دستگاه تصفیه آب خانگی

اشتراک :

فروش دستگاه تصفیه آب خانگی

هایپر صنعت فامکو، ارائه دهنده بهترین ها اعم از بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی و بهترین مارک فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلم معرفی دستگاه تصفیه آب خانگی و نحوه استفاده از آن

کاتالوگ دستگاه تصفیه آب خانگی

لیست قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی (Water Filtration System)

با توجه به اهمیت بالای آب بهداشتی در سلامت انسان توصیه می گردد به منظور حذف آلودگی و آلاینده های احتمالی موجود در آب، از دستگاه های استاندارد تصفیه آب خانگی استفاده کنید. استفاده از دستگاه های تصفیه آب استاندارد روش مناسبی جهت افزایش و بهبود کیفیت آب آشامیدنی می باشد.

بسیاری از مواد جامد، آلاینده های میکروبیولژی، کلر، ذرات معلق ناشی از پوسیدگی لوله و سختی بالای آب که گاها به صورت بصری هم قابل رویت نیستند، در شبکه آبرسانی شهری وجود دارند که با استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی قابل حذف می باشند. به دلیل اهمیت بالای آب مصرفی جهت آشامیدن و پخت و پز در سلامتی، اغلب افراد تمایل به تصفیه آب در این بخش را دارند. از این رو دستگاه های مذکور در محل مصرف (آشپزخانه) نصب می شوند.

انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی
 • ساده
 • اسمز معکوس (R0)
 • الکترو فیلتراسیون

در ادامه به شرح هر یک از انوع دستگاه های تصفیه آب می پردازیم:

تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

بهترین روش تصفیه آب خانگی، تصفیه آب به روش تکنولوژی اسمز معکوس می باشد. در دستگاه های تصفیه آب با فرایند RO (اسمز معکوس) علاوه بر فیلتر های کارتریجی و کربنی یک فیلتر ممبران وجود دارد که آب پرفشار با عبور از آن تا 98.2درصد املاح خود را از دست می دهد. در روش فیلتراسیون ساده که اغلب فروش دستگاه های تصفیه آب تلفنی از این نوع می باشند قدرت حذف آلایندگی های آن ها 10000 برابر کمتر از دستگاه های تصفیه اب RO می باشد. جدول زیر درصد حذف ذرات مضر موجود در آب به وسیله اسمز معکوس را نشان می دهد.

جدول درصد حذف ذرات مضر موجود در آب به وسیله اسمز معکوس
ذرات معلق درصد حذف ذرات معلق درصد حذف ذرات معلق درصد حذف ذرات معلق درصد حذف
باریم %96-92 کادمیوم %98-95 کلسیم %98-95 کلر %98-94
سیانید %92-85 فلوراید %92-94 آهن %92-85 سرب %98-94
منگنز %98-95 منیزیم %98-94 جیوه %95-85 نیکل %98-96
 نیترات %75-60 فسفات %98-96 پتاسیم %98-96 سلنیوم %96-94
سدیم %94-85 سولفات %98-96 فلز روی %98-96 میکروب و ویروس %100

مواد معدنی موجود در آب توسط فیلتر ممبران حذف می شوند که در دستگاه تصفیه آب استاندارد، در مرحله ششم و مجددا مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم توسط فیتر مینرال یا همان فیلتر معدنی ساز به آب اضافه می شوند.

 به طور کلی استفاده از روش اسمز معکوس یکی از روش های نوین در دستگاه های تصفیه آب می باشد که همانطور که گفته شد با بهره گیری از فیلتر ممبران (memberane) قابلیت جداسازی املاح مضر تا 0.0001 میکرون از آب را دارا می باشد. این املاح شامل نیترات، مولکول های نمک آلاینده های میکروبیولوژی، انواع باکتری ها و ویروس ها وفلزات سنگین نظیر آلومینیوم، آرسنیک، جیوه و غیره می باشد.

الکترو فیلتراسیون

از الکترو فیلتراسیون یا لامپ UV در دستگاه های تصفیه آب به منظور حذف آلاینده های میکروبیولوژی، ویروس ها و انواع باکتری ها و قارچ ها استفاده می شود. عمدتا از این نوع فیلتراسیون در مواردی که آب چشمه یا چاه منبع آب شرب باشد استفاده می کنیم.

انواع دستگاه های تصفیه آب بر اساس نحوه نصب

دستگاه تصفیه آب خانگی بر اساس نصب و نحوه قرارگیری شامل زیرسینکی، رومیزی، ایستاده می باشد که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی

نوع زیر سینکی آن، همان طور که از نام آن مشخص است، زیر سینک ظرفشویی نصب می شود و آب تصفیه شده آن از شیر جداگانه ای خارج می شود. این مزیت در دستگاه تصفیه آب زیرسینکی موجب می شود که آب شهری برای شستشو مورد استفاده قرار گیرد و آب دستگاه تصفیه آب برای پخت و پز به کار برده شود. دستگاه تصفیه آب زیرسینکی، معمولا دارای شش مرحله فیلتراسیون است.

دستگاه تصفیه آب رو میزی

مدل رومیزی دستگاه تصفیه آب خانگی، نوع مدرن تری از این نوع دستگاه هاست که ظاهر آن شبیه به کلمن است و ظرفیت تصفیه آب محدودتری نسبت به نوع زیرسینکی دارا می باشد، در دستگاه تصفیه آب خانگی مخزنی برای ذخیره آب در آن تعبیه شده که میزان مشخصی از آب را در خود ذخیره می کند تا در صورت نیاز مصرف کننده از آن استفاده نماید.

دستگاه تصفیه آب ایستاده یا سر شیری 

نوع ایستاده دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا برای اماکن عمومی مانند مطب ها، بیمارستان ها، فضای اداری مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا مخزن بزرگتری دارند و حجم آب بیشتری را در خورد جای می دهند.

شایان ذکر است که انواع دستگاه های تصفیه آب در قالب مدل های متنوع با مراحل مختلف بیان می شوند به طور مثال:

 • دستگاه تصفیه آب سه مرحله ای زیر سینکی و مرکزی
 • دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای زیر سینکی با تکنولوژی اسمز معکوس (Reverse Osmosis) و قابلیت افزودن مواد معدنی به آب
 • دستگاه تصفیه آب رومیزی

انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب

انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب شامل هوزینگی و فیتینگی می شود که در زیر به شرح هر یک می پردازیم:

فیلتر های هوزینگی

از اورینگ در هوزینگ های دستگاه تصفیه آب خانگی جهت کاهش احتمال نشت آب استفاده می شود که همین امر نشان دهنده لزوم استفاده از اورینگ در هوزینگ های دستگاه تصفیه آب به عنوان آب بند می باشد.

فیلتر های فیتینگی (Quick Change)

فیلتر های فیتینگی قیمت بالاتری نسب به فیلتر های هوزینگی دارند، در فیلتر های هوزینگی هنگام تعویض فیلتر احتمال وجود میکروب و باکتری در هوزینگ ها وجود دارد اما در فیلتر های فیتینگی این مشکل رفع مشده است. فیلتر های فیتینگی با نام فیلتر های تعویض سریع یا فیلتر Quick Change نیز شناخته می شوند و با چرخاندن تنها 45 درجه، فیلتر تعویض می شود. نحوه نصب این فیلتر ها به قدری آسان است که حتی توسط یک خانم خانه دار نیز به راحتی قابل انجام است. (تعویض فیلتر های کوئیک چنج از تعویض یک لامپ هم راحت تر است).

به طور کلی در دستگاه های تصفیه آب مرسوم در بازار، از روش اسمز معکوس استفاده می شود. در این روش، فیلتر های مورد استفاده فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر های کربنی، کربن خطی، کربن بلاک، پست کربن، ممبران، مینرال قرار دارد.

درباره فیلتر ها بیشتر بدانید

ویژگی های یک دستگاه تصفیه آب ایده آل
 • دارای پایه استاندارد
 • شیر برداشت استنلس استیل با کیفیت
 • دارای تکنولوژی اسمز معکوس و فیلتر ممبران «بهترین برند فیلتر ممبران FILMTEC می باشد».
 • جنس مناسب فیلتر های دستگاه تصفیه آب
 • استفاده از شیر برقی به جای شیر چهار طرفه
 • پمپ مناسب
 • هوزینگ از مواد با کیفیت ساخته شده باشد.
 • دستگاه تصفیه آب دارای گارانتی باشد.
 • دستگاه دارای گواهی نامه های معتبر و استاندارد های مطرح جهانی مانند FDA – NSF و غیره باشد.
 • هوزینگ دارای اورینگ باشد.

بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

آب آشامیدنی یکی از نیاز های اصلی ما می باشد و سالم بودن آن سلامتی ما را تضمین می کند. با توجه به کیفیت پایین آب شبکه لوله کشی شهری و نامناسب بودن آن برای آشامیدن، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از بهترین و اقتصادی ترین روش های دستیابی به آب سالم است. این سوال ممکن است برای هر کسی که قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارد پیش بیاید، که بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟ توصیه ما به شما این است که به همان اندازه که برند دستگاه تصفیه آب برای شما حائز اهمیت است، به معتبر بودن فروشگاه یا شرکتی که دستگاه را از آن تهیه می کنید نیز اهمیت بدهید تا سلامتی خود و خانواده خود را تضمین کنید. روش هایی که عمدتا فروشندگان دستگاه های تصفیه آب تقلبی از آن برای فروش کالا های ارزان و بی کیفیت خود استفاده می کنند بازاریابی تلفنی می باشد. اما عواقب خرید از آن ها چیست؟ اکثر این فروشندگان که خود را از طرف شرکتی معتبر در زمینه تصفیه آب معرفی می کنند، هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارند، و در بهترین شرایط فروشنده دستگاه هایی می باشند که به لحاظ مکانیزم عملکرد تنها عمل پیش تصفیه را انجام می دهند (دستگاه های تصفیه آب بدون فیلتر ممبران)، عمدتا کارت گارانتی این دستگاه ها غیر معتبر می باشد و در هنگام بروز مشکل هیچ شخص یا سازمانی پاسخگو نیست. این دستگاه ها که متریال سازنده آن ها عمدتا مواد غیر بهداشتی و بازیافت شده می باشد و فیلتر های بکار رفته در آن نیز دارای کیفیت بسیار پایینی هستند به هیچ عنوان توصیه نمی گردند. اما آیا مشتریان به راحتی می توانند تفاوت دستگاه های تصفیه آب اصلی با دستگاه های تصفیه آب تقلبی را تشخیص دهند؟ تفاوت دستگاه اصلی با دستگاه تقلبی در تعداد فیلتر ها یا تعداد مراحل تصفیه نیست، بلکه تفاوت های این دستگاه ها با دستگاه های اصلی عدم داشتن پمپ، فیلتر ممبران، منبع انبساط، سنسور High pressure، سنسور Low pressure، شیر برقی و غیره می باشد. دستگاه تصفیه آب اصلی قادر به حذف ذرات جامد، آلاینده های میکروبیولوژی، فلزات سنگین و به طور کلی هر گونه املاح تا دقت 0.0001 میکرون می باشد، اما دستگاه تصفیه آب غیر استاندارد همانند یک صافی ساده عمل می کند و تنها قادر به حذف ذرات جامدی می باشد که با چشم دیده می شوند.

در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
 • تکنولوژی بکار رفته در دستگاه برای تصفیه آب (دستگاه از نوع ساده یا RO)
 • فیلتر ها، هوزینگ ها، کانکشن ها و لوله های رابط از مواد بهداشتی و درجه 1 ساخته شده باشند.
 • منبع انبساط و تیوپ آن دارای استاندارد برای آب شرب باشد.
 • شاسی دستگاه از نوع استاندارد باشد.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش در دسترس بودن فیلتر ها و لوازم یدکی دستگاه تصفیه آب
 • تعداد مراحل تصفیه بیشتر، نه تنها غیر ضروری است بلکه ممکن است باعث تهدید سلامتی شما نیز بشود. متاسفانه
 • بسیاری از فروشندگان غیر حرفه ای، تعداد مراحل بیشتر را نشانه کیفیت دستگاه معرفی کرده و لزوما این طور نیست.
  اتصالات مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب که منجر به عدم نشتی و خیس شدن کابینت ها می شود.
   

نکاتی درباره نگهداری دستگاه های تصفیه آب

 • در زمان نصب دستگاه تصفیه آب، حتما از تکنسین با تجربه کمک بخواهید.
 • بهداشتی بودن لوازم و قطعات مورد استفاده
 • زمان تعویض فیلتر ها بهتر است که این کار را یک تکنسین حرفه ای برای شما انجام دهد، زیرا قرار دادن اشتباه فیلترها، یا عدم هواگیری و موارد این چنینی، به دستگاه آسیب وارد می کند
 • به طور کلی دستگاه های تصفیه آب خانگی، برای دمای آب شهری حدود 45 درجه سانتی گراد مناسب هستند، در صورتی که آب ورودی به دستگاه دارای دمای پایین تر یا بالاتری باشد به تیوب ها و فیلتر ممبران آسیب جدی وارد می شود.
 • فشار مناسب کاری در دستگاه اسمز معکوس، در محدوده 40 تا 60 psi می باشد البته در صورتی که از این میزان کمتر باشد، نیاز به بوستر پمپ است.
 • مراحل تصفیه آب به میزان مورد نیاز که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهد شد.
 • در زمان تعویض فیلترها، حتما از فیلتر های با کیفیت استفاده نمایید.
 • در زمانی که برای مدت طولانی، از دستگاه استفاده نمی شود، بهتر است دستگاه را خاموش نمایید.
 • دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس، دارای طول عمر بالایی هستند به شرط آن که قطعات و لوازم مصرفی در بازه های زمانی مناسب تعویض شوند. به طور کلی، عمر دستگاه تصفیه آب به مواردی از قبیل، تعویض به موقع فیلترها، سرویس و نگهداری اصولی توسط کارشناس فنی، جنس بدنه مخزن بستگی دارد.
   
استنادارد ها و گواهی نامه های معتبر در ضمینه دستگاه تصفیه آب خانگی
 • سازمان کیفیت آب Water Quality Association
 • بنیاد ملی بهداشت NSF تحت لیسانس دانشگاه میشیگان آمریکا
 • سازمان غذا و دارو آمریکا FDA
 • استاندارد اروپا CE

برخی محصولات غیر استاندارد چینی تنها با جعل و چسباندن برچسب سعی در استاندارد نشان دادن دستگاه خود را دارند. چینی ها در این ضمینه دست به طرح جعلی لوگو استاندارد اروپا نموده اند و این لوگو را با نام صادرات چین CHINA EXPORT به ثبت رسانده اند.

تفاوت شیر چهار طرفه و شیر برقی در دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

شیر برقی و شیر چهار طرفه، وظیفه ای مشابه با هم دارند، بعضا شنیده می شود که شیر برقی بهتر از شیر چهار راه می باشد، در اینجا به طور خلاصه به بررسی این دو قطعه در دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم. چهار راهی و شیر برقی هر دو، قطعه کنترلی در مدار دستگاه تصفیه آب هستند، در شیر چهار راهی، در زمانی که مخزن پر باشد، این شیر، با بستن جریان یک طرفه آب ورودی، عبور آب به مخزن را متوقف می کند.

اما در شیر برقی، نحوه انجام این وظیفه متفاوت است، یک قطعه به نام موتور الکتریکی، وظیفه باز یا بستن مسیر را بر عهده دارد. در دستگاه های تصفیه آب دارای شیر برقی، مدار شیر برقی، موتور و منبع تغذیه به صورت موازی بسته می شود، بنابراین هر زمان، مخزن پر شود، و لزومی برای استفاده از آب وجود نداشته باشد، سوییچ فشار بالا قطع شده، و موتور خاموش می شود که همین امر منجر به قطع به موقع و جلوگیری از هدر رفت آب شده و سبب افزایش طول عمر فیلتر می شود.
 

تفاوت شیر چهار طرفه و شیر برقی

سنسور فشار بالا و سنسور فشار پایین دستگاه تصفیه آب خانگی چیست؟

در زمانی که ظرفیت مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی تکمیل شود، پمپ بدون در نظر گرفتن آن، آب را به درون فیلتر پمپاژ می کند اما چون استفاده ای از دستگاه نمی شود و ظرفیت مخزن تکمیل شده است آب به فاضلاب ریخته می شود. جهت رفع این معضل از سنسور فشار بالا و فشار پایین استفاده می شود.

 • سنسور فشار بالا (High Pressure): این سنسور وظیفه قطع برق پمپ در زمان تکمیل ظرفیت مخزن تصفیه آب را بر عهده دارد.
 • سنسور فشار پایین (High Pressure): این سنسور وظیفه روشن کردن پمپ در زمان خالی شدن مخزن را بر عهده دارد.

سنسور فشار بالا، پمپ را خاموش می کند و منجر به افت فشار آب می شود اما آب خود دارای فشار شبکه شهری می باشد که به صورت آزاد از ممبران عبور می کند و به صورت پساب به فاضلاب ریخته می شود. برای رفع این مشکل از شیر چهار طرفه یا شیر برقی استفاده می شود. در شیر چهار طرفه یا شیر چهار راهی با افت فشار، مسیر آب ورودی بسته می شود و از ورود آب به فیلتر ممبران جلوگیری می کند.

عملکرد شیر برقی نسبت به شیر چهار طرفه بهتر است و در دستگاه های تصفیه آب با کیفیت از شیر برقی استفاده می شود. (مکانیزم شیر برقی مطابق شکل می باشد). پس از استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی سنسور فشار پایین با کاهش فشار آب، پمپ را روشن کرده و سپس آب با فشار از فیلتر ممبران عبور می کند.

لزوم استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی

هیچکس منکر زحماتی که برای تصفیه آب مورد نیاز ما در تصفیه خانه های آب و فاضلاب کشیده می شود نیست و حتی نمی توان چنین انتظاری داشت که سازمان آب و فاضلاب آبی را که هم برای استفاده شرب و شست و شو از آن استفاده می شود را از نظر مواد محلول مضر آب تصفیه کند. بنابراین مواد مضر فراوانی چه معدنی و چه غیر معدنی در آب به صورت همگن وجود دارند که باعث بروز و ابتلا بیماری هایی همچون سکته، بیماری های قلب و عروق، سرطان، بیماری های کلیوی و بیماری های ریوی می شود.

مسلما انتخاب دستگاه تصفیه آب ،با میزان آلودگی آب در منطقه شما مرتبط است. برخی از آلودگی هایی که در صورت وجود در آب حتما بایستی ازدستگاه تصفیه آب استفاده نمود در ذیل آمده است.

 • باکتری ها، یکی از بیماری زا ترین موجودات در آب ها باکتری ها هستند، به طور معمول کلری که به آب شهری اضافه می شود، این باکتری ها را تا حدودی از بین می برد. البته کلر، در صورتی که به میزان بیش از اندازه در آب باشد، خود برای بدن انسان مضر است.
 • فلوراید به عنوان یک ماده شیمیایی، که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مفید است، در صورتی که داخل آب باقی بماند برای انسان ها، به خصوص نوزادان می تواند مضر باشد.
 • ویروس ها، از دیگر مواردی که ممکن است در آب وجود داشته باشد و موجب بیماری شود ویروس ها می باشد..

مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه های آب شهری

یکی از روش های فیلتراسیون، استفاده از مواد شیمیایی گندزدا می باشد که از این روش بیشتر در سیستم های تصفیه آب صنعتی بزرگ مانند تصفیه خانه های شهری آب و فاضلاب و یا تصفیه خانه آب استخر ها استفاده می شود. در سیستم های تصفیه آب صنعتی، با افزودن مواد شیمیایی گندزدا مانند کلر باعث از بین رفتن میکروب ها و ویروس های موجود در آب می شوند. اما پس از میکروب کشی، این مواد میکروب زدا خود تبدیل به مواد شیمیایی مضری می شوند که به شدت سرطان زا هستند. در نتیجه بعد از اتمام مراحل تصفیه، باید طی مراحل دیگری مواد شیمیایی مضر بوجود آمده را از بین ببرد. آبی که از طریق لوله کشی به منازل ما می رسد ابتدا در تصفیه خانه های صنعتی از صافی عبور کرده تا آشغال های درشت آن گرفته شود سپس جهت میکروب کشی به آن کلر اضافه می کنند. به علت فراوانی و ارزانی، استقبال بسیار زیادی از کلر برای ضد عفونی کردن آب می شود. معمولا در تصفیه خانه ها مقدار کلر را کمی بیشتر از حد مجاز تزریق می کنند تا اگر در مسیر انتقال آب آلودگی وجود داشت عمل میکروب کشی مجددا انجام شود و آب در دو مرحله میکروب زدایی گردد.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی
 • هزینه کمتر نسبت به بطری های آب معدنی
 • نظارت بر نحوه و فرایند فیلتراسیون دستگاه
 • تنظیم تصفیه با حداقل مواد محلول در آب، مناسب برای افراد دچار بیماری های کلیوی
 • اطمینان از آب تصفیه شده
 • جلوگیری از دور ریز بطری های پلاستیکی و آسیب به طبیعت
 • تنظیم TDS مناسب
 • جلوگیری از بروز ناراحتی های قلب و عروق و مشکلات تنفسی
 • حذف کلر، ناخالصی ها و آلاینده های محلول در آب، خطر ابتلا به انواع سرطان را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 • جلوگیری از بوجود آمدن سنگ کلیه و ناراحتی مثانه
 • از بین رفتن بوی نامطبوع، املاح و یون های طعم دهنده آب شبکه شهری
 • کاهش سختی آب و جلوگیری از رسوب گرفتن کتری و سماور
 • از بین رفتن بیماری های پوستی از قبیل جوش و آکنه
 • تنظیم متابولیسم بدن، رفع کسلی و داشتن انرژی مثبت
 • حذف باکتری ها، میکروارگانیزم های بیماری زا و مواد شیمیایی موجود در آب.
 • تضمین سلامت خانواده بخصوص کودکان که در مقابل با بیماری های ناشی از آب غیر بهداشتی، آسیب پذیرتر هستند.
 • صرفه جویی در هزینه نسبت به تامین آب معدنی جهت مصارف آشامیدنی یا پخت و پز

استاندارد آب آشامیدنی

ازجمله فاکتورهای استاندارد آب آشامیدنی علاوه بر شاخص PH و میزان یون های موجود در آب می توان به TDS اشاره نمود. یکی از فاکتور های اصلی برای آب آشامیدنی، TDS آن است، TDSمقدار شفافیت آب را مشخص می کند. هرچه میزان سختی آب بیشتر باشد طعم و بوی آب نامطبوع تر می شود. واحد سنجش PPM ،TDS است و استاندارد جهانی برای سختی آب، بین 30 تا 90 PPM است. با توجه یه اهمیت این مطلب در ادامه به شرح کامل PPM و TDS می پردازیم:
 

TDS چیست؟

TDS، کل مواد محلول جامد در آب یا همان سختی آب منطقه است که شامل مواد مفید و مضر می باشد. 

PPM چیست؟

PPM یا قسمت در میلیون (PART PER MILLION) برای بیان واحد های کم استفاده می شود. هر 1 PPM سختی آب هم عرض با

 • 1 1 میلی گرم بر لیتر
 • 1 1 گرم بر متر مکعب
 • 1 1 گرم بر تن می باشد.

نحوه اندازه گیری TDS و PPM چگونه است؟

یک مخزن آب 1000 لیتری را در نظر بگیرید سپس مقدار 200 گرم از عناصر جامد مختلف را درون آن حل کنید. حال می خواهیم TDS آن را بدست آوریم. لطفا برای محاسبه TDS و PPM به نکات زیر توجه کنید:

 • جرم یک لیتر آب را 1 کیلوگرم در نظر بگیرید.
 • به علت کم بودن مقدار، واحد PPM را در نظر می گیریم.
 • TDS آب مقطر یا خالص PPM 0 است.

حل:

مقدار 200 گرم را بر 1 میلیون گرم (1000 کیلوگرم) تقسیم می کنیم و در انتها در 1 میلیون ضرب می کنیم. جواب حاصل 200PPM است.

یعنی اگر TDS آب منطقه ای 700 PPM است یعنی به ازای هر 1000 کیلوگرم آب آن منطقه، در آن 700 گرم ماده جامد حل شده وجود دارد.

هرچه TDS آب بالاتر باشد، به معنی وجود حل شونده های گوناگون در آن است، که این عامل موجب بروز بیماری هایی کلیوی، نظیر سنگ کلیه می شود.

بهترین میزان TDS چقدر است؟ بهترین میزان سختی آب چند PPM است؟

دانشمندان و متخصصان تغذیه بر این باور هستند که TDS بالا موجب بروز بیماری هایی کلیوی نظیر سنگ کلیه می شود. پس آبی که می نوشیم باید از نظر TDS در سطح ایده آل باشد تا از بروز بیماری ها جلوگیری شود. بهترین میزان تی دی اس بین 45 تا 90 PPM می باشد که برای بدن بسیار مفید است.

بهترین راهکار جهت پیشگیری از بروز سنگ کلیه چیست؟

متاسفانه سختی آب منطقه تهران در حدود 600 PPM می باشد که این عدد در حومه تهران به 900 نیز می رسد. همان طور که پیش تر گفته شد TDS بالا باعث بروز بیماری های کلیوی می شود. استفاده از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به همراه شیر تنظیم TDS می تواند سختی آب را مطابق میل شما کم و زیاد بکند. اگر در خانه تان فردی مبتلا به بیماری های کلیوی یا دارای پیشینه بیماری های کلیوی دارید می توانید با تنظیم TDS بر روی 0 یا میزان کم، آب دستگاه را مانند آب مقطر بکنید تا از تشکیل رسوبات در کلیه جلوگیری شود.

تصفیه آب (Water Purification)

تصفیه آب به مجموعه فرآیند هایی گفته می شود که به منظور جداسازی یا حذف مواد جامد، ذرات معلق، ناخالصی ها، مواد شیمیایی و آلاینده های بیولوژیکی از آب صورت می پذیرد. تصفیه آب به مجموعه فرآیند هایی گفته می شود که برای جداسازی، حذف یا کاهش مواد معلق در آب انجام می گیرد. فاکتورهای متعددی برای تعیین میزان استاندارد آب آشامیدنی وجود دارد، از جمله این فاکتور ها می توان به شاخص PH، میزان یون های موجود در آب و سختی آب اشاره کرد. یکی از فاکتور های اصلی برای آب آشامیدنی، TDS آن است. TDSمقدار شفافیت آب را مشخص می کند. استاندارد جهانی برای سختی آب، بین 30 تا 90 PPM است. در تهران این شاخص حدود 350 تا 750 PPM و در اطراف تهران به 900 هم می رسد. در تمام پژوهش ها، به خطرات ناشی از آشامیدن آب با سختی بالا اشاره شده است. نظر اکثر پزشکان بر این است که بدن به آب بیشتر از املاح آن نیاز دارد. پس می توان نتیجه گرفت وجود آب سالم ضروری تر از وجود املاح در آب است.

برند های دستگاه تصفیه آب

  

برند های تصفیه آب
دستگاه تصفیه آب خانگی ال جی  دستگاه تصفیه آب خانگی CCK
لوگوی LG لوگو CCK
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
دستگاه تصفیه آب خانگی تانک پک  دستگاه تصفیه آب خانگی استریم  
لوگو Tank PAC لوگو Stream
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا ترک  دستگاه تصفیه آب خانگی ایزی ول
لوگو Aqua Turk لوگو easy well
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا اسپرینگ
لوگو Soft water لوگو Aqua Spring
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
دستگاه تصفیه آب خانگی کوی دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا پیور
لوگو Coway لوگو Aqua-Pure
 اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
د ستگاه تصفیه آب خانگی آکوا پرو
لوگوAqua Pro
اطلاعات بیشتر

اهمیت آب ( آب سرچشمه حیات)

آب بعد از هوا مهمترین ماده مورد نیاز تمامی موجودات زنده اعم از انسان ها، گیاهان و جانوران می باشد. بیش از 70 درصد کره زمین را آب فراگرفته است، اما بیشتر این آب ها شامل آب اقیانوس ها و دریا ها می باشد که غیر قابل شرب و دارای نمک است. تنها 1 درصد از آب های موجود آب شیرین یا قابل استفاده است. آب شیرین طی فرآیند های ذخیره سازی، تصفیه و انتقال از طریق شبکه لوله کشی جهت مصارف آشامیدنی، پخت و پز و نظافت در اختیار ما قرار می گیرد. با توجه به فرآیند پیچیده تصفیه آب و استفاده نادرست اکثر افراد از آب آشامیدنی برای آبیاری، شستشوی خودرو و غیره کمتر کشوری پیدا می شود که آب قابل شرب را به راحتی در اختیار ما قرار دهد.

اغلب افراد دارای سوالاتی در ارتباط با آب تصفیه شهری و دستگاه تصفیه آب می باشند که در ادامه به شرح برخی از این سوالات نموده ایم:

مضرات کلر موجود در آب چیست؟

کلر در اثر ترکیب با مواد آلی مثل اسید هیومیک تولید تری هالو متان ها یا هالو فرم ها را می نماید که به شدت سرطان زا هستند. دومین مورد از نظر آسیب رسانی کلر به اثر سو کلر بر دندان ها اشاره کرد، که موجب بالا رفتن حساسیت دندان ها، آسیب رساندن به مینای دندان، تغییر رنگ دندان و گاهی خشک شدن دهان اشاره کرد. از دیگر عوارض استفاده آب حاوی کلر می توان به ریزش مو، بیماری های پوستی و ریوی اشاره کرد.

برای رفع ضرر های کلر چه باید بکنیم؟

دستگاه تصفیه آب خانگی RO توانایی حذف کلر و مواد سرطان زای تولید شده را دارد این امر موجب بهبود طعم و بوی آب می شود. 

کدام یک از آلاینده های موجود در آب که برای سلامتی مضر هستند؟

همان طور که پیش تر گفته شد سازمان تصفیه آب در واقع میکروب های موجود در آب را از بین می برد و مواد محلول در آب چه مفید و مضر در آب باقی می مانند، موادی مضری همچون نیترات، نیتریت، سرب، سیانید، سولفات و غیره در آب باقی می مانند که برای بدن انسان به شدت مضر هستند حتی میزان مواد معدنی مفید در آب نیز به قدری زیاد است که می تواند منجر به بیماری های کلیوی نظیر سنگ کلیه شوند. در شهر های بزرگ و صنعتی، به دلیل ورود آلاینده های صنعتی به آب های زیر زمینی،میزان نتیرات در آب افزایش یافته است.

اثر زیان بار نیترات موجود در آب بر بدن انسان کدام است؟

همه ما می دانیم در کشاورزی برای افزایش بهروری و رشد غیر عادی محصولات از کودهای نیترات دار و حاوی آمونیاک استفاده می کنند. نیترات و نیتریت و سایر مشتقات نیتروژن در آب، موجب تشکیل مواد سرطان زایی به نام نیتروز آمین می شوند که برای سلامتی انسان به شدت زیانبار و سرطان زا می باشد. این مواد سپس به خاک و سفره های آب زیر زمینی نفوذ، و آب را آلوده می کنند و در مراحل بعد این آب از چاه ها و فاضلاب ها استخراج، و به تصفیه خانه های آب شهری منتقل می شود اما در تصفیه خانه های آب شهری به علت هزینه بسیار بالا از حذف این مواد خودداری کرده و در اختیار مردم قرار داده می شود. دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس توانایی حذف مشتقات نیترات و مواد مضر سرطان زای تولید شده را دارند.

کاربرد ازون در تصفیه آب

به غیر از کلر و میکروب کشی به وسیله لامپ UV، ازون و فلوئر از مواد گند زدا و میکروب کش قوی حساب می شوند. ازون به علت فراوانی کمتر نسبت به کلر و قیمت بسیار بالا در گند زدایی استقبال چندانی از آن در ایران نمی شود. حد مجاز ازون در حدود 1 PPM می باشد. فلوئر به عنوان یک ماده معدنی که در مقدار مجاز برای بدن بسیار مفید می باشد و همچنین توانایی گند زدایی و میکروب کشی را نیز دارد در بطری های آب معدنی اضافه می شود فلوئر در حد مجاز 1 PPM جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

علت ایجاد رسوب بر دیواره کتری چیست؟

همانطور که پیش تر گفته شد در آب، مواد معدنی و غیر معدنی محلول بسیاری وجود دارد. اکثر این مواد نمک های کربناته و سولفاته می باشند. انحلال پذیری این نمک ها با افزایش دما کم می شود و منجر به ته نشینی می شود. این مواد مانند آهک بر جداره کتری رسوب می کنند.

آیا آب لوله کشی شهری برای آشامیدن نیاز به استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی دارد؟

خیلی ها بر این باور هستند. که آب لوله کشی در صورت جوشاندن، تصفیه شده و دیگر نیازی به دستگاه تصفیه اب خانگی ندارد. جوشاندن تنها میکروب های آب را از بین می برد که این امری غیر ضروری می باشد زیرا این آب در تصفیه خانه های سازمان آب و فاضلاب (آبفا) توسط کلر ضد عفونی شده است. و مقصود ما از ارائه دستگاه تصفیه آب خانگی حذف املاح و موادی می باشد که منجر به ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان، سنگ کلیه، بیماری های قلبی و عروقی و غیره می شود. و جهت حذف این آلودگی های نیاز به دستگاه تصفیه اب مناسب (دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس) می باشد.

آیا تعداد مراحل بالا نشان دهنده کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد؟

تعداد مراحل بالای یک دستگاه تصفیه آب اهمیت چندانی در فرایند تصفیه ندارد بلکه تکنولوژی دستگاه حائز اهمیت می باشد. بهترین تکنولوژی دستگاه تصفیه اب، تکنولوژی اسمز وارونه یا اسمز معکوس می باشد. مراحل استاندارد یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس 5 مرحله و در صورت وجود فیلتر مینرال 6 مرحله می باشد. در صورت استفاده مستقیم از آب چاه می توان با اضافه کردن یک مرحله دیگر به نام لامپ یو وی، اب را ضد عفونی کرد. اما برخی فروشندگان دستگاه تصفیه اب با اضافه کردن فیلتر های بیهوده و ناکارامد تنها قصد بزرگ جلوه دادن دستگاه تصفیه آب خود را دارند و مراحل تصفیه دستگاه تصفیه آب را تا 9 و حتی 10 مرحله نیز می رسانند.

آیا خرید آب معدنی جایگزین مناسبی برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد؟

خیلی ها بر این باورند که استفاده از آب معدنی جایگزین مناسبی برای آب شهری می باشد اما استفاده از بطری های آب معدنی معایبی دارد که استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی را به صرفه تر می کند. از معایب استفاده از بطری های آب معدنی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هزینه بیشتر در بلند مدت نسبت به خرید دستگاه تصفیه آب خانگی
 • بطری های پلاستیکی به طبیعت بر نمی گردند و باعث بروز آسیب به طبیعت می شوند.
 • برخی سود جویان بطری های پلاستیکی سالم را از زباله ها جدا کرده و دوباره آنها را پر می کنند.
 • آب معدنی های خارج از کشور تا حداکثر 1 هفته تاریخ مصرف دارند اما بطری های آب معدنی ایران به خاطر مواد نگه دارنده زیاد تا 6 ماه دوام می اورند.
 • بسیاری از املاح موجود در آب معدنی توسط بدن جذب نمی شوند و موجب بروز بیماری هایی همچون سنگ کلیه می شوند.
 • بسیاری از سودجویان آبی را که تصفیه نشده و در واقع آب چاه است را با نام آب معدنی می فروشند.

حذف سختی آب منجر به کاهش و کمبود موادمعدنی در بدن می شود؟

این مورد نیز یک باور غلط است، بدن انسان به گونه ای طراحی شده که املاح را به همراه سوم از بدن دفع می نماید، ولی بعضی از مواد مانند سدیم امکان حذف کامل تسط بدن وجود ندارد. برخی از املاح معدنی نیز، نه تنها مفید نیستند، بلکه برای بدن مضر هم هستند.
 

لیست قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروز رسانی، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

قیمت تصفیه آب خانگی
ردیف شرح
1 قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی سی سی کی 6 مرحله ای (RO)
2 قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا پیور 6 مرحله ای (RO)
3 قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا تک 3 مرحله ای ساده
4 قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی آکوا تک 6 مرحله ای ساده
5 قیمت دستگاه پیش تصفیه جامبو تایوان (20 اینچ)
6 قیمت پک فیلتر آکوا پیور

 • در صورت ماندن آب در مخازن دستگاه تصفیه آب، امکان آلوده شدن آن وجود دارد؟

  خیر، در دستگاه های تصفیه آب با برند های معتبر، مخازن از جنس آنتی باکتریال است و اگر مدت زمانی آب داخل دستگاه بماند، آلوده نمی شود.

 • دستگاه تصفیه آب رومیزی بهتر است یا زیرسینکی؟

  دسته بندی دستگاه های تصفیه آب بر اساس رومیزی، زیرسینکی و ایستاده صرفا جهت استفاده آسان و بر اساس فضای شما صورت گرفته و ارتباطی به کیفیت آب ندارد. تمامی این دستگاه ها، چه رومیزی باشد چه زیر سینکی یا هر نوع دیگر، به یک روش آب را تصفیه و در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. اگر فضای کافی بر روی کابینت ندارید، از نوع زیرسیکی استفاده نمایید.

 • دستگاه تصفیه آب با چند فیلتر کیفیت بهتری دارند؟

  افزایش تعداد فیلترها ملاکی برای مناسب بودن دستگاه نیست، بلکه در اینجا کیفیت آب مهم است. روش اسمز معکوس با 6 مرحله فیلتراسیون، آبی عاری از هرگونه آلودگی را در اختیار شما قرار می دهد.

 • مصرف برق در دستگاه های تصفیه آب چقدر است؟

  هر دستگاه تصفیه آب، یک بخش برقی دارد. بیشترین میزان مصرف برق در دستگاه های تصفیه آب حدود 24 ولت است که بسیار پایین است. نکته مهم اینه که پمپ به صورت خودکار عمل می کند و این بدان معنا می باشد که در زمانی که مصرف آب نداشته باشید، پمپ مصرف برقی ندارد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
محمد شعبانپور
 ارسال شده در : یکشنبه 24 مرداد 1400

سلام، من از شما 3 دستگاه هیل تول مدل ژوپیتر خرید کردم و در حدود 10 سال هم در زمینه فروش و خدمات تصفیه آب فعال هستم. درخواست بنده گرفتن نمایندگی یا سرویس کار مجاز شرکت شما هستم. با سپاس از همکاری شما.

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 24 مرداد 1400

سلام جناب شعبانپور عزیز، با عرض پوزش و متاسفانه در حال حاضر هیچ گونه نمایندگی و یا عاملیت فروش اعطا نمی گردد. نام حضرتعالی به لیست متقاضیان اضافه گردید و در صورت تغییر سیاست با شما تماس گرفته خواهد شد.