کولر گازی

اشتراک :

فروش انواع کولر گازی کم مصرف و اسپیلت

گروه صنعتی فامکو بزرگترین تامین کننده سیستم تهویه مطبوع، کولر گازی، اسپیلیت، کولر گازی کم مصرف

نکاتی که در زمان خرید کولر گازی باید مدنظر قرار داد:

آقای ویلیس کریر امریکایی در سال ۱۹۰۲ کولر گازی را اختراع کرد. کولر گازی واژه ناقصی هست برای ترجمه انگلیسی آن (Air Conditioner ). معنی درست فارسی آن تهویه مطبوع می باشد.

تهویع مطبوع یعنی کنترل دما، رطوبت و گرد و غبار، کولر گازی در واقع هم دما و هم رطوبت و هم ذرات گرد و غبار را کاهش می دهد. از این رو کولر گازی در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. اما چند مطلب مهم می تواند به افرادی که قصد خرید کولر گازی را دارند کمک بسیار کند تا گرفتار تبلیغات دورغین بعضی شرکت های وارد کننده نشوند.

نحوه انتخاب کولر گازی

 • ظرفیت کولر گازی

اول ظرفیت اسمی و دومی ظرفیت واقعی

ظرفیت اسمی کولر گازی ها در همه برند ها بیشتر از ظرفیت واقعی آنها می باشد، که بر روی کارتن آن نوشته شده است. به این دلیل که ظرفیت اسمی در شرایط مطلوب و ازمایشگاه اندازه گیری شده ولی ظرفیت واقعی در واقع همان ظرفیتی هست که در منازل پس از نصب دستگاه نشان خواهد داد و همیشه کمتر از ظرفیت اسمی هست.

بسیاری از برند های داخلی ظرفیت های واقعی شان اختلافی تا ۳۰۰۰ بی تی یو با ظرفیت اسمی شان دارند. برای کولر گازی تا قدرت اسمی ۳۰۰۰۰ بی تی یو. ولی مارک های هم در بازار وجود دارند که اختلاف ۳۰۰ بی تو یو برای ۲۴ هزارش دارد.

 • امپر مصرفی برق  کولر گازی و کنتور خانه یا مغازه

پیش از خرید دستگاه کولر گازی حتما باید از میزان مصرف برق آن و ظرفیت کنتور برق محل اطلاع دقیق و درست داشته باشیم. هر ۱۲ هزار بی تی یو  ظرفیت کولر گاز معمولی تقریبا حدود ۶ امپر مصرف دارد. یعنی کولر ۲۴ هزار حدود ۱۲ امپر برق مصرف می کند. کولر گازی اسپیلت و پنجره ای از نظر کارایی هیچ فرقی ندارند. فقط میزان صدای پنجره ای کمی بیشتر هست و مقدار برق مصرفی آنها نیز تقریبا یکی هست. ولی اختلاف قیمت اسپیلت با پنجره ای تقریبا دوبرابر هست.

 • کولر گازی اسپیلت شامل دو قسمت جدا از هم می باشد که توسط لوله های رابط بهم اتصال دارند. قسمت اول که داخل خانه یا مغازه نصب می شود را یونیت داخلی یا اواپراتور یا پنل داخلی می گوییم. قسمتی که بیرون و در هوای آزاد نصب می شود را یونیت خارجی یا کندانسور و یا کمپرسور می گوییم. در مورد یونیت داخلی چند نکته لازم است گفته شود، محل نصب یونیت داخلی باید بیشترین دید فضای اتاق را داشته باشد و از کف اتاق ۱۹۰ سانتیمتر تا ۲۲۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد .والبته از سقف نیز حداقل ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشد. در مورد یونیت خارجی که بسیار مهمتر است باید توجه داشت که حتما در فضای باز و مسیر طبیعی باد باشد تا با انتقال راحت تر  گرما کندانسور به محیط بیرون و هوای ازاد بازدهی بهتری را از کولر گازی داشته باشیم.

نکته مهم: دمای کارکرد محیط بیرون رابطه مستقیم با کارکرد کولر گازی دارد. و البته محدودیت برای کولر گازی های معمولی مخصوص مناطق معتدل حداکثر دمای هوای بیرونی ۵۵ درجه سانتیگراد می باشد ولی برای کولر گازی های اینورتر دار ۴۸ درجه سانتی گراد می باشد. یعنی کولر گازی های اینورتر دار به گرمای محیط بیرونی حساستر می باشند.

به عبارت دیگر اگر دمای هوای محیط بیرونی بیش از ۵۵ درجه سانتیگراد شود تمامی کولر های گازی معمولی از کارایی خواهند افتاد و این دما برای کولرگازی های اینورتر ۴۸ درجه سانتیگراد می باشد. البته این کولر گازی ها برای مناطق معتدل طراحی شده اند و برای مناطق گرمسیری یا حاره ای کولر گازی تروپیکال طراحی شده است که تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد هم جواب می دهد.

 • تمام دستگاههای کولر گازی محدودیت فاصله یونیت داخلی و خارجی در طول کل و اختلاف ارتفاع دارند. که این محدودیت برای برند های مختلف تفاوت دارد و البته خیلی مهم است. هرچه قدر طول لوله کشی بیشتر باشد بازدهی کولر کمتر و مصرف برق ان بیشتر خواهد بود.  لذا لازم هست قبل از خرید کولر گازی حتما این محدودیت های لوله کشی چک شود.
 • در مورد لوله های ارتباطی باید دانست که دو لوله رابط یکی لوله خط رفت گاز مبرد و یا مایع که سایز آن همیشه کوچکتر از لوله برگشت گاز مبرد می باشد و به لوله ساکشن نیز معرف هست. در کولر اسپیلت وجود دارد و هرگونه تغییر این دو لوله اثر نامطلوب در کارایی دستگاه کولر گازی دارد.

نکته مهم : تغییر سایز لوله های کولر گازی اینورتر توسط تمامی شرکت های گارانتی دهند ممنوع اعلام شده است.

ضریب کارایی یا COP در کولرگازی چیست؟

Coefficeint Of Performance=COP یا ضریب کارایی یا ضریب عملکرد

در کولر گازی یا یخچال فریزر و کلا هر موتور گرمایی دیگری، ما می توانیم از رابطه میزان گرما تولید شده دستگاه تقسیم بر میزان برق مصرفی ضریب عملکرد دستگاه را بدست آوریم.

COP =ضریب عملکرد یا ضریب کارایی = نسبت انرژی مفید بدست امده به انرژی داده شده به دستگاه

که عددی هست بزرگتر از ۱ برای کولر گازی اسپیلت و هر چقدر عدد ضریب عملکرد بزرگتر باشد بازده دستگاه بیشتر است.

نحوه محاسبه ظرفیت اسپیلت بر حسب (btu/hr) متناسب با نوع آب و هوا

گروه آب و هوایی کشور:

 • برای شهرهای معتدل و مرطوب
 • برای شهرهای گرم و خشک
 • برای شهرهای گرم و مرطوب

برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از :

دسته اول: معتدل و مرطوب

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 411 تا 511 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 511 تا 711 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 711 تا 1111 بی تی یو

دسته دوم: گرم و خشک

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 511 تا 211 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 211 تا 811 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 811 تا 1111 بی تی یو

دسته سوم : گرم و مرطوب

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 211 تا 811 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 811 تا 1111 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1111 تا 1611 بی تی یو

مقدار بی تی یو به عوامل آب و هوایی و رعایت استاندارد های مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می باشد:

 • عایق بندی پنجره ها که ممکن است یک جداره و یا دو جداره باشند.
 • عایق بندی سقف و دیوار
 • ساختمان رو به آفتاب باشد و یا بالعکس کمتر در معرض تابش نور خورشید باشد و عوامل دیگرکه ممکن است درساختمان نقش قابل توجهی ایفا کند.

البته به این نکته توجه کنید در همه موارد بالا استثناء هم وجود دارد و بایستی به میزان رفت و آمد نفرات در هر متر مربع و یا گرمایش سایر دستگاه ها مانند لامپ، اجاق گاز , یخچال و ... توجه کرد و بهتر است قبل از خرید، کارشناس، قبل از نصب کولر گازی از محیط بازدید به عمل آورد.

گرید انرژی در گولر گازی ، گرید A

ضریب عملکرد هر دستگاه تعیین کننده گرید انرژی مصرف برق می باشد .

COP = ضریب عملکرد = انرژی مفید بدست امده تقسیم برانرژی مصرفی دستگاه

در کولر گازی COP رتبه مصرف انرژی کولر گازی را مشخص می کند.

 • اگر COP کولر گازی بین ۲٫۸  تا ۳٫۲ باشد گرید ان می شود D
 • اگر COP کولر گازی بین ۳٫۲ تا ۳٫۴ باشد گرید ان می شود C
 • اگر COP کولر گازی بین ۳٫۴ تا ۳٫۶ باشد گرید ان می شود B
 • اگر COP کولر گازی بیشتر از ۳٫۶ باشد گرید ان می شود A
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: