سافت استارتر

اشتراک :

سافت استارتر یا راه انداز نرم موتور چیست؟

سافت استارتر (Soft Starter) یا راه انداز نرم موتور، دستگاهی است که از آن برای کنترل جریان راه اندازی الکتروموتور استفاده می کنند و به عبارتی دیگر با استفاده از این دستگاه می توان موتور را به صورت نرم راه اندازی کرد. راه اندازی الکتروموتورهای سایز بزرگ مستقیم نبوده و برای راه اندازی این محصولات می بایست از اینورتر یا سافت استارتر یا روش هایی مثل ستاره مثلث استفاده نمود زیرا در زمان راه اندازی دینام نیاز به جریانی تا حدود 10 برابر جریان نام نیاز دارد.

سافت استارتر یا راه انداز نرم موتور

انواع سافت استارتر

 • سافت استارتر دیجیتال

 • سافت استارتر آنالوگ

تفاوت سافت استارتر و درایو

برای تغییر سرعت موتور اعم از کاهش یا افزایش و همچنین تغییر گشتاور و قدرت، می بایست از اینورتر استفاده نمود. همچنین درایو از همان برق ورودی برای تغذیه خود استفاده می نماید اما سافت استارتر نیاز به برق جداگانه (فاز و نول جداگانه) دارد.

کاربرد سافت استارتر

این محصول دارای کاربری های متعددی بوده که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انواع فن
 • انواع پمپ
 • استفاده در کمپرسورها
 • استفاده در میکسرها
 • سنگ شکن و آسیاب

مزایای سافت استارتر

همانطور که گفته شد از راه انداز نرم موتور برای استارت الکتروموتور به صورت نرم استفاده می گردد و نمی توانیم از سافت استارتر برای تغییر سرعت موتور استنفاده کرد. از جمله مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کم کردن ولتاژ در زمان راه اندازی
 2. تنظیم مقدار حفاظت بار
 3. تغییر زمان استارت و استپ و همچنین استپ و استارت به صورت بدون ضربه
 4. شتاب نرم
 5. راندمان ماکسیمم
 6. از بین رفتن گشتاور لحظه ای زمان استارت و حذف جریان هجومی
 7. بیشتر شدن طول عمر محصول
 8. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
 9. کنتاکتور کنار گذر(By Pass)، صرفه جویی انرژی را افزایش می دهد.
 10. از پیک های جریان و گشتاور جلوگیری می کند و بدین ترتیب تنش الکتریکی کمتری بر روی شبکه تامین توان و تنش مکانیکی کمتری بر کل اجزای دوار وارد می شود.
 11. استرس و تنش را بر روی کوپلینگ ها و دیگر تجهیزات انتقال (جعبه دنده ها، شفت ها، تسمه ها و غیره) کاهش می دهد.
 12. راه اندازی ضربه ای برای بارهای سنگین و کاربردهایی که تحت بار راه اندازی می شوند.
 13. شتاب گیری و شتاب دهی نرم بدون پله را می دهد.
 14. کارکرد، برنامه ریزی و نگهداری آسان
 15. مشخصات راه اندازی و توقف منحصر به فرد
 16. جریان هجومی زیاد و گشتاور مکانیکی زیاد را در زمان راه اندازی حذف می کند.
 17. باعث کاهش اندازه کابل ها و کلید های اتصال به شبکه تغذیه می گردد.
 18. به واسطه کاهش دادن ضربات مکانیکی طول عمر موتور و دیگر اجزا / قطعات را افزایش می دهد.
 19. در تابلوی کلیدها و ادوات به فضای کمتری نیاز است.
نحوه عملکرد راه انداز نرم موتور

موتورهای القایی هنگام راه اندازی 3 تا 5 برابر جریان نامی خود جریان از شبکه می کشند که دلیل جریان راه اندازی بالای موتورها این است که طبق قانون القای فاراده برای القای ولتاژ باید تغییرات نسبی میدان وجود داشته باشد. مسلما این جریان راه اندازی در طراحی اتصالات برق صنعتی اعم از حفاظت، سیم کشی و غیره می بایست در نظر گرفته شود.

