درایو DC چیست؟

همانطور که می دانید برق مورد استفاده در اکثر صنایع در حال حاضر برق AC متناوب است، پس برای تغذیه موتورهای DC ما احتیاج به یک منبع تغذیه DC داریم. درایو DC اساسا یک سیستم کنترل سرعت موتور DC است که ولتاژ موتور را برای کار کردن در سرعت مطلوب تغذیه می کند. در گذشته، ولتاژ DC متغیر برای کنترل سرعت یک موتور DC صنعتی توسط یک ژنراتور DC تولید می شد. ولی در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، ولتاژ موتورهای DC با استفاده از درایو های DC انجام می شود.

تکنولوژی درایو DC، کارآمد، قابل اعتماد، مقرون به صرفه، استفاده راحت و نسبتا آسان برای پیاده سازی است. اما وظیفه اصلی درایو های DC کنترل ولتاژ و کنترل دور موتورهای DC صنعتی هست.

فیلم معرفی درایو DC

درایو DC مزایای زیادی نسبت به درایوهای AC دارد، مخصوصاً برای کاربردهای نیازمند به انرژی ترمز و احیای آن (ریجرنیتیو) و توان بالا مناسب است.

البته درایوهای فرکانس متغیر (VFD) و موتورهای AC در حال حاضر جایگزینی برای درایوها و موتورهای DC هستند، اما بسیاری از کاربردهای دیگر وجود دارد که درایوهای DC به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربردهای درایوهای DC می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد درایو DC
 • کشش الکتریکی
 • آسیاب های فلزی
 • کارخانه چاپ
 • کارخانه های نساجی
 • کارخانه های تولید کاغذ
 • ماشین آلات
 • جرثقیل
 • آسانسور
 • بالابر ها
 • درایو اسپیندل
 • وایندرها
 • سنگ شکن ها

مزایای درایو DC

مزایای درایو های dc عبارت اند از:

 • گشتاور راه اندازی بالا
 • نصب آسان
 • کنترل سرعت در یک رنج گسترده (زیر و بالای سرعت نامی)
 • استپ استارت سریع
 • شتاب دهی سریع
 • معکوس پذیری سریع
 • سرعت دهی دقیق با پله های کمتر با گشتاور ثابت
 • کنترل موتور با استفاده از درایو DC راحت تر می شود.
 • ولتاژ تغذیه DC مورد نیاز موتور بدون استفاده از ژنراتورهای DC پر هزینه فراهم می شود.
 • ولتاژ ورودی به آرمیچر در لحظه راه اندازی کنترل می شود و از آسیب زدن به آرمیچر جلوگیری می شود.
 • امکان کنترل سرعت و گشتاور در موتور DC توسط درایو DC فراهم می شود، در نتیجه فرآیند تولید در صنعت قابل کنترل می شود.

اجزای درایو DC

اجزای اصلی یک درایو DC در شکل زیر نشان داده شده است:

 • ورودی درایو DC
 • یکسو کننده تمام پل
 • واحد تغذیه میدان
 • واحد تنظیم سرعت
 • مدار آتش

اجزای درایو DCاجزای درایو DC

ورودی درایو DC و یکسو کننده تمام پل

همونطور که در تصویر مشاهده می کنید برق ورودی AC از قسمت Supply Unit که همان باس ورودی تابلو برق است، وارد بخش رکتیفایر یکسو کننده درایو DC می شود. خروجی یکسو کننده یک برق DC می باشد که ولتاژ آرمیچر موتور DC را تغذیه می کند.

برخی از درایو های DC بر پایه تریستور کار می کنند که تعداد تریستور ها به ولتاژ تغذیه ورودی درایو بستگی دارد و می تواند توسط ولتاژ تغذیه سه فاز یا تک فاز راه اندازی شود. در درایوهای با ولتاژ تغذیه تک فاز از چهار تریستور برای یکسوسازی تمام موج استفاده می کنند. برای موتورهای بزرگتر، ولتاژ تغذیه سه فاز مورد نیاز است. در چنین مواردی، برای یکسو سازی تمام موج به شش تریستور که به صورت پل به یکدیگر متصل شده اند، نیاز است که ولتاژ AC ورودی را به ولتاژ DC برای آرمیچر موتور یکسو می کند. با کنترل زاویه آتش این تریستورها ولتاژ موتور را تغییر می دهد.

واحد تغذیه میدان

واحد تغذیه میدان، یک پل تریستور یا یکسو کننده دیودی جداگانه است که از دو فاز ورودی برق را می گیرد و خروجی این سیستم جریان میدان استاتور موتور را تغذیه می کند. عملکرد واحد تغذیه میدان این است که یک ولتاژ ثابت در سیم پیچ میدان ایجاد کند تا یک میدان ثابت یا شار در موتور ایجاد شود.

واحد تنظیم سرعت

وظیفه کنترل سرعت با این واحد است. در اینجا سرعت واقعی موتور با سرعت مبنای تعریف شده برای درایو با سیگنال های بازخورد مقایسه می شود و فرمان لازم به مدار آتش داده می شود. در درایوهای آنالوگ، این واحد تنظیم کننده از تنظیم کننده های ولتاژ و جریان تشکیل شده است. تنظیم کننده ولتاژ خطای سرعت را به عنوان ورودی می پذیرد و خروجی ولتاژ را تولید می کند که سپس به تنظیم کننده جریان اعمال می شود. سپس تنظیم کننده جریان، جریان آتش مورد نیاز را در مدار تولید می کند. در صورت نیاز به سرعت بیشتر، جریان بیشتری از تنظیم کننده ولتاژ فراخوانی می شود و بنابراین تریستورها برای دوره های بیشتری هدایت می شوند. به طور کلی، این تنظیم (ولتاژ و جریان) با کنترل کننده های تناسبی مشتق گیر و انتگرال گیر انجام می شود.

در شماتیک درایو DC که در شکل می بینید ما هم از تاکومتر فیدبک داریم به بخش کنترل سرعت و هم از جریان آرمیچر فیدبک داریم به قسمت کنترل جریان. با استفاده از این فیدبک ها سرعت خروجی موتور با سرعت مبنایی که اپراتور برای درایو تعریف کرده مقایسه می شود. اگر سرعت واقعی موتور از سرعت مبنای تعریف شده کمتر باشه یک سیگنال سرعت خطا همانطور که در شکل می بینید، در تابع جمع کننده سمت چپ بوجود می آید. بنابراین کنترل کننده جریان داخلی درایو، جریان بیشتری به موتور می فرستد تا گشتاور اضافی تولید کند و سرعت بالا رود تا به مقدار مورد نظر ما برسد. عکس این قضیه به همین ترتیب صادق هست.

بخش تنظیم سرعت در درایو DC، می تواند هم به صورت سنسور لس و هم حلقه بسته کار کند.

منظور از سنسور لس و حلقه بسته چیست؟

اگر روی شفت موتور DC، یک سنسور مثل تاکومتر برای تشخیص موقعیت و سرعت موتور نصب شده باشد و فیدبک این سنسور به ورودی فیدبک بخش کنترل سرعت درایو رود در این صورت ما کنترل حلقه بسته داریم و اگر فیدبکی از سنسور تشیخص دور موتور به درایو نرفته باشد کنترل سرعت به صورت سنسور لس هست.

در درایوهای مدرن مبتنی بر ریزپردازنده های دیجیتال، کنترل سرعت با یک جدول جستجو برای تعیین جریان مدار آتش با مدارهای دیجیتالی اضافی به دست می آید.

مدار آتش

وظیفه اعمال جریان و یا قطع جریان را برای افزایش و کاهش سرعت دارد. این مدار پالس های گیت را برای تریستورها تامین می کند به طوری که آنها برای دوره های خاصی روشن می شوند تا ولتاژ آرمیچر متغیر تولید شود. ایزولاسیون نیز در این مدار درایو گیت ارائه شده است.

نحوه انتخاب درایو DC
 1. رنج ولتاژی ورودی درایو DC

باید به پلاک درج شده بر روی درایو DC دقت کنیم و ببینیم که درایو برای کاربرد در چه ولتاژی مناسب است. معمولا ولتاژ کاری درایو به صورت یک بازه ولتاژی روی درایو نوشته می شود، مثلا 500/520 که نشان می دهد این درایو در ولتاژ 500 تا 520 ولت DC قابل استفاده است.

 1. جریان نامی و لحظه ایی

یک جریان خروجی نامی برای درایو تعریف می شود. مثلا 110 آمپر که درایو بطور دائم قابلیت تامین این جریان را دارد و یک جریان لحظه ای برای درایو تعریف می شود که درایو در زمان خیلی کوتاهی که دیتا شیت درایو مشخص می کند قابل تامین هست. باید دقت شود جریان نامی موتور و جریانی که بطور لحظه ای در اثر اضافه بار ممکنه است بکشد، بیشتر از این جریان اعلام شده نباشد.

 1. قابلیت سافت استارتر بودن

در این حالت درایو به عنوان راه انداز نرم مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش وقتی درایو در جریان ماکزیمم قرار می گیرد سرعت موتور را به صورت یک شیب یکنواخت افزایش می دهد و سرعت به صورت آنی بالا نمی رود.

 1. قابلیت سنسورلس

مشکلی که در موتورهای DC وجود دارد، این است که اگر سرعت موتور از یک حدی کمتر شود گشتاور به شدت افت می کند و موتور نمی تواند بار را به گردش دربیاورد. حال اگر درایو بر اساس فیدبک جریانی موتور و جریانی که موتور می کشد، کار کنترل گشتاور را انجام دهد این افت تا حد زیادی قابل جبران هست و می توانیم در سرعت های پایین هم گشتاور مناسب داشته باشیم. اینجا دیگر با فیبدک سرعتی که از تاکوژنراتور می آید کاری نداشته و فقط فیدبک جریانی مورد توجه قرار می گیرد. قابلیت کنترل سنسورلس در درایوهای پیشرفته تر وجود دارد.

 1. قابلیت خواندن انکودر

بعضی از درایو ها قابلیت دریافت سیگنال فیدبک ار انکودر را دارند و می توانند کنترل سرعت را به صورت CLOSE LOOP یا حلقه بسته انجام دهند. در درایو های با قابلیت کنترل حلقه بسته امکان کنترل موقعیت و زاویه هم وجود دارد.

 1. قابلیت چپگرد راستگرد

درایو های DC یا به صورت تک جهته هستند و یا به صورت دو جهته. درایو های تک جهته قابلیت چرخش موتور در دو جهت رو ندارند. بنابراین زمان خرید درایو باید دقت کنید چنانچه موتور شما هم ه بصورت چپگرد و هم راستگرد باید بچرخد حتما درایو دوجهته خریداری نمایید.

طرز کار درایو DC

در موتور های DC، سرعت با ولتاژ آرمیچر متناسب است و با جریان میدان آرمیچر نسبت عکس دارد و همچنین، جریان آرمیچر با گشتاور موتور متناسب است. بنابراین، با افزایش یا کاهش ولتاژ اعمالی، سرعت موتور تغییر می کند. با این حال ممکن است تا ولتاژ نامی بالا برود. اگر سرعت نسبت به سرعت نامی بزرگتر باشد، جریان میدان موتور باید کاهش یابد.

طرز کار درایو DC

با کاهش جریان میدان، شار موتور کاهش می یابد. کاهش جریان میدان، میدان مغناطیسی آرمیچر را در جهت مخالف کاهش می دهد. اگر میدان مغناطیسی در جهت مخالف کمتر وجود داشته باشد، جریان آرمیچر بیشتر جاری می شود. این دو مورد، دو اصل اساسی هستند که در موتور های dc برای کنترل سرعت موتور به کار گرفته می شوند.

در آرمیچر درایو های dc کنترل شده، واحد درایو، جریان و گشتاور را در هر سرعتی بین صفر و مقدار نامی موتور فراهم می سازد. با تغییر ولتاژ آرمیچر، به گونه ای که در شکل نشان داده شده است، سرعت تغییر می کند.
عموما یک منبع میدان ثابت در این درایو های dc فراهم می شود. از آنجا که گشتاور ثابت است (که یک نوع بار را توصیف می کند) در محدوده سرعت، توان اسب بخار خروجی موتور، با سرعت متناسب است (HP = T × N / 525).

مشخصات موتور درایو DC در زیر نشان داده شده است.

مشخصات موتور درایو DC

در مورد آرمیچر و درایو های کنترل شده میدانی، ولتاژ آرمیچر موتور برای عملکرد متغییر گشتاور ثابت HP تا رسیدن به سرعت نامی موتور کنترل می شود و در بالای سرعت نامی، درایو به کنترل میدان سوییچ می شود و برای اینکه HP ثابت بماند، همان طور که در شکل فوق نشان داده شده است، در سرعت ماکزیمم گشتاور را کاهش می دهد.

درایو های دی سی دیجیتال و آنالوگ

امروزه در تمام زمینه های کنترل صنعتی، پیاده سازی دیجیتالی جایگزین سیستم مدار آنالوگ درایو های الکتریکی شده است. کنترل کننده های دیجیتالی انعطاف پذیری بیشتر برای کنترل دقیق، خود تنظیمی و ارتباط آسان با کامپیوتر های میزبان و سایر درایو ها فراهم می کند. با این حال درک درایو های DC در مقایسه با نوع دیجیتال مشابه آن آسان تر است. در ادامه نیز هر دوی این درایو ها را معرفی می کنیم.

درایو DC آنالوگ

یک درایو DC آنالوگ استاندارد با کنترل جریان و سرعت، در شکل زیر نشان داده شده است. هدف این سیستم کنترل سرعت است که در اینجا ورودی سیستم سرعت مبنا است و خروجی این سیستم توسط سرعت سنج اندازه گیری می شود.

طرز کار این درایو به این شکل است که فرض کنید موتور در یک سرعت مشخصی کار می کند. اکنون، سیگنال سرعت مبنا کمی بیشتر از سرعت واقعی افزایش یافته است. بنابراین یک سیگنال سرعت خطا همان طور که در شکل نشان داده شده است، در تابع جمع کننده سمت چپ به وجود می آید. با افزایش جریان مبنا، کنترل کننده جریان داخلی درایو ها، جریان بیشتری به موتور می فرستد تا گشتاور اضافی تولید کند.

درایو DC آنالوگ

درایو DC دیجیتال

درایو DC دیجیتال

با پیشرفت در کنترل دیجیتال درایو های DC، در مقایسه با درایو های آنالوگ انعطاف پذیرتر و سریع تر هستند. (به علت پاسخ های زمانی سریع تر). یک نمونه درایو DC دیجیتال در شکل زیر نشان داده شده است، این شکل مشابه با طرح آنالوگ است با این تفاوت که مدار آنالوگ با مدار دیجیتال جایگزین شده است.

یک نمونه درایو DC دیجیتال

در ورودی یک سیگنال مبنا برای سرعت تعریف می شود که با عدد سرعت دریافت شده از فیدبک مقایسه می شود. اگر خروجی مدار جمع کننده، خطای مثبت باشد، نشان می دهد که افزایش سرعت مورد نیاز است و اگر خطای منفی تولید شود، نشان می دهد که کاهش سرعت لازم است. (زیرا موتور با سرعتی بیشتر از سرعت مورد نظر کار می کند).

مقایسه درایو AC (اینورتر، درایو فرکانس متغیر) و درایو DC

درایو یک وسیله الکتریکی یا الکترونیکی است که برای کنترل سرعت و حرکت ماشین های الکتریکی مانند موتورها و روبات ها و غیره استفاده می شود. دستگاهی که برای کنترل سرعت موتور استفاده می شود درایو الکتریکی است. درایوها کنترل کننده سرعت ثابت و متغیر هستند و به طور گسترده ای در اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

مقایسه درایو AC و درایو DC

در زیر دیاگرام اصلی درایو الکتریکی آمده است.

بلوک دیاگرام درایو الکتریکی AC

بلوک دیاگرام درایو الکتریکی AC

دو نوع درایو الکتریکی وجود دارد:

 • درایوهای AC (اینورتر)
 • درایوهای DC

درایو AC (درایو جریان متناوب) منبع تغذیه AC را با استفاده از مدارهای مبدل متشکل از یکسو کننده به DC تبدیل می کند و با استفاده از اینورتر آن را از DC به AC برمی گرداند تا سرعت موتورهای الکتریکی به ویژه موتورهای سه فاز را کنترل کند.

درایو AC همچنین به عنوان VFD (درایو فرکانس متغیر)، VSD (درایو سرعت متغیر) یا ASD (درایو سرعت قابل تنظیم) شناخته می شود. 

برای مشاهده توضیحات بیشتر به درایوهای AC مراجعه شود.

انواع مختلف درایوهای AC بر اساس یک اصل کار می کنند، یعنی مقدار ثابت ولتاژ ورودی و فرکانس را به ولتاژ متغیر و خروجی فرکانس برای کنترل حرکت موتورهای AC تبدیل می کنند. در زیر بلوک نمودار اصلی درایو AC را مشاهده می نمایید.

درایوهای AC دارای هزینه کمتر و ارزان تر، نیاز به نگهداری کمتر و دارای سرعت بالا به دلیل نداشتن جاروبک و کموتاتور هستند. موتورهای AC معمولاً در دسترس هستند و هزینه کمتری دارند. در مقایسه با موتورهای DC از نظر اندازه کوچکتر هستند.

بلوک دیاگرام کلی VFD (درایو AC)

بلوک دیاگرام کلی VFD (درایو AC)

درایو DC (درایو جریان مستقیم) یک سیستم کنترل سرعت موتور DC است که منبع تغذیه AC ورودی را با استفاده از مدار مبدل بر اساس یکسو کننده (دیودها و تریستورها) برای کنترل سرعت موتورهای DC به DC تبدیل می کند.

پیش از این، ولتاژ متغیر DC توسط ژنراتورهای DC برای کنترل سرعت یک موتور DC تولید شده بود. امروزه، تریستورها برای تبدیل AC به DC استفاده می شوند، در حالی که یکسو کننده قوس جیوه و مبدل های تریستور نیز برای همین منظور استفاده می شوند.

 • دارای تکنولوژی کارآمد، قابل اعتماد، مقرون به صرفه، کاربر پسند
 • دارای نویز کمتر در مقایسه با درایوهای AC
 • موتورهای DC دارای قابلیت استارت خودکار با گشتاور راه اندازی و شتاب دهی بالا هستند.
 • درایوهای DC به طور گسترده ای در کاربردهای درایو صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند تا کنترل بسیار دقیقی را ارائه دهند.
 • درایوهای DC به دلیل تبدیل واحد یعنی تبدیل AC به DC ارزان تر و پیچیده تر هستند.
 • درایو DC مزایای زیادی نسبت به درایوهای AC دارد، به ویژه برای برنامه های احیا کننده و قدرت بالا

دو نوع دیگر از درایوهای DC وجود دارد:

 • درایوهای DC آنالوگ
 • درایوهای DC دیجیتال

جدول مقایسه درایو DC و درایو AC
مشخصات درایو AC درایو DC
تعریف درایوهای AC با استفاده از کانورتر (یکسو کننده) برق AC را به DC تبدیل می کند و دوباره از DC به AC تبدیل می شود تا برای راه اندازی موتورهای AC به کار گرفته شود. درایوهای DC فقط برق ورودی AC را با استفاده از کانورتر که بر پایه مدار یکسوکننده است برای راه اندازی موتورهای DC به کار می برند.
کنترل که با تغذیه AC کار می کند، خروجی AC درایو را کنترل می کند. که با تغذیه AC کار می کند، خروجی DC درایو را کنترل می کند.
منبع تغذیه و ولتاژ توسط برق ورودی AC یعنی برق تک فاز و سه فاز با ولتاژ متناوب کار می کند. توسط منبع تغذیه DC یعنی باتری ها کار می کنند و منابع ولتاژ DC را تأمین می کند.
استارت خودکار راه انداز خودکار نیست راه انداز خودکار هست
طراحی مدار طراحی مدار درایوهای AC به دلیل اینورتر و مبدل که AC را به DC تبدیل می کند و بلعکس DC را به AC تبدیل می کند، کمی پیچیده تر است. طراحی مدار درایوهای DC به دلیل یک مبدل پیچیده نیست، یعنی فقط یکبار AC را به DC تبدیل می کند.
مدارات قدرت و کنترل مدارهای قدرت و کنترلی درایوهای AC در مقایسه با درایوهای DC پیچیده هستند. مدارهای قدرت و کنترلی درایو DC در مقایسه با درایوهای AC از نظر طراحی ساده هستند.
ترمز و افزایش شتاب مکانیسم ترمز و شتاب دهی درایوهای AC را می توان با تغییر فرکانس منبع تغذیه (FS) کنترل کرد. مکانیسم ترمز درایوهای DC را می توان با اعمال مقاومت در سمت روتور کنترل کرد.
کنترل سرعت کنترل سرعت در درایوهای AC توسط تغییر فرکانس منبع تغذیه انجام می شود. کنترل سرعت توسط ولتاژ آرمیچر و میدان آرمیچر انجام می شود.
محدوده سرعت به حداکثر سرعت می توان رسید. به دلیل استفاده از کموتاتور در موتورهای DC برای حداکثر سرعت محدود است.
سرعت موتور بر حسب دور بر دقیقه (RPM) تا 10000 دور بر دقیقه تا 2500 دور بر دقیقه
تنظیم سرعت دستیابی به 1٪ سرعت در موتورهایی که توسط درایوهای AC کار می کنند امکان پذیر است. دستیابی به 1٪ سرعت در موتورهایی که توسط درایوهای DC کار می کنند امکان پذیر نیست.
گشتاور سرعت تنظیم منحنی های گشتاور سرعت پیچیده است. به راحتی قابل اجرا است.
گشتاور راه اندازی پایین بالا
اینورتر / کانورتر درایوهای AC دارای اینورتر و کانورتر هستند. درایوهای DC دارای مدارهای کانورتر و چاپر هستند. نیازی به اینورتر ندارد.
کموتاتور و اسلیپ رینگ نیازی به کموتاتور نیست اما در درایوهای AC اسلیپ رینگ دارد. به اسلیپ رینگ نیاز ندارد اما کموتاتور در درایوهای DC لازم است.
یکسوسازی به مدار یکسوساز نیازی نیست. مدار یکسوساز اجباری است.
استفاده از باتری درایوهای AC مستقیماً به باتری متصل نمی شوند زیرا برای انجام این کار به برخی قطعات و مدارهای اضافی نیاز است. درایوهای DC را می توان مستقیماً از طریق باتری (ولتاژ DC) متصل و راه اندازی کرد.
استفاده از ترانس درایوهای AC را می توان مستقیماً به ترانس (برق اصلی) متصل کرد. در درایوهای DC، ترانس در ولتاژ بالاتر از 100 ولت مورد نیاز است.
مصرف توان درایوهای AC در مقایسه با درایوهای DC توان کمتری مصرف می کنند. درایوهای DC در مقایسه با درایوهای AC توان بیشتری مصرف می کنند.
عمر جاروبک ها بالا (10000 ساعت) پایین (3000 ساعت)
نویز عملکرد درایوهای AC نویزی است. عملکرد درایوهای DC کم نویزتر است.
هارمونیک اینورتر مورد استفاده در درایوهای AC هارمونیک ها را در هر دو طرف یعنی برق ورودی و بار تولید می کند. مبدل مورد استفاده در درایوهای DC هارمونیک تولید نمی کند.
جرقه زنی درایوهای AC بدون جرقه هستند و می توانند در محیط مرطوب استفاده شوند. از درایوهای DC به دلیل ایجاد جرقه نمی توان در مناطق مرطوب استفاده کرد.
پاسخ دینامیکی بالا پایین
تعمیرات و نگه داری کم تر بیشتر و متعدد
سایز، وزن، رنج توان بزرگ کوچک
هزینه درایوهای AC گران تر هستند در حالی که موتورهای موتور قفس سنجابی مورد استفاده در درایوهای AC ارزان تر هستند.  درایوهای DC قیمت کمتری دارند در حالی که موتورهای مورد استفاده در درایوهای DC کمی گران هستند.
کاربری عمومی درایوهای AC تقریباً در همه مناطق با کاربردهای گسترده استفاده می شود. درایوهای DC در مقایسه با درایوهای AC دارای کاربری کم تر و محدودتری است.
کاربردها کاربری عمومی، درایوهای AC برای کنترل سرعت موتورهای AC استفاده می شود. کاربری نرمال، درایوهای DC برای کنترل سرعت موتورهای DC استفاده می شود.

یک توضیح کوتاه از موتورهای DC

موتورهای DC هنوز هم در صنعت مورد استفاده هستند و در جاهایی که نیاز به گشتارو بالا و سرعت متغیر در بازه وسیع داریم از درایو DC استفاده می شود. مواردی مثل جرثقیل ها، غلطک های نورد در صنایع فولاد، نورد فلزات و دستگاه های پرس، موتورهای کششی نظیر قطارها و اتوبوس ها.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
جواد صائبی
ارسال شده در : شنبه 14 اسفند 1400

با عرض سلام و خسته نباشید. یک درایو روسی برای یک دستگاه بورینگ داریم که هیچ نقشه ای از ترمینال های آن نداریم. آیا می توانید کمک کنید؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام جناب صائبی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

ابراهیم هادی نژاد
ارسال شده در : شنبه 23 بهمن 1400

درود بر مجموعه FAMCO، توضیحات فوق العاده و آموزنده بود و شناخت کافی برای درایو های DC ارائه می دهد. واقعا عالی بود.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 23 بهمن 1400

سلام جناب هادی نژاد عزیز، ممنون از نظر دلگرم کننده شما.

سیاوش پور جنگانی
ارسال شده در : چهارشنبه 29 دی 1400

سلام، قیمت درایو برای‌ موتور ۵۰۰ وات ۲۴ ولت می خواستم.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 29 دی 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

سعید جوان
ارسال شده در : پنجشنبه 27 آبان 1400

سلام، درایو dc یا ac جهت اتصال به باس بار (رابط بین موتور و درایو باس بار می باشد) می خواستیم. در صورت موجود بودن اطلاع دهید.

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 27 آبان 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

امید حجتی
ارسال شده در : دوشنبه 18 مرداد 1400

با سلام، سفارش تعدادی درایو DC برای دستگاه CNC روسی به عنوان بکاپ درایو های قدیمی دستگاه نیاز داریم. لطفا اطلاعاتی که مورد نیاز شماست، جهت مشاوره انتخاب درایو اعلام فرمایید.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 18 مرداد 1400

سلام، لطفا بفرمایید موتور فوق چند آمپر می کشد.

داریوش ولیلو
ارسال شده در : پنجشنبه 22 آبان 1399

سلام وقت بخیر، دو عدد درایو DC برای موتور 1.5kw مورد نیاز می باشد. لطفا در صورت موجود بودن مشخصات فنی و قیمت را اعلام بفرمائید. ممنون و متشکر

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 24 آبان 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

ناصر مسعودی
ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1399

سلام، من یک موتور دی سی دارم و می خواستم بدونم با درایو تا چقدر می تونن دور موتور رو بالا ببرم، ماکسیمم دور ممکن چقدره؟

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 22 خرداد 1399

در موتورهای دی سی با طراحی معمولی امکان بالا بردن سرعت تا حداکثر دو برابر سرعت نامی وجود دارد و در موتورهای با طراحی مخصوص حداکثر تا ۶ برابر سرعت نامی.