وی آر اف VRF

اشتراک :

فروش سیستم تهویه مطبوع وی آر اف (VRF)

گروه صنعتی فامکو در زمینه فروش و خدمات پس از فروش سیستم های تهویه مطبوع (سرمایش و گرمایش) VRF فعالیت می نماید. در ادامه مطلب به تعریف این محصول، معرفی طرز کارسیستم و آموزش VRF، همچنین تشریح بخش هایی مثل لوله کشی سیستم و دیگر موارد مربوطه خواهیم پرداخت.

وی آر اف (VRF) چیست؟

VRF مخفف کلمه (Refrigent Variable Flow) به معنای جریان متغیر سیال در پنل های داخلی می باشد. وی آر اف (VRF) یا جریان متغیر مبرد، یک سیستم یک پارچه سرمایشی و گرمایشی است. که از دو قسمت اصلی، یونیت خارجی (Out Unit) و چندین یونیت داخلی (Internal Unit) ساخته می شود.

وی آر اف (VRF) چیست؟

سیستم VRF متشکل از چندین یونیت داخلی که به وسیله لوله های مسی حاوی گاز مبرد به یونیت خارجی متصل می شوند به همین دلیل به کولر گازی مرکزی یا اسپلیت مرکزی معروف است. یونیت خارجی باید در یک محیط باز مانند پشت بام یا حیاط نصب گردد. محل نصب یونیت خارجی را باید طوری انتخاب گردد که لوله کشی راحت تر برای یونیت های داخلی امکان پذیر باشد و در صورت خرابی امکان دسترسی، تعمیر و نگهداری وجود داشته باشد.

اجزای سیستم تهویه مطبوع وی آر اف (VRF)

یونیت خارجی VRF: شامل کمپرسور، موتور الکتریکی، کندانسور، فن، شیر انبساط الکترونیکی، شیر Hat Gas by Pas، جدا کننده روغن Oil Separator، آکومولاتور، بدنه و شاسی دستگاه بیرونی که در فضای آزاد مانند پشت بام یا حیاط نصب می گردد.

اجزای یونیت خارجی سیستم تهویه مطبوع وی آر اف

یونیت داخلی VRF: شامل اواپراتور کویل با لوله های مسی و فین آلومینیومی، الکتروموتور، ترموستات، سینی درین، فن و بدنه که پنل های داخلی بسته به نوع کاربری و سلیقه ممکن است دیواری، سقفی یا کاستی باشد.

اجزای یونیت داخلی VRF

مشخصات فنی وی آر اف (VRF)
 • ظرفیت سیستم های VRF بین 22 تا 252 کیلووات می باشد.
 • امروزه در فناوری VRF از موتور هایی با مبدل جریان (کموتاتور)، الکترونیکی (EUM)، کمپرسور های پیچی با محرک معکوس گر، کمپرسور های چندتایی، مدار بندی پیچیده، مبرد و روغن،برگشت ها و کنترول هایی استفاده می شود که اجازه می دهند تا 60 واحد داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار نماید.
 • سیستم های مالتی اسپلیت (وی ار اف) متشکل از چند یونیت داخلی متصل به یک واحد خارجی می باشد.
 • استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع دیجیتالی اینورتر باعث می شود مصرف برق را به میزان قابل توجه کاهش می دهد.
 • استفاده از سیستم Hat Pump در زمستان برای گرمایش.
 • مجموع طول لوله کشی به صورت عمودی و افقی و شاخه ها تا 250 متر باشد.
 • اختلاف ارتفاع بین دو شاخه حداکثر 15 متر باشد.

سیستم وی آر اف

مزایای سیستم وی آر اف (VRF)
 1. در وی آر اف می توان به صورت همزمان از پنل های داخلی متفاوت (کاستی، دیواری، سقفی توکارو کانالی) استفاده نمود.
 2. کارکرد دستگاه وی آر اف به صورت آرام و بی صدا است.
 3. امکان لوله کشی با طول زیاد و انعطاف پذیری در نصب به صورت افقی 100 متر و به صورت عمودی تا 50 متر
 4. کنترول هر یونیت داخلی به صورت مجزا
 5. مقرون به صرفه و کاربردی بودن وی آر اف در هتل ها و مناطق گرمسیر
 6. صرفه جویی در هزینه برق و مصرف پایین دستگاه VRF نسبت به داکت اسپلیت
 7. استقلال فضاها از دیگر ویژگی های سیستم VRF می باشد.
 8. قابلیت اتصال 64 یونیت داخلی
 9. طیف کار گسترده از 20- تا 48 درجه سانتی گراد
 10. بازدهی بالا تا حدود EER=4.3 و COP= 4.4
 11. قابلیت اطمینان بالا و پشتیبانی مطمئن

سیستم تهویه مطبوع VRF

نکاتی که در زمان خرید سیستم وی آر اف می بایست لحاظ کرد!

 1. در صورت نشتی یا خرابی در مسیر لوله کشی کل سیستم وی آر اف دچار مشکل می شود و از کار می افتد.
 2. پیدا کردن نشتی گاز در مسیر لوله کشی بسیار سخت و زمان بر است. چرا که گاز مبرد استفاده شده در این دستگاه ها بدون رنگ و بو است وبعداز پیدا کردن نشتی اگر محل نشت تخریب شود هزینه زیادی باید متحمل شد.
 3. گرمایش دستگاه VRF در زمستان از طریق کمپرسور می باشد که مصرف برق زیادی را متحمل می شود. از آنجا که هزینه برق در کشورمان بالا است، استفاده از این سیستم مقرون به صرفه نمی باشد.
 4. به دلیل Reverse کردن کمپرسور در شرایط ایده آل جهت تولید گرمایش در فصل زمستان به ازای هر یک ساعت گرمایش، 5 دقیقه سرمایش سیستم وی آر اف (VRF) خواهد داشت. به همین منظور در زمستان برای گرمایش می توان از سیستم گرمایش پکیج یا موتور خانه استفاده نمود و پنل های سقفی، کاستی توکار و کانالی، از یک کویل گرمایشی استفاده نمود.در این صورت فقط امکان استفاده از پنل های داخلی تو کار با فشار استاتیک 30 پاسکال یا پنل های داخل High Static کانالی استفاده شود.
 5. در صورت تغییر دکوراسیون و معماری ساختمان، امکان جابجایی یونیت داخلی وجود ندارد چرا که باعث اختلاف فشار درون شاخه ها به وجود می آید و فشار بهم می ریزد. باعث اختلال در سرمایش، در تمام یونیت های داخل می شود.

مالتی اسپلیت (Multi Split) چیست؟

دستگاه های مالتی اسپلیت (MDV) کمپانی مدیا (Midea) نسل جدیدی ازدستگاه های تهویه مطبوع بوده VRF با داشتن قابلیت های متفاوت، امکان تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، هتل ها و غیره را فراهم می سازد.
سیستم های مالتی اسپلیت (MDV) هم به عنوان سیستم اصلی تهویه مطبوع پروژه ها و هم به عنوان سیستم کمکی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

مالتی اسپلیت

معرفی انواع VRF

از نظر تقسیم بندی وی ار اف به دو دسته GHP و CHP تقسیم می شود.

نوع EHP: که مخفف Electric Heat Pump است که با برق کار می کند. در یونیت خارجی EHP یک یا چند الکتروموتور وجود دارد.

نوع GHP: که مخفف که مخفف Gas Heat Pump که با انرژی گازی (گاز طبیعی) کار می کند. در یونیت خارجی GHP یک موتور احتراق داخل وجود دارد که یک یا چند کمپرسور اسکرال را به گردش در آورده و کمپرسور نیز عمل متراکم کردن مبرد و چرخش آن را به عهده دارد. با موتور احتراق داخل کار می کند گرمای موتور کمپرسور از طریق یک موتور احتراق به سیکل کاری VRF تزریق می شود. با این طریق راندمان دستگاه VRF به عنوان سیستم گرمایشی افزایش پیدا می کند.

طرز کار سیستم VRF

طرز کار سیستم VRF بر اساس سیکل رانکین می باشد. گاز مبرد پرفشار از کپرسور دستگاه وی آر اف خارج شده و به سمت جعبه تقسیم جریان پیدا می کند و وارد جعبه تقسیم می شود. درون جعبه تقسیم تعدادی سلنوئید ولو قرار دارد بر حسب درخواست سرمایش و گرمایش باز می شود و اجازه عبود گاز را می دهند. 

برای کنترول کمپرسور از یک درایو با سرعت متغیر استفاده می شود.این سیستم (درایو) به کمپرسور اجازه می دهد جریان مایع مبرد را از طریق چندین سیم پیچ تبخیر تنظیم و تغییر بدهد. با این سیستم می توان فضاهای متفاوت را به صورت جداگانه به طور همزمان گرم و سرد نمود.

طرز کار سیستم VRF

 • رنگ سبز رنگ مربوط به سیستم های دارای اینورتر 
 • رنگ آبی مربوط به سیستم های فاقد اینورتر
کارکرد سیستم وی آر اف

سیستم های وی آر اف (VRF) از لحاظ کارکرد به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. وی آر اف سرمایشی: این سیستم ساده ترین نوع VRF می باشد که تنها قابلیت سرمایش محیط را دارد. به طور کلی می توان گفت این سیستم تنها قادر است در فصل تابستان از طریق یونیت های داخلی ساختمان، فضاها را خنک کند.
 2. وی آر اف سرمایشی و گرمایشی: یک مدل پیشرفته تر از مدل سرمایشی می باشد. در این سیستم از یک پمپ گرمایشی برای تولید گرما در سیستم استفاده می شود. تنها تفاوت این سیستم با سیستم VRF سرمایشی در این است که در فصل زمستان گرمایش محیط را فراهم می سازد. نحوه کار کرد این سیستم به گونه ای می باشد که یونیت خارجی وقتی در حالت سرمایش قرار بگیرد تمامی یونیت های داخلی فقط می توانند فضا را خنک کنند و نمی توان به طور همزمان از دو حالت گرمایشی و سرمایشی سیستم استفاده نمود. 
 3. وی آر اف بازیافت گرما: یک مدل کاملا پیشرفته نسبت به سیستم های سرمایشی و سیستم های سرمایشی، گرمایشی می باشد. در این سیستم به طور همزمان می توان از گرمایش و سرمایش سیستم استفاده نمود. به طوری که در یک ساختمان بسته به درخواست سرمایش یا گرمایش در فضاهای مختلف، به طور همزمان سیستم می تواند نیاز را برطرف کند.

تاریخچه سیستم VRF

تاریخچه VRF اولین بار در سال 1982 در کشور ژاپن در شرکت دایکین تولید شد. سیستم تهویه مطبوع VRF هم اکنون در 50 درصد ساختمان های اداری و 35 درصد ساختمان های بزرگ تجاری این کشور به کار می رود.

قیمت سیستم تهویه مطبوع VRF

از آنجایی که این سیستم تهویه مطبوع نیاز به محاسبات دارد و عوامل متعددی در قیمت وی آر اف تاثیرگذار می باشند که از جمله آن می توان به میزان فضای شما، برند مورد نظر، تعداد یونیت های مورد نیاز، اینورتردار بودن سیستم یا نداشتن اینورتر و غیره، همگی در میزان قیمت این محصول تاثیرگذار می باشند، لذا ارائه یک لیست قیمت صرف امکان پذیر نمی باشد.

لطفا جهت استعلام قیمت سیستم تهویه مطبوع VRF با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
معین بهروزی
 ارسال شده در : جمعه 13 تیر 1399

با سلام بنده یک واحد ١٨٠ متری دارم که سیستم لوله کشی vrf رو شرکت ساپسونگ انجام داده ولی هنوز دستگاه رو خریداری نکردم، خواستم بپرسم که آیا دستگاه موجوده و اینکه قیمت چه حدودی هستش و راهنمایی بشم با سپاس از شما

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 14 تیر 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شما تماس خواهند گرفت.

عطا مرادی
 ارسال شده در : یکشنبه 21 اردیبهشت 1399

سلام برای برای بخش اداری یک کارخانه با زیر بنا تقریبی ۷۰۰ متر ۴ طبقه محل نصب کندانسور روی بام سیستم وی آر اف میخواستم راهنمایی کنید

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سهیل حصاری
 ارسال شده در : یکشنبه 31 فروردین 1399

با سلام، احتراما قیمت اینورتر 7 یونیت با ظرفیت 84000 BTU یا 7 تن تبرید رو میخواستم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 31 فروردین 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.