صافی و فیلتر هیدرولیک

اشتراک :

صافی و فیلتر هیدرولیک چیست؟

عملکرد دقیق سیستم های هیدرولیک وابستگی به قطعات ماشینکاری شده با دقت بالا دارد که بدترین دشمن این قطعات، آلودگی سیال هیدرولیک است. لازم به ذکر است که آلودگی می تواند به صورت جامد، مایع یا گاز باشد.

صافی هیدرولیک

مشخصات فنی صافی و فیلتر هیدرولیک

حضور هر نوع آلودگی در سیستم هیدرولیک می تواند باعث ایجاد آسیب در قطعات شده و به مرور باعث کاهش بازدهی سیستم و در نهایت منجر به از بین رفتن تجهیزات شده و سیستم هیدرولیک را دچار مشکلات اساسی خواهد کرد که می تواند هزینه های زیادی را به همراه داشته باشد.

عوامل ایجاد آلودگی در سیستم هیدرولیک

عوامل ایجاد آلودگی در سیستم هیدرولیک عبارت است از:

  • ایجاد آلودگی هنگام ساخت، نگهداری و مونتاژ اجزا در اثر ورود ذرات فلزی، تراشه های رزوه لوله ها، ذرات مواد، آب بندی، ذرات جوش و جرم های داخل اجزا
  • ایجاد آلودگی هنگام عملکرد دستگاه در اثر ورود آب به داخل مخزن هیدرولیک، تولید گاز در مخزن، ایجاد جرم در لوله ها، ذرات آب بندی های سائیده شده ی مستعمل، ذرات فلزی قطعات سائیده شده، اکسیده شدن روغن
  • ورود آلودگی از خارج سیستم

علاوه بر موارد ذکر شده باید به این نکته تاکید کرد که در برخی موارد، طراحان سیستم معتقد هستند که در صورت استفاده از روغن های نو، می توانند از صافی هیدرولیک یا فیلتر هیدرولیک استفاده نکنند. در صورتی که به منظور جلوگیری از آسیب های جدی به سیستم هیدرولیک باید این نکته را در نظر گرفت که روغن های نو هم می توانند به دلایل مختلفی، حاوی آلودگی بوده و عملکرد سیستم را دچار آسیب جدی کنند.

صافی ها و فیلتر های هیدرولیک تجهیزاتی هستند که می توانند تا حد زیادی از بروز همه ی این مشکلات احتمالی جلوگیری کنند. البته به جز صافی و فیلتر هیدرولیک در بعضی مخازن از وسیله های مغناطیسی به منظور جذب ذرات فلزی معلق در سیال هیدرولیک استفاده می شود. لازم به تاکید است که استفاده از این وسیله ها، سیستم را از احتیاج به صافی و فیلتر هیدرولیک بی نیاز نخواهد کرد.

صافی هیدرولیک

صافی هیدرولیک در مقایسه با فیلتر هیدرولیک برای جدا کردن ذرات درشت تر استفاده می شود و در مقابل عبور جریان مقاومت کمتری را ایجاد می کند. بنابر این، از آن برای نصب در خط ورودی پمپ و برای مراقبت از آن در برابر ورود ذرات بزرگ آلودگی استفاده می شود.

برای به حداقل رساندن افت فشار لازم است تا صافی هیدرولیک و اتصالات آن ظرفیت کافی داشته باشند. در ساختمان داخلی صافی هیدرولیک از صفحات فلزی با سوراخ هایی حداکثر به اندازه ی 0.0059 اینچ (چیزی حدود 150 میکرون) استفاده شده است. برای حفاظت از سیستم، استفاده از صافی هیدرولیک با شبکه بندی 60 و ظرفیت عبوری تا چهار برابر ظرفیت پمپ مناسب است.

با مسدود شدن و آلوگی تدریجی صافی هیدرولیک در طول فرآیند عملکرد سیستم، افت فشار افزایش یافته و اگر این افت فشار تا حد بحرانی پمپ برسد، کاویتاسیون ایجاد شده و در ادامه با افزایش صدا، عمر مفید پمپ نیز کاهش می یابد. هرگاه یک واحد صافی هیدرولیک برای حذف ذرات اضافی در ورودی پمپ کافی نباشد از تعداد صافی های بیشتری می توان استفاده کرد. معمولا برای نشان دادن وضعیت کاری صافی در خط مکش (بین پمپ و صافی هیدرولیک) از یک فشارسنج استفاده می شود. افت فشار زیاد، نشان دهنده گرفته شدن صافی هیدرولیک است. در تصویر زیر نحوه قرار گیری صافی ها در سیستم هیدرولیک را مشاهده می کنید.

نحوه قرار گیری صافی ها در سیستم هیدرولیک

فیلتر هیدرولیک

فیلتر هیدرولیک ابزاری است که قادر به جداسازی ذرات میکرونی غیر محلول در سیال است. طبق آخرین آزمایش ها و تحقیقات انجام شده حتی ذراتی به اندازه ی یک میکرون نیز می توانند اثرات مخربی بر سیستم های هیدرولیک داشته باشند.

فیلتر هیدرولیک

لازم به ذکر است که فیلتر هیدرولیک بسیار ضعیف تر از صافی هیدرولیک عمل می کند و در نقاط مختلف مدار، قابل نصب می باشد. فیلتر های طراحی شده به منظور نصب در خط های فشار در سیستم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که اجزای عمل کننده در فشار بالا مانند شیر ها، نسبت به ورود ذرات اضافی در مقایسه با پمپ از حساسیت بالایی برخوردار باشند. فیلتر هیدرولیک خط فشار برای تحمل فشار کاری سیستم طراحی می شود. (فیلتر های قابل نصب در خط خروجی پمپ با انواع قابل نصب در خط برگشت به مخزن، دارای تفاوت های زیادی می باشند.).

فیلتر های خط برگشت در سیستم هایی که به منظور ته نشین کردن آلودگی ها دارای مخزن بزرگ نیستند، مورد استفاده قرار می گیرند. از فیلتر های خط برگشت (به دلیل پایین بودن افت فشار) برای سیستم های دقیق با لقی های بسیار کم و پمپ های با بازدهی بالا نیز استفاده می شود.

نکته ی قابل توجه این است که استفاده از فیلتر هیدرولیک 25 تا 35 میکرونی در خط برگشت مناسب می باشد و استفاده از انواع 10 میکرونی در سیستم های بسیار حساس، مانند سیستم هایی که از شیر های سرو استفاده می کنند، ضروری است. لازم به ذکر است که طراح باید این نکته در نظر بگیرد که فیلتر خط برگشت باید ظرفیتی دو تا سه برابر ظرفیت خروجی پمپ داشته باشد.

فیلتر هیدرولیک، دارای ساختمانی پیچیده تر از صافی هیدرولیک می باشد و همین موضوع دلیل اساسی ایجاد افت فشار بیشتر در سیستم است.

عملکرد فیلتر هیدرولیک


با مجهز کردن بسیاری از فیلتر ها به شیر اطمینان، در صورت افزایش اختلاف فشار به بیش از حد از پیش تعیین شده، مسیر عبور جریان باز می گردد. جهت نمایش اختلاف فشار در عرض فیلتر، در دو طرف آن فشار سنج نصب می کنند و به منظور جداکردن فیلتر در هنگام سرویس، شیر های باز و بست دستی و کنار گذر تعبیه شده است. با توجه به اینکه عملکرد صحیح پمپ نیازمند ارتباط مخزن با فشار اتمسفر دارد، بنابراین در شرایط وجود آلودگی هوا، استفاده از فیلتر هوایی نیز در بالای مخزن ضروری است. به منظور حذف بهتر آلودگی ها در سیستم های پیشرفته با دبی و فشار بالا، از ترکیب فیلتر و صافی هیدرولیک استفاده می شود.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: