فیلتر ممبران

اشتراک :

فیلتر ممبران چیست؟

فیلترهای ممبران دستگاه های تصفیه آب صنعتی، اصلی ترین و مهم ترین قطعه در دستگاه های تصفیه آب صنعتی به شمار می روند. فیلتر ممبران یک غشای نیمه تراوا است، که تمامی آلودگی های شیمیایی، نیترات، نیتریت، آرسنیک را تا 99.6 درصد حذف می کند همچنین توانایی حذف املاح موجود در آب را تا 0.0001 میکرون دارا می باشد به همین دلیل گفته می شود این فیلتر موجب شیرین سازی آب و حذف مواد محلول موجود در آب می شود.

فیلتر ممبران

فیلتر های ممبران، با عنوان فیلتر دستگاه آب شیرین کن صنعتی نیز شناخته می شوند. فیلتر های ممبران با توجه به این که از نوع دریایی یا صنعتی باشند قادر به فیلتر آب با میزان سختی و املاح متفاوت می باشد به این شکل که هر قدر میزان سختی و املاح در آب بیشتر بوده فشار ناشی از تصفیه آب به فیلتر نیز بیشتر خواهد بود.

به طور کلی فیلتر های ممبران به دو دسته دریایی و صنعتی تقسیم می شوند. تفاوت این دو، در میزان فشار کاری و میزان آبدهی آن است. فشار کاری بر روی فیلتر ممبران صنعتی، به سختی آب و املاح موجود در آن بستگی دارد، بدین صورت که هر چه سختی آب بالاتر باشد، فشار اعمال شونده توسط آب نیز بر روی غشای ممبران بیشتر است.

انواع فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر های ممبران را بر اساس نوع آب ورودی به انواع ذیل تقسیم بندی می کنند.

 • فیلتر ممبران دریایی که مناسب برای آب دریا می باشد.
 • فیلتر ممبران آب لب شور که مناسب استفاده برای دستگاه های صنعتی که از آب چاه یا شهری در سیستم های خود استفاده می کنند، می باشد.

البته شایان به ذکر است فروش فیلتر ممبران صنعتی در بازار در قالب دو مدل زیر در بازار موجود می باشد:

 • فیلتر ممبران 4 اینچ
 • فیلتر ممبران 8 اینچ

روش های تشخیص فیلتر ممبران اصلی از تقلبی

به دلیل قیمت بالای فیلتر ممبران بعضی از سودجویان اقدام به تولید ممبران هایی با کیفیت پایین تر کرده اند که لازم است مواردی برای تشخیص فیلتر ممبران اصلی از تقلبی عنوان شود.

 • خرید فیلتر ممبران باید از فروشندگان با سابقه یا وارد کنندگان اصلی صورت پذیرد.
 • توجه به بسته بندی فیلتر ممبران صنعتی، فیلتر های ممبران تقلبی دارای بسته بندی بی کیفیت می باشد.
 • بررسی تعداد لایه های فیلتر ممبران، این کار با مطابقت محصول با مشخصات فنی ارائه شده توسط شرکت اصلی صورت می گیرد.
 • بعد از باز کردن بسته بندی فیلتر ممبران، باید بوی مواد نگهدارنده ای که در جهت جلوگیری از رشد و تکثیر میکروب ها و میکروارگانیسم ها به بسته بندی اضافه شده به مشام برسد. در صورت مشاهده جلبک در بسته به احتمال بسیار قوی، فیلتر تقلبی می باشد.
 • فیلترهای ممبران اصلی دارای وزن بالاتری نسبت به فیلترهای تقلبی می باشد.
 • غشا های فیلتر ممبران اصلی، دارای سریال نامبر می باشد که قابلیت استعلام دارند.
 • در هنگام خرید غشاهای ممبران، از فروشنده در خواست مشاهده برگ سبز محصول را نمایید.

نکات استفاده از فیلتر ممبران

 • ضروری است، کلر موجود در آب خام قبل از ورود به فیلتر ممبران توسط کربن یا تزریق متابی حذف شود. در غیر این صورت فیلتر ممبران آسیب جدی خواهد دید.
 • در صورتی که سیستم اسمز معکوس قرار است برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگیرد، حتما از مواد نگهدارنده و شوینده مناسب ممبران استفاده شود.
 • کدورت آب ورودی به فیلتر ممبران نباید بالاتر از 5 باشد.
 • بعد از اولین استفاده از فیلتر ممبران، ضروری است فیلتر ممبران به صورت مداوم و همیشگی مرطوب باشد.
 • فیلتر ممبران موجب حذف ذرات معلق یا همان TDS می شود.
 • غشای فیلتر های ممبران تنها امکان عبور آب خالص را می دهند، بدیهی است بعد از گذشت مدت زمانی، ناخالصی بر روی غشای ممبران جمع می شوند که موجب می شود فشار وارده به پمپ زیاد شده و تولید تصفیه شده کاهش یابد. به طور کلی، اگر در سیستم با کاهش ده درصدی مواجه شدید، ممبران نیاز به شستشو دارد.
 • زمان شستشوی ممبران، با توجه به مواد رسوب کرده بر روی آن مشخص می شود.

زمان تعویض فیلتر ممبران صنعتی

در صورت رعایت تمامی اصول شستشو و نگهداری فیلتر ممبران صنعتی به طور میانگین عمر بهترین فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی 2 تا 4 سال است و به دلیل فیلتر مصرفی بودن فیلتر ممبران پس از اتمام می بایست اقدام به تعویض آن نمود.

ساخت فیلتر ممبران

فیلترهای ممبران، داخل محفظه ای شبیه به لوله قرار می گیرند، که نام آن پرشروسل است و تشکیل شده از چندین لایه نازک می باشد که به صورت مارپیچ به دور یک لوله پلاستیکی پیچیده شده اند. تعداد لایه های فیلتر ممبران صنعتی بسته به مدل و برند آن، از 30 لایه به بالا تشکیل می شود. این فیلتر ها درون پرشروسل ها به صورت سری (پشت سر هم) قرار می گیرند. تعداد فیلتر های ممبران در دستگاه ها با توجه به ظرفیت دستگاه و نوع آب ورودی می تواند متفاوت باشد.

برند ها یا تولید کنندگان فیلتر ممبران

از معروف ترین تولید کنندگان فیلتر ممبران صنعتی که محصول خود را در قالب برند های مختلف ارائه می دهند می توان موارد زیر را نام برد.

برند های فیلتر ممبران صنعتی
فیلتر ممبران آمریکایی filmtec فیلتر ممبران چینی vontron
لوگو filmtec لوگو ونترون (vontron)
فیلتر ممبران چینی keensen فیلتر ممبران ژاپنی toray
لوگو keensen لوگو toray 
فیلتر ممبران ژاپنی csm
لوگو csm

کاربرد فیلتر ممبران صنعتی

از فیلتر های ممبران در صنایع مختلفی که نیاز به آب با خلوص بالا دارند، استفاده می شود که به عنوان مثال می توان به صنایع مرتبط با مواد غذایی، هم چون آبمیوه سازی، آب شرب، صنایع لبنی و بویلر ها اشاره نمود.

قیمت فیلتر ممبران صنعتی

کلیه قیمت ها بدون اطلاع قبلی قابل تغییر می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.
 

 • جنس فیلتر ممبران از چیست؟

  ممبران ها اصولا از یک لایه پلی استری، یک لایه تقویت کننده پلی سولفون و یک لایه پلی آمیدی تشکیل شده اند، که به دور یک محور استوانه ای پیچیده اند.

 • آیا ممبرانی که آسیب دیده را می توان دوباره احیا کرد؟

  ممبرانی که مدتی از زمان استفاده آن گذشته یا خراب شده باشد را نمی توان مجددا مورد استفاده قرار داد.

 • حداکثر دمای آب در زمان شستشوی ممبران، چقدر است؟

  فیلتر ممبران قادر به تحمل دمای 45 درجه سانتی گراد می باشد و دمای بالاتر از میزان ذکر شده به فیلتر ممبران آسیب می رساند.

 • نگهداری از فیلتر ممبران، در زمان خاموشی دستگاه چگونه است؟

  در زمان خاموشی دستگاه، به هیچ عنوان نباید فیلتر ممبران خشک شود، زیرا موجب رشد میکروارگانیسم ها می شود. در این زمان باید فیلتر ممبران را، در محلول نگهدارنده مخصوص قرار دهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: