تله بخار

اشتراک :

تله بخار چیست؟

استیم ترپ یا تله بخار یک شیر مکانیکی است که وظیفه آن جدا کردن مایعات تقطیر شده مانند آب از سیستم های بخار می باشد. تله بخار اجازه می دهد آب از آن عبور کند اما اجازه عبور به بخار نمی دهد. تله بخار بعد از هر مرحله تغییر حرارت در سیستم مانند مبدل، کنورتور، انتهای اصلی لوله بخار و غیره نصب می شود.

مشخصات فنی تله بخار (استیم تراپ)

هر زمانی در سرویس های بخار، چگالش صورت بگیرد، این کندانس باید هرچه سریعتر از سیستم خارج گردد تا از بروز ضربه قوچ جلوگیری شود. وجود هوا در خطوط بخار و ترکیب آن با بخار باعث پایین آمدن دمای بخار می گردد. ضمن اینکه وجود هوا در سیستم باعث اشغال فضای موجود می گردد و باعث می شود انتقال حرارت کاهش یابد. تله بخار در دو نوع تله بخار فلنجی و تله بخار ساکتی و در سه دسته تله بخار مکانیکی، تله بخار ترمودینامیکی و تله بخار ترمو استاتیکی به مشتریان ارائه می گردد.

انواع تله بخار

تله‌ بخار مکانیکی

مبنای عملکرد آنها براساس اختلاف چگالی آب و بخار است. تله بخار فلوتری و تله بخار سطلی معکوس از این دسته می باشند.

تله‌ بخار ترمودینامیکی

تله‌ بخار ترمودینامیک مبنای کارش بر اساس سرعت بالای بخار و همچنین چگالی بیشتر آب به بخار است. تله بخار دیسکی از این دسته می باشد.

تله‌ بخار ترمودینامیک

تله‌ بخار ترموستاتیکی

مبنای کار آنها بر اساس اختلاف دمای بخار و کندانس است. تله بخار ویفری و تله بخار بی متالیک از این دسته اند.

 • تله بخار ترموستاتیکی انبساط فلزی
 • تله بخار ترموستاتیکی فشار متعادل

تله‌ بخار ترموستاتیکی

انواع دیگری از تله بخار

 • تله بخار شناور

تله بخار سطل وارونه

 • تله بخار سطل باز
 • تله بخار سطل وارونه

تله بخار سطل وارونه

 • تله بخار دو فلزی (بی متالیک)

تله‌ بخار ترموستاتیکی

برای نصب کردن تله های بخار مشکلاتی وجود دارد که در زیر به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

 1. نشتی بخار سیستم: زمانی که نشمین تله بخار در اثر خوردگی ناشی از دی اکسید کربن در خط دچار خوردگی و فرسایش گردد مجرابند به درستی در محل خود قرار نمی گیرد و این باعث نشتی بخار از سیستم می شود.
 2. نامناسب بودن اندازه: در صورتی که اندازه انتخاب شده کوچکتر از حد باشد، باعث می شود کندانس به شکل کامل از خط خارج نشود و بازده انتقال حرارت کاهش یابد. تله ها معمولاً چند سایز بزرگنر انتخاب می شوند. انتخاب تله های خیلی بزرگتر باعث افزایش هزینه ها می شود.
 3. آلودگی: چگالش بخار باعث به وجود آمدن کندانسه ای می گردد که دارای ذرات رسوب و خورنده می شود. این ذرات گاهی چنان بزرگ هستند که باعث مسدود شدن خط می گردند. به همین دلیل قبل از ورودی تله بخار از استرینر استفاده می کنند.
 4. هواگرفتگی: اگر ورودی تله یک لوله افقی بلند با قطر کم و بدون شیب باشد. کندانسه در خط باقی می ماند و خارج نمی شود برای جلوگیری از این امر باید قبل از ورودی از لوله با قطر زیاد و طول کم استفاده کرد. ضمن اینکه می توان از یک شیر تخلیه (Drain) نیز استفاده کرد.
 5. ضربه قوچ: هنگامی که بخار از روی کندانس در خط لوله عبور می کند باعث به وجود آمدن موج در کندانس می شود. این موج باعث افزایش نیرو جنبشی کندانس می شود و در هنگام برخورد کندانس به تله این نیرو تبدیل به نیروی فشاری می شود که موجب تخریب تله بخار می گردد. برای برطرف کردن این مشکل می توان از تله های قدرتمند تر مانند تله های ترمودینامیکی یا تغییر مسیر لوله کشی استفاده کرد.

لیست قیمت تله بخار یا استیم تراپ

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروز رسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: