دیگ

اشتراک :

فروش دیگ

دیگ های چدنی یکی از رایج ترین تجهیزات گرمایشی ساختمان می باشند و در ساختمان هایی که سیستم گرمایش آنها حرارت مرکزی با آب گرم است، مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگ های چدنی معمولا در صنایع و ساختمان های کوچک به منظور تامین آب گرم مصرفی و همچنین آب گرم مورد نیاز سیستم گرمایشی (رادیاتور، فن کویل، یونیت هیتر و غیره) استفاده می شود. آب گرم شده توسط دیگ های چدنی (دیگ شوفاژ چدنی) در یک سیکل بسته گردش دارد و از طریق کویل یا مبدل ها با آب و محیط تبادل حرارت می کند.

همانطور که از نام دیگ های چدنی مشخص است، جنس پره های این دیگ ها از چدن ریخته گری آتش خوار می باشد که در برابر دما، زنگ زدگی و خورندگی ناشی از گردش آب مقاوم می باشند. دیگ های چدنی دارای یک پره در جلو و یک پره در انتها و تعدادی پره متناسب با ظرفیت دیگ مابین این دو پره می باشند که پره های میانی دارای ابعاد و شکل یکسان می باشند. بین پره ها از بوشن یا مغزی به منظور آب بندی استفاده می شود.

قیمت دیگ چدنی

دیگ های چدنی دارای محفظه ای جهت نصب مشعل می باشند که شعله مشعل در فضای بین پره های دیگ قرار می گیرد و حرارت خود را به آب در گردش منتقل می کند و گازهای حاصل از احتراق نیز توسط محفظه دود کش به فضای خارج منتقل می شوند. معمولا دیگ های چدنی دارای فشار کاری های پایین می باشند و حداکثر تا فشار 5 اتمسفر (بار) را می توانند تحمل کنند. از مزایای دیگ های چدنی می توان به قابلیت تعویض پره ها در صورت بروز ترک یا آسیب دیدگی اشاره کرد، همچنین این دیگ ها قابلیت اضافه کردن پره جهت دستیابی به ظرفیت بالاتر را دارند که در دیگ های فولادی این قابلیت وجود ندارد. معمولا تعداد پره های دیگ های چدنی آب گرم بین 4 الی 20 پره می باشد. استفاده از دیگ های چدنی در مناطق سردسیر که اختلاف دمای بین آب رفت و برگشت زیاد می باشد جهت جلوگیری از ترک خوردگی پره های چدنی توصیه نمی شود.

دیگ چدنی موتورخانه

نحوه انتخاب دیگ و بهره برداری از آن
 1. ظرفیت دیگ چدنی می بایست متناسب با انرژی مورد نیاز برای سیستم گرمایشی ساختمان یا استخر و آب گرم مصرفی باشد. برای محاسبه ظرفیت دیگ چدنی در کاربری مسکونی می توان از رابطه سرانگشتی 150 کیلوکالری به ازای هر متر مربع زیر بنای خالص استفاده کرد، 20 درصد به ظرفیت محاسبه شده دیگ چدنی به عنوان ضریب اطمینان اضافه می شود. (محاسبه فوق برای شهرهایی با آب و هوای معتدل صادق می باشد.)
 2. انتخاب مشعل متناسب با ظرفیت حرارتی دیگ چدنی (برای انتخاب مشعل مناسب می بایست ظرفیت مشعل 20 درصد از ظرفیت دیگ بالاتر در نظر گرفته شود.)
 3. برای ساختمان هایی با 8 واحد مسکونی و یا بیشتر یا متراژ خالص بیش از 1000 متر مربع توصیه می شود از دو دیگ آب گرم با 60 درصد از ظرفیت گرمایی برآورد شده کل استفاده شود تا در صورت خرابی یا سرویس یکی از دیگ ها یا مشعل ها، دیگ دیگر به تنهایی بتواند بخش عمده ای از گرمایش مورد نیاز را تامین نماید.
 4. استفاده از سیستم رسوب زدا یا سختی گیر مغناطیسی یا رزینی در آب ورودی به دیگ برای جلوگیری از تشکیل رسوب در پایپینگ، شیرآلات، پمپ و دیگ آب گرم.
 5. تنظیم شعله مشعل تا طول محفظه احتراق (شعله باید طوری تنظیم شود که به انتهای دیگ برخورد نکند).
 6. نصب و سرویس دیگ چدنی موتورخانه حتما توسط کارشناسان فنی متخصص انجام شود، زیرا اگر در هنگام نصب یا تعویض پره دقت کافی به عمل نیاید، دیگ مشکل آب بندی یا دود بندی پیدا می کند.
 7. بعد از نصب دیگ چدنی، کاور دیگ برای جلوگیری از انتقال حرارت دیگ به محیط موتورخانه و همچنین زیبا سازی موتورخانه نصب شود.
 8. برای کنترل مشعل و همچنین تنظیم دمای آب دیگ از ترموستات دیگ (آکوستات مستغرق) با گستره دمایی 30 الی 90 درجه یا 30 الی 110 درجه استفاده شود.
 9. استفاده از شیر اطمینان و ترمومتر (دماسنج) و مانومتر (فشار سنج) جهت نمایش دما و فشار تولید شده توسط دیگ آبگرم موتورخانه

برخی از برندهای معتبر سازنده دیگ های چدنی موتورخانه ساختمان، استخر و صنایع کوچک
 1. شوفاژ کار (دیگ های چدنی شوفاژ کار دارای گارانتی 10 ساله و خدمات پس از فروش می باشند.)
 2. لوله و ماشین سازی ایران (دیگ های چدنی MI3 دارای گارانتی 10 ساله و خدمات پس از فروش می باشند.)
 3. ایرفو (دیگ های چدنی ایرفو دارای گارانتی 14 ساله و خدمات پس از فروش می باشند.)

اجزای تشکیل دهنده دیگ های آبگرم موتورخانه

 اجزای دیگ های چدنی آب گرم

مزایای دیگ های چدنی آب گرم
 1. حمل و نقل آسان دیگ به دلیل ابعاد کوچک و قابلیت تفکیک پره ها در دیگ های چدنی و امکان مونتاژ دیگ در محل موتورخانه
 2. قیمت ارزان تر و هزینه های تعمیر و نگهداری پایین تر و سهولت در تعویض قطعات آسیب دیده دیگ چدنی آبگرم نسبت به دیگ فولادی.
 3. در دیگ های چدنی آبگرم جنس پره ها از چدن خاکستری ریخته گری می باشد که در مقابل خورندگی، زنگ زدگی و دماهای بالا مقاوم می باشد.
 4. درصورت خرابی یا شکستگی پره ها در دیگ های چدنی می توان آن ها را به راحتی تعویض کرد
 5. در دیگ های چدنی در صورت نیاز می توان با کم کردن یا افزودن تعداد پره ها ظرفیت حرارتی دیگ را کاهش یا افزایش داد.
 6. قابلیت نصب مشعل های گازسوز، گازوئیل سوز و دوگانه سوز بر روی دیگ های چدنی

مزایای دیگ های چدنی آب گرم

 • دیگ چیست؟

  دیگ یکی از رایج ترین تجهیزات گرمایشی ساختمان می باشند و در ساختمان هایی که سیستم گرمایش آنها حرارت مرکزی با آب گرم است، مورد استفاده قرار می گیرند.

 • انواع دیگ کدام است؟

  دیگ ها در مدل مختلف چدنی، فولادی و چگالشی تولید می گردند که متناسب با درخواست کاربران نوع آن انتخاب می گردد.

 • نحوه انتخاب دیگ چیست؟

  جهت محاسبه ظرفیت دیگ باید به عوامل مختلفی اعم از زیر بنای ساختمان و تعداد واحد های ساختمان، نوع کاربری ساختمان و سایر موارد نیز توجه نمود. علاوه بر موارد ذکر شده می توانید از فرمول زیر جهت محاسبه ظرفیت دیگ چدنی استفاده نمایید:

  (تعداد واحد*6000 کیلو کالری) + (زیر بنای ساختمان*100 کیلو کالری) =ظرفیت دیگ چدنی

 • قیمت دیگ چقدر می باشد؟

  قیمت دیگ ها بر اساس ظرفیت و نوع دیگ انتخاب شده توسط کاربران متفاوت می باشد.  

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: