گیربکس سروو موتور

گیربکس سروو موتور چیست؟

سرو موتور فعال کننده چرخشی و یا خطی است که اجازه کنترل دقیق سرعت، شتاب و مکان را می دهد. سروو گیربکس ها دارای موتورهای مناسبی هستند که با یک سنسور نشان دهنده مکان، کوپل می شوند. سروو گیربکس ها مانند یک گیربکس معمولی باعث کاهش سرعت و افزایش گشتاور شده و بنابراین از اجزای اصلی هر الکتروگیربکس سروویی به حساب می آید. مهمترین ویژگی گیربکس سروو موتور این است که تا زمانی که نیروی چرخشی بسیار کمی به صورت ثابت ایجاد می شود، مقاومت بالایی در مقابل سختی پیچشی از خود نشان می دهد.

گیربکس سروو موتور

فروش گیربکس سروو موتور

زمانی از گیربکس سروو موتور استفاده می شود که فضای گیربکس بسیار کوچک بوده و نیاز به گشتاور بالا و سرعت کنترل شده باشد. گیربکس سروموتور با توجه به ساختاری که دارد می تواند مقدار گشتاور، سرعت و چرخش را مطابق با نیاز برای مصرف کننده مهیا کند. به عبارت دیگر گیربکس سرو موتور باعث ایجاد قدرت در مواردی مانند بازوی روباتیک، درایو بخش خارجی تونل یا بادبان ها می شوند. برند های زیادی از گیربکس سروموتور در بازار عرضه می گردد که برخی از آن ها عبارت است از:

 • اپکس
 • دلتا
 • رکون
 • سیبونی
 • لیمینگ
 • TSR
 • آلفا

برندهای مشهور گیربکس سروو موتور
گیربکس سروو موتور اپکس گیربکس سروو موتور دلتا
گیربکس سروو موتور اپکس سروو گیربکس دلتا
گیربکس سروو موتور رکون گیربکس سروو موتور سیبونی
گیربکس سروو موتور رکون گیربکس سروو موتور سیبونی
گیربکس سروو موتور لیمینگ گیربکس سروو موتور تی اس آر (TSR)
سروو گیربکس لیمینگ تایوان گیربکس سروو موتور TSR

مشخصات فنی گیربکس سروو موتور

کلیه مدل های گیربکس سرو موتور دقت بالایی دارند و به عنوان گیربکس های CNC برای ماشین کاری یا موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. اما گیربکس خورشیدی سروو موتور از کارایی بیشتری نسبت به گیربکس های هلیکالی برخوردار است. مهیا کردن صحت و دقت بالا در عملکرد و داشتن سطحی صاف برای تمیزکاری راحت گیربکس و همچنین داشتن کمترین صدای ممکن، از دیگر مزایای این نوع گیربکس به حساب می آید.

هر یک از گیربکس های سروو موتور برای دقت و شرایط دینامیکی خاصی طراحی می شوند و از طراحی محکم و مقاوم در برابر پیچ و تاب برخوردار هستند، علاوه بر این ساختاری متراکم دارند. کاربرد اصلی گیربکس خورشیدی سروو موتور با لقی بسیار کم و گیربکس کرانویل سروو موتور زمانی است که گشتاور از 25 الی 3000 نیوتن متر مورد نیاز باشد و کنترل حرکت های پیچیده امری ضروری در انتخاب گیربکس به شمار بیاید.

نحوه عملکرد گیربکس سروو موتور

سروو موتورها در هنگام حرکت نیاز به دقت بسیار بالا و کنترل شده دارند تا در برابر کوچکترین تغییر مسیر واکنش نشان دهند. از این رو استفاده از گیربکس با کمترین نسبت تبدیل هم می تواند از اینرسی موتور کاسته و دقت آن را بالا ببرد. زیرا اینرسی موتور با مجذور نسبت تبدیل گیربکس رابطه عکس دارد. سروو گیربکس ها سرعت موتور را کاهش می دهند. گیربکس سروو موتور نیرو را به صورت های مختلف انتقال می دهند. این انتقال بستگی به این دارد که چرخدنده ها به چه صورت باشند و در چند استیج برای این کار در نظر گرفته شده اند. نسبت تبدیل گیربکس یکی از مهمترین مشخصه های مربوط به سروو گیربکس ها می باشد. نسبت تبدیل این گونه گیربکس های سروو موتور مربوط به نسبت سرعت ورودی و سرعت خروجی است که از سمت گیربکس به ماشین انتقال داده می شود. لقی و جابجایی بسیار کم و بهینه کردن چرخدنده ها، باعث اطمینان از این می شود که سروو گیربکس ها توانایی تحمل بارهای بیشتری را نسبت به حالت استاندارد گیربکس دارند و در این حالت سرعت انتقال گشتاور در سرعت های بالا بیشتر می شود.

کارکرد گیربکس سروو موتور

انواع سروو گیربکس

سرو موتورها به صورت AC و DC در بازار عرضه می شوند که هر کدام از آن ها برای محدوده ای از کاربرد ها مناسب است، اما هر دو در صنایع مختلف، ماشین های الکتریکی و وسایل دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در سایز های مختلفی عرضه می شوند و سه نوع هستند. این سه نوع شامل چرخش موضعی، چرخش مداوم و خطی هستند که با گیربکس سروو موتور قابل کوپل شدن هستند. مهمترین ویژگی سروو گیربکس ها بی شک قدرت، داینامیک بودن و دقت بالای آن ها است. در سیستم مدولار امکان استفاده از الکتروگیربکس ها همراه با سروو موتور وجود دارد. برای مثال در برند مربوط به گیربکس یورو درایو SEW می توان سروو گیربکس سیاره ای PS.F یا PS.C (این گونه از سروو گیربکس ها با وجود ساختاری متراکم دارای دقت و قدرت بسیار بالا هستند) را با سرو موتورهای سنکرون CMP که یک نوع از سروو موتورهای سنکرون DRL یا موتورهای AC مربوط به DR است، کوپل کرد.

انواع اتصال در گیربکس سروو موتور

 • لقی بسیار کم گیربکس خورشیدی، اتصال به وسیله سروو شفت یا شفت ورودی
 • گیربکس سیاره ای هلیکالی با ورودی شفت، سروو فلنج یا هالو شفت 
 • گیربکس هیپوئیدی اتصال به صورت هالو شفت یا فلنج ورودی

کاربرد سروو گیربکس ها

زمانی که نیاز به دقت بالا و سرعت کنترل شده باشد، بهتر است از گیربکس سروویی استفاده شود. سروو موتورها در صنایع روباتیک، CNC یا تولید اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربرد های گیربکس سروو موتور عبارتند از:

 • ماشین های بسته بندی
 • سیستم های کنترل
 • ماشین های ابزار دقیق
 • ماشین های مونتاژ
 • ماشین های پرینتر

استفاده از سروو گیربکس در سنسورهای روباتیک

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: