انواع ضد کف

اشتراک :
ضد کف الکلی
ضد کف الکلی
19,000 تومان
ضد کف سیلیکونی
ضد کف سیلیکونی
16,500 تومان
ضد کف غیر سیلیکونی
ضد کف غیر سیلیکونی
19,000 تومان

ضد کف یا آنتی فوم چیست؟

مواد شیمیایی که بی ثباتی روی کف ایجاد می کنند و باعث شکستن کف های ایجاد شده شوند، ضد کف، کف زدا، دفومر یا آنتی فوم می گویند. این مواد برای پیشگیری از تولید و ساخت کف به کار می روند.

کاتالوگ آنتی فوم یا ضد کف

لیست قیمت آنتی فوم یا ضد کف

فروش انواع ضد کف

برای خرید آنتی فوم می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید. هایپر صنعت فامکو با سابقه ای نزدیک به دو دهه، آمادگی خود را جهت فروش انواع ضد کف خارجی مانند آنتی فوم گلیکول و موارد مذکور در بالا را به شما مشتریان گرامی اعلام می نماید.

مشخصات ضد کف یا دیفومر (Anti Foam)

فیلم معرفی ضد کف یا آنتی فوم (Anti Foam)

انواع ضد کف
نام کد
ضد کف سیلیکونی یا آنتی فوم سیلیکونی FAF - R 100
ضد کف سیلیکونی (متوسط) FAF - 100
ضد کف سیلیکونی (مخصوص رنگ) FAF - 150
ضد کف سیلیکونی قوی  FAF - 200
ضد کف سیلیکونی (خیلی قوی) FAF - 300
ضد کف الکلی یا آنتی فوم الکلی  FAF - 400
ضد کف پودری یا آنتی فوم پودری FAF - 500
ضد کف سیلیکونی (مخصوص صنایع چوب و کاغذ)  FAF - 600
ضد کف سیلیکونی کنز (ترک) FAF - 700
ضد کف استری (مخصوص کود NPK و سیب زمینی)  FAF - 800
فوم حفاری FAF - 1600

فوم چیست؟

پراکندگی پایدار گاز در یک مایع، کف یا فوم نام دارد. فوم پدیده ای است که اغلب در طول تولید طی فرآیندهای شیمیایی مایعات به وجود می آید. فوم، حجم موثر در کارخانه ی تولید را کاهش می دهد و منجر به بی نظمی های غیر ضروری می شود. اغلب فوم ها با فرآیند کاربردی مواجه می شوند. شکل زیر نشان دهنده ی افزایش و انفجار حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد.

فوم چیست؟

شکل زیر نشان دهنده افزایش و تثبیت حباب های هوا در یک مایع حاوی سورفکتانت می باشد.

افزایش و تثبیت حباب های هوا در یک مایع حاوی سورفکتانت

علت به وجود آمدن فوم

علت به وجود آمدن کف یا فوم، ورود گاز به مواد مایع است. این اتفاق بدین صورت رخ می دهد:

 • ورود مکانیکی هوا در طول تولید با هم زدن و مخلوط کردن
 • جابجایی هوا در زمان مرطوب شدن رنگدانه ها و پرکننده ها
 • ورود مکانیکی هوا در طول برنامه های کاربردی مانند غلت خوردن، اسپری، چاپ
 • جابجایی هوا هنگام پوشش بستر متخلخل
 • واکنش شیمیایی ثانویه مانند واکنش ایزوسیانات با آب

هنگامی که حباب های ماکرو فوم به وجود آمده اند، ابتدا به سطح نفوذ کرده و به شکل کروی در می آیند. در این مرحله، حجم مایع فوم بیشتر از حجم گاز فوم است. بنابراین این نوع از فوم، کف مرطوب نامیده می شود. حباب های فوم هنوز کروی هستند و توسط لایه های فوم غلیظ استوارند. حباب های مایع باعث افزایش مداوم سر فوم می شوند. مایع تحت جاذبه از لایه های فوم خارج می شود. در این بین، اصطلاح زهکشی نسبت هوا در فوم افزایش می یابد. فوم کروری در حال حاضر مجبور شده شکل چند وجهی به خود بگیرد. فوم چند وجهی به اصطلاح فوم خشک به دلیل حجم محتوای مایع، کوچک است. فوم چند وجهی تقریبا 100 نانومتر است و خیلی نازک می باشد، اما لایه های فوم کشسان هستند که توسط مولکول های سورفاکتانت سطح ساختار فوم پوشش متفاوتی دارد.

علت به وجود آمدن فوم

 • فوم تولید شده غیر یونی

فوم تولید شده توسط سورفاکتانت غیر یونی عموما به عنوان داشتن یک قسمت هیدروفوبیک، آب گریز (بخش نامحلول در آب) در رابط هوا و دنباله هیدروفیلیک، آبدوست (بخش محلول در آب) در یک محلول آبی نشان داده شده است. جهت گیری آن می تواند در مایعات غیر آبرسانی معکوس شود.

 • فوم تولید شده آنیونی

فوم تولید شده سورفکتانت آنیونی می تواند بار منفی در دم بخش آبدوست باشد. همانطور که مایع آب روی سطح حباب کشیده می شود، بارهای منفی به غلظت حباب در سطح مایع منجر می شوند. اغلب بار منفی به منظور تثبیت حباب به کار می روند و شروع به دفع یکدیگر در رابط می کنند. این پدیده به عنوان یک انفجار الکترواستاتیک شناخته شده است.

 • فوم تولید شده کاتیونی

فوم تولید شده سورفکتانت کاتیونی می تواند بار مثبت روی بخش آبدوست داشته و رفتاری مشابه با سورفکتانت آنیونی در یک مایع آبی ایده آل را نشان می دهد.

هنگامی که کشش سطحی به اندازه کافی بالا باشد، تشکیل حباب سخت و پایدارتر می شود. اگر یک حباب در حال تحریک مکانیکی باشد، حباب ناشی از هوای نفوذ شده، ساختارهای ورقه ای بسیار پایداری را ایجاد می کند. اثر مارنگونی یک عامل ثابت کننده بزرگ در فوم است و تحت فشار اسمزی قرار می گیرد. در بعضی موارد، مایع آبی از طریق دیواره حباب کشیده می شود و ناحیه ای از غلظت های بالا و پایین سورفکتانت را تشکیل می دهد که گرادیانت را در امتداد سطح حباب ها ایجاد می کند. شیب می تواند مایع را به دیواره حباب بفرستد، جایی که این پدیده به عنوان یک حمل و نقل سطح شناخته می شود.

ویسکوزیته ی توده نیز به ثبات فوم کمک کرده است. افزایش ویسکوزیته سیستم همچنین باعث کاهش توانایی ترکیب شدن حباب های کوچکتر به حباب های بزرگتر می شود. اگر حباب به اندازه کافی بزرگ شود (افزایش قطر)، پايداری حباب کاهش می یابد. ویسکوزیته سطح نیز مهم است، زیرا که تشکیل ترکیبات بین حباب ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بالا رفتن ویسکوزیته ی توده باعث تشکیل ترکیبات پایین تر بین حباب ها است. تعامل ناشی از پودر کننده برای پراکنده شدن فوم و شکل گیری حباب آن یک تعامل فیزیکی با محلول آبی است.

تثبیت کننده فوم

زهکشی برای حذف آب از لایه های فوم می تواند انجام شود که پس از آن با موافقت خودش نزول می یابد. در عمل زهکشی هنگامی که از دست دادن مایع در لایه های فوم متوقف می شود، لایه ها باعث افزایش غلظت سورفکتانت می شوند.

ضد کف چیست؟

فوم در بیشتر فرآیندهای تجاری تولید می شود. بعضی از این فرآیندهای رایج شامل: فرآوری مواد غذایی، تولید مواد شیمیایی، تخمیر، نساجی، تولید چسب، جوهر چاپ، رنگ، پوشش و رزین، مدیریت فاضلاب می باشند. آنتی فوم یا ضد کف برای جلوگیری از تولید کف در طی فرآیند مورد نظر استفاده می شود. وقتی بحث جلوگیری از تشکیل فوم یا کف می شود، از ماده ای به عنوان آنتی فوم، دفومر یا ضد کف استفاده می کنند. در اغلب موارد، اصطلاحات آنتی فوم، دفومر و ضد کف به طور متناوب استفاده می شود.

فوم می تواند از طریق تحریک مکانیکی یا از طریق یک مکانیزم تحت تاثیر شیمیایی مانند فرآیند تخمیر تولید شود. آنتی فوم یا ضد کف برای کار در محیط های خاص تولید و مهندسی شده است. آنتی فوم ها در محیط های مختلف تحت تاثیر دما، pH، حلالیت یا عدم حل آن، تحت فشار یا انتخاب سازگاری مواد شیمیایی، کار می کنند.

مشخصات فنی آنتی فوم
نام محصول آنتی فوم
پایه محصول پلی دی متیل سیلوکسان / اسید چرب / امولوسیون پلیمر آبی
نام دیگر ضد کف / کف زدا / دفومر
بسته بندی بشکه های 50-100-110-200

آنتی فوم چگونه تشکیل می شود؟

انتخاب روش صحیح ترکیب ضد کف به شکلی که در آن عرضه می شود بستگی دارد (امولسیون ها و یا غلظت دهنده ها).

مکانیزم عملکرد آنتی فوم یا ضد کف

تشکیل فوم نتیجه حل شدن مولکول ها در یک مایع است. مولکول های محلول تنش سطحی مایع را تغییر می دهند و می توانند به عنوان مواد فعال سطحی (سورفکتانت ها) مشاهده شوند. سورفکتانت ها می توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتریک باشند. مایع می تواند آبی، غیر آبی و یا هر دو حالت باشد (بعضی از سیستم های صنعتی شامل محلول آلی که مستلزم توجه خاصی است، می باشند). سورفاکتانت های مختلف انواع مختلفی از فوم و پاکسازی کف را تولید می کنند. هنگام تحریک، حباب ها تشکیل می شوند که بلافاصله با جلوه های گرانشی روبرو می شوند و مایع را در امتداد دیواره حباب به مایع زیر حباب می ریزند. یک تصویر ساده از یک حباب را می توان به عنوان کروی توصیف کرد، که دارای یک دیوار بیرونی و دیوار داخلی است.

عملکرد استفاده از آنتی فوم یا ضد کف به نوع فوم یعنی ماکرو و میکرو بودن فوم، بستگی دارد. برای از بین رفتن ماکروفوم روی سطح، جلوگیری از بزرگ شدن انسداد هوا و فروپاشی سریع فوم در فرمولاسیون های آب، آنتی فوم ترجیح داده می شود. آنتی فوم ها با نفوذ به لایه های فوم عمل می کنند.

خواص

 • PDMS صد در صد روغن سیلیکون
 • فلش پوینت بالا
 • محدوده سرویس دمایی گسترده
 • اکسیداسیون با مقاومت بالا
 • نامحلول در نفت خام
 • بسیار محلول در حلال های پایه نفتی
 • عمل بالا آمدن برای ارتعاش و صدا
 • تغییر گرانروی پایین در دمای (VTC پایین)
 • پایداری در فشارهای شدید، عمق چاه ها، حفاری و محیط های زیر زمینی
 • طبیعت آبگریز
 • فشار بخار کم
 • روان کننده عالی برای اورینگ، گسکت، شیر و آب بند
 • قدرت دی الکتریک بالا
 • تقریبا همه اجزاء درون آن قرار دارند.
 • روانکاری عالی

ملزومات ضد کف

 • فرمولاسیون نامحلول دارد.
 • کشش سطحی پائین داشته باشد.
 • ضریب نفوذ مثبت (E)
 • ضریب گسترش مثبت (S) یا ضریب پل مثبت و ویژگی های خنثی سازی

به طور اساسی، یک ضد کف باید غیر قابل حل باشد به طوری که باید آن را در قطره کوچک تقسیم کرد. علاوه بر این به راحتی خنثی نمی شود.

کدام دسته از مواد دارای ضد کف هستند؟

مواد فعال معمولی برای فرمولاسیون ضد کف ها در پوشش های آبی حاوی پلی سیلوکسان ها (سیلیکون ها)، مواد معدنی، روغن های گیاهی، روغن و پلیمرها هستند. به طور خاص می توان با استفاده از ترکیب مواد با یکدیگر و همچنین با افزودن ذرات جامد آبگریز مانند سیلیکا.

انواع آنتی فوم

به طور کلی دفومرها به دو دسته آنتی فوم صنعتی و آنتی فوم خوراکی تقسیم بندی می شوند.

و نوع صنعتی آنتی فوم ها شامل سه دسته زیر می باشد:

 1. آنتی فوم غیر سیلیکونی: دفومرها یا ضد کف های غیر سیلیکونی یا پایه روغنی، دارای یک حامل روغنی هستند، که این حامل می تواند گیاهی، نفتی یا هر نوع روغن دیگری به غیر از سیلیکون‌ها باشد و در مخلوط کف نامحلول است.
 2. آنتی فوم الکلی: دفومرها یا ضد کف های پایه آبی انواع مختلفی از روغن‌ها یا واکس‌ها هستند که در یک پایه آبی پخش شده‌اند. منظور از روغن آن‌ها: روغن‌های گیاهی و واکس‌های بلند زنجیره‌ الکل‌های چرب مانند الکل آمین و الکل آمید، صابون‌های اسید چرب و یا استرها می باشد.
 3. آنتی فوم سیلیکونی: دفومرها یا ضد کف های پایه سیلیکونی، پلیمرهایی با ساختمان سیلیکونی است که به صورت امولسیون‌های پایه آبی یا روغنی عرضه می‌شوند. این ترکیبات شامل سیلیکای آبدوست پخش شده در روغن سیلیکونی است و ممکن است حاوی گلایکول‌های سیلیکونی یا دیگر مایعات سیلیکونی اصلاح‌شده باشد (مانند ضد کف سیمان و آنتی فوم شوینده).

آنتی فوم گرید غذایی با نوع صنعتی کاملا متفاوت است و مخصوص صنایع غذایی می باشد (مانند آنتی فوم پنیر).

عناصر فعال یا ترکیبات فعال (Active Ingredients)

این ترکیبات مایع یا جامد که فوم را کنترل می کنند.

ترکیبات مایع

از آنجاییکه کاهش کشش سطحی یکی از مهمترین خواص فیزیکی ضد کف ها می باشد، منطقی است که آنها را به وسیله عمل آبگریزی مولکول ها تقسیم بندی کرد.

چهار دسته از ضد کف ها شناخته شده اند:

 • هیدروکربن ها
 • پلی اترها
 • سیلیکون ها
 • فلورو کربن ها

عملیات ضد کف با استفاده از ذرات جامد (Synergistic Anti-foam Action by Solid Particles)

جامدات پراکنده شده غالبا جزء ضد کف های فعال به شمار می آیند، و برخی از ضد کف های مایع تنها در حضور جامدات فعال هستند. مکانیزم آنها به این صورت می باشد که عامل فعال سطح ذرات جامد را به سطح رابط حمل نموده که انها کف را ناپایدار می کنند.

ضد کف ها در استخراج نفت در گل های حفاری، مواد اولیه سیمان نفت و همچنین به طور مستقیم در نفت خام مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های سیال آبی

الکل ها

الکل های آلیفاتیک با اکسید پلی اتیلن و اکسید پلی پروپیلت در کاهش میزان گاز سیالات حفاری موثر هستند.

استرهای اسید چرب

اروزیل

پلی زیران

اصلاح چاه و سیمان سازی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از صنایع و کارخانجات با آن دست در گریبان هستند، تشکیل ناخواسته کف در طی فرآیند تولید می باشد، بنابراین لزوم انجام محسبات دقیق برای حذف و یا کمینه کردن تاثیر کف بر فرآیند بر کسی پوشیده نیست.

برای نگهداری سیستم در شرایط بهینه با حداکثر بهره وری، لازم و ضروری است که آب مورد استفاده در این سیستم ها به خوبی تصفیه شود. ضدکف ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که از طریق جلوگیری از تشکیل کف و یا حذف آن، قادر به حفظ شرایط ایده آل آب برای استفاده در صنایع مختلف می باشند. این دسته از مواد فعال سطحی دارای ویسکوزیته اندک و قادر به گسترش سریع بر روی کف می باشند. این دسته از مواد پس از افزوده شدن به آب، تمایل بسیار زیادی به قرارگیری در فصل مشترک میان دو فاز مایع و گاز (آب و هوا) دارند، لذا با حمل سریع کف به سطح آب، سبب بی ثبات شدن لایه های کف و در نهایت انهدام حباب های کف می شوند.

ضد کف یا آنتی فوم

برخی از مشتریان ما

مشتریان آنتی فوم
لوگو خوش نام همدان لوگو تسکو کیش
خوش نوش همدان تکنو انرژی سپهر کیش (تسکو)
تولیدی گیلان سایار
آلبا گاز

لیست قیمت انواع ضد کف

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروزرسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

قیمت ضد کف
ردیف شرح قیمت به تومان
1 قیمت دفومر سیلیکونی F-AF-R100 تماس بگیرید
2 قیمت دفومر سیلیکونی (متوسط) F-AF-100 تماس بگیرید
3 قیمت دفومر سیلیکونی (مخصوص رنگ) F-AF-150 تماس بگیرید
4 قیمت دفومر سیلیکونی قوی F-AF-200 تماس بگیرید
5 قیمت دفومر سیلیکونی قوی F-AF-220 تماس بگیرید
6 قیمت دفومر سیلیکونی (خیلی قوی) F-AF-300  تماس بگیرید
7 قیمت دفومر سیلیکونی (خیلی قوی) F-AF-320 تماس بگیرید
8 قیمت دفومر الکلی F-AF-400  تماس بگیرید
9 قیمت دفومر پودری F-AF-500 تماس بگیرید
10 قیمت دفومر سیلیکونی (مخصوص صنایع چوب و قیمت کاغذ) F-AF-600  تماس بگیرید
11 قیمت دفومر سیلیکونی کنز (ترک) F-AF-700 تماس بگیرید
12 قیمت دفومر سیلیکونی کنز (ترک) – واکر F-AF-W700  تماس بگیرید
13 قیمت دفومر استری (مخصوص کود NPK و سیب زمینی) F-AF-800 تماس بگیرید
14 قیمت فوم حفاری F-AF-1600  تماس بگیرید

 • ضد کف (آنتی فوم) چیست؟

  ضد کف برای جلوگیری از تولید کف در طی فرآیند مورد نظر کاربرد دارد و مانع از تشکیل فوم یا کف می شود، از این ماده به عنوان آنتی فوم، دیفومر یا ضد کف استفاده می کنند.

 • انواع ضد کف (آنتی فوم) چیست؟

  ضد کف شامل ضد کف سیلیکونی (پودری و مایع)، ضد کف غیر سیلیکونی، ضد کف الکلی، ضد کف خوراکی می شوند.

 • کاربردهای ضد کف چیست؟

  ضدکف ها در صنعت الکل سازی، کاغذ سازی، تصفیه آب و فاضلاب، صنایع غذایی، ساختمان، پتروشیمی، نفت و گاز، تولید رنگ، نساجی، آبکاری، محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی، چرم سازی، سموم کشاورزی، تولید قطعات خودرو و لوازم جانبی کاربرد دارند.

 • نحوه عملکرد ضد کف ها چیست؟

  عملکرد آنتی فوم به نوع فوم یعنی ماکرو و میکرو بودن فوم بستگی دارد. برای از بین بردن ماکروفوم روی سطح، جلوگیری از بزرگ شدن انسداد هوا و فروپاشی سریع فوم در فرمولاسیون های آب، از دیفومر استفاده می کنند. آنتی فوم ها با نفوذ به لایه های فوم عمل می کنند.

 • در زمان استفاده ضد کف باید به چه نکاتی دقت نمود؟

  دیفومرها می توانند موجب تحریک چشم و پوست و سوزش آن ها شود. هنگام کار با این ماده، از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید. این مواد به حرارت حساس بوده و نباید آن را در حرارت بالای 40 درجه سانتی گراد نگهداری کرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
محمد نجفیان اشرفی
 ارسال شده در : پنجشنبه 01 مهر 1400

سلام، من برای پایان نامه دکتری خود از چسب پلی وینیل استات استفاده می کنم. وقتی به آن آب اضافه می کنم و با دور زیاد هم می زنم یا رقیقش می کنم یا بهش نانو الیاف می زنم و با همزن همش می زنم، دچار کف زیاد میشه. برای حذف این کف از کدام ماده ضد کف باید استفاده کنم؟ با توجه به اینکه چسب پلی وینیل استات محلول در آب است.

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 04 مهر 1400

سلام، به شما توصیه می شود از ضد کف پایه سیلیکونی استفاده بفرمایید.

مهدی احمدی
 ارسال شده در : یکشنبه 03 مرداد 1400

سلام، من یک جارو برقی دارم که دارای مخزن آب است و موقع کار کردن نباید کف تشکیل گردد. لطفا راهنمایی کنید کدام یک از محصولات شما مناسب افزودن به مخزن آب جارو برقی است. در مورد نحوه خرید و قیمت محصول اطلاعاتی در اختیارم قرار دهید. با تشکر.

مدیر سایت
 ارسال شده در : دوشنبه 04 مرداد 1400

سلام جناب احمدی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.