گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم

اشتراک :
گیربکس هلیکال Bauer
گیربکس هلیکال Bauer
9,000,000 تومان
گیربکس هلیکال SEW
گیربکس هلیکال SEW
1,170,000 تومان
گیربکس هلیکال Yilmaz
گیربکس هلیکال Yilmaz
7,614,000 تومان
گیربکس هلیکال Bonfiglioli
گیربکس هلیکال Bonfiglioli
6,000,000 تومان
گیربکس هلیکال Motovario
گیربکس هلیکال Motovario
1,700,000 تومان
گیربکس هلیکال Transtecno
گیربکس هلیکال Transtecno
1,000,000 تومان
گیربکس هلیکال SITI
گیربکس هلیکال SITI
4,000,000 تومان
گیربکس هلیکال رهنما
گیربکس هلیکال رهنما
1,000,000 تومان
گیربکس هلیکال پارس
گیربکس هلیکال پارس
2,700,000 تومان
گیربکس هلیکال ایران
گیربکس هلیکال ایران
1,000,000 تومان
گیربکس هلیکال رضایت
گیربکس هلیکال رضایت
1,200,000 تومان
گیربکس هلیکال شریف
گیربکس هلیکال شریف
1,200,000 تومان

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال چیست؟

گروه صنعتی فامکو، با هفده واحد تخصصی فروش، آمادگی خود را جهت ارائه هر گونه اطلاعات اعم از مشخصات فنی، لیست قیمت و کاتالوگ گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال و همچنین واردات هر گونه گیربکس آلمانی، ایتالیایی، ترک (ترکیه)، ژاپنی و چینی اعلام می دارد.

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

این گیربکس به دلیل نوع طراحی در چرخدنده به این نام شناخته می شود. طراحی چرخدنده به این صورت است که میزان تحمل تنش و فشار بالایی نسبت به چرخدنده های معمولی دارد.

فیلم معرفی گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

مشخصات فنی گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

چرخدنده یک قطعه دوار دندانه دار است که در تماس با یک قطعه مشابه دیگر قرار می گیرد. چرخدنده ها یکی از مهمترین اجزای هر دستگاه می باشند. به دو یا چند چرخدنده که در کنار یکدیگر و در ارتباط باهم قرار داشته باشند، گیربکس می گویند. گیربکس ها از طریق کاهش دور در چرخدنده ها می توانند گشتاور خروجی را افزایش دهند و جهت چرخش شفت خروجی را تعیین نمایند.

چرخدنده یا گیربکس هلیکال

یکی از پرکاربردترین و متداول ترین گیربکس های موجود در صنعت، گیربکس شافت مستقیم با دنده هلیکال می باشد. در شکل ذیل یک جفت چرخدنده هلیکال نشان داده شده است.

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

علت نام گذاری این گیربکس، چرخدنده های مورب و هلیکالی آن است. تفاوت چرخدنده هلیکال با چرخدنده معمولی میزان درگیری دو چرخدنده می باشد. در چرخدنده هلیکالی میزان سطح تماس بین چرخدنده ها بیشتر بوده و این موضوع سبب تحمل فشار بیشتر و ایجاد صدای کمتر می شود. همچنین جنس چرخدنده های هلیکال از فولاد آلیاژی است که این موضوع خود بر توانایی تحمل فشار می افزاید. در بعضی از مدل های گیربکس هلیکالی از ترمز برای عدم بازگشت گیربکس استفاده می شود. یک زوج چرخدنده هلیکال درگیر که دارای زاویه هلیکس مشابه و در خلاف جهت یکدیگر هستند. یک چرخدنده به عنوان محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل نموده و باعث انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر می شوند. ساختار گیربکس های هلیکال به گونه ای است که انتقال نیرو در این گیربکس ها با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام می شود. بازده گیربکس های شافت مستقیم به دلیل استفاده از چرخدنده های هلیکال بالا بوده و معمولا بین 90 تا 99 درصد می باشد. گیربکس های شافت مستقیم با توجه به مزایایی که دارند به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

گیربکس هلیکال یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین گیربکس های صنعتی هستند که در مدل تک استیج و مدل 2 و 3 استیج محدوده گشتاوری بین 50 تا 20000 نیوتن متر را پوشش می دهند. این نوع گیربکس ها از نظر تنوع نسبت تبدیل از 1:30 تا 1:289.74، در گیربکس های مرکب یا ترکیبی نسبت تبدیل تا 1:2700 تقسیم بندی می شود. دسترسی به این میزان گشتاور و نسبت تبدیل بسیار بالا در بازار خیلی مشکل می باشد و تنها گیربکس های خاصی هستند که این ویژگی ها را دارند.

همچنین گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم می تواند گیربکس با دور های خروجی بالا یا گیربکس هایی با وزن کم را نیز تامین کند. گیربکس های هلیکال به علت اینکه همیشه دارای راندمانی بالا هستند، نسبت بهتری بین خروجی گشتاور و فضای نصب را ارائه می دهد، این به این معنی است که گیربکس هلیکال با همه شرایط سازگار است.

انواع گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم
گیربکس هلیکال فلنج دار گیربکس هلیکال پایه و فلنج دار
گیربکس فلنج دار گیربکس هلیکال پایه و فلنج دار
گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی
گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی

شافت خروجی گیربکس هلیکال در راستای شافت الکتروموتور می باشد. موتور گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم می تواند با الکتروموتور ها، سروو موتور ها و یا هیدرو موتورها کوپل شوند و حتی می توان دور ورودی الکتروموتور را توسط کوپلینگ یعنی ورودی شافت به گیربکس انتقال داد.

انواع گیربکس شافت مستقیم (هلیکال)

 • گیربکس هلیکال یک طبقه یا چند طبقه
 • گیربکس هلیکال پایه دار یا گیربکس فلنج دار
 • گیربکس هلیکال پایه و فلنج
 • گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی

انواع برند گیربکس هلیکالی یا شافت مستقیم

برند SEW، بونفیلیولی و غیره از برند های مطرح اروپایی و برند رهنما، گیربکس هلیکال ایران، گیربکس هلیکال پارس و غیره نیز از برند های معتبر سازنده گیربکس با کیفیت ایرانی هستند.

اجزاء گیربکس هلیکال

گیربکس های هلیکال متناسب با میزان گشتارو مورد نیاز و توان ورودی تشکیل شده از تعدادی چرخ دنده هلیکال یا جناغی، پینیون ورودی پینیون شافت خروجی، سیل های آب بند، بیرینگ ها، تعدادی خار نگه دارنده، سوپاپ هوا، هوزینگ یا پوسته گیربکس، واشر و تعدادی شیم تشکیل شده است.

نحوه انتخاب گیربکس هلیکال

برای انتخاب گیربکس در ابتدا باید بدانیم گیربکس برای چه کاربری می باشد. سپس مقدار بازه کارکرد گیربکس است که اهمیت دارد. میزان قدرت که با کیلووات یا اسب بخار مشخص می شود همینطور گشتاور نامی گیربکس که با واحد نیوتن متر مشخص می شود. دور خروجی گیربکس یا نسبت تبدیل گیربکس باید مشخص باشد. در نهایت باید نحوه نصب گیربکس را تعیین کنیم.

نحوه نصب گیربکس شافت مستقیم

نحوه نصب گیربکس هلیکال

مزایای گیربکس شافت مستقیم

 • کارکرد آرام و با نویز کم
 • بازده بالا
 • توانایی کار در سرعت های بالا بدون لرزش
 • توانایی انتقال گشتاور و توان بالا
 • تعمیر و نگهداری راحت و آسان
 • توانایی کار در نسبت های تبدیل بالا
 • فضای کافی جهت روغن کاری مناسب چرخدنده ها و عمر بالا
تعمیر و نگه داری گیربکس هلیکال
 • در صورت شنیده شدن صداهای غیر معمول و لرزش شدید گیربکس می بایست بیرینگ های گیربکس چک و تعویض گردد و اگر مشکل از چرخ دنده ها باشد باید با کارشناسان ما در هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید تا در صورت وجود دنده های گیربکس مذکور آن ها را تعویض کنید.
 • نشت روغن میتواند از نقاط مختلفی از گیربکس صورت بگیرد، این علل شامل خرابی واشر و سیل های آب بند گیربکس می باشد.
 • عدم چرخش شافت خروجی گیربکس وقتی الکتروموتور در حال کار کردن می باشد میتواند علت این خرابی از بین رفتن پینیون ورودی گیربکس باشد.
 • در هر 3000 ساعت یا حداقل هر شش ماه یکبار باید روغن یا واسکازین داخل گیربکس چک شود.
 • هر سه سال یکبار باید روغن گیربکس و گیریس بیرینگ ها تعویض شود (البته گیربکس های هلیکال سایز کوچک و گیربکس های حلزونی احتیاجی به تعویض روغن در طول کارکردشون ندارند).

کاربرد گیربکس های هلیکال یا گیربکس شافت مستقیم

گیربكس هلیكال (گیربکس شافت مستقیم) یكی از پر كاربردترین ها در صنایع مختلف می باشد. گیربكس هلیكال (گیربکس شافت مستقیم) فلنج دار برای موارد عمود نصب مانند میكسرها و نوع پایه دار بیشتر در خطوط انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر كاربرد های این محصول می توان به استفاده در موارد زیر اشاره كرد:

 • گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال چیست؟

  پرکاربرد ترین نوع گیربکس صنایع با گشتاور متوسط، گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم است. این گیربکس به دلیل نوع طراحی در چرخدنده به این نام شناخته می شود. طراحی چرخدنده به صورتی است که میزان تحمل تنش و فشار بالایی نسبت به چرخدنده های معمولی دارد.

 • چرا گیربکس شافت مستقیم به نام هلیکال شناخته می شود؟

  چرخدنده های معمولی میزان سطح تماس کمی دارند به همین دلیل در تنش های زیاد تاب نمی آورند و می شکنند. اما چرخدنده هلیکالی به دلیل زاویه دار بودن چرخدنده سطح تماس بین آن بیشتر بوده و تحمل تنش و بار بیشتری را دارا خواهد بود و به دلیل طراحی چرخدنده هلیکالی آن به این نام شناخته می شوند.

 • گیربکس شافت مستقیم به چه موتور هایی متصل می شود؟

  معمولا این گیربکس ها به الکتروموتور هایی با توان 0.35 تا 55 کیلووات متصل می شوند. گیربکس شافت مستقیم را می توان به هیدروموتور نیز متصل کرد.

 • نحوه عملکرد گیربکس شافت مستقیم به چه صورتی است؟

  یک زوج چرخدنده هلیکال درگیر، دارای زاویه هلیکس مشابه و در خلاف جهت یکدیگر هستند. یک چرخدنده به عنوان محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل نموده و باعث انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر می شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
علیرضا جوادی
 ارسال شده در : جمعه 13 فروردین 1400

با تشکر از توضیحات مهندس عزیز و بزرگوار، بنده در ابتدا تشکر می کنم از سایت بسیار عالی و کامل تون که در این فیلد کاری بسیاری جامع و تنوع محصولات بالا با کیفیت و قیمت عالی و مناسب هستش. اما یک انتقاد داشتم از این استاد بزرگواری که ویدیوی گیربکس های هلیکال رو توضیح دادن. البته قبلش عرض کنم اطلاعات و نحوه ی بیان ایشون واقعن عالی و درسطح حرفه ای بود اما واقعن غیر ممکن هست که یک شخصی تایم به این طولانی رو بدون پلک زدن بتونه سپری کنه. بطوریکه بنده از وسط توضیحات شون در کلیپ فقط نگاهم قفل شده بود به چشمای ایشون که چرا پلک نمیزنن و در حالت عادی انسان بعد ۲ دقیقه پلک نزدن سطح چشمش کامل خشک میشه و باعث آسیب های زیادی ب قرنیه میشه.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 14 فروردین 1400

سلام جناب جوادی عزیز، ممنون از لطف حضرتعالی به وبسایت ما و همچنین ممنون بابت انتقاد حضرتعالی، حتما در فیلم هایی که بعد از این تهیه خواهد شد این موضوع لحاظ می گردد.