اواپراتور چیست؟

اواپراتور وظیفه اصلی آن خنک کردن محیط می باشد. به این صورت که مایع مبرد درون کویل اواپراتور در دمایی پایین تر از دمای محیط می جوشد و گرمای محیط اطراف اواپراتور را جذب می کند و هوای اطراف اواپراتور را خنک می کند، در واقع اواپراتور گرمای فین و لوله های مسی را به خودش می گیرد و این گرما باعث تبدیل مایع مبرد به گاز می شود و گاز مبرد را وارد کمپرسور می کند به این ترتیب سیکل تبرید تکمیل می شود. اواپراتور سردخانه معمولا در داخل محیط نصب می شود که جهت سرمایش سردخانه از آن استفاده می شود.

اواپراتور

دستگاه اواپراتور (Evaporator) یا دستگاه تبخیر کننده، به عنوان مبدل حرارتی  در صنایع غذایی، کارخانه های نوشابه سازی، تهویه مطبوع و سردخانه ها، عموما وظیفه تبخیر مایعات را برعهده دارد. اواپراتور جزو قطعات اصلی سیکل تبرید و سرد خانه می باشد و کارکرد آن برعکس کندانسور است. در زیر به نحوه کارکرد اواپراتور و همچنین انواع رایج آن در صنعت اشاره می گردد.

کارکرد اواپراتور

انواع اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه از لحاظ نوع انتقال حرارت به محیط در دو نوع جریان طبیعی و جریان اجباری، موجود می باشد که تفاوت این دو اواپراتور در این است که در مدل کندانسور جریان اجباری هوای محیط به وسیله یک فن به جریان در می آید.

از نظر ساختمان و شیوه کارکرد اواپراتور هوایی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود:

  • اواپراتور کویلی پره دار (فین دار)
  • اواپراتور پوسته لوله ای (ساده)
  • اواپراتور صفحه ای تخت (پلیت دار) (Stamped or Plate Surface Evaporator)

اواپراتور کویلی پره دار (هوایی)

اواپراتور کویلی پره دار یا فین دار از کویل های مسی تشکیل شده است که مبرد از روی پره های پر پیچ و خم عبور می کند و با گرفتن هوا از محیط دمای خود را از دست می دهد و به حالت گاز تغییر فاز می دهد که تبخیر شدن مایع باعث خنک شدن هوای محیط می شود. وجود پره در اواپراتور باعث افزایش انتقال حرارت مبرد با محیط می شود، معمولا تعداد پره های اواپراتور کویلی از 7 تا 14 پره در هر اینچ می باشد. تبادل انتقال حرارت در اواپراتور فین دار توسط فن صورت می گیرد که به این حالت تبادل حرارت اجباری گفته می شود.

اواپراتور کویلی پره دار

به منظور افزایش سطح تبادل دما و همچنین جبران کمبود ضریب انتقال حرارت در اواپراتور های لوله ای از صفحه های فلزی به نام فین (fine) یا پره استفاده می شود که در واقع با استفاده از این روش اواپرتور از دو سطح انتقال حرارت بهره می برد.

اواپراتور کویلی پره دار

اواپراتور کویلی پره دار (هوایی)

اواپراتور پوسته لوله ای

در این نوع که ساده ترین شکل اواپراتور می باشد، بسته به نوع کابری از لوله های مسی و فولادی استفاده می گردد.

اواپراتور پوسته لوله از دو بخش لوله (لوله های مسی) و پوسته که همان ورق های آلومینیومی باشد تشکیل شده است که ظرفیت های آن از 3 تن تا 500 تن تبرید می باشد که متناسب با درخواست مشتری ساخته و ارائه  می شوند.

اواپراتور پوسته لوله ای

در اواپراتور پوسته لوله دسته ای از لوله ها درون یک پوسته قرار گرفته اند که معمولا سیال مایع از درون لوله ها عبور می کند و سیال دیگر از پیرامون لوله ها حرکت می کند و سیال مایع از سیال پیرامون حرارت را جذب می کند و از حالت مایع به حالت گاز تغییر فاز می دهد و دمای سیال اطراف آن کاهش پیدا می کند.

اواپراتور پوسته لوله کاربرد فراوانی در صنعت دارد که متناسب با درخواست مشتری در ظرفیت های متفاوت ساخته می شود. از مزایای این اواپراتور می توان به راندمان انتقال حرارت بسیار بالا و قیمت مناسب آن ها نسبت به سایر اواپراتور ها اشاره کرد. در اواپراتور پوسته لوله انتقال حرارت به صورت طبیعی و توسط هوای محیط رخ می دهد.

اواپراتور صفحه ای تخت (Samped or Plate Surface Evaporator)

اواپراتور صفحه ای تخت از یک سری لوله های مسی تشکیل شده است که ازدرون یک صفحه عبور می کنند، وجود این صفحه انتقال حرارت را افزایش می دهد.

اواپراتور صفحه ای تخت (Samped or Plate Surface Evaporator)

این مدل اواپراتور در انواع و سایز های مختلف طراحی و ساخته می شوند. در مدل متداول آن به وسیله جوش دادن دو صفحه بر روی هم ساخته می شود که برای عبور مبرد شیار هایی بر روی سطح صفحه ها ایجاد می گردد که به شکل برآمده از روی صفحه های اواپراتور مشخص است، به دلیل سادگی و سهولت در نظافت و نگهداری این نوع اواپراتور، کاربرد بسیار وسیعی در یخچال های خانگی و فروشگاهی دارد.

نحوه عملکرد اواپراتور

مبرد پس از کندانس شدن (مایع شدن)، توسط شیر انبساط به درون اواپراتور که مجموعه ای از لوله های به شکل کویل بوده اسپری می شود و در آنجا به دلیل تغییر قطر لوله، فشار به حد زیادی افت می کند و در نتیجه بنابر قوانین ترمودینامیک درجه جوش مبرد نیز کاهش می یابد و مبرد شروع به جوشیدن می کند. در حین جوشش مبرد که فرایندی گرماگیر به حساب می آید، حرارت در لوله های انتقال مبرد کاهش یافته و دمای آن به سرعت کم می شود. سپس این کاهش دمای به وجود آمده به وسیله هوا یا آب از سیستم اواپراتور به بیرون انتقال پیدا می کند.

کاربرد اواپراتور در صنعت

اواپراتور به دو شکل متفاوت در صنعت استفاده می شود:

  • به عنوان تبخیر کننده سیال درون لوله ها
  • جذب حرارت سیال از اطراف کویل که باعث کاهش دمای سیال می شود و عملیات سرما سازی اتفاق می افتد.

فاکتور های مهم در عملکرد اواپراتور
  1. اختلاف دما: اختلاف دما بین سیال و محیط اطراف کویل باید به اندازه ای باشد که مایع درون کویل بطور کامل تبخیر شود.
  2. افت فشار: جهت کاهش اختلاف فشار در ورودی و خروجی اواپراتور باید فضای کافی برای گردش سیالات وجود داشته باشد.
  3. نوع سیالات: تاثیر مستقیمی در میزان تبخیر سیال و انتخاب جنس کویل دارد.

برفک زدایی یا دیفراست

در سیستم اواپراتور به دلیل کاهش دمایی که در لوله های آن اتفاق می افتد، موجب تقطیر رطوبت موجود در هوا می شود و به شکل مایع روی فین ها و صفحات اواپراتور جمع می گردد. حال به دلیل وجود دمای پایین، این مایعات به سرعت یخ می بندد.

در اواپراتور های صفحه ای با جریان طبیعی هوا معمولا این برفک و یخ زدگی مشکلی ایجاد نمی کند و اواپراتور می تواند تا چندین هفته با وجود برفک فعالیت کند ولی در اواپراتور کویل فین دار، برفک تولید شده موجب گرفتگی فاصله مابین فین ها می گردد و مانند مانعی در برابر جریان هوای فن قرار می گیرد و توان خروجی اواپراتور را کاهش می دهد. در سیستم اواپراتور ها برای برفک زدایی یا دیفراست دستگاه هایی تعبیه شده که از لحاظ شرایط کاری دو دسته هستند.

 اواپراتور کویل فین دار

نوع اول برفک زدایی به وسیله هیتر الکتریکی است که در این سیستم پس از قطع شدن کمپرسور، هیتر الکتریکی وارد مدار می شود و به وسیله گرمای ایجاد شده توسط هیتر، عملیات برفک زدایی انجام می گردد و سپس مایعات حاصله در سینی کف اواپراتور جمع آوری می شود.

اواپراتور برفک زدایی

دومین نوع رایج برفک زدایی به وسیله گاز داغ یا آب داغ است که در این سیستم برعکس مدل قبلی، کمپرسور در فرآیند دیفراست خاموش نمیشود و گاز داغ به وسیله شیر برقی به مدار برفک زدای اواپراتور هدایت می گردد و دیفراست به وسیله گاز مبرد داغ انجام می پذیرد.

لیست قیمت اواپراتور

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروزرسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

faq

اواپراتور یکی از اجزای سیکل تبرید می باشد که وظیفه سرمایش محیط را بر عهده دارد، به این صورت که اواپراتور گرمای محیط را جذب می کند و مایع مبرد درون خود را به گاز تبدیل می کند و باعث خنک سازی محیط اطراف می گردد.

اواپراتور ها به سه دسته صفحه ای، کویلی پره دار و پوسته لوله ای تقسیم می شوند.

از اواپراتور ها به عنوان تبخیر کننده سیال و خنک سازی سازی محیط استفاده می شود.

انتخاب اواپراتور به عواملی مانند افت فشار، اختلاف دما و نوع سیال بستگی دارد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: