تعمیر گیربکس صنعتی

 تعمیر انواع گیربکس صنعتی

در راستای افزایش میزان رضایتمندی مشتریان، هایپر صنعت فامکو اقدام به راه اندازی واحد تعمیرات گیربکس صنعتی کرده است و آماده ارائه خدمات در زمینه تعمیر انواع گیربکس صنعتی به شرح زیر به مشتریان گرامی می باشد:

 • تعمیر گیربکس خورشیدی
 • تعمیر گیربکس هلیکال یا شافت مستقیم
 • تعمیر گیربکس حلزونی
 • تعمیر گیربکس آویز یا شافت موازی
 • تعمیر گیربکس کرانویل یا شافت بغل
 • تعمیر گیربکس سایکلو
 • تعمیر گیربکس دور متغیر
 • تعمیر و اورهال گیربکس صنعتی

تعمیرات و نگهداری از گیربکس صنعتی

امروزه گیربکس ها و الکتروموتور ها عضو جدا نشدنی از صنایع می باشند. خرابی این قطعات نه تنها باعث تحمیل بار هزینه تعمیر و یا تعویض قطعه می شود؛ بلکه با متوقف شدن قسمتی از چرخه تولید باعث نابسامانی و همچنین ضرر و زیان به صنایع می گردد. از این رو تعمیر و نگهداری گیربکس ها دارای اهمیت زیادی است.

تعمیر گیربکس

گیربکس ها تجهیزات ضروری و حیاطی در تمامی صنایع و خطوط تولید می باشند که در همه نقاط از آنها استفاده می شود. از گیربکس برای تولید گشتاور و توزیع قدرت برای بهره وری هرچه بیشتر تولید در هر کجا که لازم باشد استفاده می شود. در کنار اینکه استفاده از گیربکس در همه جا امکان دارد، نمی توان از نیاز به تعمیر نگه داری آنها چشم پوشی کرد. چشم پوشی کردن از دوره تعمیر نگهداری روتین هر موتور گیربکس صنعتی می تواند یک فاجعه را در خط تولید به وجود بیاورد. به منظور تحت کنترل بودن تمام مسیر تولید، مطمئن باشید که وقت کافی را برای تعمیرات و نگهداری موتور گیربکس ها در نظر گرفته اید تا طول عمر تجهیزاتتان افزایش یابد.

تعمیر Gearbox

به منظور جلوگیری از نیاز به تعمیرهای پر هزینه و متوقف شدن خط تولید، اولین و مهمترین کار در تعمیرات و نگهداری گیربکس این است که مشکلات را قبل از اینکه به وجود بیایند رفع عیب کنیم. روغن گیربکس می تواند شاخص کلیدی برای سالم بودن گیربکس و افزایش طول عمر مفید گیربکس باشد. بنابراین به این نکات توجه کنید:

روغن گیربکس صنعتی می بایست به طور منظم با توجه به نیاز تجهیز تعویض گردد. همانند روغن موتور خودرو، روغن، دنده های گیربکس را روانکاری کرده و از ساعیده شدن آنها روی یکدیگر جلوگیری می کند.

در پروسه تعویض روغن، یک نمونه از روغن قدیمی را به آزمایشگاه ارسال می کنند تا با آنالیز کردن آن به نکات اساسی از وضعیت گیربکس برسند. حتی بدون این تجزیه و تحلیل، میتوان از گرمای بیش از حد سطوح گیربکس و ارتعاشات و سر و صداهای غیر معمول تشخیص داد که گیربکس در چه وضعیتی می باشد تا هر چه سریعتر برای تعمیرات و نگهداری آن اقدام کرد.
با یک بازرسی و چک کردن ساده چندین سال به طول عمر مفید گیربکس اضافه می شود و هزینه های تعمیرات و نگهداری را کاهش می دهد، که باعث افزایش راندمان و بهره وری در صنایع شما می شود.
زمانی که شما با کارشناسان و متخصیصن فامکو برای تعمیرات گیربکس تماس می گیرید، اولین گام برای تعمیرات، شناسایی ایرادات و عیوب گیربکس می باشد. با استفاده از شناسایی از طریق شنیدن صدای کارکرد گیربکس و شناسایی کردن از طریق لمس کردن سطوح گیربکس همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، شاید مشکل تنها با یک تماس تلفنی توسط مهندس تاسیسات قابل حل شدن باشد. در غیر این صورت با ارسال نفر فنی و کارشناس مربوطه به محل و استفاده از تجهیزات مخصوص عیوب گیربکس شناسایی می شود.

تعمیر جعبه دنده

برای اینکه کارشناس فنی دید عمیق تری داشته باشد، می تواند با یک بور اسکوپ کوچکترین فضاهای بین دنده های گیربکس را مشاهده کند تا با یافتن نشانه هایی از قبیل خستگی یاتاقان ها و بلبرینگ ها یا ترک خوردن و همچنین ترک خوردگی های روی دنده های گیربکس آگاهی پیدا کند.

ابزار دیگری نیز وجود دارد تا با استفاده از سنسورهای خاص حساس به ارتعاشات فرکانس های تولید شده توسط جعبه دنده را حس کرده و با تجزیه تحلیل فرکانسی آسیب های وارده به گیربکس را شناسایی کرده و آن  را به اطلاع کارشناس برساند. هر جزء از گیربکس و چرخدنده های آن بسته به اندازه و شکل آن، یک فرکانس کاملا مشخص ایجاد می کند. جهش های ناگهانی در این فرکانس ها می تواند یک دید وسیعی از اتفاقاتی که در داخل گیربکس رخ می دهد را به کارشناس برای تشخیص عیوب گیربکس بدهد.

Gearbox repair

پس از شناسایی خرابی گیربکس، هزینه تعمیر گیربکس صنعتی و خرابی گیربکس و اینکه در محل تعمیر شود یا اینکه به طور کلی جا به جا شود باید تخمین زده شود و به اطلاع مشتری رسانده شود. در مواردی که گیربکس باید به طور کلی جا به جا شود، گیربکس باید به کارگاه تخصصی تعمیرات گیربکس فامکو واقع در کیلومتر 21 جاده مخصوص تهران کرج، رو به روی پالایشگاه نفت پارس ارسال شود تا متخصصین ما با بازدید از گیربکس عیوب جعبه دنده را شناسایی کرده و به اطلاع مشتری برسانند. شرکت فامکو در تمامی تیپ های گیربکس های صنعتی، اعم از گیربکس هلیکال یا گیربکس شافت مستقیم، گیربکس خورشیدی، گیربکس هلیکال بول یا گیربکس کرانویل، گیربکس حلزونی، گیربکس شافت موازی، گیربکس صنعتی یا روسی در تمامی برنده ها آماده سرویس دهی و تعمیرات می باشد.

انواع نویز انتقال در گیربکس

 • نویز ممتد یا کشنده: می تواند به دلیل ضربه درگیری یا تماس یاتاقانی باشد.
 • نویز خیلی تند (تلق تلق کردن): می تواند به دلیل شل بودن قطعات گیربکس باشد.
 • نویز درگیری: ناشی از درگیری میان دنده ها است.
 • نویز یاتاقان ها: به علت مشکلات ناشی از یاتاقان ها می باشد.

تست پارکینسون در گیربکس صنعتی

برای تست چرخدنده هایی که در حال تولید است و مراحل تولید آن به طور کامل سپری نشده است، استفاده می شود. به این صورت که چرخدنده تولید شده را با چرخدنده مستر درگیر کرده، میزان نویز و ارتعاش تولید شده توسط هر چرخدنده ثبت می شود.

نویز سنجی پس از تولید گیربکس

این عملیات در دو مرحله انجام می شود:

 1. گیربکس بدون بار و و در دماهای کاری مختلف تست می شود. این تست در انواع گیربکس دقیق که برای کنترل و اندازه گیری به کار می روند استفاده می شود.
 2. گیربکس تحت بار و ترمز و در دماهای کاری مختلف تست می شود. این تست در گیربکس هایی که کاربری خودرویی یا صنعتی دارند کاربرد دارد.

تست خستگی چرخدنده های گیربکس

این امکان وجود دارد که چرخدنده ها بهتر از آنچه در فرمول های طراحی برایشان منظور شده است عمل کنند یا اینکه در زمان بارگذاری در محدوده طراحی خود با شکست مواجه شوند. این تست معمولا در دو حالت تکی یا در حالت درگیری با چرخدنده مقابل، قابل انجام می باشد، که شامل 3 تست خستگی خمشی، مقاومت در برابر ضربه و تست بررسی کندگی و تست سایش (خراش) می باشد.

تست دوام گیربکس

از نظر چیدمان تست دوام، این تست را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 1. تست کنترلی (لوپ باز و بسته): در لوپ باز سرعت و شتاب فقط در خروجی و در لوپ بسته سرعت و شتاب هم در خروجی و هم در ورودی گیربکس صنعتی، مورد سنجش و آزمایش گرفته و توسط سیستم کنترلی و نرم افزاری تجزیه و تحلیل می شود.
 2. چیدمان اجزای مکانیکی (تک گیربکسه، جفت گیربکسه): در تک گیربکس، یک الکتروموتور تک فاز یا سه فاز در قسمت ورودی و یک ژنراتور در قسمت خروجی گیربکس جهت اعمال بار، قرار داده می شود. در جفت گیربکس، دو گیربکس را با هم کوپل کرده و به ترتیب قبل عمل می کنیم.

همچنین روش های مختلفی برای اعمال بار در تست دوام گیربکس وجود دارد که به سه مورد از آن اشاره می کنیم:

 1. روش مکانیکی: برای اعمال بار، از یک بازو که وزنه هایی به یک سر آن آویزان است استفاده می شود.
 2. روش سیال: برای اعمال بار از پمپ و مقاومت سیال استفاده می شود.
 3. روش الکتریکی: برای اعمال بار از مقاومت، که توسط یک الکترو ژنراتور اعمال می شود، استفاده می گردد.

خرابی کاسه نمدها یا آب بند کننده ها (Shaft Sealings)

کاسه نمد قطعه ای است که بین شافت و پوسته گیربکس قرار می گیرد، تا از نفوذ کنترل نشده روانکار یا از ورود گرد و غبار به داخل گیربکس جلوگیری کند و از سه قسمت قطعه کاسه ای شکل فلزی، نمد یا لاستیک فشرده و فنر تشکیل شده است. کاسه نمدها سهم بزرگی در خرابی گیربکس دارند.

انواع کاسه نمد
جنس کاسه نمد ویژگی ها
NR معمولی
NBR ضد روغن با محدوده حرارتی پایین، 30- تا 100 درجه سانتی گراد
ACM یا Silicone ضد حرارت، ضد روغن، محدوده حرارتی 25- تا 150 درجه سانتی گراد، مقاوم در برابر هوا زدگی، رطوبت و انواع مختلف روغن
NR+PBR ضد سایش
EPDM ضد اسید و آب شور دریا
KALREZ ضد روغن، حرارت، سایش و عوامل شیمیایی
FKM یا VAITON ضد روغن، ضد حرارت بالا، ضد سایش، مقاوم در برابر عوامل شیمیایی، محدوده حرارتی 40- تا 250 درجه سانتی گراد
PTFE یا تفلونی  ضد روغن، ضد حرارت، ضد سایش، ضد اسید و عوامل شیمیایی

تعمیرات بعد از خرابی گیربکس (Breakdown Maintenance)

در این نوع تعمیرات تنها زمانی به تعمیر پرداخته می شود که خرابی اتفاق افتاده باشد. این نوع تعمیرات در گذشته مرسوم بوده، اما امروز به علت بالا بودن هزینه قطعات یدکی، هزینه تعمیرات و تولید دیگر امکان استفاده از این نوع تعمیرات وجود ندارد. برخی از معایب این نوع تعمیرات بشرح ذیل می باشد:

 1. داشتن اطلاع از بروز خرابی تقریبا غیر ممکن است.
 2. وجود خرابی در یک قطعه از گیربکس می تواند عامل انتشار خرابی به دیگر قسمت های ماشین گردد.
 3. خرابی و توقف ناگهانی گیربکس که دریک مجموعه از ماشین آلات قراردارد، کار دیگر ماشین ها و بخش های فعال اثر بازدارنده دارد.
 4. تهیه و تدارک قطعات یدکی مورد نیاز و گرد آوری افراد مجرب تعمیر کار مربوطه به منظور انجام سریع و اقتصادی انواع تعمیرات پیش بینی نشده، بسیار مشکل و غیر ممکن به نظر می رسد.

تعمیرات گیربکس

به دلیل عدم کارآمدی تعمیرات پس از خرابی گیربکس ها، تعمیرات پیشگیرانه (PM) جایگزین آن گردید. در این روش با یک برنامه مشخص و از پیش تعیین شده و بر اساس زمان و یا میزان مسافت طی شده و یا بر اساس تاریخ مشخص، به سرویس و تعویض قطعات مشخص از گیربکس می پردازیم.

در این روش از تعمیرات اگر قطعه ای نیاز به سرویس یا تعویض نداشته باشد، در هر صورت سرویس و یا تعویض و جایگرین می شود.

تعمیرات بعد از خرابی گیربکس

معایب تعمیرات پیشگیرانه (PM)

 1. با تعویض و سرویس قطعات در این نوع تعمیرات، ممکن است هنوز بخش قابل توجهی از عمر مفید قطعات باقی مانده است.
 2. در صورت عدم دقت در مراحل باز و بسته کردن قطعات و اجزای گیربکس، امکان آسیب رسیدن به قطعات و بروز عیوب دیگر وجود دارد.
 3. باز و بسته کردن قطعات خود می تواند عامل صدمه دیدن آنها گردد.
 4. به دلیل اینکه اطلاعات دقیقی از وضعیت داخلی سیستم در این روش در دسترس نیست، ممکن است حتی پس از تعمیرات پیشگیرانه، مشکلات و عیوب همچنان در گیربکس باقی مانده و در فواصل تعمیرات دوره ای مشخص گردد.

