قطره چکان آبیاری قطره ای (دریپر)

قطره چکان یا درپیر، گسیلنده ای است که آب را به صورت قطره ای در اختیار ریشه ی گیاه یا درخت قرار داده و این مسئله باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.

فیلم معرفی و نحوه عملکرد دریپر یا قطره چکان

قطره چکان آبیاری قطره ای (دریپر)

برندهای قطره چکان بازار ایران
دریپر Micro Flapper دریپر Netafim
قطره چکان میکرو فلاپر Microp Flapper قطره چکان نتافیم Netafim
قطره چکان میکروفلاپر قطره چکان نتافیم
دریپر Rainbird دریپر Katif
قطره چکان رین برد Rainbird قطره چکان کاتیف Katif
قطره چکان رین برد قطره چکان کاتیف
دریپر Eurodrip دریپر Plastro
قطره چکان یورودریپ Eurodrip قطره چکان پلاسترو Plastro
قطره چکان یورودریپ قطره چکان پلاسترو
دریپر Palaplast دریپر Antelco
قطره چکان پالاپلاست Palaplast قطره چکان آنتلکو Antelco
قطره چکان پالاپلاست قطره چکان آنتلکو

امروزه به جهت استفاده عاقلانه از منابع محدود آب کشاورزی، استفاده از الگوی آبیاری قطره ای امری بدیهی است. آبیاری قطره ای نوعی از الگوی آبیاری است که در آن آب فقط در منطقه اطراف گیاه و اطراف ریشه ریخته می شود. این مدل آبیاری دارای بالاترین بازده و کمترین اتلاف و تبخیر آب می باشد. در این مدل آبیاری معمولاً آب توسط نوار آبیاری یا لوله 16 به پای گیاه رسیده و توسط قطره چکان (دریپر) به پای گیاه اسپری می شود.

دریپر آبیاری قطره ای

لوله 16 از جنس پلی اتیلن می باشد و ممکن است قرار گیری قطره چکان آبیاری بر آن به صورت دریپر آبیاری روی خط یا دریپر آبیاری داخل خط باشد.

در مدل دریپر روی خط، دریپر آبیاری یا قطره چکان آبیاری بر روی خط و بر روی لوله 16 پلی اتیلن سوار می شود و قابل تعویض می باشد. ولی در مدل دریپر آبیاری داخل خط، دریپر آبیاری یا قطره چکان آبیاری از قبل در داخل لوله جایگذاری شده و به این مدل لوله 16، لوله آبیاری دریپر دار نیز می گویند.

قطره چکان

تفاوت لوله دیپردار داخل خط و لوله 16 معمولی که دریپر آبیاری بر آن سوار می شود در این است که در مدل لوله دریپردار بیشتر امکان انسداد دریپرها وجود دارد. برای همین در کشت های منظم که فاصله بین بوته ها یا درختان فاصله منظم و مشخصی دارد، نظیر کشت های ردیفی مانند چغندر، صیفی و غیره مناسب است. اما در مورد قطره چکان های معمولی این مشکل وجود ندارد و به راحتی در هر نقطه که بخواهیم می توان لوله را با پانچ سوراخ کرد و قطره چکان آبیاری را روی آن تعبیه نمود. از نقطه نظر دیگر چون دریپر ها روی لوله های دریپر دار از قبل توسط کارخانه سازنده تعبیه شده لذا منجر به صرفه جویی در زمان و هزینه های کارگری می شود. دریپرهای آبیاری دارای دبی های مختلفی می باشد: دریپر آبیاری 2 لیتر، دریپر آبیاری 4 لیتر، دریپر آبیاری 6 لیتر، دریپر آبیاری 8 لیتر، 24 لیتر، 30 لیتر، از لحاظ پایه به دو مدل بلند و کوتاه تقسیم می شود. در بعضی از کشت ها نیاز به قطره چکان آبیاری بلند می باشد.

اجزاء سیستم آبیاری با قطره چکان قطره ای

انواع قطره چکان آبیاری از لحاظ مقاومت در برابر فشار

قطره چکان ها را از ابعاد گوناگون می توان تقسیم بندی کرد:

قطره چکان معمولی (Non Pc) یا تنظیمی

قطره چکان معمولی (Non Pc) یا تنظیمی

دریپر آبیاری معمولی یا تنظیمی، دبی ثابتی نداشته و میزان آب خروجی آن را با استفاده از پیچی که روی دریپر آبیاری قطره ای یا قطره کشاورزی هست می توان تنظیم کرد. دبی قطره چکان های تنظیمی یا دریپر قطره ای آبیاری تنظیمی از 2 تا 32 لیتر در ساعت متغیر است. مزیتی که این گونه دریپر ها نسبت به قطره چکان های دبی ثابت دارند، این است که اولاً قیمت مناسب تری دارند، دوما در جاهایی که میزان آب نامناسب است، می توان دبی را به راحتی با پیچاندن دریپر آبیاری تنظیم کرد. این دریپر آبیاری برای باغ ها و گلخانه های کوچک مناسب است. استفاده از آن در زمین های بزرگ و ناهموار به علت طاقت فرسا بودن عمل تنظیم کردن تک تک قطره چکان ها توصیه نمی شود و برای اراضی وسیع استفاده از دریپر آبیاری دبی ثابت توصیه می شود.

قطره چکان جبران کننده فشار (Pc) یا خود تنظیم

قطره چکان جبران کننده فشار (Pc) یا خود تنظیم

PC مخفف Pressure Compensating است که به معنی جبران فشار است. قطره چکان های دبی ثابت، در مقدار آبدهی که معمولاً توسط کارخانه سازنده روی آن حک شده است، کار می کنند و امکان کار کردن دریپر آبیاری در بیشتر یا کمتر از آن دبی وجود ندارد. انتخاب قطره چکان آبیاری مناسب بر اساس دبی مطلوب امری مهم است، چرا که اگر دبی خط کمتر از میزان دبی دریپر آبیاری باشد، دریپر آبیاری یا کار نمی کند یا آب کمی از آن بیرون می آید و اگر بیشتر از مقدار قطره چکان آبیاری باشد، دریپر پرت می شود.

از این قطره چکان ها که در انواع مختلفی وجود دارد می توان در گلدان، گلخانه و یا حتی نهالستان و باغ ها استفاده نمود. این قطره چکان ها مناسب آبیاری در زمین های بسیار وسیع و یا زمین های شیبدار و ناهموار است. زیرا مسئله ثابت بودن فشار در طول مسیر بسیار مهم است. استفاده از این قطره چکان ها باعث صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از ایجاد رواناب می شود، زیرا اجازه نمی دهد دبی خروجی بیش از حد لازم فشار و مشخص باشد.

 • نحوه قرار گرفتن

قطره چکان ها به دو صورت قطره چکان های روی خط و داخل خط موجود می باشند، که در حال حاضر انواع داخل خط کاربرد زیادی ندارند.

 • تعداد خروجی

تک خروجی یا چند خروجی

 • میزان دبی ( آبدهی)

میزان دبی از 2 تا 24 لیتر در ساعت

ویژگی های قطره چکان های pc

 1. تنظیم فشار دریپر آبیاری در محدوده ی فشار کارکرد که محدوده ی فشار کاری قطره چکان آبیاری pc بین 0.5 تا 4 اتمسفر می باشد.
 2. دریپر آبیاری دارای مکانیسم خود شویندگی مقاوم به گرفتگی است.
 3. تحت تأثیر قرار نگرفتن قطره چکان آبیاری یا دریپر قطره ای تا دمای 60 درجه
 4. کاربرد قطره چکان یا دریپر آبیاری در هر شرایط آب و هوایی به دلیل مواد با کیفیت به کار رفته در قطره چکان آبیاری که پلاستیکی بوده و در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم می باشند.
 5. قطره چکان آبیاری دارای خاصیت آنتی سیفون که مانع از مکش مواد خارجی به داخل قطره چکان آبیاری می شود، است.
 6. یکنواختی توزیع و پخش آب در فشار مناسب از وِیژگی های این نوع دریپر آبیاری است.

یک قطره چکان بیاری PC چگونه کار می کند؟

در جاهایی که تغییرات فشار داریم همچون زمین های ناهموار از دریپرهای pc استفاده می شود که دارای قابلیت تنظیم فشار هستند و توانایی این موضوع را دارند که دبی خروجی را در محدوده فشار خاصی ثابت نگه دارند. ضمن اینکه این دریپر های قطره ای نسبت به قطره چکان های NPC یا معمولی عمر بالاتری داشته و هزینه های تعمیر و نگهداری کمتری دارند.

چگونه می توان قطره چکان های PC را از Non Pc تشخیص داد؟

در قطره چکان های PC دیافراگمی تعبیه شده است که آن را از انواع دیگر متمایز می کند. حال اگر قطره چکان آبیاری باز شونده باشد و PC باشد، می توان قطره چکان آبیاری را به راحتی باز کرد و دیافراگم داخل آن را مشاهده کرد، که این دیافراگم از جنس سیلیکون می باشد.

مزیت دیافراگم به کار رفته در نوع PC برای ثابت ماندن دبی خروجی خاص در فشارهای مختلف و در شرایط گوناگون می باشد. به این جهت که دیافراگم های داخل قطره چکان آبیاری انعطاف پذیری خوبی دارند و دربرابر تغییرات فشار در ثابت نگه داشتن دبی نقش به سزایی دارند.

تصویر زیر دیافراگم داخل نوع بازشونده PC را به خوبی نشان می دهد:

 دیافراگم سیلیکونی داخل دریپر PC بازشونده

دیافراگم سیلیکونی داخل دریپر PC بازشونده

زمانی که قطره چکان آبیاری بازشونده نباشد و در واقع پرسی باشد، راه تشخیص این که داخل دریپر آبیاری دیافراگم وجود دارد این است که در این حالت می توان آن را به صورت عرضی برش داده و دیافراگمی که در داخل قطره چکان آبیاری هست را مشاهده نمود تصاویر زیر گواه این مطلب می باشد.

برش طولی قطره چکان pc دار

برش طولی قطره چکان pc دار

برش عرضی دریپر دارای دیافراگم و غیر دیافراگم

برش عرضی دریپر دارای دیافراگم و غیر دیافراگم

بنابراین وقتی قطره چکان آبیاری بازشونده باشد کار آسان تر می باشد. راه بسیار ساده تر برای تشخیص این که قطره چکانی آبیاری pc می باشد، این است که خود کارخانه ی سازنده علامت PC را روی دریپر آبیاری حک می کند.

قطره چکان های PC جبران کننده فشار هستند!

اینکه گفته می شود دریپر آبیاری نوع PC جبران کننده ی فشار است به این مفهوم می باشد که حتی تغییرات فشار همچون شیب، در میزان دبی دریپر آبیاری هیچ تأثیری ندارد به عنوان مثال اگر قطره چکان آبیاری با دبی 4 لیتر بر ساعت است، همان میزان دبی و آبدهی را در یک مسیر شیبدار هم دارد و تغییر فشار در محدوده ی مجازش تأثیری برآن ندارد. در واقع عملکرد جبران کنندگی فشار قطره چکان آبیاری های pc یعنی این که آبدهی (دبی) به ازای تغییرات فشار ورودی ثابت است.

تصاویر زیر به خوبی مطالب بالا را تایید کرده و تفاوت کارکرد دریپر آبیاری PC و NON- PC را نشان می دهد:

در تصویر اول، دریپر آبیاری نوع NPC می باشد و کاملا مشخص است که در زمین شیبدار عدم یکنواختی پخش آب وجود دارد ولی در تصویر دوم قطره چکان آبیاری به کار رفته PC می باشد که حتی در زمین شیبدار هم یکنواختی پخش به وضوح دیده شده است.

عدم یکنواختی پخش آب در زمین شیبدار با دریپر NPC

عدم یکنواختی پخش آب در زمین شیبدار با دریپر NPC

یکنواختی پخش آب در زمین شیبدار با دریپر PC

یکنواختی پخش آب در زمین شیبدار با دریپر PC


دلیل عدم یکنواختی توزیع آب در اراضی شیبدار این است که دریپر آبیاری نوع Non- Pc با تغییرات فشار ورودی میزان آبدهی شان تغییر می کند به عنوان مثال قطره چکان هایی که در پایین خط لوله و شیب باشند با توجه به افزایش فشار، آبدهی بیشتری نسبت به قطره چکان های بالای شیب دارند. بنابراین توصیه می شود که در زمین های ناهموار و شیبدار از قطره چکان های pc استفاده شود که باعث افزایش یکنواختی توزیع می شود و از کم آبیاری یا آبیاری بیش از حد می کاهد.

قطره چکان کوزه ای

از قطره چکان های کوچک محسوب می شود که به دلیل کاربرد در منازل با عنوان قطره چکان آبیاری گلدانی نیز شناخته می شود و می بایست بر روی لوله آبیاری پانچ شود.

قطره چکان ضد چکه

در این نوع از قطره چکان ها در صورت کاهش فشار آب به میزان 0.2 بار تمامی قطره چکان ها مسدود می شوند و پس از رسیدن فشار به حد مطلوب اقدام به باز شدن و آبیاری به صورت هم زمان می نمایند شایان به ذکر است سیلیکون های موجود در این قطره چکان ها موجب قطع جریان آبدهی می شود از مزایای آن می توان به ایجاد فشار منفی برای جلو گیری از ورود ذرات جامد به داخل قطره چکان آبیاری اشاره نمود همچنین در هنگام شروع به کار نیاز به پر شدن قطره چکان ها برای شروع به کار را از بین برده است.

شستشوی قطره چکان آبیاری کشاورزی

شستشوی قطره چکان ها با اسیدی کردن آب قابل انجام است. فقط در میزان اسیدی کردن آن توجه فرمایید تا موجب آسیب به گیاه نشود همچنین باید سیستم در زمان شستشو خاموش باشد تا رسوبات کاملا حذف شده توصیه می شود میزان آب موجود در خاک را به جهت ترکیب با آب اسیدی افزایش دهید.

کاربرد دریپر قطره ای آبیاری
 • آبیاری گلخانه
 • آبیاری باغات میوه
 • آبیاری گیاهان زراعی
 • آبیاری فضای سبز

نکات و مزایای دریپر آبیاری
 • قطره چکان آبیاری سبب افزایش راندمان و بازده می شود
 • افزایش عملکرد محصولات باغی و گلخانه ای به دلیل وجود دریپر آبیاری
 • صرفه جویی در مصرف آب و استفاده درست و بهینه از آب
 • کاهش شوری
 • کم شدن نیروی کارگری و کاهش هزینه های وابسته به آن
 • راحت و آسان شدن عملیات زراعی
 • مقاوم در برابر کود و سم و مواد شیمیایی

بهترین قطره چکان آبیاری

قطره چکان برتر یا بهترین قطره چکان، قطره چکانی است که از نظر مقاومت در برابر گرفتگی و پارامترهای هیدرولیکی در اولویت برتر باشد.

انواع برندهای قطره چکان آبیاری

برندهای قطره چکان
لوگو Micro Flapper لوگو Netafim لوگو Plastro لوگو Antelco
لوگو Rainbird لوگو Katif لوگو Palaplast لوگو Eurodrip

انواع قطره چکان آبیاری بر اساس لیتر

از انواع گسيلنده هايی كه جهت آبياری باغات و درختان مثمر و غير مثمر طراحی و ساخته شده اند Dripper يا قطره چكان نام دارد. قطره چكان ها با توجه به بافت خاك و ضريب نفوذ آب در خاك نوع درخت و برخی ديگر از عوامل، توصيه و مورد استفاده قرار می گيرند. از آنجايی كه در يك شبكه آبياری تعداد زيادی قطره چكان به صورت همزمان مورد استفاده قرار می گيرند، يكنواختی توزيع آب از مهمترين عوامل كار امدی آن شبكه آبياری به شمار مي آيد. اين شركت افتخار دارد كه بهترین و مرغوبترين قطره چكانهای دنيا را كه مجهز به انواع مكانيزم ها مبتنی بر يكنواختی و ثابت نگهداری دبی در فشار های مختلف هستند را با تكيه بر دانش فنی و تجربه متخصصين خود از اقصی نقاط جهان جهت عرضه به كاربران عزيز فراهم آورده و در ويترين فروش خود قرار داده است. جهت اطلاع از مشخصات فنی و يافتن كالای مورد نياز در صفحات مربوطه مطالب را پيگيری فرماييد.

انواع دریپر آبیاری

تحت چه شرایطی تغییرات فشار در خط لوله اصلی یا لترال ها اتفاق می افتد؟

 • اگر اختلاف ارتفاع بیشتر از 1.5 متر باشد تغییرات فشار در دریپر آبیاری خواهیم داشت مانند دامنه ها، تپه ها و غیره
 • اگر در طرح آبیاری طول لوله های انشعابی یا همان لترال ها زیاد در نظر گرفته شود تغییرات فشار در دریپر آبیاری خواهیم داشت بنابراین در صورت وجود موارد بالا استفاده از انواع pc الزامی است.

به عنوان نمونه قطره چکان های نتافیم دارای دبی ثابت هستند و در اثر شیب زمین یا تحت تأثیر فشارهای ورودی متغیر، دبی آن ها تغییر نمی کند.

نحوه نصب قطره چکان

قطره چکان ها توسط پانچرهای مخصوص، روی لوله های پلی اتیلن به فاصله 40 تا 50 سانتی متر نصب می شوند. پانچرها انواع گوناگونی دارند که عبارتند از:

پانچر مکانیکی لوله، پانچر فشاری، پانچر لی فلت، پانچر میخی

پانچر دریپر یا قطره چکان

پانچر قطره چکان

سوراخ کن لوله دریپردار

نحوه نگهداری و مراقبت از قطره چکان ها

در نگهداری و مراقبت از دریپر آبیاری بایستی نکاتی رعایت شود:

حداقل فشار پشت قطره چکان آبیاری چقدر باشد تا آب از آن خارج شود؟

اگر قطره چکان تنظیم کننده فشار باشد حتما باید فشار 1 تا 4 بار باشد چون اگر فشار کمتر از 1 بار باشد، از محصول، آبی خارج نمی شود و دبی قطع می شود حال اگر دریپر آبیاری ساده باشد و تنظیم کننده فشار نباشد، دبی به تدریج کم می شود و با کم شدن فشار، خروج آب از قطره چکان آبیاری قطع می شود. در دریپرهای خود تنظیم و یا جبران فشار این مشکل حل می شود.

اگر از قطره چکان های تعبیه شده بر روی لوله های لترال یا آبده، آب خارج نشود مشکل چیست؟

چندین حالت در این مورد وجود دارد. یک حالت اینست که ببینیم از یک عدد آب خارج نمی شود، یا از چندین عدد آب خارج نمی شود، اگر از یک دریپر آبیاری باشد برای حل مشکل راه های زیر پیشنهاد می شود:

 1. انتهای لوله آبده یا لترال چند بار باز و بسته شود.
 2. چندین ضربه به خود قطره چکان آبیاری وارد شود تا گرفتگی حل شود.
 3. ممکن است ریشه گیاه برای یافتن آب به داخل قطره چکان آبیاری یا قطره چکان باغی برود. در این صورت آبیاری های خود را منظم انجام دهید تا ناحیه ریشه همواره خیس بماند.

اگر مشکل برطرف نشد همان یک عدد تعویض می شود.

برای حالت دوم که چندین قطره چکان آبیاری دچار گرفتگی باشند (از تمام یا اکثر قطره چکان ها آب خارج نشود) راهکار به شرح زیر می باشد:

 1. محل ورود آب به لوله لترال بررسی شود ممکن است بست ابتدایی یا واشر آن خراب شده باشد یا از جای خود خارج شده باشد.
 2. ممکن است فشار ورودی کم باشد.
 3. ممکن است لوله لترال دچار خمیدگی یا گرفتگی باشد.
 4. اسیدشویی یکی از مهم ترین و اساسی ترین راه حل هایی می باشد، که البته اسیدشویی باید به صورت دوره ای و به طور منظم و قبل از اینکه دچار گرفتگی شوند انجام شود این راه حل برای زمانی است که تمام آنها گرفتگی داشته باشند.

اگر گرفتگی دریپر آبیاری زیاد باشد راه حل چیست؟

یکی از راه ها این است که کل سیستم با اسید شستشو شود راه دوم اینست که اگر عمر لوله های لترال و دریپرها، 5 یا 6 سال باشد حتما باید جایگزین شوند.

دریپر چیست؟

ایران کشوری خشک و نیمه خشک می باشد، به همین دلیل بحران آب یکی از اساسی ترین مسایل است و بسیاری از بخش های کشور از بحران آب رنج می برند. در آبیاری سنتی مقدار زیادی از آب برای آبیاری مصرف می شد که هدر رفت آب بسیار زیاد بود، بنابراین راه حل جدیدی برای استفاده بهینه از منابع آب در کشاورزی پیدا کردند که آبیاری تحت فشار یکی از این راه هاست و پیشرفته ترین روش آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره ای می باشد.

در روش آبیاری قطره ای آب تحت فشار می باشد در واقع آب به مجموعه ای سیستم لوله کشی وارد می شود و تحت فشاری که توسط پمپ و اختلاف ارتفاع بوجود می آید قرار گرفته و توسط درپیرها به صورت قطره ای در دسترس ریشه گیاه یا درختان میوه قرار می گیرد و با مصرف حداقل آب، نیاز آبی گیاه تأمین می شود، سیستم قطره ای از بازده و راندمان بسیار خوبی برخوردار می باشد.

دریپرها مهمترین قسمت از آبیاری قطره ای می باشند. بررسی خصوصیات قطره چکان ها عوامل موثر بر جریان آب در آن ها و انتخاب بهترین نوع قطره چکان آبیاری یا قطره چکان باغی بخشی از طراحی سیستم آبیاری قطره ای را شامل می شود.

نقشه نحوه نصب قطره چکان یا دریپر

جنس قطره چکان ها از پلاستیک بسیار با کیفیت می باشد که در فضای باز و در معرض نور خورشید آسیب نبینند. دریپرها بر روی لوله های پلی اتیلن و در فاصله ی مناسب 40 تا 50 سانتی متر نصب می شوند. قدرت آبدهی آنها از 2 لیتر بر ساعت تا 24 لیتر بر ساعت می باشد. برندهای مختلفی از قطره چکان آبیاری موجود می باشند از جمله نتافیم، یورودریپ، آنتلکو، میکروفلاپر، رین برد، آکسیوس، آگراس

قطره چکان ایرانی

قطره چکان ها از تجهیزات مهم و تاثیر گذار در محصول نهایی کشاورزان می باشند که توصیه می شود نوع با کیفیت آن تهیه شود نمونه های خارجی در سال های اخیر دارای نمونه تقلبی بسیاری بوده که تشخیص آن برای تمامی افراد میسر نمی باشد به همین دلیل اگر کاربران خواهان تهیه قطره چکان آبیاری اصل هستند، توصیه می شود از قطره چکان های با کیفیت ایرانی استفاده نمایند.

نکات خرید قطره چکان آبیاری

 • میزان فشار آب یکی از عوامل مهم در انتخاب قطره چکان آبیاری می باشد زیرا همین عامل متاثر از طول لوله ها، سایز لوله و میزان شیب زمین می باشد به همین دلیل توصیه می شود در صورت طولانی بودن لوله ها و شیب دار بودن زمین از قطره چکان های خود تنظیم استفاده نمایید.
 • میزان آلایندگی آب از دیگر عوامل تاثیر گذار در خرید نوع قطره چکان آبیاری می باشد زیرا در صورت دارا بودن آلاینده توصیه می شود از قطره چکان های باز شونده که در پوش آن ها جدا می شود استفاده شود تا قادر به تمیز کردن آن باشیم، گرفتگی در دریپر های پرسی که امکان پاک سازی وجود ندارد احتمال رخ داد بیشتری دارد.
 • شیب زمین نیز از عوامل تاثیر گذار می باشد به همین دلیل توصیه می شود که در صورتی که خواستار رسیدن آب به میزان ثابت به تمامی گیاهان در زمین شیب دار می باشید از قطره چکان های خود تنظیم استفاده نمایید.
 • در صورت دارا بودن فشار آب کم توصیه می شود دریپر هایی که به صورت دستی اقدام به تنظیم دبی خروجی نمایید.
 • دریپر های تنظیم شونده مقرون به صرفه تر می باشند.
 • لطفا به این نکته توجه فرمایید که مواد استفاده شده در ساخت قطره چکان ها دارای مقاومت در برابر تغییرات محیطی همچون آب و هوا و کودهای شیمیایی می باشند.

نکات استفاده از قطره چکان آبیاری

 • در صورت عدم کارکرد قطره چکان آبیاری یکی از دلایل آن عدم تامین فشار لازم در محدوده مجاز می باشد که با افزایش فشار این مشکل برطرف خواهد شد.
 • در صورتی که خواهان خرید لوله دریپر دار با قطره چکان های فاقد قابلیت خود تنظیم می باشید به این نکته توجه فرمایید که میزان دبی خروجی وابسته به میزان فشار آب می باشد که آن نیز توسط طول لوله، شیب زمین و فاصله دریپر ها قابل تغییر می باشد.
 • توصیه می شود قبل از ورود آب به قطره چکان حتما از دستگاه فیلتراسیون جهت حذف آلایندگی ها استفاده شود زیرا سبب جلوگیری از انسداد قطره چکان ها می شود.
 • در صورتی که شما دارای باغی می باشید با پوشش گیاهی متفاوت که نیاز به مقادیر مختلف آب دارند، توصیه می شود از قطره چکان های ساده با قابلیت تنظیم آبدهی به صورت دستی استفاده کنید.

مشکلات قطره چکان ها

اصلی ترین و اساسی ترین مشکل قطره چکان ها گرفتگی آن هاست که باعث کاهش دبی، یکنواختی پخش آب، راندمان آبیاری و زیاد شدن هزینه های بهره برداری می شود.

عواملی که باعث گرفتگی دریپرها می شود به سه دسته تقسیم می شود: فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی بری رفع این مشکل به موارد زیر توجه فرمایید:

 • آلایندگی های موجود در آب که با قرار دادن سیستم فیلتراسیون رفع می شود.
 • نفوذ ریشه گیاهان به قطره چکان آبیاری که با مرطوب نگه داشتن زمین به دلیل تامین میزان آب مورد نیاز گیاه رفع خواهد شد.
 • رسوبات کربنات و دیواره سلولی باکتری که هریک به ترتیب با تنظیم pH آب و تزریق هیپو کلریت حل می شود.

برای اطلاع از قیمت قطره چکان (دریپر) به به صفحه برند مربوطه مراجعه کرده یا با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
احمد اصغری اومالی
ارسال شده در : جمعه 27 بهمن 1402

سلام، باغ شیب دار دارم می خوام قطره چکان مناسب بزارم. ممنون می شم راهنمایی کنید.

admin3@web24.ir
ارسال شده در : یکشنبه 29 بهمن 1402

سلام جناب اصغری اومالی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

نبی اله رضایی
ارسال شده در : یکشنبه 16 بهمن 1401

سلام، خسته نباشید. باغ اناری در ساوه دارم با حدود 2000 درخت و تامین آب از استخر با لوله 8 اینچ است. می خوام همه درخت ها در یک نوبت آبیاری بشن. چه نوع قطره چکان با چه دبی و چند ساعت آبیاری بهتر است؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 23 بهمن 1401

سلام جناب رضایی عزیز، بسته به سن درختان می توانید از قطره چکان 4 یا 8 لیتر بر ساعت استفاده نمایید. همکاران واحد مشاوره فنی برای راهنمایی بیشتر با شما تماس خواهند گرفت.

حجازی
ارسال شده در : دوشنبه 08 شهریور 1400

سلام، خسته نباشید. در حال احداث باغ پسته هستم. لوله کشی ها به صورت شمال و جنوب انجام شده و کل مدار به پمپ متصل شده. از چه دریپری استفاده بشه که مطلوب باشه؟ به نظر شما نتافیم 8 لیتری خوبه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 08 شهریور 1400

سلام جناب حجازی عزیز، قطره چکان با دبی مناسب می بایست پس از بررسی کارشناس آبیاری با توجه به تبخیر تعرق منطقه، شیب زمین و میزان آب در دسترس و نیاز آبی هر گیاه مشخص شود. همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سارا محمدی
ارسال شده در : یکشنبه 20 تیر 1400

سلام برای آبیاری باغ میوه که شیب دار هم هستش از قطره چکان پرسی استفاده شود یا قطره چکان هایی که بازشونده هستند و امکان شستشو دارند؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 21 تیر 1400

سلام سرکار خانم محمدی عزیز، از آنجایی که قطره چکان های موجود در بازار بیشتر از نوع پرسی بوده و مشکل نیازمندی به نیروی انسانی برای رسیدگی و همچنین نیاز به صرف هزینه و وقت ندارند، بهتر است از قطره چکان پرسی به جای قطره چکان باز شونده استفاده شود. برای حل مشکل گرفتگی نیز، اسید شویی دوره ای توصیه می گردد.

کلانی
ارسال شده در : پنجشنبه 06 خرداد 1400

سلام، دوست عزیز قطره چکان های با دبی خروجی 20 لیتر در ساعت دارین؟ ما فیلتر نداریم مدل پی سی زود کیپ نمیشه، چون در زمین شیب دار برای باغ می خواهیم، سه هکتار هستش

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 06 خرداد 1400

سلام جناب کلانی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

مصطفی اسماعیلی
ارسال شده در : جمعه 09 آبان 1399

سلام، بهترین دریپر pc برای سطح سراشیبی کدام مدل است؟ قیمت آن چقدر است؟ آیا طول لوله آب در این دیپر ها مهم است؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 10 آبان 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.