تصفیه هوا

اشتراک :

فروش تصفیه هوا

پیش از تشریح نحوه عملکرد و مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا می خواهیم درباره اهمیت هوای تمیز بر سلامتی انسان و کیفیت هوای حال حاضر کشورمان توضیح دهیم .
بسیاری از بیماری های رایج که حتی در مواردی باعث مرگ زودرس انسان ها می شود ناشی از استنشاق هوای آلوده است . طبق آمارهای جهانی سالانه حدود 4.500.000 نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که در ایران نیز این آمار بالا می باشد و تنها در شهر تهران سالانه حدود 5000 نفر جان خود را بر اثر بیماری های ناشی از آلودگی هوا از دست می دهند . تصویر زیر آماری است که در سال 1395 توسط منبع خبری ایرنا منتشر شده است.
اطلاعات بیشتر در انتهای صفحه

دستگاه تصفیه هوا

برخی از بیماری های ناشی از استنشاق هوای آلوده عبارتند از: آسم، فشار خون، آلرژی، تنگی نفس و حملات قلبی، مغزی و انواع سرطان ها و ...، همچنین چشم ها جز اندام های حساس بدن محسوب می شوند که در تماس مستقیم با ذرات آلاینده دچار سوزش و آبریزش می شوند. سرب موجود درهوانیز باعث بروز بیماری های پوستی نظیر حساسیت و اگزما می شود.

میزان آلودگی هوا و تاثیر آن در مرگ و میر

بیماری های فوق ارتباط مستقیم با آلودگی و آلاینده های موجود در هوا دارند، این آلاینده ها شامل انواع گازهای سمی (منواکسید کربن، سرب، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن)، ذرات جامد معلق ، موارد آلی ، هیدروکربن ها و غیره می باشند.

آلودگی هوای تهران

بخش عمده ای از آلودگی هوا در ایران توسط وسایل نقلیه (خودروها) تولید می شود که در شهر تهران تا 70 درصد این آلودگی سهم آنها می باشد ، باقی مانده این آلودگی ها نیز نتیجه فعالیت نیروگاه ها ، صنایع ، و مراکز تجاری ، اداری و مسکونی می باشد . برای تصفیه هوای اماکن مسقف با کاربری خانگی ، اداری ، بیمارستانی و ... می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد . این دستگاه متناسب با طراحی و ساخت ، شامل چند مرحله فیلتر می باشد که قادر به حذف انواع آلاینده ها ، بوی بد ، ویروس ها و باکتری ها و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا دقت 0.1 میکرون می باشد . استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می تواند تا حدود زیادی ابتلا به بیماری های قلب ، عروق ، حساسیت های فصلی ناشی از ذرات معلق و گرده درختان و بیماری های تنفسی نظیر آسم و تنگی نفس را کاهش دهد. معمولا دستگاه های تصفیه هوای خانگی برای تصفیه هوای حجم معینی از فضا طراحی و ساخته شده اند که برای فضاهایی با زیربنای 20 الی 300 متر مربع متناسب با مدل مناسب هستند .  در شکل زیر مراحل تصفیه یک دستگاه تصفیه هوا از برند کووی که یکی از برندهای معتبر می باشد نمایش داده شده است .

مراحل فیلتراسیون دستگاه به ترتیب عبارتند از:

مراحل  تصفیه هوای دستگاه های خانگی متناسب با مدل دستگاه و کاربری ممکن است از 3 تا 7 مرحله متغیر باشد که در اینجا به عنوان مثال فیلترهای دستگاه تصفیه هوای خانگی کوی تشریح شده است.

مراحل فیلتراسیون دستگاه تهیوه هوا

  1. پیش فیلتر (فیلتراسیون اولیه): در این مرحله ذرات جامد بزرگ نظیر گرد وغبار، پرز فرش و مو از هوا گرفته می شود، این فیلتر قابل شستشو می باشد.
  2. فیلتر میانی (فیلتراسیون ثانویه): عملکرد این فیلتر نیز همانند فیلتر مرحله اول می باشد با این تفاوت که  قادر به حذف گرد و غبار با دقت بیشتری است، این فیلتر نیز قابلیت شستشو دارد.
  3. فیلتر ضدعفونی کننده (Deodorization): فیلتر کربن اکتیو  یا ضد عفونی کننده برای حذف بوی نامطبوع نظیر بوی سیگار و انواع گازهای سمی (دی اکسید سولفور، دی اکسید کربن، منو اکسید کربن و ...) و عوامل شیمیایی مضر استفاده می شود.
  4. فیلتر هپا (HEPA): هپا به عنوان مهم ترین مرحله دستگاه های تصفیه هوای خانگی می باشد. از این فیلتر در مقیاس های بزرگتر برای اماکن بهداشتی و درمانی که نیاز به تصفیه هوا با دقت بالا دارند استفاده می شود. HEPA مخفف کلمات High Efficiency Particular Air به معنی حذف ذرات با راندمان بالا می باشد که جنس این فیلتر از مواد گیاهی است و با دقت بسیار بالا قادر به حذف آلاینده های میکروبیولوژی، باکتری ها، ویروس ها، عوامل آلرژی زا نظیر (گرده گیاهان، قارچ و کپک) و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا 98 درصد می باشد. دقت فیلتر هپا در دستگاه های تصفیه هوای خانگی معمولا در محدوده 0.1 میکرون است و به ذرات معلق بزرگتر از این سایز اجازه عبور نمی دهد.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوای خانگی

تمامی فیلترهای دستگاه های تصفیه خانگی نیاز به تعویض مداوم ندارند، اما فیلتر های قابل تعویض بهتر است به صورت سالانه عوض شوند. برخی از دستگاه های تصفیه هوا دارای سنسور برای نمایش زمان تعویض فیلترها می باشند و در صورت گرفتگی فیلتر بیش از حد مجاز، آن را بر روی نمایشگر و یا با چراغ نشان می دهند. فیلترهای اولیه و ثانویه قابلیت شستشو دارند و در صورت گرفتگی می توان آنها را به صورت دوره ای تمیز کرد. اما فیلترهای کربنی و هپا با توجه به مکانیزم تصفیه آنها قابلیت شستشو و باد گرفتن را ندارند و باید به صورت سالیانه تعویض شوند.

زمان تعویض فیلترهای دستگاههای تصفیه هوای خانگی

جدول زمان تعویض فیلترهای دستگاههای تصفیه هوای خانگی
شرح قابلیت نظافت زمان توصیه شده تعویض
فیلتر مرحله اول (فیلتر تصفیه اولیه) دارد 12 ماه
فیلتر مرحله دوم (فیلتر تصفیه ثانویه) دارد 12 ماه
فیلتر مرحله سوم (فیلتر کربن) ندارد 12 ماه
 فیلتر مرحله چهارم (فیلتر هپا) ندارد 12 ماه (متناسب با آلودگی هوای منطقه)

نحوه نصب دستگاه تصفیه هوای خانگی

نصب دستگاه تصفیه هوای خانگی می تواند به راحتی توسط مصرف کننده انجام شود. در برخی از مدل ها فیلتر ها به صورت وکیوم، درون کارتن دستگاه می باشد که نیاز به قرار دادن آنها در دستگاه می باشد. پس از جای گذاری فیلترها در درون دستگاه تصفیه هوا، کافی است دوشاخه آن را به پریز برق متصل کنید. به این نکته توجه شود که از نصب دستگاه در نزدیک سرویس های بهداشتی و آشپزخانه پرهیز شود.
 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: