سردخانه

اشتراک :

فروش سردخانه و ساخت سرخانه

سردخانه (Cold Room- Cold Storage)

به منظور حفظ و نگهداری کیفیت محصولات غذایی وآزمایشگاهی و جلوگیری از فساد آن ها از سرد خانه ها استفاده می شود. به طور کلی سردخانه مجموعه ای از دستگاه های تولید برودت است که پس از ایجاد سرما، آن را به داخل فضای عایقی هدایت و دمای آنجا را تا حد مورد نیاز کاهش می دهد.

سردخانه هایی که از سیستم تبرید تراکمی بهره می برند به طور کلی دارای چهار قسمت اصلی هستند که به ترتیب زیر است:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • شیر انبساط
  • اواپراتور

سردخانه  تراکمی چیست؟

به دلیل استفاده از کمپرسور در سیکل تبرید این سردخانه ها، شایسته است که از اسم سردخانه تراکمی برای نام گذاریشان استفاده گردد. سیستم سردخانه های تراکمی غالبا از نوع سردخانه فریونی یا سردخانه آمونیاکی است که از هر کدام در کاربرد های خاصی استفاده می گردد.

سردخانه چگونه کار می کند؟

روش کارکرد سیکل تبرید در سردخانه های تراکمی به این شکل است که ابتدا گاز مبرد توسط کمپرسور مکش می شود و در کمپرسور بنا بر نوع کمپرسور، تحت فشار قرار می گیرد و فشرده می شود و طبیعتا همرا با افزایش فشار، دمای گاز نیز افزایش می یابد. این گاز پر فشار و پر حرارت دارای مقادیری روغن در خود است که پس از خروج از کمپرسور به وسیله سپراتور روغن از آن جدا میگردد و پس از جدا سازی، روغن به کارتل کمپروس بازگردانده می شود تا دوباره در کمپرسور استفاده گردد.

گاز خروجی پس از حذف روغن، به کندانسور وارد می گردد و در کندانسور تا حدود زیادی حرارت آن جذب شده و به همین دلیل به مایع یا کندانس تبدیل می شود و پس از این فرایند، مایع تولید شده در مخزنی به اسم رسیور ذخیره می گردد.
بعد از پر شدن رسیور و عبور از حد تعیین شده، فلوتر نصب شده روی رسیور باز می گردد و مایع اواپراتور به شیر انبساط ( اکسپنشن ولو) وارد میشود و سپس توسط شیر انبساط به درون اواپراتور اسپری می گردد. به علت پایین بودن درجه جوش در مبرد ها و همچنین کاهش فشار در اواپراتور، مبرد شروع به جوشیدن می کند و این فرایند به علت خاصیت مبرد ها به شدت گرما گیر می باشد و باعث می گردد  محیط اواپراتور و فین ها نصب شده روی آن سرد گردد.

در این زمان فن اواپراتور که از نوع الکتریکی هم می باشد شروع به کارمی کند و هوای محیط را از بین فین های اواپراتور عبور می دهد و باعث سرد شدن سردخانه می گردد. سپس مبرد عبوری از اواپراتور که حالت دوفازی دارد به اکومولاتور وارد می شود تا تمام آن تبخیر گردد و اطمینان حاصل شود که مایع وارد کمپرسور نشود. این سیکل تبرید تا زمانی که دمای سردخانه به میزان دلخواه برسد ادامه پیدا می کند.

چند مدل سردخانه وجود دارد؟

سردخانه هایی که در بازار رایج است عموما به گروه های زیر تقسیم بندی می گردد:

  • سردخانه خانگی ( یخچال فریزر)
  • سردخانه مغازه ای (یخچال های ویترین دار)
  • سردخانه هایی که در مراکز تجاری مانند هتل ها و مراکز تفریحی استفاده می گردد.
  • سردخانه های بزرگ که در صنایع در ابعاد بزرگ تر با توان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

از آنجا که وظیفه اصلی سردخانه ها پیشگیری از فساد محصولات و حفظ حداکثر کیفیت در مدت زمانی معین است، اگر در قسمتی از سیستم سردخانه مشکلی پیش بیاید که موجب اختلال در تولید سرما در سیستم گردد، موجب خسارات جبران ناپذیر می گردد که بعضا در برخی سردخانه های صنعتی این مشکلات به صورت رایج وجود دارد. از این رو باید دقت شود طراحی و ساخت سرد خانه حتما زیر نظر متخصصان مجرب صورت پذیرد و حتما از اصالت قطعات استفاده شده در سردخانه اطمینان حاصل گردد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
سعید احدی
 ارسال شده در : چهارشنبه 09 مهر 1399

با سلام در زمینه سردخانه فعالیت می‌کنم برای خرید ابزار آلات برودتی راهنمایی میخواستم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : پنجشنبه 10 مهر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سید حبیب حبیبی
 ارسال شده در : یکشنبه 08 تیر 1399

سلام در افغانستان به 20 یونیت 250 و 400 ضرورت دارم نرخ اش را لطف کنید

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 08 تیر 1399

سلام جناب حبیبی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.