سختی گیر

اشتراک :

سختی گیر آب چیست؟

هایپر صنعت فامکو در زمینه فروش، ساخت، تولید، خدمات پس از فروش و واردات محصولات صنعتی از جمله سختی گیر Water Softener (سختی گیر های رزینی فلزی و FRP، سختی گیر مغناطیسی و پلی فسفات) به شما مشتریان عزیز مشاوره و خدمات ارائه می دهند. 

انواع سختی گیر
 • سختی گیر رزینی با بدنه فلزی 
 • سختی گیر رزینی با بدنه FRP
 • سختی گیر الکترومغناطیسی
 • سختی گیر های مغناطیسی
 • سختی گیر های پلی فسفات

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی یکی از رایج ترین سختی گیر ها در ظرفیت های بزرگ می باشد که در تصفیه آب موتورخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن این نوع سختی گیر ها از جنس ST می باشد، لایه درونی مخزن با سه لایه رنگ اپوکسی و لایه بیرونی از رنگ روغنی پوشش داده می شود.

سختی گیر رزینی با بدنه فلزی

قطعات سختی گیر رزینی با بدنه فلزی

 1. مخزن فلزی استوانه ای
 2. شیر نیمه اتوماتیک یا شیرتمام اتوماتیک 3 حالته جهت بک واش سیستم
 3. لوله ها و نازل ها
 4. شیر تخلیه
 5. پایه ها
 6. دریچه منهول جهت بازدید
 7. تانک نمک

از این سختی گیر ها در کارخانجات نساجی، در صنایع لاستیک سازی و جهت نرم کردن آب ورودی به بویلر های بخار، تصفیه آب برج خنک کننده، صنایع غذایی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سختی گیر رزینی با مخزن FRP

سختی گیر FRP یک سختی گیر رزینی می باشد و نحوه عملکرد این محصول مثل سختی گیر فلزی بوده با این تفاوت که به جای  مخزن فلزی از مخزن FRP (پلاستیکی) استفاده گردیده است. سختی گیر های FRP در حجم های کوچکتر تولید می شوند و جهت مصارف بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. 

سختی گیر رزینی با مخزن FRP

از مزایای سختی گیر FRP

 1. وزن کمتر نسبت به سختی گیر رزینی فلزی
 2. بهداشتی بودن نسبت به مخزن فلزی
 3. قیمت ارزان تر نسبت به سختی گیر فلزی
 4. جابجایی آسانتر و نصب آسان
 5. مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی
 6. عدم زنگ زدگی مخزن 

سختی گیر مغناطیسی

یکی از روش های گرفتن سختی آب و یا حذف املاح کلسیم و منیزیم که صورت کربناتی می باشد، از طریق سختی گیر مغناطیسی می باشد. کلسیم موجود در آب با پیوستن به دی اکسید کربن آزاد شده باعث ایجاد کریستال های کلسیم می شود و با استفاده از سختی گیر مغناطیسی کریستال های کلسیم را خنثی کرده تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود. با عبور آب از داخل میدان مغناطیسی، باعث می شود تا نمک های سختی آب (یون های کلسیم و منیزیم) تجزیه شده و بجای اینکه تشکیل ماده کربنات کلسیم از نوع (کلسیت) که به شدت باعث رسوب می شود را بدهد، به نوع دیگری از کربنات کلسیم که راگونیت نام داشته و خاصیت حل شوندگی بیشتری در آب دارد، تبدیل شود.

سختی گیر مغناطیسی

مشخصات فنی سختی گیر آب 

سختی گیر آب نوعی دستگاه فیلتر است که برای از بین بردن کلسیم و منیزیم موجود در آب کمک می کند. سختی گیر های آب در انواع مختلف می باشند.

تبادل یون: این رایج ترین نوع نرم کننده آب در کاربرد های منزل است. با از بین بردن یون های کلسیم و منیزیم و جایگزینی آنها با یون های سدیم کار می کند، که هیچ یک از اثرات مخرب کلسیم و منیزیم را ندارند.

اسمز معکوس: این دستگاه آب را از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر تصفیه می کند که تقریباً 98٪ ناخالصی های آب را از بین می برد. این یک وسیله گران قیمت است و از مقدار قابل توجهی آب استفاده می کند. اما این نوع دستگاه برای از بین بردن سایر ناخالصی های شیمیایی و همچنین کلسیم و منیزیم بسیار مناسب است.

آب سخت چیست؟

آب سخت یک اصطلاح عام است که به عنوان منبع آب مورد استفاده قرار می گیرد و مقادیر زیادی مواد معدنی از زمین را جذب می کند. در درجه اول کلسیم و منیزیم. اگر در مقادیر قابل توجهی فاقد این مواد معدنی باشد، آب به عنوان آب نرم توصیف می شود. آب می تواند به طور طبیعی نرم باشد (منابع آب حاصل از دریاچه ها و نهر ها معمولا نرم هستند). یا به دلیل تصفیه مصنوعی، چه در شرکت آب و برق شهری و چه با استفاده از دستگاه تصفیه آب درون خانه که به عنوان نرم کننده آب شناخته می شود، می تواند نرم باشد.

مشکلاتی که در اثر سختی بیش از حد آب ایجاد می شود.

نگرانی بهداشتی با نوشیدن آب سخت زیاد در مواد معدنی محلول مانند کلسیم و منیزیم وجود ندارد. در صورت وجود مقادیر کمی از این مواد معدنی برای سلامتی ضروری هستند. اما در سطوح بالا، مواد معدنی می توانند در لوله ها و لوازم خانگی باعث رسوب شوند و به تدریج در عملکرد آنها دخالت کنند. به عنوان مثال: رسوب مواد معدنی در شیرآلات یا آبگرمکن ها ممکن است طول عمر آنها را کوتاه کند. برخی افراد بعد از حمام یا دوش گرفتن در آب احساس خارش دارند که به دلیل اینکه مواد معدنی بسیار زیاد است.

مزایای استفاده از سختی گیر
 • آب نرم شده باعث می شود صابون ها و مواد شوینده به طور موثرتری کار کنند.
 • استفاده از سختی گیر باعت می گردد از وجود لکه های سفید رنگ روی شیرآلات یا سینک ظرف شویی جلوگیری شود.
 • جلوگیری از رسوب درون تجهیزات موتورخانه (منبع انبساط، منبع کویل دار، منبع دوجداره) و بالا رفتن راندمان
 • جلوگیری از افت فشار درون لوله های فلزی 
 • جلوگیری از رسوب درون مبدل های پوسته و لوله یا مبدل های صفحه ای برای راندمان بالا در انتقال حرارت

مضرات استفاده از سختی گیر

 • خطرات سلامتی كوچك اما قابل توجه برای افراد رژیم های كم سدیم، فرآیند تبادل یونی تقریباً 5.7 میلی گرم در هر کوارتت آب اضافه می کند.
 • تقریبا کلسیم و منیزیم را از آب خارج می کند، که برای برخی از افراد ممکن است به جایگزینی این عناصر لازم به مکمل های غذایی نیاز داشته باشند.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری مداوم. نمک باید به صورت دوره ای به مخزن آب نمک اضافه شود و دستگاه به طور دوره ای نیاز به سرویس دهی دارد.
 • این فرایند آب شور را وارد سیستم فاضلاب می کند و مشکلات بالقوه زیست محیطی را ایجاد می کند.
 • آب نرم شده حاوی مقدار کمی سدیم است که می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم های سپتی شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: