پودر فلزات

اشتراک :

پودر فلزات چیست؟

متالورژی پودر اصطلاحی است که طیف وسیعی از روش های ساخت مواد یا اجزاء پودرهای فلزی را در بر می گیرد. فرآیندهای PM از فرآیندهای حذف فلز جلوگیری کرده و یا تا حد زیادی آن را کاهش می دهند. در نتیجه باعث کاهش شدید عملکرد تولید شده و اغلب هزینه های کمتری در پی دارند. پودر فلزات مختلف نظیر آهن، آلومینیوم، مس، سرب، منگنز و غیره را در مقیاس های مختلف با هر ماده ای می توان به پودر تبدیل کرد. یک محصول مهم از این نوع ماده کاربید تنگستن است که برای برش و تشکیل سایر فلزات استفاده می شود. این ذرات که با کبالت ساخته شده در ابزارهای مختلف کاربرد دارد.

انواع پودر فلزات

 • پودر برنز
 • پودر آهن اسفنجی
 • پودر مس
 • پودر فروسیلیس

فرآیند متالورژی پودر و فرآیند پخت به طور کلی از سه مرحله تشکیل شده است:

 1. ترکیب پودر (پودر شدن)
 2. فشرده سازی قالب
 3. پخت

تراکم این ماده در مجموع در دمای اتاق انجام می شود، ولی فرآیند پخت با درجه حرارت بالا و در فشار جو انجام می گیرد. فرآیند ثانویه اختیاری یا عملیات حرارتی اغلب برای به دست آوردن خواص خاص با دقت بیشتر دنبال می شود.

پودر فلزات

خواص فیزیکی و شیمیایی پودر فلزات

یکی از روش های قدیمی برای تولید اجزای ساختاری آلیاژهای مبتنی بر آهن به مقدار 1 تن در لیتر، فرآیند مخلوط کردن پودرهای ریز (180 میکرون) فلز (به طور معمول آهن) با مواد افزودنی مانند روان کننده می باشد. توانایی تحت فشار قرار گرفتن پودر فلز و خواص اجزای فشرده شده قبل و بعد از تف جوشی، از ویژگی های پودر تبعیت می نماید. شکل دانه ها، ریز ساختار داخلی، ترکیب شیمیایی و شرایط سطح هر کدام از دانه ها در تعیین خاصیت ایستا بودن توده، پودر، رفتار سیلان و تف جوشی نقش به سزایی دارند.

روش های تولید پودر فلزات

روش مذاب فلز

این فرایند با پودر سرامیكی كه قابلیت تر شوندگی ندارد، مخلوط و سپس به ذراتی تبدیل شده که این ذرات هنگام انجماد به دلیل وجود كشش سطحی به شكل كروی درآمده كه به كمک سرند و جدا شدن پودر سرامیک، به شکل پودر فلزی باقی می مانند. مزایای پودر حاصل از این روش در مقایسه با سایر روش ها بیشتر است. در این روش به علت استفاده نكردن از گاز پرانرژی، تخلخل در پودر به وجود نمی آید كه این امر موجب بهبود خواص مكانیكی قطعات تولیدی خواهد شد. ارزان بودن این روش در مقایسه با روش اتمیزه كردن مزیت تهیه پودر فلزات است. در این روش با كنترل سرعت سرد شدن می توان شكل پودرها را از نامنظم به كروی تبدیل كرد كه این انعطاف پذیری در تولید پودرهای اتمیزه شده وجود ندارد.

روش احیای اكسیدهای فلزی

این فرایند در رابطه با تولید پودر آهن، مس، تنگستن و مولیبدن استفاده می شود. ذرات پودر تولیدی این روش عموما خلل و فرج زیادی داشته و قابلیت تراكم پذیری خوبی نیز دارند. در این روش عمل احیا توسط هیدروژن، مونو كسیدكربن و یا كربن صورت می گیرد. در كشورهایی كه دارای سنگ معدن آهن با عیار بالا هستند پودر آهن را با این روش تولید می كنند.

روش تجزیه حرارتی كربنیل های فلزی

در این روش مونو كسید كربن از روی فلز اسفنجی یا براده آهن عبور کرده و این كار در حرارت و فشار معین صورت گرفته تا كربنیل فلزی ایجاد شود. این روش در رابطه با تهیه پودر نیكل و آهن کاربرد دارد.

Fe+5Co ↔ Fe (Co)5

Ni +4Co ↔ Ni (Co)4

روش رسوب الكترولیتی از نمک ها یا محلول های فلزی

بعضی از پودرهای فلزی توسط رسوب از نمک های محلول خود، هیدروكسیدها، كربنات ها و یا اگزالات ها تهیه می شوند که سبب می شود این تركیبات به فلزات یا اكسیدهای فلزی تبدیل گردند. دی اكسید اورانیم، پلاتین، سلنیوم، نقره و نیكل از طریق این روش به پودر تبدیل می شوند.

روش تجزیه هیدریدهای فلزی

در این فرآیند، فلزات را مانند ورقه های نازک تهیه کرده، با هیدروژن حرارت داده و سپس هیدرید فلزی تولید می کنند. این محصولات ترد نیستند پس آن ها را آسیاب کرده و به پودر تبدیل می كنند. این فرایند برای تولید تیتانیوم و زیركونیوم کاربرد دارد.

روش تجزیه ترمیت

در این فرایند اكسید فلزی را با پودر فلزی دیگر حرارت داده و تجزیه کرده تا فلز مورد نظر به شکل پودر حاصل شود. در روش دیگر به جای مصرف پودر فلز برای احیا، از هیدرید فلز استفاده می کنند. مثالی برای این فرایند، احیای اكسید كروم توسط منیزیم می باشد. احیای دی اكسید اورانیم با كلسیم نیز از دیگر كاربردهای این روش است.

پودر فلزات خالص

پودر فلزات با توجه به نوع ماده عموما با درصد خلوص 99 درصد تولید می شوند، که امکان تولید آن با توجه به نوع ماده، در خلوص دیگر در برخی مواد امکان پذیر می باشد.

دستگاه تولید پودر فلزات

پودر فلزات با دستگاه اتمایز تولید می شوند که در این روش می توان پودر ماده مورد نظر را ذوب کرد و توسط این دستگاه به مرحله تولید رساند.

برخی از کاربردهای پودر فلزات در صنعت

 • متالوژی پودر برای تولید قطعات فلزی
 • صنایع شیمیایی به عنوان كاتالیزور
 • صنایع رنگ سازی و تولید رنگ های متالیک
 • تولید قطعات فلزی
 • پوشش دادن فلزات
 • باتری های الکتریکی
 • ریخته گری غیر سازه ای
 • آزمایشگاه آلی
 • ضد خوردگی
 • رآکتورهای هسته‌ای و باتری
 • تولید لاستیک
 • اکسید محافظت کننده
 • پلیمرهای لاستیکی
 • پلاستیک ها
 • پزشکی

ساخت مواد افزودنی (AM) خانواده ای جدید است که از پودرهای فلزی (در میان مواد مانند پلاستیک ها) برای ساخت قطعات با پخت لیزر یا ذوب استفاده می کنند. این فرایندها شامل: چاپ سه بعدی، پخت لیزر، انتخاب (SLS)، ذوب لیزری انتخابی (SLM) و ذوب پرتو الکترون (EBM) می باشد.

 • پودر فلزات چیست؟

  پودر فلزات شکل جامدی از یک فلز مانند آهن، فولاد، آلومینیوم، قلع و غیره هستند که از طریق روش های گوناگون خرد و به پودر تبدیل شده است. استفاده از پودر فلزات باعث کاهش نیاز به ماشینکاری، بهبود پرداخت سطح و کاهش قراضه فلز می شود، بطوریکه ممکن است حتی بیش از 97 درصد ماده مورد استفاده در قطعه نهایی بکار رفته باشد. ساخت قطعاتی با اشکال پیچیده با استفاده از پودر فلزات تسهیل خواهد شد.

 • انواع پودر فلزات چیست؟

  پودر فلزات شامل پودر برنز، پودر آهن اسفنجی، پودر مس و پودر فروسیلیس هستند.

 • کاربردهای پودر فلزات چیست؟

  پودر فلزات در مبدل های حرارتی، کشاورزی، صنایع کشتی سازی و هواپیمایی، صنایع نظامی و شیمیایی، صنعت پوست و چرم، پزشکی و دامپزشکی، صنایع رنگ، کاغذ سازی، صنایع غذایی، برق و الکترونیک، پلاستیک، ماشین آلات صنعتی، صنایع آهن و فولاد و متالورژی کاربرد دارند.

 • نکات ایمنی و شرایط نگهداری پودر فلزات چیست؟

  در هنگام کار با این محصولات جوانب ایمنی در نظر بگیرید زیرا استشاق آن ها می تواند خطرناک باشد. زمانی که با این مواد کار می کنید نباید شعله باز در اطراف آن ها باشد چون موجب آتش سوزی می شود. پس از خاموش کردن شعله باید آن را با آب خنک کرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: