فروش کلید حرارتی یا راه انداز موتوری

کلید حرارتی یا راه انداز موتور نوعی بریکر یا قطع کننده مدار است که موتور را در برابر جریان اضافه بار و جریان اتصال کوتاه حفاظت می کند. کلید حرارتی یا کلید راه انداز موتور قابل قطع زیر بار بوده و می تواند مدار موتور را در حین کار قطع یا وصل نماید.

کلید حرارتی چیست؟

کلید حرارتی یا MPCB برگرفته از عبارت Motor Protection Circuit Breaker به معنای مدار قطع کن محافظ موتور، که با نام MMS مخفف عبارت Manual Motor Starter به معنای کلید راه انداز موتور نیز شناخته می شود، از جمله کلیدهای قابل قطع زیر بار می باشد؛ که جهت روشن و خاموش کردن موتور، هم چنین محافظت از موتورها در زمان راه اندازی و کار، در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه، به کار می رود. این کلید که در بازار با نام کلید حرارتی-مغناطیسی نیز شناخته می شود، در مواقع بروز اتصالی به صورت خودکار عمل می کند.

کلیدهای حرارتی مدار قدرت را قطع و وصل می کنند و هم چنین همراه با تجهیزات جانبی برای استفاده در مدار فرمان قابل نصب هستند

امروزه در دنیای صنعت، موتورهای آسنکرون قفس سنجابی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و بسیار پر کاربرد هستند. این موتورها نیاز به حفاظت هایی دارند، که کلیدهای حرارتی علاوه بر مزایایی که برای حفاظت از انواع موتورها دارند، امکان تجمیع با لوازم جانبی زیادی را دارند که باعث می شود در مجموع، بهترین گزینه برای حفاظت از این نوع موتورها باشند.

کلید حرارتی یا راه انداز موتوری

تفاوت کلید حرارتی با بیمتال

تفاوت کلید حرارتی با بیمتال

 1. کلید حرارتی مدار قدرت را قطع و وصل می نماید ولی بیمتال مدار فرمان را قطع می کند. با استفاده از تیغه بسته بیمتال در مسیر بوبین کنتاکتور مربوطه می توان بوبین کنتاکتور را به محض اتفاق افتادن خطای اضافه بار یا خطای جریان حرارتی قطع نموده و به این ترتیب مدار قدرت نیز قطع می گردد.
 2. کلید حرارتی در برابر خطای جریان حرارتی (اضافه بار) و خطای جریان مغناطیسی (اتصال کوتاه) عمل می کند ولی بیمتال تنها در برابر خطای جریان حرارتی که در اثر جریان اضافه بار و داغ شدن موتور ایجاد می شود، عکس العمل نشان می دهد.
 3. بر روی کلید حرارتی کلید یا شاسی قطع و وصل وجود دارد، در صورتی که این کلید بر روی بیمتال وجود ندارد.
 4. کلید حرارتی به عنوان یک بریکر قبل از کنتاکتور و در قسمت مدار قدرت و ابتدای فیدر (خط تغذیه) قرار می گیرد، ولی بیمتال بعد از کنتاکتور قرار گرفته و بر روی مدار فرمان عمل می کند.

* به دلیل مجموعه عوامل و مزایای گفته شده در بالا، می توان دریافت که ضریب اطمینان جهت قطع و وصل و هم چنین دقت عملکرد کلید حرارتی از بی متال بیشتر است.

جریان های ناخواسته

می دانیم که جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه بار جزء جریان های ناخواسته مدار شناخته می شوند و با وجود آنها، تجهیزات مدار آسیب می بینند و باید حتما کنترل و قطع شوند. در زیر به بررسی تفاوت این دو جریان می پردازیم:

تفاوت بین جریان حرارتی و جریان مغناطیسی

به عنوان مثال زمانی که یک الکتروموتور در اثر تحمل بار زیاد داغ می کند، حرارت به وجود آمده، ایجاد مسیری برای جریان می کند که به این جریان که در اثر اضافه بار به وجود آمده است، جریان حرارتی می گویند.

حال در نظر بگیرید که در اثر یک اتفاق ناخواسته، اتصال کوتاه بین دو فاز با هم یا یک نول و فاز با یکدیگر به وجود بیاید، که در این حالت نیز حرارت الکتروموتور زیاد می شود و ایجاد جریان اضافه می کند، که به این جریان، جریان مغناطیسی گفته می شود.

کلیدهای حفاظت از اضافه بار بسته به اینکه جریان مغناطیسی را قطع می کنند و یا جریان حرارتی را، در دو نوع حفاظت اضافه بار مغناطیسی و حفاظت اضافه بار حرارتی می باشند:

حفاظت اضافه بار مغناطیسی

این نوع حفاظت به وسیله یک نوع بوبین انجام می شود؛ که قسمت اصلی ساختمان آن از یک هسته مغناطیسی تشکیل شده و اطراف آن چند دور سیم  پیچیده شده است که در اثر عبور جریان زیاد و زیاد شدن شدت میدان مغناطیسی اطراف سیم پیچ های دور این هسته، جذب کنتاکت ها در داخل بوبین اتفاق می افتد و اهرم قطع در آن جذب شده و سبب ایجاد شرایط لازم جهت عملکرد مکانیکی قطع مدار می گردد. برای هر فاز، یک هسته مغناطیسی سیم پیچی شده در داخل کلید تعبیه می شود. از این مدل عملکرد، جهت حفاظت مدار در برابر اتصال کوتاه استفاده می گردد، چرا که در شرایط اتصال کوتاه، قطع کننده مدار باید به سرعت عمل نماید و چون حفاظت حرارتی به دلیل صرف زمان جهت گرم شدن بیمتال کمی دیرتر اتفاق میفتد، برای تشخیص اتصال کوتاه مناسب نمی باشد.

از رله مغناطیسی به ندرت به صورت تکی استفاده می گردد و معمولا از رله حرارتی به همراه رله مغناطیس در داخل تجهیزاتی مانند کلیدهای اتوماتیک کمپکت، راه انداز موتور و غیره استفاده می گردد. در حفاظت مغناطیسی در صورت بروز اتصال کوتاه، مدار به سرعت قطع شده و از آسیب رسیدن به قطعه بیمتال و سایر تجهیزات جلوگیری می شود.

حفاظت اضافه بار حرارتی

تجهیزات اضافه بار حرارتی در انواع مختلفی ساخته می شوند که نوع متداول آن بیمتال است. بیمتال بعد از کنتاکتور و به صورت سری با موتور نصب می گردد. از حفاظت اضافه بار حرارتی در کلیدهای اتوماتیک به عنوان حفاظت در برابر جریان زیاد نیز استفاده می گردد. در این مدل حفاظت که در اثر عبور جریان زیاد و گرم شدن بیمتال انجام می شود، دو فلز که دارای ضریب انبساط طولی مختلفی هستند،  تغییر حالت می دهند، این دو فلز در حالت عادی به صورت یک تکه و یک غلتک پرس شده دیده می شوند. ترکیب پرس این دو فلز با هم یک بیمتال را تشکیل می دهند. به دلیل اینکه ضریب انبساط یکی از این فلزات بیشتر است، لذا این دو فلز با هم خم می شوند.

کلید حرارتی

مشخصات کلید حرارتی

 1. دارای شستی قطع و وصل (0 و 1) بر روی کلید جهت کنترل دستی است.
 2. رنج جریانی آن قابل تنظیم بوده است و به وسیله ی یک زبانه ی دوار می توان آن را تنظیم کرد (معمولا درجه را بر روی 10 درصد بیشتر از جریان نامی تنظیم کرد می کنند).
 3. دارای یک عدد دکمه تست جهت تست سالم بودن کلید حرارتی می باشند.
 4. دارای سه عدد کنتاکت قدرت می باشند که این کنتاکت ها در قسمت ورودی، به برق ورودی وصل می گردند و در قسمت خروجی کلید، به موتور وصل می گردد شوند.
 5. قابلیت اضافه کردن تجهیزات جانبی به آن وجود دارد.

کاربردهای اصلی کلید حرارتی
 1. کلیدزنی مدارات موتوری
 2. حفاظت قابل تنظیم برای اضافه بار مغناطیسی و حرارتی
 3. حفاظت از موتور الکتریکی در برابر انواع خطاهای الکتریکی
 4. ایجاد تاخیر حرارتی برای روشن شدن موتور به جهت داغ شدن موتور در اثر اضافه بار

مزایای استفاده از کلید حرارتی
 1. قدرت قطع بالایی دارند.
 2. جهت مدارات جریان بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. در برابر بارهای لحظه ای، بدون قطعی، مقاومت بالایی دارند.
 4. دارای رنج های گسترده ای هستند.
 5. تنظیمات دقیق در مورد هر یک از پارامترهای الکتریکی در آنها امکان پذیر است.
 6. قابلیت فرمان پذیری و کنترل دارند.

* به دلیل اینکه کلید حرارتی حفاظت اتصال کوتاه را نیز دارد، می توان به جای استفاده از ترکیب کلید مینیاتوری و بی متال، کلید حرارتی را جایگزین نمود؛ و هم چنین کلید حرارتی را می توان با سایر تجهیزات جانبی در مدارات متصل کرد؛ به همین دلیل، به آنها کلیدهای کمپکت محافظ موتور نیز گفته می شود. در صورتی که فقط بخواهیم موتور را با آن روشن و خاموش نماییم، می توانیم کنتاکتور را هم حذف کنیم و به سبب کلید استارت و استپ تعبیه شده بر روی آن اقدام به روشن و خاموش کردن موتور نماییم. لازم به ذکر است که در جاهایی که حفاظت بیشتری مدنظر باشد، بسته به طراحی مدار، می توان بی متال را نیز قبل از کلید حرارتی به کار ببریم.

مشخصات کلید حرارتی

مشخصات راه انداز موتوری

خصوصیات و قابلیت های کلیدها حرارتی
 1. کلیدهای حرارتی قابل قطع و وصل زیر بار هستند.
 2. این کلید امکان تنظیم جریان در یک بازه جریانی مورد نظر را برای ما فراهم می کند.
 3. پس از تشخیص خطا، به طور مستقیم مدار قدرت تغذیه موتور را قطع می کند و برای این منظور بر خلاف بی متال به کنتاکتور جهت فرمان گرفتن و قطع کردن مدار قدرت نیازی ندارد.
تجهیزات جانبی کلیدهای حرارتی یا راه اندازهای موتوری

کلید حرارتی نیز مانند بسیاری از تجهیزات دیگر، می تواند همراه با تجهیزات جانبی در مدارات به کار برود. این تجهیزات جانبی عبارتند از:

 • بوبین شنت (Shaunt Relay): این رله به صورت جانبی و از پهلو به کلید حرارتی نصب می گردد و کارکرد آن در مواقعی است که بخواهیم به صورت شرطی وصل بودن کلید حرارتی را منوط به برقراری شرایط خاصی کنیم. رله شنت در صورت اعمال ولتاژ به بوبین آن عمل میک ند و سبب قطع شدن کلید حرارتی می گردد، لذا در صورتی که خطایی مانند آتش سوزی در محیط اتفاق بیفتد، با قرار دادن یک سنسور و وصل کردن کنتاکت باز سنسور به بوبین شنت کلید حرارتی در صورت شناسایی و عمل کردن سنسور، رله شنت فعال گردیده و کلید را به حالت قطع برده و به این ترتیب مصرف کننده بدون برق می شود.

بوبین شنت

 • رله افت ولتاژ (Under Voltage Relay): عملکرد این رله، بر عکس رله شنت است، به این معنی که این رله نیز به صورت جانبی به کلید حرارتی از پهلو متصل می گردد ولی برای اینکه به کلید حرارتی اجازه قطع و وصل بدهد، باید دو سر بوبین این رله همیشه دارای برق باشد. به محض اینکه برق رله آندر قطع بشود، کلید حرارتی نیز به محض قطع رله، قطع می گردد.

رله افت ولتاژ

 • کنتاکت کمکی (Auxiliary Contact): کنتاکت های کمکی به صورت تک کنتاکت و دو کنتاکت از پهلو یا از رو به کلید حرارتی متصل می شوند و با قطع و وصل شدن کلید حرارتی، کنتاکت های آن نیز تغییر وضعیت می دهند. از این خاصیت می توان در قسمت فرمان مدار استفاده کرد.

کنتاکت کمکیکنتاکت های کمکی

 • کنتاکت کمکی خطا (Trip-Indicating Auxiliary Contact): این کنتاکت به صورت جانبی و از پهلو به کلید حرارتی متصل می گردد و فقط در صورتی که کلید حرارتی بعد از تشخیص خطای اضافه بار به حالت تریپ می رود، این کنتاکت عمل می کند و با قطع و وصل شدن کلید حرارتی، کنتاکت خطا عمل نمی کند.

کنتاکت خطا

* باید توجه کرد که کنتاکت تریپ با قطع یا وصل کردن کلید به صورت دستی فعال نمی شود و با قطع و وصل کلید به طور دستی، تنها کنتاکت های کمکی حرارتی تغییر وضعیت می دهند؛ که از حالت باز به بسته و بالعکس تغییر حالت می دهند.

 • دستگیره گردان: این تجهیز به وسیله یک رابط میله ای به کلید حرارتی متصل می گردد و در تابلوهای کشویی استفاده می گردد.

دستگیره گردان

 • رابط نصب (بین کلید حرارتی و کنتاکتور): این رابط وسیله ای جهت نصب کنتاکتور به کلید حرارتی می باشد. بسته به مدل اتصال کلید حرارتی به کنتاکتور، این رابط اشکال مختلفی دارد، که در زیر چند نمونه از آنها قابل مشاهده هستند:

رابط نصب

رابط نصب (بین کلید حرارتی و کنتاکتور)

رابط نصب (بین کلید حرارتی و کنتاکتور)

رابط نصب (بین کلید حرارتی و کنتاکتور)

روش نصب کلید حرارتی

کلید حرارتی یا راه انداز موتوری به عنوان یک بریکر در ابتدای فیدر حفاظت موتوری قرار گرفته و موتور را از کشیدن جریان اضافه محافظت می نماید. برق ورودی سه فاز به قسمت ورودی کلید حرارتی وصل شده و خروجی سه فاز از کلید حرارتی به موتور وصل می شود.

مطابق شکل زیر، نصب کلید حرارتی به موتور به این صورت می باشد:

روش نصب کلید حرارتی

نحوه ی تنظیم کلید های حرارتی

از مزایای کلید حرارتی، قابل تنظیم بودن رنج جریان آن است؛ به این صورت است که بر روی کلیدهای حرارتی یک زبانه کوچک دوار قرار دارد که در یک بازه معین جریانی امکان تغییر را دارد. برای هر موتور بسته به توان نامی موتور باید یک کلید حرارتی مناسب و متناسب با جریان نامی موتور انتخاب بشود و سپس جریان کلید حرارتی را مطابق با جریان نامی موتور، توسط زبانه تنظیم جریان، تغییر داد.

کلیدهای حرارتی یک بازه یا رنج جریان را تحت پوشش قرار می دهند و در رنج های استاندارد و تعریف شده مشخصی ساخته می شوند. این جریان معمولا به میزان 10 درصد بیشتر از جریان نامی انتخاب می گردد.

نحوه انتخاب کلید حرارتی مناسب

کلیدهای حرارتی معمولا بر حسب توان نامی (کیلووات) انتخاب می شوند، ولی بر اساس جریان بی متال موتورها نیز قابل انتخاب هستند. به عنوان مثال برای یک موتور 2.2 کیلووات با جریان نامی 4.5 آمپر می توان از کلید حرارتی رنج 4 تا 6.3 آمپر استفاده نمود. به این کلید حرارتی، پروتکشن 6.3 آمپری نیز گفته می شود. اگر بخواهیم بر حسب توان نیز ذکر کنیم، باید بگوییم کلید حرارتی 11 کیلوواتی.

جدول کلید حرارتی

بر طبق محاسبات انجام شده در مدارات مختلف، جدولی از انتخاب کلید حرارتی مناسب مطابق با توان نامی موتورها و به تبع آن ها، جریان کنتاکتور و فیوز را نیز بر حسب توان موتور نشان می دهد تهیه گردیده است. این جدول به صورت زیر می باشد:

جدول انتخاب کلید حرارتی
جریان فیوز جریان کنتاکتور جریان بی متال کلید حرارتی توان نامی موتور
ولتاژ 415 تا 440 ولت ولتاژ 380 ولت ولتاژ 220 تا 240 ولت
آمپر آمپر آمپر کیلووات اسب بخار کیلووات اسب بخار کیلووات اسب بخار
2 9 1 تا 1.6 0.5 0.37
2 تا 4 9 1.6 تا 2.5 0.55 0.75 0.37 0.5
2 تا 4 9 1.6 تا 2.5 0.75 1 0.75 1
4 تا 6 9 2.5 تا 4 1.1 1.5
4 تا 6 9 2.5 تا 4 1.5 2 1.5 2 0.75 1
6 تا 8 9 4 تا 6 2.2 3 2.2 3 1.1 1.5
8 تا 12 9 4 تا 6 3 4 3 4 1.5 2
10 تا 12 16 7 تا 10 4 5.5 2.2 3
12 تا 16 16 10 تا 13 5.5 7.5 5.5 7.5 3 4
16 تا 20 16 13 تا 15 7.5 10 7.5 10 4 5.5
16 تا 20 16 13 تا 18 9 12.5
20 تا 25 25 18 تا 25 10 13.5 5.5 7.5
25 25 18 تا 25 11 15 11 15
32 تا 40 40 23 تا 32 15 20 15 20 7.5 10
40 40 30 تا 40 18.5 25 18.5 25 10 13.5
40 40 30 تا 40 22 30 11 15
50 تا 63 40 38 تا 50 25 35 22 30
63 63 58 تا 57 30 40 15 20
63 63 48 تا 57 33 45 30 40 18.5 25
63 63 57 تا 66 37 50
80 80 66 تا 80 45 60 37 50 22 30
100 125 75 تا 105 50 70 45 60
125 125 95 تا 125 59 80 55 75 30 40
125 125 95 تا 125 65 90
160 200 120 تا 160 75 100 75 100 37 50

مفهوم علائم ظاهری روی کلیدهای حرارتی

مفهوم علائم ظاهری روی کلیدهای حرارتی

 1. ترمینال های ورودی سه فاز قدرت کلید
 2. ترمینال های خروجی سه فاز قدرت کلید
 3. نگهدارنده نصب روی ریل
 4. زبانه قابل تنظیم جهت تنظیم رنج جریان کلید حرارتی
 5. محل نصب کنتاکت کمکی
 6. استانداردهای کلید
 7. شرکت سازنده
 8. شستی STOP (کلید خاموش)
 9. شستی START (کلید روشن): رنگ شستی استپ و استارت از استاندارد خاصی تبعیت نمی کند و در مورد هر شرکتی دارای رنگ متفاوتی است.
 10. پد نگهدارنده کلید در حالت خاموش
 11. قدرت قطع کلید
 12. جریان نامی کلید
 13. نماد مداری (شماتیک) کلید؛ که معمولا این نماد روی کلیدها درج می شود.
 14. نشانگر تست تریپ کلید: از آن برای تست سالم بودن کلید استفاده می شود، به این صورت که اگر کلید برق دار باشد و دکمه تست را بزنیم، در صورتی که سالم باشد، باید عمل کند.

اجزای داخلی کلید حرارتی

شرح کار اجزای عملکردی داخل کلید MPCB به صورت زیر می باشد:

اجزای داخلی کلید حرارتی

h. تیغه تغییر وضعیت

a. واحد قطع کننده اضافه بار حرارتی

g. پیستون آرمیچر

f. محفظه جرقه زنی

e. تغییر وضعیت قفل

b. واحد قطع کننده اضافه بار الکترومغناطیسی

d. کنتاکت های کمکی تغییر وضعیت (که با باز و بسته شدن کنتاکت های اصلی تغییر وضعیت می دهند.)

c. کنتاکت های اصلی کلید

انواع راه اندازی کلیدهای حرارتی

کلیدهای حرارتی مغناطیسی می توانند برای دو نوع راه اندازی به کار بروند:

 1. كلید محافظ موتور برای راه اندازی های سبك؛ كه جریان راه اندازی را درصورتی كه از 5 برابر جریان نامی تجاوز نكند، به مدت 20 ثانیه نگه می دارد.
 2. كلید محافظ موتور برای راه اندازی های سنگین؛ كه جریان راه اندازی را درصورتی كه از 10 برابر جریان نامی تجاوز نكند، به مدت 4 ثانیه نگه می دارد. در نتیجه این كلید در شرایط سخت تری از كلید اتوماتیک معمولی با رلۀ جریان بالا كار می کند.

دیاگرام سیم کشی کلید حرارتی

دیاگرام سیم کشی کلیدهای MPCB در مدارات تکفاز و سه فاز و DC به صورت زیر می باشد:

سیم کشی کلید حرارتی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
رستم حشمتی
ارسال شده در : پنجشنبه 10 شهریور 1401

سلام، جناب مهندس دستگاه جوش رکتیفایر 230 آمپر دارم که ترانس سریع گرم می شود، برای جلوگیری از بروز صدمات و سوختن سیم ترانس از چه نوع قطع کن حرارتی استفاده کنم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 13 شهریور 1401

سلام جناب حشمتی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

محمدجواد
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 01 شهریور 1401

سلام، ببخشید آیا کلیدهای MPCB تست خاصی دارند قبل از راه اندازی یا خیر؟ اگه بله، با چه دستگاهی و چطوری باید تست رو انجام داد؟ ممنون.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 06 شهریور 1401

سلام دوست عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

علیرضا روستایی
ارسال شده در : یکشنبه 30 مرداد 1401

سلام، بسیار عالی بود. ممنون.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 31 مرداد 1401

سلام جناب روستایی عزیز، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.

طبرستانی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 11 مرداد 1401

سلام، در مدار تکفاز اگر به جای سری کردن 2 تا از پل ها، یک نول مشترک و فاز هر پل برای 2 مصرف کننده مختلف نصب شود مثل یک فن و یک کمپرسور و هدف محافظت از کمپرسور باشد، آیا از نظر فنی و تقارن بار مشکل دارد یا نه؟ جریان کمپرسور 12 آمپر و جریان فن 1 آمپر می باشد.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 11 مرداد 1401

سلام دوست عزیز، خیر، مشکلی ایجاد نمی کند. در مدار های سه فاز، عدم تقارن بار به وجود می آید و در مدار تک فاز با توجه به فرمایشات شما برای هر مصرف کننده تک فاز یک مدار تک فاز مجزا وجود دارد، از همین رو تقارن مطرح نمی شود و فقط باید کابل نول را مجموع جریان دو فاز در نظر بگیرید.

امام خدادادی
ارسال شده در : شنبه 14 خرداد 1401

با سلام و درود فراوان جناب مهندس. بنده یک کف کش 10 آمپر تکفاز دارم. بیشتر اوقات به دلیل گیر کردن و افت ولتاژ می سوزه. الان 8 کفکش سوخته دارم. آیا راهی هست که زمان گیر کردن یا آمپر کشیدن برق قطع شود؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 18 خرداد 1401

سلام جناب خدادادی عزیز، این مشکل مربوط به منبع برق شما می باشد. افت ولتاژ ممکن است به دلیل زیاد بودن طول کابل یا ضعیف بودن تغذیه باشد. اگر منبع تامین شما برق شهری می باشد، بهتر است از یک استابلایزر استفاده نمایید.

احمد
ارسال شده در : چهارشنبه 14 اردیبهشت 1401

سلام، برای یک پمپ کف کش 750 واتی چه نوع کلید اضافه بار و حرارتی می توان بکار برد؟

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 15 اردیبهشت 1401

سلام، شما می تونید از کلید حرارتی 4 تا 6 استفاده کنید.

مهدی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 30 فروردین 1401

سلام، ممنون از سایت خوبتون. من یک کف کش 2.2 کیلووات دارم برای آبیاری استفاده می کنم. حالا می خوام بهش تایمر وصل کنم که در زمان های مشخص روشن و خاموش بشه، مشکلی که وجود داره اینه که بعضی موقع ها سنگریزه می ره داخل پمپ و قفل می کنه و جریان زیادی می کشه. از چه تجهیزی می تونم استفاده کنم که زمانی که پمپ جریان اضافی بکشه برق رو قطع کنه تا پمپ نسوزه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 31 فروردین 1401

سلام، در رابطه با پمپ های تک فاز نمی توان اقدام تاثیرگذاری انجام داد. نهایتا می توانید از صافی استفاده نمایید. نکته اصلی این است که از پمپ کف کش نباید در محیط هایی که شن و ماسه موجود است، استفاده کرد.

رضا عصمتی
ارسال شده در : یکشنبه 07 فروردین 1401

سلام، کامل و درسته. ممنون از نویسنده مطلب.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 14 فروردین 1401

سلام، با تشکر از پیام شما.

امیر سلطانی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 28 دی 1400

سلام، مهندس فکر نکنم با این توضیحات با ارزش و مفیدی که دادین دیگه جای هیچ سوالی در مورد کلید حرارتی بمونه.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 29 دی 1400

سلام جناب سلطانی عزیز، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.

ابوالفضل آرزومندی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 30 آذر 1400

با سلام و تشکر فراوان از مطالب بسیار عالی و پر محتوای شما. تشکر.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 30 آذر 1400

سلام جناب آرزومندی عزیز، خوشحالیم از رضایت شما و متشکریم از این نظر دلگرم کننده.

بهمنش
ارسال شده در : دوشنبه 26 مهر 1400

سلام، بسیار عالی بود.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 27 مهر 1400

سلام جناب بهمنش عزیز، ممنون از نظر شما.

محدثه سلطانی نژاد
ارسال شده در : چهارشنبه 20 مرداد 1400

سلام، مطالب گفته شده بسیار عالی، شفاف و مختصر ارائه شده اند. استفاده کردم.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 20 مرداد 1400

سلام سرکار خانم سلطانی نژاد عزیز، ممنون از حسن نظر حضرتعالی.

صادق نامنی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 مرداد 1400

با سلام، توضیحات عالی و با دقت بود و تمامی نکات ذکر شد. ممنون از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدتون.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 مرداد 1400

سلام، ممنون از حسن نظر شما.

علی گنجی
ارسال شده در : شنبه 02 مرداد 1400

سلام، خدا خیرتون بده. ممنون بابت توضیحاتتون.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 02 مرداد 1400

سلام جناب گنجی عزیز، ممنون از حسن نظر شما.