سافت استارتر

اشتراک :

سافت استارتر یا راه انداز نرم موتور چیست؟

سافت استارتر (Soft Starter) یا راه انداز نرم موتور، دستگاهی است که از آن برای کنترل جریان راه اندازی الکتروموتور استفاده می کنند و به عبارتی دیگر با استفاده از این دستگاه می توان موتور را به صورت نرم راه اندازی کرد. راه اندازی الکتروموتورهای سایز بزرگ مستقیم نبوده و برای راه اندازی این محصولات می بایست از اینورتر یا سافت استارتر یا روش هایی مثل ستاره مثلث استفاده نمود زیرا در زمان راه اندازی دینام نیاز به جریانی تا حدود 10 برابر جریان نام نیاز دارد.

سافت استارتر یا راه انداز نرم موتور

انواع

 • سافت استارتر دیجیتال
 • سافت استارتر آنالوگ

تفاوت سافت استارتر و درایو

برای تغییر سرعت موتور اعم از کاهش یا افزایش و همچنین تغییر گشتاور و قدرت، می بایست از اینورتر استفاده نمود. همچنین درایو از همان برق ورودی برای تغذیه خود استفاده می نماید اما سافت استارتر نیاز به برق جداگانه (فاز و نول جداگانه) دارد.

کاربرد سافت استارتر

این محصول دارای کاربری های متعددی بوده که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انواع فن
 • انواع پمپ
 • استفاده در کمپرسورها
 • استفاده در میکسرها
 • سنگ شکن و آسیاب

مزایای سافت استارتر

همانطور که گفته شد از راه انداز نرم موتور برای استارت الکتروموتور به صورت نرم استفاده می گردد و نمی توانیم از سافت استارتر برای تغییر سرعت موتور استنفاده کرد. از جمله مزایای این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کم کردن ولتاژ در زمان راه اندازی
 2. تنظیم مقدار حفاظت بار
 3. تغییر زمان استارت و استپ و همچنین استپ و استارت به صورت بدون ضربه
 4. شتاب نرم
 5. راندمان ماکسیمم
 6. از بین رفتن گشتاور لحظه ای زمان استارت و حذف جریان هجومی
 7. بیشتر شدن طول عمر محصول
 8. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

هایپر صنعت فامکو بزرگترین و تخصصی ترین مرکز تامین انواع سافت استارتر با برندهایی همچون سافت استارتر ABB و سافت استارتر Gefran می باشد. لطفا جهت دریافت مشخصات فنی محصول مدنظر و همچنین تنظبم پارامترهای سافت استارتر با مشاورین در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: