کولر گازی (اسپلیت)

کولر گازی (اسپلیت)

فروش انواع کولر گازی (اسپلیت)

کولر گازی یکی از تاثیر گذارترین و جدید ترین تجهیزات در گرمایش و سرمایش فضاهای داخلی محسوب می شود. در واقع این دستگاه ها، دمای محیط را به دمای دلخواه شما کاهش یا افزایش می دهند. از ویژگی های کولر گازی می توان به صدای کم در حین کار، طول عمر بالا و مصرف بهینه برق اشاره نمود. اسپلیت یا کولرگازی دما، رطوبت، ذرات گرد و غبار را کاهش می دهد. افراد دارای حساسیت یا کسانی که بیماری تنفسی دارند، می توانند از انواع کولر گازی مجهز به فیلتر و تصفیه هوا استفاده کنند. از این رو کولر گازی در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است که علاوه بر مطالعه این صفحه می توانید برای اطلاع بیشتر در مورد کولر گازی به مقاله کولر گازی چیست؟ مراجعه نمایید.

انواع کولرگازی (انواع کولر اسپلیت)

انواع کولر گازی (اسپلیت)

هایپر صنعت فامکو با دو دهه تجربه ارائه دهنده اسپلیت یا کولرگازی در قالب انواع زیر می باشد:

 • کولر گازی یا اسپلیت دیواری
 • کولر گازی یا اسپلیت پنجره ای
 • کولر گازی کاستی
 • کولر گازی چند پنله
 • کولر گازی یا اسپلیت ایستاده
 • کولر گازی یا اسپلیت پرتابل

البته از نظر تعداد یونیت ها نیز می توان کولر گازی ها را به دسته های زیر هم تقسیم کرد:

 • کولر گازی تک یونیت (پنجره ای، پرتابل)
 • کولر گازی دو یونیت (دیواری، ایستاده، کاستی)
 • کولر گازی مولتی اسپلیت (مولتی پنل)

تهویه مطبوع یعنی کنترل دما، رطوبت و گرد و غبار به همین دلیل کولرگازی از جمله تجهیزات تهویه مطبوع به شمار می رود.

کاتالوگ کولر گازی

معرفی ویژگی انواع اسپلیت

همانطور که گفته شد کولرهای گازی دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به صورت مختصر در مورد هر یک توضیح داده شده در صورتیکه نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد انواع کولر گازی دارید می توانید به مقاله انواع کولر گازی مراجعه کنید.

اسپلیت دیواری

اسپلیت دیواری و اسپلیت ایستاده از یک کندانسور و یک پنل داخلی تشکیل شده اند که برای اتصال به یکدیگر نیاز به لوله کشی دارند توجه به این نکته لازم است که این لوله ها باید از جنس مس باشند. برق مورد نیاز برای اسپلیت های دیواری معمولا تک فاز 280 ولت می باشد.

اسپلیت

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای جزو ابتدایی و ساده ترین انواع اسپلیت گازی یا کولر گازی است. تمامی اجزای این سیستم به صورت یکپارچه بوده، بدین معنی که کمپرسور و فن در یک پک قرار دارند.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده از لحاظ ظاهری بزرگ تر از اسپلیت پرتابل و اسپلیت دیواری است اما اسپلیت ایستاده پر قدرت تر بوده و برای محیط های وسیع و در مقیاس صنعتی به کار گرفته می شود.

کولر گازی ایستاده

این سه بخش جزء اصلی ترین ها بوده و دارای زیر مجموعه های زیادی می باشند. هر کدام از این سه مدل مزایا و معایبی دارند که باعث می شود برای عده ای جذاب و برای افرادی فاقد جذابیت باشند.

کولر گازی پرتابل

اگر فضای محدودی دارید و امکان لوله کشی برای شما موجود نمی باشد یا نیاز به جابجایی کولر گازی دارید، به منظور سرمایش و گرمایش می توانید از کولر گازی پرتابل استفاده کنید.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی کاستی (سقفی)

کولر گازی کاستی یک سیستم سرمایش و گرمایش دو تکه بوده و در انواع یک طرفه، دو طرفه و چهار طرفه موجود می باشد. این کولر گازی می تواند ظرفیتی تا 60000 بی تی یو داشته باشد.

کولر گازی کاستی (سقفی)

کولر گازی مولتی پنل یا چند پنله

این کولرها که به نام مولتی اسپلیت نیز شناخته می شوند که شامل یک یونیت خارجی و چندین یونیت داخلی (معمولا دو یا سه عدد) هستند. این کولرها بر خلاف داکت اسپلیت، نیازی به کانال کشی ندارند و می توانند همزمان سرمایش یا گرمایش چند محیط را فراهم کنند.

کولر گازی مولتی پنل یا چند پنله

نحوه انتخاب کولر گازی

امروزه با گرم شدن کره زمین و البته گرم تر شدن فصول تابستان وجود کولر حتی در مناطق سردسیر زمین نیز ضروری به نظر می رسد. در سال های اخیر در بحث سرمایشی در ایران، کولر گازی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که هنوز اقدامی برای سیستم برودتی منزل و محل کار خود نکرده اید و تمایل به استفاده از کولر های آبی ندارید، یا اینکه شرایط اقلیمی محل زندگیتان استفاده از کولر های آبی را سخت کرده است، بدون تردید استفاده از کولرهای گازی گزینه بسیار مناسبی می باشد.

گروهی به اشتباه گمان می کنند که هزینه ای که بابت یک کولر اسپلیت پرداخت می کنند، بیش از مبلغ یک کولر آبی است. اما در واقعیت اینطور نیست، مثلا شما هزینه ای که بابت یک کولر آبی 6000 پرداخت می کنید تقریبا با خرید یک کولر گازی برابر است، بنابراین با خیال راحت از خرید خود مطمئن باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید محصول، به صفحه نحوه انتخاب کولر گازی مراجعه کنید یا با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید.

کمپرسور کولر گازی

نکات نصب کولر گازی

نکاتی که باید هنگام نصب کولر گازی به آنها توجه داشته باشید:

 • فاصله بین یونیت بیرونی و یونیت داخلی را حتما اندازه گیری کنید، معمولا جهت بازدهی بهتر این فاصله بین 10 تا 22 متر می باشد، در صورتی که این فاصله از این مقدار کمتر یا بیشتر بود حتما به کارشناسان ما اطلاع دهید.
 • اگر لوله کشی بین کندانسور بیرونی و یونیت داخلی قبلا وجود داشته حتما هنگام خرید اسپلیت جدید، سایز لوله هارا بررسی کنید تا هنگام نصب دچار مشکل نشوید.
 • حتی المقدور سعی کنید در محلی که سایه است کندانسور را قرار دهید زیرا باعث می شود بازدهی کندانسور بالاتر برود و گرد و غبار کمتری وارد کندانسور شود، از طرفی به دلیل انرژی کمتری که موتور جهت خنک کردن محیط مصرف می کند مصرف برق نیز کاهش پیدا می کند.
 • در نظر گرفتن محلی برای خروجی قطرات آب از پنل داخلی اسپلیت الزامی می باشد.
 • جهت جلوگیری از خطرات ناشی از خاموش شدن شعله گاز بوسیله جریان هوای کولر، نصب هر گونه اسپلیت یا کولر گازی در آشپزخانه مجاز نمی باشد. نصب اسپلیت ها حتی در فضای روبروی آشپرخانه نیز ممنوع بوده و بیشتر شرکت ها در صورت مشاهده این موضوع دستگاه را از گارانتی نیز خارج می نمایند.
 • کولر گازی (اسپلیت) یا کولر دوتیکه شامل دو قسمت جدا از هم می باشد که توسط لوله های رابط بهم اتصال دارند. قسمت اول که داخل خانه یا مغازه نصب می شود را یونیت داخلی یا اواپراتور یا پنل داخلی می گوییم. قسمتی که بیرون و در هوای آزاد نصب می شود را یونیت خارجی یا کندانسور و یا کمپرسور می گوییم. در مورد یونیت داخلی چند نکته لازم است گفته شود، محل نصب یونیت داخلی باید بیشترین دید فضای اتاق را داشته باشد و از کف اتاق ۱۹۰ سانتیمتر تا ۲۲۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد، و البته از سقف نیز حداقل ۱۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد. در مورد یونیت خارجی که بسیار مهمتر است باید توجه داشت که حتما در فضای باز و مسیر طبیعی باد باشد تا با انتقال راحت تر گرمای کندانسور به محیط بیرون و هوای ازاد بازدهی بهتری را از کولر گازی داشته باشیم.

نکته مهم: دمای کارکرد محیط بیرون رابطه مستقیم با کارکرد کولر گازی دارد. و البته محدودیت برای کولر گازی های معمولی مخصوص مناطق معتدل حداکثر دمای هوای بیرونی ۵۵ درجه سانتیگراد می باشد ولی برای کولر گازی های اینورتر دار ۴۸ درجه سانتیگراد می باشد. یعنی کولر گازی های اینورتر دار به گرمای محیط بیرونی حساس تر می باشند.

به عبارت دیگر اگر دمای هوای محیط بیرونی بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد شود تمامی کولر های گازی معمولی دارای افت راندمان خواهند شد البته این دما برای کولرگازی های اینورتر ۴۸ درجه سانتیگراد می باشد. البته این کولر گازی ها برای مناطق معتدل طراحی شده اند و برای مناطق گرمسیری یا حاره ای کولر گازی تروپیکال طراحی شده است که تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد هم پاسخگو بوده و دچار افت فشار نخواهد شد.

 • تمام دستگاه های کولر گازی محدودیت فاصله یونیت داخلی و خارجی در طول کل و اختلاف ارتفاع دارند. که این محدودیت برای برند های مختلف تفاوت دارد و البته بسیار مهم است. هرچقدر طول لوله کشی بیشتر باشد بازدهی کولر کمتر و مصرف برق آن نیز بیشتر خواهد شد. لذا لازم است قبل از خرید کولر گازی حتما این محدودیت های لوله کشی بررسی شود. به طور کلی حداکثر طول لوله میان دو یونیت باید در کولر گازی های مختلف به میزان زیر باشد:
مشخصات حداکثر طول لوله میان یونیت خارجی و داخلی
ظرفیت (بی تی یو) حداکثر طول لوله رابط دو یونیت (متر)
9000 6
12000 10
18000 12
24000 15
32000 18
40000 تا 90000 (ایستاده) 20 تا 25

 • در مورد لوله های ارتباطی باید دانست که دو لوله رابط یکی لوله خط رفت گاز مبرد یا مایع و لوله برگشت گاز مبرد یا مایع، که سایز لوله رفت همیشه کوچکتر از لوله برگشت گاز مبرد می باشد و به لوله ساکشن نیز معروف است. هرگونه تغییر ابعاد در این دو لوله اثر نامطلوب در کارایی دستگاه کولر گازی و راندمان نهایی دستگاه خواهد داشت.

نکته مهم: تغییر سایز لوله های کولر گازی اینورتر توسط تمامی شرکت های گارانتی دهنده ممنوع اعلام شده است زیرا با تغییر سایز لوله ها، باعث افزایش و یا کاهش فشار گاز در سیکل و یا حتی کاهش مقدار مبرد مورد نیاز کمپرسور خواهد شد که این قضیه به کمپرسور آسیب زیادی زده و منجر به سوختگی آن خواهد شد.

گارانتی و ضمانت کولر گازی

شروع ضمانت نامه های اسپلیت اغلب شرکت ها دارای سه گزینه است:

 • از تاریخ صدور فاکتور
 • از تاریخ نصب کولر گازی
 • از تاریخ تولید کولر گازی

طرز کار کولر گازی

در کولرهای گازی از گازهای مبرد مختلفی می توان استفاده کرد. البته امروزه به دلایل زیست محیطی و برای حافظت از کره زمین، بیشتر از گاز مبرد R410A استفاده می شود که دوستدار محیط زیست می باشد. اما در برخی از کولرهای گازی همچنان از گاز مبرد R22 استفاده می شود.

یونیت ها توسط دو لوله ترجیحا مسی، به یکدیگر مرتبط می شوند. لوله کوچکتر (لوله رفت) گاز مبرد سرد را از کندانسور به اواپراتور و لوله بزرگتر (لوله برگشت) گاز مبرد گرم را از اواپراتور به کندانسور منتقل می کند. نحوه عملکرد کولر گازی در دو حالت سرمایش و گرمایش متفاوت است.

حالت سرمایش

در حالت سرمایش، گاز مبرد داخل لوله ها توسط کمپرسور به کندانسور منتقل و در کندانسور فشرده می شود. این گاز فشرده شده با استفاده از لوله های مویین به سمت یونیت داخلی حرکت می کند. در یونیت داخلی، فشار گاز مبرد توسط شیر انبساط کاهش یافته و سپس به اواپراتور منتقل می شود. گاز پس از کاهش فشار وارد فین های اواپراتور (گلدن فین یا آلومینیوم) می شود. فن تعبیه شده در پشت اواپراتور، هوای خنک را به داخل محیط هدایت و هوای گرم محیط را جذب می کند. این گاز منبسط شده مجددا برای فشرده شدن، از طریق لوله برگشت وارد یونیت خارجی (کمپرسور) شده و سیکل تبرید به همین صورت تکرار می شود.

یونیت داخلی به وسیله الکتروموتور و بلوور تعبیه شده، باد خنک را به محیط منتقل می نماید. فیلترهای لحاظ شده در مسیر مکش هوا و هوای دمیده شده تمیز، باعث فیلتراسیون هوای محیط و کنترل میزان رطوبت می گردد.

حالت سرمایش کولر گازی

حالت گرمایش

برای ایجاد گرما توسط کولر گازی، یک شیر چهار طرفه درون آن تعبیه شده است. در این حالت، مبرد درون کمپرسور گرم شده و توسط شیر چهارطرفه به داخل اواپراتور هدایت می شود. فن پشت اواپراتوار، هوای گرم شده را از درون یونیت داخلی به داخل محیط مورد نظر منتقل می کند. بنابراین، بر خلاف حالت سرمایش، مبرد دیگر وارد کندانسورنمی شود.

مزایای استفاده از سیستم اسپلیت

 • کاهش آلودگی هوا در محیط به دلیل داشتن فیلترهای ضد آلرژی
 • ظرفیت بالا برای گرم و سرد کردن محیط در نظر گرفته شده
 • قابلیت نصب جداگانه برای هر واحد ساختمانی
 • دارای ترموستات دمایی برای کنترل دمای محیط، این مزیت باعث می شود تا هر زمان کسی در محل نبود سیستم کار نکند که باعث صرفه جویی در هزینه و انرژی می شود.
 • خنک کردن تمام فضا در مدت زمان کم و به طور یکنواخت
 • نصب و راه اندازی آسان

بهترین برند کولر گازی

کولرهای گازی با برندهای مختلف و در ظرفیت های متنوع ارائه می شوند تا پاسخگو نیاز تمامی مصرف کننده ها باشند در مقاله بهترین برندهای کولرگازی به تفسیر، برندهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند.

قیمت کولر گازی

کولر گازی ها با توجه به میزان ظرفیت و نوع آنها که ممکن است کولر گازی پرتابل، دیواری، ایستاده و پنجره ای باشد از قیمت های مختلفی برخوردار هستند. برای دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت کولرگازی های مختلف با کارشناسان فروش هایپر صنعت فامکو تماس حاصل نمایید.

دیـــدگاه‌ها

شما هم درباره این کالا دیدگاه ثبت کنید.

captcha


امتیاز:

کیامرث بخشب ارسال شده در : دوشنبه 12 اردیبهشت 1401
با سلام، بسیار مفید مختصر و عالی بود.
مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 12 اردیبهشت 1401
سلام، ممنونیم از نظر دلگرم کننده شما.
هادی باغبانی ارسال شده در : شنبه 28 اسفند 1400
سلام، عالیه، ممنون.
مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 14 فروردین 1401
سلام، ممنون از نظر شما.
رحمان کمالی ارسال شده در : پنجشنبه 30 دی 1400
سلام، برای یک آپارتمان 64 متری در جنوب چه تهران چه کولر گازی با چه ظرفیتی بخرم؟
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 02 بهمن 1400
سلام جناب کمالی عزیز، اسپلیت 24000 یا 30000 کافی خواهد بود.
شهرام هاشمی ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 02 آذر 1400
سلام، برای یک آپارتمان ۸۰ متری در فولادشهر که طبقه اول هست و زیرش پارکینگه، چه مدل کولری با چه ظرفیتی پیشنهاد می دهید؟
مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 03 آذر 1400
سلام جناب هاشمی عزیز، انتخاب کولر ارتباطی با تعداد طبقات و نوع کارکرد ندارد. یک کولر 5000 مناسب شما خواهد بود.
محمد مهدویان ارسال شده در : جمعه 21 آبان 1400
سلام، ممنون می شم با بنده تماس بگیرید. چند سوال درباره کولر گازی ها داشتم.
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 22 آبان 1400
سلام جناب مهدویان عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.
مرتضی ارسال شده در : پنجشنبه 15 مهر 1400
با سلام و خسته باشید. اطلاعات کاملا مفید و عالی بود. سپاس فراوان. موفق و موید باشید، در پناه ایزد منان.
مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 17 مهر 1400
سلام، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.