانه می پردازیم:

  • دیگ

بویلر

دیگ ها در سه نوع چدنی، فولادی و چگالشی طراحی می شوند که جز اصلی موتورخانه به شمار می روند. بویلر ها به کمک مشعل وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند و نحوه عملکرد آن ها به این گونه می باشد که توسط مشعل، آتش درون بویلر ایجاد می شود و آب را گرم می کند و پس از رسیدن دمای آب به دمای تنظیم شده مورد نظر که توسط ترموستات تنظیم می گردد آب به سمت مبدل های حرارتی حرکت می کند و گرمایش محیط رخ می دهد.

  • مشعل

مشعل موتور خانه

مشعل ها در مدل های مختلف گازی، گازوئیلی، مازوت سوز، دوگانه سوز و سه گانه سوز در برند های مختلف تولید می شوند که وظیفه ایجاد احتراق در بویلر را بر عهده دارند. محل نصب مشعل ها بر روی بویلر می باشد. به طور کلی مشعل ها وظیفه ایجاد گرمایش و احتراق در سیستم های گرمایشی مانند پکیج، دیگ و هیتر را بر عهده دارند.

  • مبدل حرارتی

مبدل حرارتی موتور خانه

مبدل های حرارتی در سه نوع صفحه ای، پوسته ولوله و پره ای تولید می شوند که وظیفه انتقال حرارت بین دو سیال را بر عهده دارند. مبدل ها با دریافت آب گرم دیگ با درجه حرارت بالا و آب گرم مصرفی تبادل حرارتی را بین آن ها انجام می دهند و باعث گرم شدن آب مصرفی می شوند.

  • پمپ

پمپ موتور خانه

در موتورخانه دو نوع پمپ مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از پمپ ها تأمین کننده فشار آب و دیگری پمپ سیرکولار می باشد که وظیفه گردش آب و انتقال حرارت بیشتر را بر عهده دارد.

  • کلکتور

کلکتور موتور خانه

کلکتور وظیفه انتقال و توزیع آب را در موتورخانه بر عهده دارد که بر روی دیگ، پمپ و جاهای دیگر که نیاز به توزیع و انشعاب آب باشد نصب می گردد. کلکتور ها از یک لوله ی بلند تشکیل شده اند که روی آن ها انشعاب جهت توزیع آب قرار گرفته است.

  • منبع انبساط

منبع انبساط موتور خانه

منبع انبساط وظیفه کنترل حجم آب را بر عهده دارد. اگر حجم آب گرم شده و منبسط شده افزایش یابد و نتواند به هر نحوی خارج شود موتورخانه منفجر می شود، به همین دلیل جهت جلوگیری از این اتفاق از منبع انبساط استفاده می شود که به دو صورت باز یا بسته تولید می شوند.

نقشه موتورخانه

شایان ذکر است به این موضوع اشاره کنیم که موتورخانه های خانگی معمولا در زیر زمین ساختمان ها قرار دارند به همین دلیل حتما باید در نقشه موتورخانه یک پنجره یا یک محفظه جهت ورود هوای بیرون به موتور خانه و تهویه ی هوا تعبیه شده باشد، تا مانع گرم شدن بیش از حد دستگاه ها شود.

طرز کار موتورخانه

نحوه عملکرد موتورخانه به این صورت می باشد که ابتدا آب وارد سختی گیر می شود و پس از رسوب زدایی و تصفیه شدن وارد بویلر می گردد، توسط بویلر آب گرم شده و از طریق سیستم لوله کشی وارد مدار گرمایشی می شود، سیستم های انتقال دهنده گرما مانند رادیاتور، فن کویل و غیره منتقل می گردد. شایان ذکر است که مبدل های حرارتی موتورخانه جهت انتقال آب گرم مصرفی به مصرف کننده منبع ها (مانند منبع دو جداره و یا کویلی) و یا آب گرم کن های صنعتی می باشند.

قیمت تجهیزات گرمایش و موتورخانه

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروزرسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: