فن آکسیال

اشتراک :

فروش فن آکسیال یا هواکش محوری

هایپر صنعت فامکو تامین کننده و عرضه کننده فن یا هواکش های محوری یا آکسیال در انواع زیر می باشد:

 • فن محوری پروانه ای یا ملخی
 • فن آکسیال جریان محوری
 • فن آکسیال پره محوری

لیست قیمت فن محوری

مشخصات فنی هواکش آکسیال یا فن محوری

هایپر صنعت فامکو در زمینه تولید، فروش و خدمات پس از فروش فن های محوری در انواع مختلف پروانه ای یا ملخی، جریان محوری و پره محوری به شما مشتریان عزیز خدمات و مشاوره ارائه می دهد.

فن آکسیال

فن محوری یا فن آکسیال چیست؟

فن آکسیال نوعی هواکش است که باعث می شود هوا به صورت محوری، به موازات شافتی که تیغه ها در آن می چرخند، از آن عبور کند. جریان در هنگام ورود و خروج محوری است. فن برای ایجاد اختلاف فشار و از این رو نیرو برای ایجاد جریان از طریق فن طراحی شده است.

انواع هواکش محوری یا فن آکسیال

فن های محوری بسته به کاربرد آنها در انواع مختلف تولید می شوند که عبارتند از:

 • فن پروانه ای یا فن ملخی (Axail Propeller Fan)
 • فن پره ای (Vane Axial Fan)
 • فن آکسیال لوله ای یا اگزاز فن کانالی (Tube Axial Fan)

فن آکسیال پروانه ای یا ملخی

فن های پروانه از تیغه های بلند و باریک تاب خورده ساخته می شوند تیغه ها به یک توپی ثابت متصل می شوند و کل مجموعه در یک محفظه می چرخد. محفظه در کنترل جریان هوا تأثیر کمی دارد یا هیچ تأثیری ندارد. یکی از متداول ترین فن های مورد استفاده شده در جهان می باشد و معمولا ججنس پروانه ها از جنس پلاستیک یا فلزی می باشد.پروانه های هواکش در سایز های کوچک به یک الکتروموتور به صورت کوپله مستقیم متصل می شوند یا در سایز های بزرگ تر به صورت فولی تسمه به الکتروموتور متصل می شوند. کاربردهای معمول برای فن های پروانه اگزاز فن های نصب شده روی دیوار و سقف و مبدل های حرارتی برج خنک کننده و هوا خنک کننده هستند. هواکش های محوری اساساً فن های پروانه ای با تیغه های سفت و سخت کوتاه تر هستند. تفاوت اساسی بین فن های گریز از مرکز و پروانه و فن های محوری این واقعیت است که هوا به صورت محوری وارد پروانه می شود و به صورت شعاعی از عنصر چرخان خارج می شود.

ulg;vn فن آکسیال پروانه ای یا ملخی

هواکش آکسیال پره ای

فن های محوری وین یک نمونه از فن های تیوب آکسیال و یا نمونه پیشرفته فن های کانالی می باشد.در این نوع هواکش ها شکل جریان یک نواخت می جهت افزایش راندمان بیشتر در هواکش های محوری وین یا آکسیال وین، تیغه هایی در بدنه فن جهت هدایت هوا تعبیه شده است تا فشار استاتیک را بهبود بخشد.به فن های وین آکسیال، فن های جت هواکش نیز گفته می شود از این فن ها در تونل ها و یا کانال ها جهت اگزاز دود استفاده می شود صدای زیادی نسبت به فن های دیگر دارند. هواکش آکسیال پره ای به صورت کوپله مستقیم پروانه با الکترو موتور یا به صورت فولی تسمه طراحی و تولید می گردد.

فن آکسیال پره ای

فن آکسیال کانالی

فن های تیوب آکسیال یا فن های کانالی کارایی همانند هواکش های ملخی و فن های پره ای دارند شکل ظاهری این فن ها به صورت یه استوانه ای طراحی شده و فشار بالاتری نسبت به فن های پره ملخی دارد استوانه کارایی هواکش را افزایش می دهد به طوری طراحی شده که نوک پره های فن با قاب استوانه ای فاصله کمی دارد. بازدهی هواکش آکسیال کانالی نسبت به فن پروانه ای بیشتر می باشد ولی جریان صدای بالاتری تولید می کند. فن محوری کانالی در سیستم های HVAC درون کانالی نصب می شود. اتصال الکتروموتور با پروانه به صورت کوپله مستقیم می باشد یا در صورت تخلیه اسپری رنگ یا تخلیه هوای آلوده و داشتن رطوبت بالا که به الکتروموتور آسیب می رساند، به صورت فولی تسمه طراحی و ساخته می شوند.

انواع فن صنعتی از نظر کاربرد

فن های خمیده به جلو در محیط های تمیز استفاده می شوند و در دما های پایین کار می کنند. آنها برای سرعت کم و کار با جریان هوا بسیار مناسب هستند و همچنین برای انتقال حجم زیادی از هوا در برابر فشارهای نسبتاً کم مناسب هستند. فن های متمایل به عقب نسبت به فن های منحنی رو به جلو کارایی بیشتری دارند.

رابطه بین تغییر فشار و میزان جریان حجم از مشخصات مهم فن ها است. ویژگی های معمول فن های محوری را می توان از منحنی عملکرد بررسی کرد. منحنی عملکرد هواکش محوری در شکل نشان داده شده است. (خط عمودی متصل به نقطه حداکثر کارایی رسم شده است که با منحنی فشار در نقطه S مطابقت دارد) موارد زیر را می توان از منحنی استنباط کرد.

 • هرچه سرعت جریان از صفر افزایش یابد، بازده به یک نقطه خاص افزایش می یابد و به حداکثر مقدار می رسد و سپس کاهش می یابد.
 • توان خروجی فن ها با شیب مثبت تقریباً ثابت، افزایش می یابد.
 • نوسانات فشار در تخلیه های کم و با دبی مشاهده می شود (همانطور که در نقطه "S" نشان داده شده است.) فشار کاهش می یابد.
 • تغییرات فشار در سمت چپ نقطه "S" باعث ایجاد جریان ناپایدار می شود که ناشی از دو اثر توقف و افزایش است.

عملکرد فن آکسیال

عوامل تاثر گذار در عملکرد فن

عواملی که عملکرد فن را تعیین می کنند شامل تعداد و شکل تیغه ها می باشد. کاربردهای زیادی از جمله در تونل باد و برج خنک کننده دارند. پارامتر های طراحی شامل قدرت، سرعت جریان، افزایش فشار و بازده است.

فن های محوری به طور کلی پره های کمتری (2 تا 10) نسبت به فن های کانالی دارند. هواکش های محوری معمولاً شعاع بزرگتر و سرعت کمتری (ω) نسبت به فن های کانال دار دارند (البته با قدرت مشابه).

تفاوت فن سانتریفیوژ با فن محوری چیست؟

فن های گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) هوا را به صورت شعاعی حرکت می دهند. جهت هوای جریان یافته به خارج، معمولاً با 90 درجه از جهت هوای ورودی تغییر می کند. این کمک می کند تا جریان هوای فشار بالاتری نسبت به فن های محوری ایجاد شود. با وجود سرعت جریان پایین، فن های گریز از مرکز، جریان مداوم هوا نسبت به فن های محوری ایجاد می کنند. به طور کلی یک فن جریان محوری برای سرعت جریان بزرگتر با افزایش فشار نسبتاً کم و یک فن گریز از مرکز (هواکش سانتریفیوژ) برای سرعت جریان نسبتاً کمتر و افزایش فشار مناسب است.

طراحی فن آکسیال

فن آکسیال سرعت جریان بالایی دارند اما جریان هوایی که ایجاد می کند فشار کمی دارد. جریان در هنگام ورود و خروج محوری است. فن برای ایجاد اختلاف فشار و ایجاد جریان از طریق فن طراحی شده است. بیشتر پنکه های دیواری خانگی از یک چرخش محوری استفاده می کنند ولی برای حمام، توالت و اتاق های کوچکتر که قرار است فن مستقیم از طریق دیوار مجاری یا در یک پنجره نصب شود، ایده آل است.

طراحی فن آکسیال

مزایا و کاربرد فن محوری یا فن آکسیال
 • فن های محوری از نظر قیمت مقرون به صرفه می باشد.
 • برای خنک سازی محیط مانند مراکز باغبانی و کشاورزی
 • جهت خنک کاری کندانسور و برج های خنک کن
 • ظرفیت بالا در جابجایی هوا
 • نصب فن های محوری نسبت به فن های سانتریفیوژ آسان می باشد.
 • احتیاج به فضای کمتری دارند.

نقاط ضعف فن محوری یا فن آکسیال

 • در مدل های پره ای و وین آکسیال سطح صدای بالایی دارند.
 • ضعف و عدم کاربرد در فضاهایی که فشار استاتیکی بالایی وجود دارد.
 • متناسب با الکترو موتور های با دور بالا هستند.
 • فن های محوری در مقابل تغییرات جریان هوا ضعف دارند.

لیست قیمت فن آکسیال

برای مشاهده لیست قیمت مدل مورد نظر هواکش آکسیال، لطفا روی لینک صفحه کلیک نمایید.

قیمت فن محوری
ردیف شرح
1 قیمت هواکش آکسیال فامکو
2 قیمت جت فن آکسیال
3 قیمت فن سقفی رادیال

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: