گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم

اشتراک :

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

گروه صنعتی فامکو، با هفده واحد تخصصی فروش، آمادگی خود را جهت ارائه هر گونه اطلاعات اعم از مشخصات فنی، لیست قیمت و کاتالوگ گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال و همچنین واردات هر گونه گیربکس آلمانی، ایتالیایی، ترک (ترکیه)، ژاپنی و چینی اعلام می دارد.

فیلم معرفی گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

 

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال چیست؟

چرخدنده یک قطعه دوار دندانه دار است که در تماس با یک قطعه مشابه دیگر قرار می گیرد. چرخدنده ها یکی از مهمترین اجزای هر دستگاه می باشند. به دو یا چند چرخئنده که در کنار یکدیگر و در ارتباط باهم قرار داشته باشند، گیربکس می گویند. گیربکس ها از طریق کاهش دور در چرخدنده ها می توانند گشتاور خروجی را افزایش دهند و جهت چرخش شفت خروجی را تعیین نمایند.

 
چرخدنده یا گیربکس
 

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

یکی از پرکاربردترین و متداول ترین گیربکس های موجود در صنعت، گیربکس شافت مستقیم با دنده هلیکال می باشد. در شکل ذیل یک جفت چرخدنده هلیکال نشان داده شده است.
 
گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال
 

یک زوج چرخدنده هلیکال که با یکدیگر در ارتباط هستند، دارای زاویه هلیکس مشابه و در خلاف جهت یکدیگر هستند. یک چرخدنده به عنوان محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل نموده و باعث انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر می شوند. بازده گیربکس های شافت مستقیم به دلیل استفاده از چرخدنده های هلیکال بالا بوده و معمولا بین 90 تا 99 درصد می باشد.

گیربکس های شافت مستقیم با توجه به مزایایی که دارند به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.
 
مزایای گیربکس شافت مستقیم
  • کارکرد آرام و با نویز کم
  • بازده بالا
  • توانایی کار در سرعت های بالا بدون لرزش
  • توانایی انتقال گشتاور و توان بالا
  • تعمیر و نگهداری راحت و آسان
  • توانایی کار در نسبت های تبدیل بالا
  • فضای کافی جهت روغن کاری مناسب چرخدنده ها و عمر بالا
 
اطلاعات عمومی
میزان روغن گیربکس شافت مستقیم بر حسب لیتر