گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم

قیمت :
9,000,000
تومان
قیمت :
6,000,000
تومان
قیمت :
7,614,000
تومان
قیمت :
6,000,000
تومان
قیمت :
6,995,000
تومان
قیمت :
4,000,000
تومان
قیمت :
3,000,000
تومان
قیمت :
2,900,000
تومان
قیمت :
3,900,000
تومان
قیمت :
3,400,000
تومان
قیمت :
1,200,000
تومان

گیربکس هلیکال چیست؟

این گیربکس به دلیل نوع طراحی در چرخدنده به نام گیربکس شفت مستقیم یا گیربکس هلیکال شناخته می شود. طراحی چرخدنده گیربکس هلیکال به این صورت است که میزان تحمل تنش و فشار بالایی نسبت به چرخدنده های معمولی دارد.

هایپر صنعت فامکو، با هفده واحد تخصصی فروش و بیش از دو دهه سابقه در زمینه واردات و تامین انواع گیربکس صنعتی، آمادگی خود را جهت ارائه هر گونه اطلاعات اعم از مشخصات فنی، لیست قیمت و کاتالوگ گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال و همچنین واردات هر گونه گیربکس آلمانی، ایتالیایی، ترک (ترکیه)، ژاپنی و چینی به شما صنعتگران و مشتریان گرامی، اعلام می دارد.

گیربکس هلیکال (گیربکس شافت مستقیم)

فیلم معرفی گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم

مشخصات فنی گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

چرخدنده یک قطعه دوار دندانه دار است که در تماس با یک قطعه مشابه دیگر قرار می گیرد. چرخدنده ها یکی از مهمترین اجزای هر دستگاه می باشند. به دو یا چند چرخدنده که در کنار یکدیگر و در ارتباط باهم قرار داشته باشند، گیربکس می گویند. گیربکس ها از طریق کاهش دور در چرخدنده ها می توانند گشتاور خروجی را افزایش دهند و جهت چرخش شفت خروجی را تعیین نمایند.

چرخدنده یا گیربکس هلیکال

یکی از پرکاربردترین و متداول ترین گیربکس های موجود در صنعت، گیربکس شافت مستقیم با دنده هلیکال می باشد. در شکل ذیل یک جفت چرخدنده هلیکال نشان داده شده است.

گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال

علت نامگذاری این گیربکس، چرخدنده های مورب و هلیکالی آن است. تفاوت چرخدنده هلیکال با چرخدنده معمولی میزان درگیری دو چرخدنده می باشد. در چرخدنده هلیکالی میزان سطح تماس بین چرخدنده ها بیشتر بوده و این موضوع سبب تحمل فشار بیشتر و ایجاد صدای کمتر می شود. همچنین جنس چرخدنده های هلیکال از فولاد آلیاژی است که این موضوع خود بر توانایی تحمل فشار می افزاید. در بعضی از مدل های گیربکس هلیکالی از ترمز برای عدم بازگشت گیربکس استفاده می شود. یک زوج چرخدنده هلیکال درگیر که دارای زاویه هلیکس مشابه و در خلاف جهت یکدیگر هستند. یک چرخدنده به عنوان محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل نموده و باعث انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر می شوند. ساختار گیربکس های هلیکال به گونه ای است که انتقال نیرو در این گیربکس ها با حرکت یک نقطه در امتداد سطح دنده انجام می شود. بازده گیربکس های شافت مستقیم به دلیل استفاده از چرخدنده های هلیکال بالا بوده و معمولا بین 90 تا 99 درصد می باشد. گیربکس های شافت مستقیم با توجه به مزایایی که دارند به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

گیربکس هلیکال یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین گیربکس های صنعتی هستند که در مدل تک استیج و مدل 2 و 3 استیج محدوده گشتاوری بین 50 تا 20000 نیوتن متر را پوشش می دهند. این نوع گیربکس ها از نظر تنوع نسبت تبدیل از 1:30 تا 1:289.74، در گیربکس های مرکب یا ترکیبی نسبت تبدیل تا 1:2700 تقسیم بندی می شود. دسترسی به این میزان گشتاور و نسبت تبدیل بسیار بالا در بازار خیلی مشکل می باشد و تنها گیربکس های خاصی هستند که این ویژگی ها را دارند.

همچنین گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم می تواند گیربکس با دور های خروجی بالا یا گیربکس هایی با وزن کم را نیز تامین کند. گیربکس های هلیکال به علت اینکه همیشه دارای راندمانی بالا هستند، نسبت بهتری بین خروجی گشتاور و فضای نصب را ارائه می دهد، این به این معنی است که گیربکس هلیکال با همه شرایط سازگار است.

انواع گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم
گیربکس هلیکال فلنج دار گیربکس هلیکال پایه و فلنج دار
گیربکس هلیکال فلنج دار (موتور گیربکس شافت مستقیم فلنج دار) گیربکس هلیکال پایه و فلنج دار (موتور گیربکس شافت مستقیم پایه و فلنج دار)
گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی
گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی (موتور گیربکس شافت مستقیم دارای گلدونی)

شافت خروجی گیربکس هلیکال در راستای شافت الکتروموتور می باشد. موتور گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم می تواند با الکتروموتور ها، سروو موتورها و یا هیدرو موتورها کوپل شوند و حتی می توان دور ورودی الکتروموتور را توسط کوپلینگ یعنی ورودی شافت به گیربکس انتقال داد.

انواع گیربکس شافت مستقیم (هلیکال)

موتور گیربکس شافت مستقیم در انواع زیر به شما عزیزان ارائه می گردد:

 • گیربکس هلیکال یک طبقه یا چند طبقه (تک استیج یا چند استیج)
 • گیربکس هلیکال پایه دار یا گیربکس فلنج دار
 • گیربکس هلیکال پایه و فلنج
 • گیربکس هلیکال به همراه گلدانی خروجی

گیربکس هلیکال تک استیج چیست؟

در گیربکس های شافت مستقیم تک استیج، شافت خروجی در جهت مخالف محور ورودی می چرخد. اما با هر مرحله اضافی، جهت چرخش دوباره برعکس می شود. این گیربکس ها در عین سادگی، عملکرد قوی دارند.گیربکس های شافت مستقیم بیشتر برای دورهای خروجی بالا و محیط های محدودیت فضا و گشتاور خروجی 36 تا 830 نیوتن متر، به طور ویژه برای کاربردهای فن، پمپ ها و دمنده استفاده میشوند.

گیربکس هلیکال دو استیج چیست؟

گیربکس دو مرحله ای هلیکال برای ایجاد یک کاهش دنده دو مرحله ای بین شافت ورودی و خروجی استفاده می شود. برای انتقال نیرو از چرخ دنده های حلزونی استفاده می شود. چرخ دنده های مارپیچ دوتایی حرکت چرخشی را بین دو شافت موازی انتقال می دهند. چرخ دنده های مارپیچ دوتایی تمام مزایای چرخ دنده های مارپیچ را دارند که قوی و بی صدا هستند، به علاوه این مزیت را دارند که می توانند نیروهای رانش را با ترکیب چرخ دنده های مارپیچ با چرخش دست راست و چپ خنثی کنند.

گیربکس هلیکال سه استیج چیست؟

یک گیربکس شافت مستقیم سه استیج با افزایش طول چرخ دنده حلقه و اضافه کردن یک مرحله سیاره دیگر به دست می آید. نسبت انتقال 100:1 با استفاده از نسبت های تکی 5:1 و 4:1 به دست می آید. در مرحله اول دنده، گشتاور شافت ورودی گیربکس دو برابر می شود. در مرحله دنده دوم، این گشتاور دو برابر شده و در استیج سوم سه برابر شده است. در نتیجه گشتاور بعد از مرحله دوم 6 برابر بیشتر از شافت ورودی است. در نهایت، در مرحله دنده سوم این گشتاور 24 برابر شده است.

گیربکس هلیکال پایه دار چیست؟

گیربکس های شافت مستقیم پایه دار به طور استاندارد برای نصب در حالت افقی استفاده و طراحی می شوند. این گیربکس ها معمولا از پایه های یک تکه با پوسته اصلی ساخته می شوند.

گیربکس هلیکال فلنج دار چیست؟

گیربکس های شافت مستقیم فلنج دار به طور استاندارد برای نصب در حالت عمودی استفاده و طراحی می شوند. فلنچ گیربکس های شافت مستقیم هم از متریال همان پوسته اصلی ساخته می شود.

گیربکس هلیکال پایه و فلنج دار چیست؟

گیربکس های شافت مستقیم پایه و فلنج دار به طور استاندارد برای نصب در هر دو حالت عمودی و افقی استفاده و طراحی می شوند. همچنین در حالت نصب افقی فلنج به عنوان قطعه ایی برای ثبات تجهیز، به کار می رود.

گیربکس هلیکال دو سر شافت چیست؟

گیربکس های شافت مستقیم دو سر شافت که معمولا طرح برند VEM ساخته می شوند. این گیربکس ها بیشتر در تجهیزاتی که خروجی گشتاور بیشتر و کارایی بالاتر با حداقل صدا و همچنین شرایطی با کنترل دقیق سرعت و گشتاور به صورت دو خروجی شافت از طرفین استفاده می شوند.

گیربکس هلیکال مرکب چیست؟

گیربکس هاس شافت مستقیم مرکب از ترکیب حداقل دو گیربکس شافت مستقیم برای به دست آوردن دور های ۱ دور تا ۱۶ دور در دقیقه استفاده می شوند. از مهم ترین کاربرد های این مدل گیربکس ها، می توان به اونواع نوار نقاله ها، کاترها، دریچه سد، استفاده در تجهیزات سیلو های صنعتی، صنایع کاغذ سازی اشاره کرد.

گیربکس هلیکال هالو شافت چیست؟

گیربکس شافت مستقیم هالو شافت از پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین گیربکس ها در صنایع مختلف است. وجود هالوشافت در این گیربکس ها باعث کوپل آسان با انواع الکتروموتور های استاندارد می شود. همچنین تعمیر و نگهداری را برای الکترو گیربکس های شافت مستقیم آسان می کند.

انواع برند گیربکس هلیکالی یا شافت مستقیم

برند SEW، بونفیلیولی و غیره از برندهای مطرح اروپایی و برند رهنما، گیربکس هلیکال ایران، گیربکس هلیکال پارس و غیره نیز از برندهای معتبر سازنده گیربکس با کیفیت ایرانی هستند.

اجزاء گیربکس هلیکال

گیربکس های هلیکال متناسب با میزان گشتارو مورد نیاز و توان ورودی تشکیل شده از تعدادی چرخ دنده هلیکال یا جناغی، پینیون ورودی پینیون شافت خروجی، سیل های آب بند، بیرینگ ها، تعدادی خار نگه دارنده، سوپاپ هوا، هوزینگ یا پوسته گیربکس، واشر و تعدادی شیم تشکیل شده است.

نحوه انتخاب گیربکس هلیکال

برای انتخاب گیربکس در ابتدا باید بدانیم گیربکس برای چه کاربری می باشد. سپس مقدار بازه کارکرد گیربکس است که اهمیت دارد. میزان قدرت که با کیلووات یا اسب بخار مشخص می شود همینطور گشتاور نامی گیربکس که با واحد نیوتن متر مشخص می شود. دور خروجی گیربکس یا نسبت تبدیل گیربکس باید مشخص باشد. در نهایت باید نحوه نصب گیربکس را تعیین کنیم.

نحوه نصب گیربکس شافت مستقیم

موتور گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال را می توان به روش های M1 تا M6 که در تصویر زیر مشخص شده است نصب نمود.

نحوه نصب گیربکس هلیکال

مزایای گیربکس شافت مستقیم
 • کارکرد آرام و با نویز کم
 • بازده بالا
 • توانایی کار در سرعت های بالا بدون لرزش
 • توانایی انتقال گشتاور و توان بالا
 • تعمیر و نگهداری راحت و آسان
 • توانایی کار در نسبت های تبدیل بالا
 • فضای کافی جهت روغن کاری مناسب چرخدنده ها و عمر بالا
تعمیر و نگه داری گیربکس هلیکال
 • در صورت شنیده شدن صداهای غیر معمول و لرزش شدید گیربکس می بایست بیرینگ های گیربکس چک و تعویض گردد و اگر مشکل از چرخ دنده ها باشد باید با کارشناسان ما در هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید تا در صورت وجود دنده های گیربکس مذکور آن ها را تعویض کنید.
 • نشت روغن میتواند از نقاط مختلفی از گیربکس صورت بگیرد، این علل شامل خرابی واشر و سیل های آب بند گیربکس می باشد.
 • عدم چرخش شافت خروجی گیربکس وقتی الکتروموتور در حال کار کردن می باشد میتواند علت این خرابی از بین رفتن پینیون ورودی گیربکس باشد.
 • در هر 3000 ساعت یا حداقل هر شش ماه یکبار باید روغن یا واسکازین داخل گیربکس چک شود.
 • هر سه سال یکبار باید روغن گیربکس و گیریس بیرینگ ها تعویض شود (البته گیربکس های هلیکال سایز کوچک و گیربکس های حلزونی احتیاجی به تعویض روغن در طول کارکردشون ندارند.).

کاربرد گیربکس های هلیکال یا گیربکس شافت مستقیم

گیربكس هلیكال (موتور گیربکس شافت مستقیم) یكی از پر كاربردترین ها در صنایع مختلف می باشد. گیربكس هلیكال (موتور گیربکس شافت مستقیم) فلنجدار برای موارد عمود نصب مانند میكسرها و نوع پایه دار بیشتر در خطوط انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر كاربردهای این محصول می توان به استفاده در موارد زیر اشاره كرد:

لیست قیمت موتور گیربکس شافت مستقیم

لطفا جهت دسترسی به قیمت گیربکس شفت مستقیم، روی برند مدنظر کلیک نمایید.

faq

پرکاربرد ترین نوع گیربکس صنایع با گشتاور متوسط، گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم است. این گیربکس به دلیل نوع طراحی در چرخدنده به این نام شناخته می شود. طراحی چرخدنده به صورتی است که میزان تحمل تنش و فشار بالایی نسبت به چرخدنده های معمولی دارد.

چرخدنده های معمولی میزان سطح تماس کمی دارند به همین دلیل در تنش های زیاد تاب نمی آورند و می شکنند. اما چرخدنده هلیکالی به دلیل زاویه دار بودن چرخدنده سطح تماس بین آن بیشتر بوده و تحمل تنش و بار بیشتری را دارا خواهد بود و به دلیل طراحی چرخدنده هلیکالی آن به این نام شناخته می شوند.

معمولا این گیربکس ها به الکتروموتور هایی با توان 0.35 تا 55 کیلووات متصل می شوند. گیربکس شافت مستقیم را می توان به هیدروموتور نیز متصل کرد.

یک زوج چرخدنده هلیکال درگیر، دارای زاویه هلیکس مشابه و در خلاف جهت یکدیگر هستند. یک چرخدنده به عنوان محرک و چرخدنده دیگر به عنوان متحرک عمل نموده و باعث انتقال دور و گشتاور از محوری به محور دیگر می شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
علیرضا رهنورد
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 06 اردیبهشت 1401

سلام، الکتروگیربکس با توان موتور 4 کیلوات و دور خروجی گیربکس 700 دور و گشتاور خروجی 200 نیوتن نیاز دارم. مشابه چیزی موجود دارید؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 06 اردیبهشت 1401

سلام جناب رهنورد عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

علیرضا جوادی
ارسال شده در : جمعه 13 فروردین 1400

با تشکر از توضیحات مهندس عزیز و بزرگوار، بنده در ابتدا تشکر می کنم از سایت بسیار عالی و کامل تون که در این فیلد کاری بسیاری جامع و تنوع محصولات بالا با کیفیت و قیمت عالی و مناسب هستش. اما یک انتقاد داشتم از این استاد بزرگواری که ویدیوی گیربکس های هلیکال رو توضیح دادن. البته قبلش عرض کنم اطلاعات و نحوه ی بیان ایشون واقعن عالی و درسطح حرفه ای بود اما واقعن غیر ممکن هست که یک شخصی تایم به این طولانی رو بدون پلک زدن بتونه سپری کنه. بطوریکه بنده از وسط توضیحات شون در کلیپ فقط نگاهم قفل شده بود به چشمای ایشون که چرا پلک نمیزنن و در حالت عادی انسان بعد ۲ دقیقه پلک نزدن سطح چشمش کامل خشک میشه و باعث آسیب های زیادی ب قرنیه میشه.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 14 فروردین 1400

سلام جناب جوادی عزیز، ممنون از لطف حضرتعالی به وبسایت ما و همچنین ممنون بابت انتقاد حضرتعالی، حتما در فیلم هایی که بعد از این تهیه خواهد شد این موضوع لحاظ می گردد.