انجام تعمیرات دوره ای ناشی از تعمیرات پیشگیرانه بصورت دقیق و کامل برای مجموعه ای ماشین آلات، مستلزم وقت و هزینه بسیار سنگینی است. اجرای این امر در مورد ماشین آلات فعال خارج از کارخانه و مناطق دور از مرکز از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و تحقق آن مستلزم ایجاد تشکیلات وسیع، تامین نیروی انسانی و هزینه بیشتری است.

نگهداری و تعمیرات پیش نگر یا تعمیرات مبتنی بر وضعیت گیربکس

این نوع تعمیرات با هدف اصلاح و برطرف کردن عیوب روش قبلی و جلوگیری از تعمیرات غیر ضروری ایجاد شده است. در این روش که با برنامه نگهداری و تعمیرات بر اساس مراقبت وضعیت و یا تعمیرات مبتنی بر وضعیت گیربکس صورت می گیرد، با استفاده از آزمایشات غیر مخرب به سلامت قطعه مورد نظر و در حالت کلی به سلامت یا خرابی گیربکس و سیستم پی می بریم و بر اساس نتایج بدست آمده نسبت به تعمیرات تصمیم گیری خواهد شد.

تعمیرات پیش نگر گیربکس

مزایای استفاده از روش تعمیرات پیش نگر

 1. افزایش طول عمر مفید گیربکس
 2. کاهش هزینه سرویس به روش افزایش فاصله زمانی
 3. افزایش کارایی ماشین آلات و گیربکس
 4. امکان کنترل کیفیت تعمیرات
 5. امکان کنترل کیفی مواد مصرفی (روغن ها، فیلتر و غیره)
 6. افزایش امکان برنامه ریزی برای نگهداری و تعمیرات گیربکس ها
 7. کاهش تعداد خرابی های سنگین و پر هزینه
 8. کاهش سطح تعمیرات عمومی
 9. جلوگیری از سرمایه گذاری مضاعف برای خرید ماشین آلات آماده بکار
 10. کاهش مصرف قطعات مصرفی و انبارداری
 11. کاهش تعداد خرابی های زنجیره ای

EM

 • ریسک پذیری بالا
 • هزینه بالا
 • امکان بروز خرابی های ثانویه
 • تعمیرات و توقف برنامه ریزی نشده و غیره

PM

 • افزایش تعداد تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده
 • نیاز به گروه های متعدد کاری جهت انجام به موقع سرویس ها
 • ریسک وقوع خرابی در فاصله بین دو سرویس
 • عدم امکان رهگیری کامل وقوع نوع و محل خرابی و غیره

CBM

 • امکان شناسایی بهترین زمان انجام کار
 • امکان تشخیص محل و نوع خرابی در حال تکوین
 • امکان پیش افتادن تولید و برنامه ریزی از خرابی
 • کاهش خطر ریسک
 • کاهش تعداد تعمیرات اساسی کلی و تمرکز بر نقاط اشکال
 • افزایش قابلیت دسترسی و قابلیت اطمینان ماشین و مجموعه و غیره

در روش تعمیرات بعد از خرابی گیربکس، زمان توقف گیربکس و مقدار تعمیرات زیاد می باشد. در تعمیرات پیشگیرانه، اولین تعمیر نسبت به حالت قبل در زمان زودتر و مقدار تعمیرات بیشتر انجام شده است و تعمیرات بعدی در زمان هایی مشابه حالت قبل و با مقدار تعمیرات به مراتب کمتر انجام می شود. در حالت سوم یعنی تعمیرات پیش نگر، زمان تعمیرات زودتر از خرابی گیربکس  و با حجم بسیار کم انجام می شود.

روش مراقبت off-line و on-line

این روش با ثبت داده ها در پریودهای زمانی گسسته و قابل برنامه ریزی انجام می شود در حالیکه در روش های مراقبت وضعیت on – line پارامترها و داده ها گیربکس بصورت پیوسته انجام می گیرد.

اطلاعات مورد نیاز در کارت شناسایی گیربکس برای دسترسی به آن

 1. نام گیربکس، محل استقرار، مدل و سال ساخت
 2. محل و شماره کاتالوگ ها، نقشه ها و دستور العمل های فنی
 3. انواع تاسیسات مورد نیاز (برق ، آب، هوا و غیره)
 4. نام و آدرس فروشنده و نمایندگی خدمات پس از فروش
 5. اطلاعات مالی (قیمت خرید، شماره سفارش ، نرخ استهلاک، زمان خرید و غیره)

مواردی که از اطلاعات ثبت شده بر روی کارت تعمیرات استفاده می شود:

 1. استفاده از اطلاعات برای راهنمایی و کمک در امر تعمیرات (تاریخچه تعمیرات مشخص باشد.)
 2. استفاده از اطلاعات برای تصمیم گیری در مورد برقراری سیستم تعمیرات پیش گیری برای گیربکس ها
 3. استفاده از اطلاعات برای تحقیقات و تجزیه و تحلیل گیربکس، گیربکس های وابسته و لوازم یدکی و حذف خرابی های تکرار شونده
 4. استفاده از اطلاعات برای صدور دستورالعمل های لازم به مسئول گیربکس و مشخص نمودن طریقه کار با گیربکس و لزوم برقراری دوره های آموزشی برای مسئولین و کارگران
 5. مشخص نمودن هزینه های تعمیراتی و لوازم یدکی گیربکس برای تجزیه و تحلیل اقتصادی و برآورد بودجه و تعمیرات.
 6. تهیه خلاصه گزارش تعمیراتی و آماری برای مدل های مختلف از هر گیربکس برای مشخص نمودن عملکرد گیربکس و احیانا کمک در تصمیم گیری در امر خرید گیربکس های جدید، روغن کاری در گیربکس صنعتی

روغنکاری در گیربکس ها

هدف از روغن کاری در گیربکس های صنعتی عمدتا جلوگیری از خرابی و فرسایش قطعات متحرک می باشد. روغن کاری صحیح از اصول اولیه نگهداری گیربکس ها بوده و انتخاب روان کننده مناسب به عمر طولانی، کارکرد یکنواخت و راندمان بالای گیربکس کمک می نماید.

عوامل اصلی اجرای صحیح و منطقی روغنکاری

 1. داشتن فرد و یا افراد آموزش دیده مجهز به وسایل مورد نیاز
 2. برنامه مدون و علمی برای انجام امور روغن کاری
 3. استفاده از روغن های مناسب و مجاز توصیه شده

 
جهت اجرای هر چه بهتر برنامه روغنکاری رعایت نکات زیر توصیه می شود:

 1. با استفاده از کاتالوگ های موجود، دستورالعمل های کارخانه سازنده استخراج می شود.
 2. در صورت عدم دسترسی به کاتالوگ، از تجارب علمی و عملی کارشناسان فنی استفاده می گردد.
 3. نوع فرآورده روغنی که باید برای روغن کاری مورد استفاده قرار گیرد و همینطور نقاطی از گیربکس را که باید در زمان های مختلف نظیر روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه و غیره روغنکاری شود. تعیین و مشخص می شود و سپس بر اساس برنامه روغن کاری تهیه و تنظیم می شود.

روغن کاری روزانه

با توجه به حساسیت گیربکس ها، نقاطی از آن بایستی روزانه طبق برنامه داده شده روغنکاری شوند. انجام روغنکاری روزانه گیربکس تحت نظارت مسئول روغنکاری بایستی توسط اپراتور گیربکس انجام شود. اولین مرحله از روغن کاری بایستی قبل از شروع بکار ماشین انجام شود.
 

روغن کاری هفتگی و ماهانه

روغن کاری هفتگی و ماهانه به وسیله افراد تیم روغن کاری انجام می گیرد. این تیم موظف می باشد علاوه بر انجام کار روغن کاری، کارت های مربوطه را که توسط قسمت برنامه ریزی تعمیرات و نگهداری به آنها ارائه گردیده پر و تکمیل نمایند و پس از تایید سرپرست خود به قسمت ذیربط عودت گردد.

روغنکاری سه ماهه و شش ماهه

تنظیم برنامه روغن کاری سه ماهه و شش ماهه که اکثرا توام با تعویض روغن مخازن بعضی از گیربکس های مستقر در کارخانه می باشد توسط قسمت برنامه ریزی تعمیرات و نگهداری تنظیم و برای اجرای دقیق آن به سرپرست تیم روغنکاری ارائه می گردد. در این برنامه اموری را که کارخانه سازنده در کاتالوگ ها توصیه گردیده، درج شده است.

وظایف مسئول روغنکاری

 1. بازدید و رسیدگی به وضعیت روغن مخازن اصلی و فرعی موجود.
 2. کنترل قیمت روغن ها (در صورت لزوم بهره گیری از امکانات آزمایشگاه ها برای تایید اصالت، مشخصات و ترکیبات آن)
 3. رسیدگی به برنامه زمان بندی روغن کاری و داده آموزش های لازم به سایر افراد تحت سرپرستی
 4. ایجاد هماهنگی بین سایر افراد تحت سرپرستی

جدول عیب یابی
عیب دلایل رفع عیوب
لرزش غیر عادی
 1. شل بودن نصب گیربکس
 2. شل بودن یا خرابی اتصالات
 3. خرابی خار و یا جاخار
 4. وجود جرم خارجی در گیربکس
 5. آسیب دیدگی برینگ
 6. آسیب دیدگی چرخدنده
 1. پیچ ها را محکم و در صورت نیاز تعویض کنید.
 2. اتصالات ورودی گیربکس محکم یا در صورت نیاز تعویض شوند.
 3. خار را تعویض کنید، خارها باید استاندارد و کاملا بدون لقی باشند.
 4. روغن را تخلیه و پوسته ی گیربکس را پس از شستشو دوباره از روانکار پر کنید.
 5. برینگ باید تعویض گردد.
 6. چرخدنده باید عوض شود.
نشت روغن 1.    نامناسب بودن حالت نصب با جای
2.    شل بودن در پوش های روغن
3.    زیاد بودن سطح روغن
4.    خرابی درپوش های روغن
5.    خرابی کاسه نمدها یا واشرهای جرزگیر
6.    جعبه دنده دارای شکاف یا حفره است.
7.    نصب گیربکس غیر از جهت نصب عادی (مورب، افقی، وارونه و غیره)
1.    محل درپوش روغن را کنترل و اصلاح کنید.
2.    درپوش های روغن را سفت کنید.
3.    سطح روغن را تا نیمه¬یپوسته گیربکس کم کنید.
4.    درپوش های روغن را تعویض کنید.
5.    کاسه نمدها و یا واشر ها را تعویض کنید.
6.    تعویض جعبه دنده (اخذ مشاوره از کارشناس)
7.    مشاوره کارشناس نصب در مورد نصب
دمای زیاد
 1. بار بیش از حد یا اشتباه در محاسبه­ ضریب کار
 2. مقدار روانکار کم و یا زیاد
 3. استفاده از روانکار نامناسب
 4. دمای زیاد محیط
 1. ضریب کار را به کمک کاتالوگ یا بخش مهندسی گیربکس های صنعتی رهنما بررسی کنید. در صورت لزوم گیربکس بزرگ تری را جایگزین کنید.
 2. مقدار روغن را تا نیمه­یپوسته تنظیم کنید.
 3. از روغن های معرفی شده در کاتالوگ استفاده کنید.
 4. از روغن مناسب دماهای بالااستفاده کنیدو در صورت نیاز گیربکس بزرگتری را جایگزین کنید.
دمای زیاد برینگ 
 1. بار شعاعی زیاد است.
 2. مقدار روان کار کم است.
 1. بار شعاعی گیربکس را کم کنید.
 2. از یاتاقان بندی مناسب استفاده کنید.
 3. در صورت نیاز گیربکس بزرگتری را جایگزین کنید.
 4. مقدار روان کار را به حد مناسب برسانید.
صدای گیربکس
 1. مقدار کم روان کار
 2. خرابی خار و یا جا خار
 3. اشکال در دستگاه
 4. وجود جرم خارجی گیربکس
 5. خرابی اتصالات ورودی و خروجی
 6. شل بودن نصب گیربکس
 7. تراز نبودن سطح نصب گیربکس
 8. آسیب دیدگی برینگ
 9. آسیب دیدگی چرخدنده
 10. بالا بودن دمای محیط
 1. مقدار روغن را تا نیمه­ی پوسته تنظیم کنید.
 2. خار را تعویض کنید. خارها باید استاندارد و کاملا بدون لقی باشند.
 3. اتصالات، یاتاقان بندی، ریل ها، راهنماها و سایر اجزای
 4. دستگاه را بازرسی و از درست کارکردن آنها اطمینان نماید.
 5. روغن را تخلیه و پوسته­ی گیربکس را پس از شستشو دوباره از روانکار پر کنید.
 6. اتصالات ورودی گیربکس محکم یا در صورت نیاز تعویض شوند.
 7. پیچ ها را محکم و در صورت نیاز تعویض کنید.
 8. سطح گیربکس را نسبت به دستگاه تراز کنید. در صورت نیاز از تکیه گاه و شیم استفاده کنید.
 9. برینگ باید عوض شود.
 10. چرخدنده بایدعوض شود.
 11. از روغن با ویسکوزیته بالاتراستفاده کنید.
فرسودگی دندانه های چرخدنده
 1. اضافه بار 
 2. روغن آلوده
 3. روغن ناکافی
 4. گرانروی روغن مناسب نیست.
 5. دمای محیط خیلی زیاد است.
 6. ذرات خارجی در روغن مخلوط می شوند.
 7. دور بیش از حد
 1. بار را کاهش دهید.
 2. روغن را تعویض کنید.
 3. اضافه کردن روغن
 4. روغن را با ویسکوزیته مناسب جایگزین کنید.
 5. فن خنک کننده را نصب کنید یا به محیطی خنک تر بروید.
 6. ذرات خارجی را پاک کنید، فضای داخلی را تمیز کنید و روغن را جایگزین کنید.
 7. دور موتور را کاهش دهید یا از مدل دیگری استفاده کنید.
ایجاد ترک روی بدنه اصلی یا شکستگی شافت
 1. اضافه بار
 2. بار ضربه بیشتر از بار نامی است.
 3. اتصال نامناسب است.
 4. جعبه دنده دارای ضخامت یا حفره های جزیی است. 
 1. بار را کاهش دهید یا از یک مدل بزرگتر استفاده کنید.
 2. بار ضربه را کاهش دهید یا از یک مدل بزرگتر استفاده کنید.
 3. به درستی تراز کنید
 4. تعویض جعبه دنده (اخذ مشاوره از کارشناس)

عیب یابی گیربکس های صنعتی

اکنون به چند نکته مهم در تعمیر و نگهداری گیربکس می پردازیم.

1. انتخاب گیربکس در اندازه متناسب با کار

تحلیل های شکست نشان می دهد که انتخاب گیربکس برای کاربردی اشتباه یا انتخاب گیربکس با اندازه کوچک تر از آنچه نیاز بوده و منجر به خساراتی سنگین می شود.

انتخاب گیربکس در اندازه متناسب با کار

2. انبارش

حفاظت از سرمایه خود را با ایجاد محیط مناسب فراهم آورید. محیط انبار می بایست شرایط زیر را داشته باشد.

 • خشک
 • تغییرات دمایی کم
 • اتمسفر بدون خورندگی
 • رطوبت کم

انبار

3. تراز نمودن

توصیه اکید می گردد زمان کافی جهت تراز نمودن گیربکس در ورودی و خروجی صرف کنید.

تراز

4. نصب

 • اطمینان از صلب بودن فوندانسیون
 • استفاده از پیچ های نصب مناسب
 • از soft- foot اجتناب نمایید. این عبارت برای فریم هایی که دچار اعوجاج و تغییر شکل شده اند، بکار می رود. اعوجاج در فریم هنگامی حادث می گردد که یک پایه ماشین درارتفاعی غیر از پایه های دیگر باشد. معمولا هنگامی اتفاق می افتد که پایه آغشته به لایه ای روغن و یا غیره باشد. این باعث می شود تمام پایه ماشین بر روی تکیه گاه قرار نگیرد. عوارض این پدیده شبیه لقی پایه و ناهمترازی می باشد.

نصب دستگاه

5. افزودن روغن

 • روغن مناسب عاملی مهم در طول عمر گیربکس می باشد.
 • آگاهی از نوع و درجه مناسب روغن
 • آگاهی از دمای کاری و محیط
 • آگاهی از سطح مناسب در حالات نصب متفاوت.
 • درخواست سیستم روغنکاری متناسب با نیاز، درخواست مشاوره از شرکت تولید کننده در صورت نداشتن اطلاعات کافی
 • آگاهی از میزان پرشدن گیربکس از روغن در کارخانه با توجه به حالت نصب نگاشته شده برروی پلاک
 • آگاهی از نیاز به روغن با درجه ویسکوزیته (viscosity) متمایز در زمستان و تابستان

روغنکاری

افزودن روغن

6. تعویض روغن گیریس

با توجه به دستورالعمل کاتالوگ شرکت سازنده و یا تایید کارشناسان فنی نسبت به تعویض روغن اقدام می گردد.

7. نظارت بر ویسکوزیته روغن

ویسکوزیته نامناسب روغن به ساییدگی سطوح منجر می گردد، این موجب آسیب به دنده و بیرینگ می شود. همچنین منجر به برداشته شدن سطح چرخدنده گردد.

محیط با دمای مناسب و خشک

8. معاینه گیربکس

 • بررسی دما
 • بررسی ارتعاش
 • بررسی سرو صدا

9. برنامه تعمیر و نگهداری

یک برنامه تحلیل روغن باعث می شود:

 • هزینه ها کاهش یابد.
 • از شکست ها جلوگیری شود.
 • به افزایش زمان تعویض روغن بیانجامد.
 • نمونه برداری متناوب یکبار درماه
 • مطالعه استاندارد
 • اعتماد به توصیه و گزارش آزمایشگاه

10. وجود تعهد کاری در پرسنل

این امر باعث انجام دقیق وظایف می گردد. بدین ترتیب امکان بروز خطا به حداقل می رسد.

اورهال کامل گیربکس صنعتی

در کاتالوگ گیربکس های صنعتی، از نوعی تعمیر به نام اورهال نام برده شده است، که طی آن، سازنده گیربکس بر اساس ساعت کارکرد گیربکس پیشنهاد چک شدن یا تعویض موارد زیر را می دهد:

 • تعویض کامل بیرینگ ها
 • تعویض کامل کاسه نمدها و اورینگ ها
 • چک کردن تمام شافت ها و چرخدنده ها از نظر ترک، خوردگی و سایش
 • تست رنگ

تعرفه قیمت تعمیر گیربکس صنعتی

برای مشاوره و اطلاع از قیمت تعمیر گیربکس صنعتی با کارشناسان شرکت در واحد تعمیرات تماس بگیرید. 

هایپر صنعت فامکو به شما اطلاعات و راه حل های جامعی برای نگهداری از گیربکس های صنعتی تعمیر شده می دهد تا طول عمر تجهیز افزایش یابد حتی با استفاده از برنامه های پیشگیرانه پیشنهادی کارشناسان شرکت فامکو و با خرید قطعات یدکی و جایگزین کردن سریع آنها و رفع ایرادات هر چه سریعتر خط تولید بهره وری را افزایش داده و احتمال ریسک و زیان را تا حد ممکن کاهش داد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
محمد اسماعیلی
ارسال شده در : چهارشنبه 20 بهمن 1400

سلام، وقت بخیر. گیربکس حلزونی مربوط به همزن مدام کاسه نمد بیرون می زنه و روغنش می ریزه توی پاتیل و باید مواد غذایی داخلش رو بریزم بیرون. علتش چی هست؟ لازم به ذکر هست قبلش صدای گیربکس زیاد می شه و بدنه گیربکس خیلی داغ می شه. ممنون می شم راهکار بدید. با تشکر.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 23 بهمن 1400

سلام جناب اسماعیلی عزیز، همکاران واحد تعمیرات با شما تماس خواهند گرفت.

افشین احمدی
ارسال شده در : پنجشنبه 07 بهمن 1400

سلام، وقت بخیر. آیا آموزش هم دارین یا آموزشگاهی که معرفی بفرمایید برای پسرم خواستم؟ تشکر.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 09 بهمن 1400

سلام جناب احمدی عزیز، در حال حاضر در شرایط کرونا هیچ گونه کلاس آموزشی در هایپر صنعت فامکو برگزار نمی شود.

مجتبی عیسی پور
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 آذر 1400

سلام، روزتون بخیر. جناب ما یه میکسر بتن گیر خریدیم. تا شروع به کار کردیم گیربکس دود کرد و فک می کنم چرخ دندش کچل شد و الان قصد داریم تعمیر کنیم. اگر آدرس بدید ممنون می شم.

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 10 آذر 1400

سلام جناب عیسی پور عزیز، همکاران واحد تعمیرات با شما تماس خواهند گرفت.

پژمان نیرومند
ارسال شده در : چهارشنبه 19 آبان 1400

با سلام، وقت بخیر. می خواستم ببینم کلاس آموزشی گیربکس صنعتی دارید یا خیر؟

مدیر سایت
ارسال شده در : چهارشنبه 19 آبان 1400

سلام جناب نیرومند عزیز، متاسفانه در حال حاضر و در دوران همه گیری کرونا کلاس آموزشی برگزار نمی شود.

امیر
ارسال شده در : دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

درود بر شما و خسته نباشید. دور یک الکتروموتور رو از ۱۴۵۰ به ۸۰۰ کاهش دادیم. متاسفانه با خوردگی چرخدنده های گیربکس متصل به اون مواجه شدیم. به نظر شما چه دلایلی باعث این اتفاق شده؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

مهدی حداد
ارسال شده در : شنبه 28 فروردین 1400

سلام، حداکثر دمای مجاز برای گیربکس ها چقدره؟

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 28 فروردین 1400

سلام جناب حداد عزیز، حداکثر دما 50 تا 60 در جه می باشد. در دماهایی بالاتر از این مقدار، روغن تبخیر می شود.

متقی پور
ارسال شده در : جمعه 25 مهر 1399

با سلام، با توجه به مطالب فوق، ما در انتخاب و خرید گیربکس اشتباه کردیم و به مشکل بر خوردیم، آیا شما میتونید الکتروگیربکس قبلی ما رو بخرید و گیربکس مناسب به ما بفروشید؟

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 27 مهر 1399

با سلام، متاسفانه این امکان وجود ندارد، درصورت تمایل لطفا جهت انتخاب دقیق محصول مدنظر با واحد مشاوره فنی تماس حاصل نمایید.