سافت استارتر

روش های راه اندازی:

 1. توسط کلید یا مدار ستاره (Y) مثلث (Δ)
 2.  توسط اتو ترانسفورماتور(کمپانساتور)
 3. اضافه کردن مقاومت در مدار استاتور
 4. راه اندازو توقف کننده نرم (PSSS)
 5. راه اندازی نرم (Soft Starter)
 6. اضافه کردن مقاومت در مدار روتور

بطور کلی سافت استارتر تجهیزی است که برای محدود کردن جریان راه اندازی موتور های سه فاز القایی قفس سنجابی و رتور سیم پیچی شده و همچنین توقف نرم آن ها به کار می رود. روش استفاده از سافت استارتر، دور و جریان راه اندازی موتور به تدریج به جریان نامی خود می رسند. به همین دلیل نام این روش راه اندازی نرم نهاده شده است. تغییرات ولتاژ در طی راه اندازی موتور اتفاق می افتد و بر اساس تغییر زاویه آتش به کمک قطعاتی مثل تریستور یا تراک انجام می شود. جریان موتور نیز طبق افزایش این ولتاژ تغییر کرده و لذا ما در استارت موتور جریان بالا نخواهیم داشت.

شکل زیر یک بلوک دیاگرام ساده از عملکرد استارتر نرم موتور و شکل موج های آن را نمایش می دهد.

عملکرد استارتر

همانطور که در شکل مشاهده می شود، زاویه آتش به مرور کاهش یافته در نتیجه مقدار ولتاژ استارت موتور 50 % ولتاژ اصلی باشد و همچنین جریان استارت موتور نیز تقریبا 50% جریانی است که در حالت اتصال موتور بدون استارتر نرم، موتور به خود اختصاص می دهد. اما باید دانست که گشتاور به 25% کاهش پیدا می کند.

یکی از مشکلاتی که در هنگام کار با موتور با آن روبرو هستیم، توقف موتور در حال حرکت است. توقف موتور در حال حرکت به صورت یکباره، در بسیاری از سیستم ها می تواند باعث ایجاد تنش در سیستم مکانیکی موتور شود. توقف ناگهانی پمپ های آب می تواند باعث ایجاد ضربه قوچی (Water Hammering) در کل سیستم شود. ضریه قوچی با توجه به شدت آن می تواند عمر موتور و سایر سیستم های مکانیکی را به شدت کاهش دهد. برای جلوگیری از این تنش ها سافت استارترها عمل سافت استاپ را نیز انجام می دهند. سافت استاپ با کاهش تدریجی ولتاژ و جریان، عملیات توقف موتور را به صورت تدریجی انجام می دهد تا تنش های ناشی از تغییر ناگهانی به کمترین حد ممکن برسند.

تفاوت سافت استارتر با اینورتر

سافت استارترها تجهیزاتی هستند که برای زمان راه اندازی، توقف و تشخیص خطاهایی همچون اضافه بار و اتصال کوتاه موتور استفاده می شود، که بسته به مدل سافت استارتر حفاظت ها می تواند کمتر و یا بیشتر باشد. اینورتر با درایو محدود با زمان راه اندازی نمی باشد و در هر لحظه می توان به وسیله سیگنال های کنترلی که معمولا 4 تا 20 میلی آمپر می باشد. سرعت الکتروموتور را کنترل نمود. از کاربردهای درایو می توان به راه انداز نرم موتور، چپگرد، راستگرد موتور، تغییر دور موتور اشاره نمود.

خروجی های دستگاه سافت استارتر
 1. خروجی به موتور
 2. در روش راه اندازی سافت استارت، موتور فقط از طریق یک کابل 3 رشته و بصورت سربندی مثلث(Δ) به سافت استارتر متصل می شود و بنابراین صرفه قابل ملاحظه ای در هزینه کابل صورت می پذیرد.
 3. سیگنال Run
 4. خروجی آنالوگ
 5. خروجی آنالوگ قابل برنامه ریزی
 6. خروجی های دیجیتال قابل برنامه ریزی
ورودی های دستگاه سافت استارتر
 1. تغذیه برد کنترل
 2. ورودی دما
 3. تغذیه مدارات منطقی
 4. تاکومتر فیدیک گشتاور
 5. سه فاز اصلی و زمین
فرمان های برد کنترلی دستگاه سافت استارتر
 1. فرمان راه اندازی Start
 2. فرمان توقف موتور Stop
 3. Reset
 4. ورودی های قابل برنامه ریزی

برد کنترلی سافت استارتر

هایپر صنعت فامکو بزرگترین و تخصصی ترین مرکز تامین انواع سافت استارتر با برندهایی همچون سافت استارتر ABB و سافت استارتر Gefran می باشد. لطفا جهت دریافت مشخصات فنی محصول مدنظر و همچنین تنظبم پارامترهای سافت استارتر با مشاورین در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: