انواع چسب صنعتی

اشتراک :

چسب صنعتی

به طور روزمره از چسب در خانه ها، ادارات، مدارس، صنایع چوب و کاغذ، صنعت مبلمان و صنایع مختلف دیگر برای کاربردهای مختلف استفاده می شود. چسب ها به تنهایی بخش بزرگی از فرآیند تولید صنعتی را تشکیل می دهند. چسب های صنعتی دارای مصارف متعددی در صنایع گوناگون می باشند.

چسب صنعتی

انواع چسب صنعتی بر حسب صنایع

چسب محصولات کاغذی

چسب محصولات کاغذی یا چسب کاغذ، در پاکت های نامه، برای مهر و موم کردن پاکت های پستی کاربرد دارد. برای چسباندن کاغذ به یکدیگر نیز از این چسب ها استفاده می کنند.

چسب صنعت خودرو

در حالی که پیچ و مهره اکثرا در صنایع، وسیله ای برای نگهداری قطعات در کنار هم هستند، چسب های صنعتی نیز نقش مهمی در صنعت خودروسازی ایفا می کنند. چسب ها را می توان در فوم خودرو یافت. ضمیمه پارچه به صندلی ها، و حتی حفاظت اکریلیک در خودرو، یک نوع چسب صنعتی است. استفاده از چسب های صنعتی در بخش های خاصی از یک وسیله نقلیه، امکان طراحی بی نظیر در خارج را بدون سخت افزار غیرقابل مشاهده فراهم می کند.

 چسب مبلمان و پوشاک

چسب مبلمان و پوشاک

صنعت مبلمان از جمله صنایعی است که مقادیر بالایی از چسب را برای ساخت انواع مبلمان استفاده می کند. چسب در صنعت مبلمان برای چسباندن پایه ها به میز، در صندلی ها برای اتصال قطعات و همچنین اتصال قسمت های پارچه ای به بدنه استفاده می گردد. همچنین گاهی چسب در پوشاک برای تزئینات کلاه و طراحی روی لباس استفاده می شود. با استفاده از چسب ها، محصول نهایی با هزینه های کمتر از دوخت  و دوز تولید خواهد شد.

چسب مخصوص صنایع چوب

از صنعت چسب در صنایع چوب و سرامیک استفاده می شود. برای شکل و طراحی چوب یا سرامیک، قطعات باید با هم ترکیب شوند تا محصول نهایی را تشکیل دهند. اگر ترکیب چوب با چسب سخت شود، چوب ممکن است یکپارچگی خود را از دست بدهد. بنابراین چسب صنعتی جایگزین شده که زیبایی چوب، را بدون ترک و یا قطعات فلزی ناخوشایند ارائه می دهد.

این فقط چند نمونه از کاربردهای بسیاری برای چسب صنعتی در کالاهای مصرفی است. به طور معمول، تقریبا چسب صنعتی روزانه در هر چیزی مانند الکترونیک، نجاری،  و در امور پستی و حمل و نقل استفاده می شود.

 چسب صنایع چوب

چسب اپوکسی

چسب اپوکسی ترکیبی از یک رزین و یک سخت کننده است که وقتی با هم مخلوط می شود، چسبنده ای قوی به وجود می آورند. بسته به دمای محیط، چسبیدن چسب اپوکسی ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامد. ممکن است نگهداری در دمای بسیار گرم برای چسبندگی سریع، مفید باشد.

 کاربرد چسب اپوکسی

کاربرد چسب اپوکسی

چسب شیشه و فایبر گلاس

با توجه به ماهیت سخت شدن، چسب اپوکسی گزینه ای عالی برای تعمیر شیشه و فایبرگلاس است. از طرفی، چسب اپوکسی می تواند بیشتر تعمیرات مانند ترک و تراشه و در کشتی و قایق ها و یا تعمیر دیگر فایبر گلاس ها را انجام دهد. این چسب در مقابل گرما مقاوم است.

چسب چوب و فلزات

مزیت اپوکسی این است که نه تنها سخت می شود، بلکه مانند یک ضدآفتاب عمل کرده و در نتیجه، چسبندگی شگفت انگیزی برای چوب یا فلز ایجاد می کند. از مزایای دیگر اپوکسی ها ضد آب بودن آنهاست که باعث افزایش طول عمر آن ها می شود. اپوکسی در شکاف ها گسترش می یابد،  به این معنی که فقط به یک دایره کوچک نیاز دارد و اپوکسی جادوی خود را برای پر کردن کل شکاف در چوب یا فلز و سخت شدن می کند. بعضی از مردم نیز از اپوکسی برای نگهداری کوتاه مدت چوب های فاسد استفاده می کنند. چسب اپوکسی مقرون به صرفه است و درباعث صرفه جویی در وقت می شود. استفاده دیگر اپوکسی، تقویت پیچ و مهره ها است. اپوکسی باعث می شود تا پیچ و مهره ها از حرکت، خم شدن و یا شکستن حفظ شوند. یکی از گزینه های فلزی برای اپوکسی، جواهر سازی است. مزیت استفاده از اپوکسی این است که آن را سخت تر می کند تا شکاف باقی نماند. چسب اپوکسی یک ابزار ارزشمند برای مقابله با از بین رفتن فلزات، چوب، شیشه و فایبرگلاس برای پروژه های صنعتی است.

چسب داغ چیست؟

چسب مایع داغ که به چسب داغ نیز اطلاق می شود، در جهان صنعتی بسیار مفید است. به طور معمول، چسب های ذوب داغ در یک اسلحه چسب داغ و یا اپوکسی حجمی ذوب شده و سپس در حالت مذاب اعمال می شوند. دمای چسب داغ بسیار زیاد است تا جایی که در تماس با پوست، سبب ایجاد تاول زدن و سوزاندن می گردد.

بسته بندی چسب صنعتی

صنعت بسته بندی در استفاده از انواع مختلف چسب ها بسیار مشهور است. عموم مردم می دانند که بسته بندی بخش بزرگی از صنعت است. بسیاری از برچسب ها برای بستن بسته ها و مقاومت در برابر عناصر مورد نیاز هستند. چسب مایع داغ یک راه حل کامل برای کمک به حفظ برچسب در محل و حفظ کیفیت حرفه ای و هنری مورد نیاز است. همچنین، هنگام بسته شدن بسته ها، لازم است برای حفظ عناصر و محتوای امن مهر و موم شوند.

 بسته بندی چسب صنعتی

صحافی کتاب

کتاب ها، چه صحافی یا چه کاغذی، نیازمند اتصال همه اجزا با هم هستند. این اتصال باید انعطاف پذیر و محکم باشد. مگر کتاب هایی که کمتر از 20 صفحه هستند و مخصوص کودکان اند. چسب مایع داغ دوام و انعطاف پذیری دارد.

پوشش ها

از چسب های داغ به عنوان یه لایه محافظ برای جلوگیری از عبور و جذب در پوشش ها استفاده می شود.

آب یا حلال های مبتنی بر چسب

چسب ها دنیای ما را به طور معناداری نگهداری می کنند. محصولات صنعتی، انواع پاکت نامه های مورد استفاده برای فرستادن کارت پستال تعطیلات، مبلمان و قطعاتی که در خودروسازی کاربرد دارند از چسب برای اتصال استفاده می کنند. درفرآیند چسباندن، مهم است که مزایای آب و حلال های چسب را در نظر گرفت. همانطور که از نام آن مشخص است چسب های پایه آبی از آب به عنوان مایع حامل خود استفاده می کنند. آب ذرات چسب را تعلیق می کند، که ویسکوزیته چسب را کاهش داده و اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی در سطوح مختلف ضخامت استفاده شوند. عملکرد چسب های مبتنی بر محلول با استفاده از فرمول شیمیایی خاص پلیمر تعیین می شود. برای موثر بودن، مواد پیوندی به عنوان حلال پلیمری به سرعت با هم مخلوط می شوند، و باعث بهبود عملکرد چسب در صنایع می شود.

اگر با کاغذ کار می کنید، یک چسب پایه آب احتمالا این فوت و فن را انجام می دهد. چسب های پایه آب اغلب برای کاربردهای کاغذ، از جمله برچسب ها، پاکت ها و بسته بندی استفاده می شوند، اما همچنین در هنگام کار با پروژه های چوبی، باندینگ پارچه، پیوند لمینیت و پروژه های ساختمانی مفید است. این نوع چسب ها در این پروژه ها به بهترین شکل عمل می کنند زیرا تمام این نوع پروژه ها دارای کشش سطحی بالا هستند که برای چسب های پایه آب مناسب هستند. چسب های پایه آب برای محیط زیست بی خطر هستند، که اغلب در هنگام کار با کاغذ، پارچه، چوب و پروژه های ساختمانی سودمند است.

چسب صحافی کتاب

هنگامی که از چسب های حاوی حلال استفاده می شود:

بسیاری از چسب های حاوی حلال قابل اشتعال هستند و درنتیجه در ترکیب با لاستیک و پلاستیک موثرند زیرا محتویات حرارت بالا برای ایجاد انعطاف پذیری و چسبندگی با رزین و پلاستیک ضروری است. اکریلیک از محبوب ترین و متداولترین چسب ها است و اغلب در صنعت خودرو برای رنگ و پوشش استفاده می شود. برنامه های کاربردی دیگر که ممکن است نیازمند چسب های حاوی حلال باشند، عبارتند از نجاری، تولید مبلمان و لوله های پی وی سی و ورق های پی وی سی. مزایای متعددی برای استفاده از چسب های مبتنی بر حلال در صنایع پایلوت وجود دارد زیرا آن ها زمان کوتاهی را تعیین می کنند، که به طور قابل ملاحظه ای کاهش زمان انتظار برای یک برنامه کاربردی را تنظیم می کنند. خوشبختانه، برخی از چسب های بر پایه حلال، قابل اشتعال نیستند، بنابراین شما هنوز هم می توانید یک چسب موثر و سریع تنظیم کنید، حتی اگر شما در یک محیط قابل اشتعال مانند آشپزخانه یا گاراژ کار می کنید.

بسیاری از صنایع بر روی چسب های مبتنی بر آب و حلال متکی هستند تا کار را انجام دهند. صنعت ساخت و ساز یک مثال است. هر گونه کاربردی که شامل لوله های PVC، یک ماده پلاستیکی باشد، به چسب های مبتنی بر حلال نیاز دارد.  طراحی کردن آجر کاشی، یکی از کارهای چسب پایه آبی است. یک اشتباه در انتخاب چسب می تواند در طول ساخت و ساز باعث بروز مشکلات عمده شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
سید رضا
 ارسال شده در : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399

سلام، من حسینی هستم بازاریاب و بیزنس کوچ. ممکنه از محصولات شما دراستان یزد به صورت ویژه فروش داشته باشم؟

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 29 اردیبهشت 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سیامک رضایی
 ارسال شده در : جمعه 19 اردیبهشت 1399

سلام با عرض پوزش بنده یک مخزن آب در باغچه دارم که یک ذره ترکیدگی داره و نیاز به چسب دارم لطفا راهنمایی کنید.

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 20 اردیبهشت 1399

سلام، روز بخیر، لطفا جنس مخزن آب را اعلام بفرمایید.