پمپ

اشتراک :

پمپ - قیمت پمپ

 

گروه صنعتی فامکو به عنوان بزرگترین وارد کننده و نماینده رسمی برترین برند ها در سطح کشور، محصولات زیر را به مشتریان گرامی ارائه می کند. فروش انواع شناور، لجن کش، کف کش، خانگی، بوستر پمپ، اسلاری، آب و فاضلاب، روغن داغ، مونو، پلیمری، لوب، دنده ای، پیستونی، پریستالتیک، تخلیه بشکه، دوزینگ، دیافراگمی، سیرکولاتور خطی و انواع موتور پمپ.
گروه صنعتی فامکو، با هفده واحد تخصصی فروش، آمادگی خود را جهت ارائه هر گونه اطلاعات اعم از مشخصات فنی، لیست قیمت پمپ آب و کاتالوگ پمپ و همچنین واردات هر گونه محصولات آلمانی، ایتالیایی، ترک (ترکیه)، ژاپنی و چینی اعلام می دارد.
برندهای قابل ارائه عبارتند از: لوارا، پنتاکس، ابارا، سایر، پمپیران، راد، فدک و دیگر برند های مطرح بازار
لطفا جهت دسترسی به هرگونه اطلاعات فنی و لیست قیمت پمپ، محصول مورد نظر را از منوی زیر انتخاب نمایید.

 

پمپ چیست ؟

پمپ دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند و نتیجه آن افزایش انرژی پتانسیل (فشار سیال عبوری از پمپ) و یا انرژی جنبشی (سرعت یا انتقال) می باشد. یابه عبارتی وسیله‌ای مکانیکی جهت انتقال مایعات است که با افزایش فشار جریان آن، امکان جابجایی مایعات را به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین تر مانند (حوضچه یا مخزن) فراهم می‌آورد.
ویا به بیان ساده تر، پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرﮊی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت و به سیال مایعی که از آن عبور می کند، انتقال می دهد. در نتیجه انرﮊی سیال پس از خروج از پمپ افزایش می یابد. در پمپ ها تغییرات انرﮊی سیال همواره به صورت تغییر فشار سیال مشاهده می شود. پمپ ها برای انتقال سیال به یک ارتفاع معین و یا جا به جایی آن در یک سیستم لوله کشی و یا هیدرولیک کاربرد دارند. از پمپ برای انتقال سیال از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می گردد. مشخصه های پمپ به صورت پارامترهای اساسی، عبارتند از: افت فشار،جریان هد، حداکثر توان ترمز، حداقل بازدهی پمپاژ، حداکثر سرعت موتور، حداقل ضریب توان موتور می باشد.


کاربرد انواع پمپ آب
امروزه در بسیاری از موارد از پمپ های آب، جهت تامین پیوسته آب در منازل، صنایع، موسسات تجاری، بیمارستان ها و غیره …استفاده می شود. همچنین می توان از پمپ های آب برای تامین، حمل و جابجایی اشکال مختلفی از مایعات ، بسته به ظرفیت پمپ استفاده کنیم.


مهم ترین کاربری پمپ
یکی از رایج ترین دسته بندی پمپ ها بر پایه نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال است. استفاده درمجتمع های مسکونی، استفاده در بخش کشاورزی، استفاده در صنایع
درمجموع پمپ ها به دو دسته تقسیم می شوند:
پمپ های دینامیکی
پمپ های جابجایی مثبت
پمپ های دینامیکی پمپ هایی هستند که در آنها انتقال انرژی به سیال به صورت دینامیکی می باشد.
پمپ های جابجایی مثبت پمپ هایی هستند که سیال توسط آنها جابجا می گردد . به عبارتی نحوه انتقال انرژی به سیال در پمپ های(دینامیکی و جابجایی مثبت)به طور یکسان نیست.
با ذکرمثال تفاوت دو نوع پمپ فوق بیان می کنیم . فرض کنید قراراست ته سنگی از سطح زمین به ارتفاع معینی منتقل شود. این عمل را می توان به دو روش انجام داد: مرحله اول این است که با بستن سنگ به یک رشته طناب و چرخاندن و رها کردن سنگ را به ارتفاع مورد نظر پرتاب کرد و در مرحله دوم می توان سنگ را از طریق جابجا کردن (استفاده از پلکان) به ارتفاع معینی منتقل کرد. همانطور که گفته شد در هر دو مرحله انرژی خاصی به صورت پتانسیل به سنگ داده می شود لیکن درمرحله اول به صورت دینامیکی (سرعت) ودر مرحله دوم به صورت جابجایی و در نهایت سنگ به ارتفاع مورد نظر منتقل شده است.

 

انواع پمپ

پمپ های دینامیکی (سانتریفوژ-توربوپمپ ها):
پمپ جریان شعایی
پمپ جریان مخلوط
پمپ جریان محوری
مخصوص انژکتور
پمپ های جابجایی مثبت (رفت و برگشتی):
پمپ پیستونی
پمپ دیافراگمی
پمپ های جابجایی دوار:
پمپ دنده ای
پمپ پره ای
پمپ پیچی

پمپ گریز از مرکز چیست ؟
پمپ های گریز از مرکز به لحاظ کاربرد فراوان، هزینه پایین، نگهداری و تعمیرات آسان، معمولا در واحد های صنعتی کاربرد دارند . اکثر این پمپ ها برای انتقال آب و سایر سیالات سبک به کار می روند . پمپ های گریزاز مرکز را می توان برای پمپاژ دو قاب، خمیر و تراش های چوب و یا مواد سنگین نیز به کار گرفت. لیکن پمپاژ این مواد شرایط خاصی را شامل می شود، اعم از تغییر پمپ های استاندارد جهت انتقال مواد سنگین که معمولا به پروانه هایی بااندازه و اشکال متفاوت نیاز دارد.
پمپ های گریز از مرکز از ساختار نسبتا ساده ای تشکیل شده است. به دلیل سادگی تعمیرات و نیاز اندک به نگهداری، کاربرد پمپ های گریز از مرکز تا حد قابل قبولی گسترش یافته است.
طرز کار پمپ (شرح قطعات داخلی و ساختمان)
عملکرد این پمپ بر اساس نیروی گریز از مرکز استوار است. به طوری که سیال وارد بخش مرکزی(دهانه ورودی) پمپ می شود در اثر چرخش پره ها به طرف بیرون رانده می شود . از آنجا که سرعت سیال در لبه بیرونی پروانه بیشتر است مقدار حرکت سیال افزایش می یابد. با ورود سیال بیشتر به داخل پمپ، مقدار حرکت سیال در بدنه پمپ که در بر گیرنده پروانه پمپ است افزایش می یابد سپس این سیال بافشار از دهانه خروجی پمپ به بیرون رانده می شود.
 
اجزاء پمپ گریز از مرکز
در این مطلب به تعریف پمپ گریز از مرکز یک مرحله ای با مکش انتهای می پردازیم. با توجه به تفاوتی که در ساختار پمپ ها وجود دارد لیکن تعاریف ارائه شده برای قسمتهای مختلف آنها یکسان است.


بدنه پمپ
پوشش یا محفظه ای است که پره های پمپ، محور و سیستم آب بندی آن را در برمی گیرد و سیال از میان آن جریان می یابد . معمولا بدنه پمپ از نوع حلزونی یا ازنوع قطرافزاینده است.

محور پمپ
 به نوع موتور مورد استفاده بستگی دارد، محور پمپ می تواند بخشی از روتور موتور بوده، و یا مستقل و به محور موتور جفت شده باشد. محور می تواند دارای یاتاقان مستقل بوده، یا توسط یاتاقان های موتور نگه داشته شود . روش استفاده به طراحی پمپ بستگی خواهد داشت.

پروانه پمپ
 قسمتی از پمپ است که نیروی زیادی به سیال وارد کرده تا سرعت حرکت آن را افزایش دهد. منفذ مرکز پروانه را چشم پروانه می گویند که تا حدودی تعیین کننده ظرفیت پمپ است.

پره های پمپ
 قسمت هایی از پروانه پمپ که سیال را در داخل پمپ هدایت می کنند.

روپوش پروانه (shroud)
پره های پمپ را پوشش داده وجریان سیال را در ناحیه پروانه محدود می نماید.
نقطه مکش: محل ورود سیال به پمپ است که معمولا در نزدیکی مرکز بدنه پمپ قرار دارد. قطر دهانه برای عبور در این نقطه تا حدودی میزان آبدهی پمپ را تعیین می کند.

حلقه های سایش
 در تمام پمپ ها استفاده نمی شود . اما اگر استفاده شود معمولا قابل تعویض خواهند بود. به این طریق یک آب بندی هیدرولیک انجام می شود که کارایی پمپ را نیز افزایش می دهد. علاوه بر این، مقدار اندکی سیال از طرف رانش به طرف مکش پمپ باز گردانده می شود.

کاسه نمد
 سبب آب بندی جریان سیال در داخل پمپ می شود . کاسه نمد می تواند شامل یک واحد آب بندی از نوع قابل تنظیم و بافته شده قابل تعویض یا از نوع مکانیکی باشد.

شیپوره Diffuser
 معمولا در پمپ های گریز از مرکز استفاده نمی شود . اما ممکن است گاهی به منظور جهت دادن به جریان آب کاربرد داشته باشد. با استفاده از بدنه حلزونی از شیپوره کمتر استفاده می شود.

نقطه رانش یا تخلیه
نقطه ای است که پمپ سیال را به سیستم لوله کشی هدایت می کند . پمپ های گریز از مرکز شامل(پمپ های یک مرحله ای با یک دهانه مکش یا چند مرحله ای بامکش دو گانه) می باشند . نوع پمپ مورد استفاده بر حسب مقدار سیال پمپ شونده و فشار لازم تعیین می شود. پمپ دو گانه بسیار شبیه پمپ بامکش واحد است، با این تفاوت که در آن سیال از هر دو طرف پروانه کشیده شده و از طریق یک دهنده خروجی رانده می شود.

بدنه پمپ ها
پمپ های گریز از مرکز از لحاظ ساختمان و کاربرد با یک دیگر تفاوت دارند. از جهت بدنه پمپ ها به صورت مختلف ساخته می شوند و انواع مختلف پمپ ها با یک دیگر تفاوتهای فیزیکی دارند. در ضمن جنس بدنه پمپ ها می تواند از مواد مختلف مانند فولاد، چدن، برنز و یا آلیاژ های مقاوم در برابر خوردگی و سایش ساخته شود.
در ادامه مطلب به تعریف بعضی پمپ های جابجائی مثبت می پردازیم:


پمپ های دوار
پمپ های دوار از گروه پمپ های جابجایی مثبت می باشد و در صنعت جهت پمپاژ سیالات سنگین(مانند روغن و سوخت سنگین) استفاده می شوند. این پمپ ها در انواع پیچی، پره ای و دنده ای وجود دارند.

پمپ دوار پره ای
این پمپ ها در چند نوع پره پاندولی، پره بادام کی، پره کشویی و پره قابل انعطاف ساخته می شوند.

پمپ دوار دنده ای (Gear Pump)
پمپ دواردنده ای ساده ترین نوع پمپ دوار می باشد که در دو نوع داخلی و خارجی ساخته می شوند.در پمپ دواردنده ای سیال در فضای بین دندانه ها حبس شده و به بیرون رانده می شود. دندانه ها از نوع Helical،Spur می باشند .نوع Helical جریان آرام تری را برقرار می کند.در بعضی طرح ها سوراخ هایی در امتداد شعاع از بالا به پایین دندانه وجود دارد و هر دو فضای بین دنده مجاور را به هم مرتبط می کند.این به خاطر بای پاس کردن سیال از یک دنده به دنده بعدی است تا از افزایش فشار بیش از حد و اعمال بار زیاد بر یاتاقان ها جلوگیری شود.پمپ های دنده ای قادر به پمپاژ سیال با ویسکوزیته های مختلف و با فشار ورودی متفاوت می باشند. علاوه براین جریان در سیستم به آرامی و بدون ضربه (پالس) برقرار می گردد .این پمپ ها خود راه انداز هستند و می توانند به صورت خشک کار کنند . از آنجا که این نوع پمپ ها تنها دو جزء متحرک دارند، قابلیت در مدار بودن ونگه داری بالایی دارند و در هردو جهت نیز می توانند کارکنند.سرعت پمپ های کوچک1750 تا3450 دور در دقیقه است و برای پمپ های بزرگتر و سیال چسبنده تر سرعت کاهش می یابد . باتوجه به طراحی این نوع پمپ ها که لقی کمی بین دندانه و پوسته می باشد، کنترل بر روی جریان سیال به سادگی صورت می گیرد، منجر به استفاده بیشتر این پمپ ها در انتقال دقیق سیالات حساس و گران شده است. لذا دقت شود همراه سیال ذرات خورنده نباشد.همانطورکه قبلا ذکر شد سیال درفضای بین دنده ها محدود شده و به جلو رانده می شود. جنس قطعات پمپ دنده ای با توجه به نوع سیال انتخاب می شود. جنس دنده ها معمولا از بوش ها، فولاد زنگ نزن و آب بند مکانیکی از جنس برنز انتخاب می شود.


پمپ دوار (Lobe Pump)
در این پمپ ها دو محور وجود دارد که به هر محور یک پروانه دارای تعدادی برجستگی مشابه پمپ های دنده های متصل است.وجود سیال در محفظه پمپ راه اندازی را آسان می کند. جهت جلوگیری از نشت گاز به درون سیستم هنگام خاموش بودن پمپ لازم است تدابیر لازم که در مواقع راه اندازی صورت گیرد و گازهای احتمالی سیستم مطابق دستورالعمل تخلیه شود.
عملکرد این نوع پمپ ها تقریبا مشابه عملکرد پمپ های دنده است اما از آنجا که سیال درقطعات بزرگتر به بیرون رانده می شود، جریان سیال به آرامی جریان پمپ های دنده ای نیست. در این نوع پمپ ها سیال در اثر عامل خارجی (فشار هوا یا نیروی ثقل) وارد پمپ می شود پس از ورود به پمپ به جلو فرستاده می شود. این پمپ برای پمپاژ گستره وسیعی از سیالات چسبنده و محلول ها استفاده می شود. در این نوع پمپ ها امکان همراه بودن مواد جامد با سیال نیز وجود دارد زیرا در این نوع پمپ ها لقی بیشتری بین پروانه وپوسته وجود دارد.


پمپ دوار پیچی
این پمپ دوار پیچی مانند چرخ گوشت بوده و دارای یک، دو یا سه چرخ هستند و به روش مناسب درون پوسته ثابت قرار داده شده اند. در پمپ های دوارپیچی دبی عبوری از پمپ فقط تابع دور محور است و به فشارتولید شده بستگی ندارد. این خصوصیت پمپ های دوار را از پمپ های سانتریفوژ متمایز می کند. ضایعات داخلی پمپ های دوار که شامل نشتی ها می باشد معمولا بالاست لذا این پمپ ها برای فشارهای بالا مناسب نیستند در فشار های خیلی بالا از پمپ های رفت و آمدی پیستونی استفاده می گردد .چنانچه از نشتی سیال صرفه نظر کنیم، دبی عبوری این پمپ ها تقریبا ثابت است. بنابر این منحنی مشخصه یک خط ثابت است ولی با توجه به وجود نشتی این منحنی کمی با افزایش فشار به طرف دبی کمتر طی می کند.افزایش ویسکوزیته سیال منجر به کاهش دبی عبوری می شود و علت این است که سیال
نمی تواند با سرعت کافی فضای خالی شده داخل پمپ را پر کند. قدرت پمپ نیز با افزایش ویسکوزیته افزایش
می یابد. اگر چه رایج ترین پروانه مورد استفاده در پمپ های دنده ای از نوع ساده است، اما انواع جناغی و حلزونی در بسیاری از پمپ ها استفاده می شود. ضمنا نوع پروانه هم از سوی سازنده پمپ انتخاب می شود.


پمپ های دنده حلزونی
روش کار این پمپ مشابه پمپ های دنده ای است لیکن در این پمپ دو دنده ی مشابه وجود دارد. شفت پمپ، حرکات چرخشی از دنده به دنده را در جهت عکس منتقل می کند. حین رها شدن یک دنده از دیگری، مایع فضای بین دنده ها را پر می کند. وقتی دنده ها بسته می شوند، این مایع با حرکت چرخشی به بیرون حرکت می کند. بر حسب ویسکوزیته ی مایع، فشار 20 بار قابل اعمال می باشد. وقتی دنده ها از مش خارج می شوند، حجم قابل توجهی را در بخش داخلی پمپ ایجاد می کنند. سیال به داخل حفره ها جریان می یابد و به وسیله ی دندانه های دنده ها حین چرخش گیرمی افتد. سیال دو لوله ی داخلی واقع در جداره ی بین دندانه ها و لوله حرکت می کند. در نهایت گیر کردن دنده ها مایع را تحت فشار از دهانه خروجی بیرون می راند.


کاویتاسیون (Cavitation) چیست؟
کاویتاسیون یا همان حفره‌زایی، به نام‌های دیگرمانند:(خوردگی، حباب‌زایی، کاویتاسیون، حفره‌سازی، خلاءزایی) پدیده‌ای است که در آن کاهش فشار سبب تبخیر موضعی مایع و ایجاد حباب‌هایی می شود. این پدیده در پمپ‌های سانتریفیوژ، پروانه کشتی‌ها، اژدرها و سرریز سدها نمایان می شود.
کاویتاسیون معمولا درمایعات با حرکت موج دار به دلیل اختلاف فشار در مایع رخ می‌دهد، فشار موضعی پایین تر از فشار بخار مایع می‌شود. این امر باعث می‌شود(مثال: آب که در شرایط 1000 شکل گازی پیدا می‌کند در دمای پایین‌تر و زودتر به صورت گاز درآید. حباب‌های گازی تشکیل شده زمانی که دوباره به منطقه پرفشارتر وارد می‌شوند به طورمعمول منفجر(ترکیدن) می‌شوند. این عمل حباب‌ها، شوکی موج‌ مانند که صدادار نیز است  را ایجاد می‌کند و می‌تواند از طریق خوردگی حبابی به پروانه‌های پمپ آسیب برساند.

کاویتاسیون (حباب زایی)
یکی از دلایل اولیه لرزش در پمپ های سانتریفوژ است.ایجاد حباب در پروانه پمپ زمانی رخ می دهد که طول مکش خالص مثبت مجاز (NPSHa) کمتر از عمق مکش درخواستی (NPSHr) پمپ شود. به این ترتیب به دلیل مکش موجود در محفظه پمپ، فشار مایع درون محفظه کاهش می‌یابد. طول مکش خالص مثبت (NPSH) عبارتی است که شرایط مرتبط با پدیده حباب زایی پمپ توضیح می‌دهد.

اگر فشار محفظه پمپ از فشار بخار مایع در دمای عملیاتی کمتر شود، مایع درون محفظه پمپ تبخیر می شود و به صورت حباب ظاهر می گردد. این حباب ها دربرخورد با پروانه‌ پمپ ترکیده و باعث لرزش پمپ می‌شوند و آسیب های جدی مانند: خوردگی زیاد درلبه پروانه‌ها و بدنه ایجاد می‌کنند که به مرور زمان موجب کاهش عملکرد پمپ می‌گردد. وجود زانویی در فاصله نزدیک ورودی پمپ، وجود مانع درمسیر مکش یا شرایط غیرعادی بهره‌برداری از عوامل بروز کاویتاسیون می باشند.همچنین کاویتاسیون موجب عواملی مانند:ایجاد صدای زیادو لرزش، آسیب رساندن به پمپ و کاهش بازدهی، ایجاد خوردگی در بدنه و پروانه های پمپ، ایجاد ارتعاشات و از بین بردن تعادل هیدرولیکی روی محور و پروانه ها، فرسودگی زودرس و نشت بندهای میکانیکی، نیز می باشد.


راهکارهایی برای جلوگیری از صدمات ناشی از عملکرد کاویتاسیون:
- کاهش سرعت که مقدار هد ناشی از افت را کاهش می دهد.
- افزایش قطر چشمه پره
- بکار بردن دو پمپ کوچکتر به صورت موازی که سبب کاهش افت هد می شود.
كاويتاسيون موجود در پمپ را می توان به روش هاي رفع كرد:
افزايش فشار در مكش پمپ
كاهش دبي پمپ
عدم استفاده از شير در فاصله نزديك به مكش پمپ
اصلاح لوله كشي در مكش پمپ
شستشو و رسوب زدايي در لوله ها و اتصالات خصوصا در مكش پمپ
استفاده از اينديوسر در مكش پمپ
استفاده از پمپ با NPSHr كمتر نسبت به NPSHa سيستم لوله كشي
افزايش NPSHa سيستم لوله كشي


ایندیوسر چیست؟
با گسترش صنعت، امروزه نیاز به پمپ هایی با اندازه های کوچکتر و البته با سرعت بالا حائز اهمیت می باشد.ازاین رو ارتقای کیفی عملکرد مکشی پروانه های پمپ امری ضروری است. ایندیوسرها قطعات مهمی هستند که امکان دستیابی به عملکرد مکشی بالاتر در پمپ، درجلوی پروانه اصلی پمپ نصب می شوند و با همان سرعت پروانه می چرخند. ایندیوسر می توانند فشار ورودی به پروانه های پمپ را افزایش داده و در نتیجه عملکرد مکشی پمپ را بهبود بخشند.

NPSH یا ارتفاع مثبت خالص مکش چیست؟
پارامتر NPSH یا همان (هد مثبت خالص مكش) نقش مهمی در انتخاب پمپ هايي كه درجه حرارت مايع ورودي به آنها بالاست را ايفا مي كند. در واقع يك سيال زماني تبخير می شود كه فشار آن خيلي كاهش و يا دماي آن خيلي افزايش يابد و NPSH به حداقل ميزان فشاري اطلاق مي گردد كه براي جلوگيري از پديده كاويتاسيون مورد نياز است .به منظور جلوگیری از بروز پديده كاويتاسيون ،‌ فشار سيستم مي بايست همواره در تمامي مراحل مكش ‌، ورود به پروانه و تخليه، ‌بالاتر از فشار بخار مايع در درجه حرارت كاري باشد .
در تمامي پمپ هاي سانتريفيوژ باید حداقل فشار مورد نياز در قسمت ورودي پمپ كه جهت جلوگيري از تبخير شدن سيال( كاويتاسيون ) لازم مي باشد ،‌ تعيين گردد كه اين فشار مكش به نوع مشخصات طراحي پمپ بستگي دارد و مقدار آن توسط سازنده بر روي منحني عملكرد پمپ ارائه مي گردد كه به آن NPSHR (هد مثبت خالص مكش مورد نياز) گويند. NPSHA (هد مثبت خالص مكش موجود) مقدار فشار مكشي است كه عملا در سيستم موجود است و مقدار آن تابع شرايط سيستم پمپاژ است كه مي بايست همواره مقدار آن از NPSHR بیشتر باشد.

عیب یابی، تعمیرات و نگهداری پمپ
پمپ تحت عواملی چون کارکرد زیاد و یا عدم تبحر و مهارت کاربری که با آن کار می گیرد، دچار مشکلاتی از قبیل لرزش در پمپ و داغ شدن پمپ، خوردگی پروانه تلمبه ، رینگ ها و بلبرنگ ها اشاره کرد که سائیده شدن و یا فاصله آزادبین  آنها زیاد شده است. دراین مبحث مختصرا به شرح و رفع عیوب در پمپ ها می پردازیم.
اگر پمپ دچار لرزش باشد:
رسیدن به سرعت بحرانی
پمپ نیاز به روغن کاری دارد
فیکس نبودن قطعات با یکدیگر
خم شدن محور
یاتاقان ها دچار سائیدگی شده اند
فوندانسیون به اندازه کافی محکم نمی باشد
پمپاژ آب توسط پمپ کم شده باشد:
مسدود شودن لوله ها
پمپ باید هواگیری شود
هوا وارد لوله ورودی شده است
چرا پمپ داغ می کند:
یا اینکه یک اشکال مکانیکی وجود دارد
زیاد بودن درجه سرعت پمپ
ویسکوزیته سیال بیشتر از حد مورد نظر می باشد
فشارخروجی کم شده باشد:
یک قطعه بین پره های پمپ گیر کرده
ایجاد كاويتاسيون در داخل لوله ها
سرعت دوران پمپ کم می باشد
معیوب شدن کاسه نمد
روتور پمپ در جهت عکس دوران دارد
قطع شدن پمپاژ:
کم بودن ارتفاع
هوا وارد لوله ها شده است
وجود نشت در یکی از لوله هاتعمیرات پمپ
یکی از رایج ترین مشکلاتی که معمولا ساکنین ساختمان ها با آن مواجه هستند بروز مشکل در پمپ آب ساختمان می باشد. هرچند برای تعمیر پمپ آب بهتر به سرویسکار مراجعه شود اما آگاهی به نکاتی که ارائه شده باعث می شود تا شما درک بهتری از مشکل احتمالی داشته باشید. هنگام تعمیر پمپ آب دقت کنید که زمین خیس نباشد و حتما کفش پوشیده باشد.

لرزش یا سروصدای زیاد پمپ:
این مشکل به دلیل بالانس نبودن روتور یا محکم نبودن فوندانسیون و یا وجود اجسام خارجی در پروانه یا شل بودن قطعه ای روی محور رخ می هد.

هواگیری پمپ:
اگر درون لوله ورودی پمپ آب و شیر ورودی پمپ، هوا باشد پمپ، آب را پمپاژ نمی کند و نیاز به هوا گیری دارد برای هواگیری درپوش هواگیری پمپ را باز کرده سپس  داخل پمپ و لوله مکش را در چندین بار با آب پر کنید تا هوای داخل پمپ  به طور کامل خالی شود، سپس درپوش هوا گیری را محکم ببندید.

عملکرد یکسره پمپ آب بدون خاموشی:
تنظیم نبودن اتومات مکانیکی، بی آب شدن پمپ آب، خشک کار کردن و هوا کشیدن پمپ آب و چسبیدن اتصالات کلید اتومات مکانیکی، سبب بروز این مشکل باشد و باید توسط سرویسکار پمپ تنظیم شود.

عملکرد پمپ بدون باز بودن هیچ شیری:
یکی از دلایل ممکن است سوراخ شدن لوله ها باشد. دلیل دیگر بروز این مشکل می تواند خرابی فلوتر توالت فرنگی(فلاش تانک)باشد که سبب می شود آب مدام به داخل چاه رود و چون نشتی را نشان نمی دهد تشخیص داده نمی شود. برای مطمئن شدن باید شیر فلکه آب داخل را باز کنید و شیر فلکه آب و شیر فلاش تانک را ببندید.

 خرابی اتوماتیک آنالوگ پمپ آب:
اگر مخزن تحت فشارباشد، علل اصلی خرابی اتوماتیک مکانیکی است. در صورت خرابی منبع تنظیم اتومات بهم می ریزد. از دیگر دلایل، پایین بودن کیفیت اتوماتیک است. کلید اتوماتیک نسبت به دیگر وسایل پمپ، بیشتر دچار مشکل می شود.

از کار افتادن موتور پمپ:
اگر موتور پمپ از کار افتاد در معمولا با سرویس درست الکترو موتور مشکل پمپ برطرف می شود، در صورت آسیب دیدن خازن پمپ یا کارکردضعیف، پمپ آب معیوب شده و قابل استفاده نسیت.

تنظیم فشار آب در پمپ:
برای تنظیم فشار ابتدا تمام شیرهای آب را ببندید و با باز و بسته کردن یک شیرآب پمپ را تنظیم کنید. این تنظیم را برحسب تعداد واحدهای ساختمان انجام دهید تا بالاترین نقطه از ساختمان هم فشار آب خوبی داشته باشد.

منبع تحت فشار پمپ آب:
اگر هوای داخل منبع کم باشد، پمپ به خوبی کار نمی کند و دچار مشکل می شود. مخزن های تحت فشار نیاز به تعویض مخزن و تنظیم باد دارند، تیوپ آنها در کمتر از یک  سال معیوب می شود. اگر پمپ آب بیشتر از 5 بار در دقیقه روشن و خاموش شود احتمالا تیوپ آن دچار مشکل شده یا منبع تحت فشاراست.

 

پمپ مستغرق

مستغرق کردن پمپ و موتور داخل سیال برای انتقال آن، باعث کاهش پیچیدگی و هزینه ایستگاه پمپاژ می شود. بویژه اگر طول لوله های غلاف بلند باشد، کاهش هزینه این پمپ ها ممکن است چشمگیر باشد. یکی از طرح های موجود، استفاده از موتورهای پر شده با روغن است. روغن موتور بوسیله مکانیکال سیل از سیال پمپ شونده جدا می شود. پمپ های لجن کش کوچک عمدتاً به صورت مستغرق ساخته می شوند.
این محصولات در پایین چاله نصب می شوند و بوسیله یک زنجیر بالا و پایین کشیده می شوند. برای نصب نیازی به عملیات فونداسیون نیست. روغن بوسیله یک مبدل حرارتی فین دار که در بالای پروانه قرار دارد، خنک می شود. روغن بوسیله یک پروانه که در زیر روتور الکتروموتور قراردارد، سیرکوله می شود. یک لوله خارجی روغن را از مبدل حرارتی به بالای موتور هدایت می کند. روغن موتور، یک روغن ویژه است و در صورت نشت آن، به محیط صدمه نمی زند.
طرح متداول دیگر برای این پمپ ها، پوسته موتور خنک کاری شده با سیال اطراف آن است. داخل این موتورها مایعی وجود ندارد و سیال پمپ شونده بوسیله دو مکانیکال سیل از محیط موتور جدا می شود. مکانیکال سیل بالایی توسط یک محفظه روغن، روانکاری و خنک کاری می شود (شکل زیر). پروانه این پمپ از نوع ورتکس است. در پمپ های ورتکس، فاصله محوری لبه های پروانه تا لبه جلویی پوسته زیاد است. این موضوع باعث ایجاد گذرگاه های جریان بدون محدودیت می شود. پروانه این پمپ ها با ایجاد ورتکس در محفظه داخلی پوسته پمپ و ایجاد نیروهای گریز از مرکز، عمل پمپاژ را انجام می دهد. در واقع سیال ورودی تحت نیروهای چرخشی زیادی قرار می گیرد. این پمپ ها مناسب برای پمپاژ سیالات با ذرات جامد و الیاف می باشند. به دلیل عدم هدایت صحیح سیال توسط پروانه، راندمان این پمپ ها حدوداً 30 درصد کمتر از پمپ های سانتریفیوژ معمولی با سایز و سرعت مخصوص مشابه است. سرعت مخصوص این پمپ ها از 10 تا 80 ممکن است متغیر باشد. و راندمان بهینه آنها معمولاً بین 34 تا 55 درصد است.


از آنجا که پروانه این پمپ ها کمتر با سیال در تماس است، این پمپ ها مناسب برای پمپاژ سیالات آلوده، لجن، سیالات حاوی ذرات جامد ساینده، گاز، خمیر کاغذ و به طور کلی مناسب برای پمپاژ هرگونه آلودگی در سیال است. همچنین این پمپ ها مناسب برای کاربردهای پمپاژ ماهیان زنده و سبزیجات و نظایر آن نیز هستند. پمپ های ورتکس کوچک به طور متداول در پمپاژ لجن استفاده می شوند.
 
 

نکاتی در زمینه استفاده از انواع پمپ

در زیمنه تعمیرات و نگهداری پمپ باید به موارد زیر دقت نمود:
 - پس از باز و بسته کردن پمپ ،حتماً از اورینگ های مخصوص آب بندی پمپ استفاده شود و از چسب زدن در قسمتهای آب بندی خودداری گردد.
 - هنگام اضافه کردن کابل حتماً از سایز کابل مربوط به پمپ مورد نظر استفاده شود ( از سیم ارت استفاده گردد).
 - از باز و بسته نمودن پیچ های روغن جداً خودداری نمائید.
 
تاثیرات سرما بر روی پمپ
یکی از عیوب رایج در بدنه پمپ های آبرسان خانگی، ترکیدگی پوسته پمپ بر اساس برودت هوا می باشد. در فصل زمستان، سرمای هوا باعث کاهش دمای آب موجود در بدنه پمپ می شود. این کاهش دما، باعث می شود تا حجم آب بصورت غیر عادی افزایش یابد. لازم بذکر است که آب در دمای 4 درجه سانتیگراد بیشترین حجم ممکن را دارا می باشد.
افزایش غیر عادی حجم آب موجود در محفظه پمپ باعث می گردد تا محفظه پمپ نتواند فشار اضافه اعمال شده از طرف افزایش حجم را تحمل نموده و دچار ترکیدگی شود.
ترکیدگی موجود ممکن است بصورت ترک های بسیار ریزی در بدنه ظاهر شود اما ممکن است در مواردی ترک های بزرگی در بدنه ایجاد شود که عملا امکان استفاده از پمپ را مختل سازد.
لذا توصیه می شود در زمان سرما، آب موجود در تمامی الکترو پمپ ها به خصوص الکترو پمپ های خانگی حتما خارج شود.

 

عیب یابی پمپ

 

عیب یابی بیرینگ پمپ

تعمیر و نگهداری از ماشین آلات دوار از جمله پمپ های سانتریفیوژ اهمیت زیادی در صنعت دارد. لذا بایستی عیوب رایج در قطعات تشکیل دهنده این ماشین آلات را شناسایی نمود و نسبت به رفع آن اقدام کرد.
از جمله قطعات بسیار مهم در پمپ ها، بیرینگ های مورد استفاده در آن ها می باشند. عواملی نظیر بارگذاری بیش از حد، روانکاری نامناسب، آب بندی غیر موثر، ورود گرد و غبار به سیستم و انطباق خیلی فشرده می توانند باعث عیوب زیادی در بیرینگ های غلتشی شود.
از جمله عیوب رایج در بیرینگ ها می توان به پوسته پوسته شدن، خستگی سطحی و سایش اشاره نمود. در زیر به معرفی اجمالی این پدیده ها پرداخته می شود:


پوسته پوسته شدن
اعمال مکرر بار، کاهش بیش از حد لقی داخلی، کج نصب شدن حلقه بیرینگ، زنگ زدگی و یا وجود ترک بر روی شیار غلتک در حین نصب منجر به پدیده پوسته پوسته شدن می شود. در این حالت قسمت هایی از سطح شیار و یا ساچمه با مقطع پولک مانند از آن جدا می شود و بروز این اشکال به معنی پایان عمر بیرینگ خواهد بود. با بهبود شرایط روانکاری و یا بهبود وضعیت بارهای اعمال شده بر بیرینگ می توان از وقوع این عیب جلوگیری کرد. (شکل 1 - ساچمه کروی دچار این مشکل شده است)


خستگی سطحی
بر اثر مشکلات روغن کاری نظیر کم بودن روان ساز و یا ویسکوزیته پایین آن ناشی می شود. در این حالت پس از مدتی سطح شیار اصطلاحا ور آمده و ترک هایی در سطح شیار نمایان می شود. این پدیده باعث می شود تا اصطکاک ساچمه ها در تماس شیار بالا رفته و گرما ایجاد شود و در نهایت ایجاد سر و صدا نماید. با انتخاب ویسکوزیته مناسب برای بیرینگ و استفاده از روغن تمیز می توان از بروز این پدیده جلوگیری نمود. (شکل 2 - شیار بیرینگ دچار مشکل شده است)
 

سایش
در این حالت ذرات آلاینده از سطح بیرینگ، فلز برداری کرده و سطح صاف  غلطک ها را از بین می برد و باعث می گردد تا بسته به نوع ذرات ساینده، سطح غلطک پولیش خورده و آینه ای شود و یا آنکه آن را به رنگ خاکستری در بیاید. برای جلوگیری از سایش حتما بایست آب بندی را بهبود بخشید و از روغن تمیز برای خنک کاری بیرینگ استفاده کرد. (شکل 3 - غلطک دچار مشکل شده است)
 

عیب یابی بیرینگ پمپ