ویبراتور بتن چیست؟

ویبره بتن یا ویبراتور بتن دستگاهی است که با ایجاد لرزش در بتن توسط شیلنگ ویبراتور، حبابهای هوا در بتن را از بین برده تا بتن تثبیت و مقاوم تر شود. دستگاه ویبراتورن بتن می تواند بنزینی، دیزلی و برقی باشد و در انواع دوشی و دریلی عرضه می شود.

به عبارت دیگر ویبراتور برای ایجاد ارتعاش، خارج کردن و استخراج حباب هوا از مکان هایی کاربرد دارد که بتن ریزی شده است و باعث می شود سنگدانه ها و سیمان بصورت فشرده در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در واقع نیرو محرکه شلنگ ویبره از طریق ویبراتور تامین می گردد.

کاتالوگ معرفی ویبراتور بتن

انوع دستگاه ویبراتور بتن یا دستگاه ویبره بتن
 • دستگاه ویبراتور بنزینی
 • دستگاه ویبراتور برقی
 • دستگاه ویبراتور دیزلی
 • دستگاه ویبراتور بادی
 • دستگاه ویبراتور دوشی
 • دستگاه ویبراتور دریلی

قیمت ویبراتور بتن

ویدیو معرفی انواع ویبراتور بتن یا دستگاه ویبره بتن، اعم از برقی، دریلی، بادری و غیره، نحوه استفاده و عملکرد آن

بازدیدکننده محترم، در صورت بازدید این صفحه با موبایل، لطفا جهت رویت کامل جداول، زمانی که روی جداول هستید تصویر را به سمت چپ یا راست بکشید (برخی جداول به دلیل بزرگی ممکن است در صفحه نمایش شما به صورت کامل نمایش داده نشوند، همچنین می توانید موبایل خود را به صورت افقی بگیرید تا جداول را بهتر ببینید.).

مشخصات فنی ویبراتور بتن

ویبراتور در انواع ویبراتور بنزينی، ویبراتور ديزلی، ویبراتور برقی - مكانيكی و ویبراتور برقی - كانورتوری می باشد. و از نظر قدرت به 5 دسته تقسیم بندی می شوند:

 • موتور ویبره 2 اسب بخار
 • موتور ویبره 3 اسب بخار
 • موتور ویبره 4 اسب بخار
 • موتور ویبره 5 اسب بخار
 • موتور ویبره 6 اسب بخار

و دارای شاسی ثابت و شاسی گردان هستند و بر اساس نوع سوخت در دسترس محیط کارگاه به مشتریان عرضه می گردد.

برند های موتور ويبراتور بتن

 • ویبراتور بتن ساخت تايلند
 • ویبراتور بتن ميكاسا Mikasa ساخت ژاپن
 • ویبراتور بتن كوپاز Copaz ساخت كره
 • ویبراتور بتن كاما KAMA
 • ویبراتور بتن كيپور Kipor
 • ویبراتور بتن روتين چين
انواع ويبراتور بتن
ویبراتور روبین Robin ویبراتور هوندا Honda
روبین Robin هوندا Honda
ویبراتور بتن روبین ویبراتور هوندا Honda
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر

انواع موتور ویبره

انواع موتور ویبراتور بتن بر اساس مصرف سوخت به شرح زیر می باشد:

 • موتور ویبراتور بنزینی ثابت و گردون
 • موتور ویبراتور بتن دیزلی
 • دستگاه ویبره بتن بدنه بادی و برقی
 • موتور ویبره برقی

موتور ویبراتور بتن بنزینی ثابت و گردون

موتور ویبراتور بتون بنزینی تک سیلندر بوده و حداقل توان آن 5.5 اسب بخار با گشتاور 3000 تا 3600 دور در دقیقه می باشد و ظرفیت مخزن آن 3.8 لیتر است. موتور بنزینی از نوع هوا خنک بوده و دارای دو مخزن جداگانه برای روغن و بنزین می باشد. در ویبراتور بنزینی ثابت، پایه به صورت ثابت به شاسی متصل می باشد. این ویبراتور بتون شامل یک موتور بنزینی می باشد و در مدل ویبراتور بتن گردون نیز تنها پایه به صورت متحرک و گردون به شاسی متصل است. این موتور می تواند دستگاه ویبره بتن روبین چین، دستگاه ویبره بتن روبین تایلند، دستگاه ویبره بتن روبین ژاپن باشد.

این موتور ویبره بتون دارای شیلنگ ویبراتور بتن نیز می باشد و شیلنگ ویبره بتن در انواع سایزها و برندهای متنوع مانند کوپاژ کره، شیلنگ ویبره بتون روتین چین، شیلنگ ویبره بتون ایران کوب، شیلنگ ویبره بتون میکاسا ژاپن موجود می باشد.

این موتور دارای صدای کمتر و هزینه نگهداری پایین تر نسبت به دیزلی می باشد.

اجزای مختلف موتور ویبراتور بتن بنزینی

اجزای مختلف موتور ویبراتور بتن بنزینی

موتور ویبراتور دیزل

موتور ویبره بتون دیزلی با حداقل توان 5.5 تا 6.5 اسب بخار، دارای شیلنگ ویبراتور و شاسی می باشد. دستگاه ویبره بتن دیزلی دارای اصطحلاک کمتر و هزینه ی سوخت پایین تر نسبت به موتور ویبره بنزینی می باشد، از ویژگی های دستگاه می توان به توانایی کارکرد در زمانی که عمق بتن ریزی زیاد است و همچنین قابلیت استفاده در چند ساعت کار مداوم، اشاره نمود.

موتور ویبراتور بادی و برقی

از دستگاه ویبره بتن بدنه بادی جهت نصب روی قالب های بتون استفاده می گردد و با اتصال باد به آن قالب را ویبره می کند. ویبره بدنه بادی با توان های مختلف قابل ارائه می باشد، از آنجایی که کمپرسور باد بوسیله برق، کار می کند فاقد آلایندگی و روغن ریزی است. در مدل ویبراتور بتن برقی، از برق به جای باد استفاده می گردد. توان موتور ویبراتور برقی 3 اسب بخار و دارای 3 مدل 110، 220 و 380 ولت می باشد. در استفاده از ویبراتور برقی باید توجه داشت که این موتورها دارای تعداد دور بالا می باشد که قابلیت کارکرد بصورت چند ساعت کار مداوم وجود ندارد.

ویبره بدنه بادی بتون

برای لرزاندن قالب بتون و در جایی که خطر برق گرفتگی یا آتش گرفتن وجود داشته باشد از ویبره بدنه بادی یا ویبره بادی قالب بتن یا ویبره بادی بتن استفاده می گردد. ویبره بادی بتن با قدرت ضربه زنی 10 کیلوگرم الی 10000 کیلوگرم موجود می باشد. ویبره قالب بتون در انواع ویبره بدنه بادی بتن ایرانی، ویبره بدنه بادی بتن چینی، ویبره بدنه بادی بتن ترکیه ای، ویبره بدنه بادی بتن ایتالیا و غیره موجود است. ویبره بادی با اتصال به پمپ باد ایجاد لرزش و ضربه به قالب یا سقف را می نماید و کاربرد فراوانی در قالب های تونل مترو و پل های هوایی دارد. ویبره قالب بتن به ویبره لرزاننده قالب نیز شهرت دارد. ویبره لرزاننده قالب یا ویبره قالب به بدنه ی قالب بسته شده و باعٍث ایجاد لرزش در بتن و از بین رفتن خلل و فرج بتن می گردد.

ویبره بدنه برقی بتون

برای لرزاندن قالب بتون از ویبره بدنه برقی یا ویبره قالب بتن یا ویبره برقی بتون استفاده می گردد. ویبره برقی بتن در انواع 750، 1000، 1500 و 3000 دور و با قدرت ضربه زنی 10 کیلوگرم الی 10000 کیلوگرم موجود می باشد. ویبره قالب بتن در انواع ویبره بدنه برقی بتن ایرانی، ویبره بدنه برقی بتن چینی، ویبره بدنه برقی بتن ترکیه ای، ویبره بدنه برقی بتن ایتالیا و غیره قابل ارائه می باشد.

در ضربه زنی کم ویبره بدنه یا ویبره قالب تکفاز و در ضربه زنی بالا ویبره بدنه یا ویبره قالب سه فاز متداول است ویبره قالب بتن به ویبره لرزاننده قالب نیز شهرت دارد. ویبره لرزاننده قالب یا ویبره قالب به بدنه ی قالب بسته شده و باعٍث ایجاد لرزش در بتن و از بین رفتن خلل و فرج بتن می گردد. از ویبره بدنه برقی بتن جهت ایجاد ضربه در قالب تونل مترو، تونل های شهری و ویبره بدنه قالب های پل های هوایی و دیواره رمپ و لوپ ها و قالب بدنه بتون سد استفاده می گردد.

میز ویبراتور

میز ویبراتور برای یکدست کردن و همگن کردن مواد داخل قالب ها و از بین بردن خلل و فرج میان آنها مخصوصاً در صنایع آزمایشگاهی، مکانیک خاک، موزاییک سازی، جدول سازی، سرند کردن مواد و غیره از میز ویبراتور بتن استفاده می گردد. دستگاه میز ویبره بتن در دو نوع مغناطیسی و الکترو مکانیکی موجود می باشد. بدین شکل که در میز ویبراتور بتن مغناطیسی با تنظیم فرکانس از صفر تا صد و با ایجاد فرکانسی خاص به محدوده لرزش دلخواه دست می یابیم. ولی در ویبره الکترو مکانیکی توسط موتورهای ویبره موجود در آن تا 60 هرتز لرزش به وجود می آید.

دلیل رونق گرفتن استفاده از ویبراتور

در طی دهه گذشته به دلیل اعمال آئین نامه های جدید توسط سازمان نظام مهندسی ایران استفاده از ویبراتورها بسیار رونق گرفته و یکی از ماشین آلات ساختمانی و کارهای مهم و حائز اهمیت در ساخت، اختلاط بتن، بتن ریزی و از بین بردن خلل و فرج بتن شناخته می شود.

طرز کار دستگاه ویبره بتن

ویبره های بتن در انواع مختلفی ارائه می شوند ولی طرز کار همه آنها به یک نحو می باشد.

لرزش ویبراتور توسط یک موتور که معمولا در بخش دسته ویبره قرار می گیرد تامین می شود. لرزش ایجاد شده توسط شفت خروجی به یک شلنگ (شلنگ ویبراتور) انتقال می یابد. شلنگ ویبراتور که در انتهای سر آن فلزی از جنس آلیاژ مقاوم است، در داخل خمیر بتن به صورت عمودی قرار گرفته و لرزش ایجاد شده را به بتن منتقل می نماید.

ویژگی ویبراتور بتن

از مهم ترین ویژگی دستگاه ویبراتور بتن می توان به مورد زیر اشاره کرد:

ویبره مناسب حباب های هوا را خارج نموده و احتمال ترک خوردن سطح بتن را پایین می آورد و این عمل باعث استحکام بیشتر و مقاوم شدن بتن می شود.

ویبراتور مکانیکی

پس از بتن ریزی جهت حذف هوای داخل بتن و نزدیک کردن ذرات بتن به یکدیگر روش های مختلفی وجود دارد که فشرده سازی و تراکم بتن با وسایل مکانیکی مناسب ترین روش بوده و رایج ترین وسایل مکانیکی جهت این امر ویبراتور یا لرزاننده داخلی (خرطومی) است. با لرزانندن بتن، مخلوط چسبنده و خشک به خوبی تراکم پیدا کرده و بتنی با مقاومت خوب و سیمان کمتر حاصل می شود.

موتور ویبراتور

ویبراتور شیلنگی از یک محرک انعطاف پذیر تشکیل شده که موجب چرخش میله مرکزی می گردد. بر اثر دوران میله مرکزی یک قطعه فلزی که با میله در اتصال می باشد به پوشش فلزی ضربه می زند و سبب لرزاندن آن می گردد.

ویبراتور شلنگی


ویبراتور شلنگی

فرکانس موتور ویبراتور باید به چه اندازه باشد؟

اساسی ترین فاکتور جهت اینکه بتن تازه ریخته شده را به بتنی یکدست، یکپارچه و بدون خلل و فرج تبدیل نمائیم فرکانس ایجاد شده توسط موتور ویبراتور می باشد. اگر قدرت موتور ویبراتور و فرکانس ایجاد شده توسط آن قدرتمند نباشد، عمل ویبره بر روی بتن به درستی عمل نخواهد کرد و تاثیر موثری بر روی سطح نخواهد داشت همچنین عملیاتی که باید توسط اپراتور انجام پذیر نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و به میزان چشمگیری افزایش می یابد. همچنین در صورتی که فرکانس ویبراتور خیلی بالا باشد به علت افزایش هوای داخل بتن، استحکام و مقاومت بتن نزول پیدا خواهد کرد و مقاومت سطحی آن کاهش قابل ملاحظه ای می کند.

موتور ویبراتور

جدول مربوط به شیلنگ ویبراتور، کاربرد و فرکانس ایجاد شده توسط آن
کاربرد شیلنگ ویبراتور و میزان فرکانس ایجاد شده
گروه قطر لرزاننده دامنه نوسان شعاع عمل حجم بتن ریزی به ازای هر لرزاننده کاربرد
1 4-2 08/0-4/0 15-8 4-8/0 برای بتن های خمیری و روان، در عضوهای نازک و اعضای پیش تنیده و نمونه های آزمایشگاهی
2 6-3 10/0-05/0 25-13 8-3/2 بتن خمیری برای دیوارهای نازک، تیرها، شمع های پیش ساخته، ستون ها و دال های نازک
3 9-5 13/0-06/0 36-18 15-6/4 برای بتن نسبتا خمیری (کمتر از 8 سانت اسلامپ)، دیوارها، ستون، تیرها و دال های ضخیم
4 15-8 15/0-08/0 51-30 31-11 برای بتن ریزی حجیم و اعضای سازه ای با اسلامپ 0 تا 5 سانتی متر که کمتر از 3 متر مکعب بتن در هر نوبت ریخته می شود.
5 18-13 20/0-10/0 61-40 38-19 برای بتن ریزی حجیم، مانند سدها، دیوارهای ضخیم و ستون های پل ها که در هر نوبت بیش از 3 مترمکعب ریخته می شود.

نحوه انتخاب ویبراتور یا دستگاه ویبره بتن مناسب
 • با توجه به امکانات و دسترسی به سوخت، موتور ویبره یا ویبراتور مناسب (بنزینی، دیزلی، برقی، بادی) را انتخاب کنید.
 • ویبراتور قدرت مناسب برای انجام ویبره را داشته باشد.
 • شاسی ویبراتور استحکام کافی را داشته باشد و باتوجه به امنیت پروژه، شاسی ثابت یا گردان انتخاب شود.
 • دور خروجی ویبراتور متناسب با شیلنگ مصرفی باشد.
 • ویبراتور قابلیت استفاده برای سایزهای مختلف شیلنگ را داشته باشد.

در هنگام استفاده از ویبراتور شیلنگی باید چه نکاتی را مدنظر داشت؟
 1. به طور معمول زمان مناسب برای اعمال لرزش با لرزاننده خرطومی بین 5 تا 15 ثانیه بوده اما مدت زمان دقیق تر بر اساس ظاهر شدن شیره بتن روی سطح بتن ریزی شده و تغییر کردن صدای لرزاننده تعیین می گردد. همچنین فرکانسی که دستگاه برای ارتعاش تولید می کند، در مدت زمان ویبره تاثیرگذار است. نکته مهم آنکه: اگر زمان لرزش کم باشد، سنگ دانه ها حرکت کرده اما بتن زمان کافی برای جاری شدن و پخش شدن رو ندارد و همین موضوع باعث متخلخل شدن بتن و کاهش مقاومت آن می گردد. اگر مدت زمان لرزاندن بتن زیاد باشد، شیره بسیار زیادی به سطح بتن آمده که سبب جداشدگی در بتن، ایجاد ترک، کرمو شدن قسمت های زیری و کاهش مقاومت سطحی بتن می گردد.
 2. برای از بین بردن حباب های داخل بتن و همچنین جلوگیری از حبس شدن هوا، باید لایه بتن ضخامت کم و نازکی داشته باشد. ولی در هر صورت نباید ضخامت کمتر از 1.5 سانتیمتر باشد. همچین حداکثر ضخامت لایه ای که استفاده از ویبراتور شیلنگی بر روی آن مقدور است 500 تا 600 میلیمتر است.
 3. ویبراتور یا لرزاننده باید در فواصل مساوی و یکنواخت و به صورت عمودی داخل بتن فرو برده شود و از قرار دادن لرزاننده به صورت مایل یا افقی پرهیز شود. فواصل بین مکان هایی که باید قرار گیرد بر اساس شعاع عمل لرزاننده تعیین می شود. همچنین به این نکته دقت شود، شعاع های عمل باید تا چند سانتیمتر یکدیگر را پوشش دهند.
 4. جهت حذف موثر هوا باید سریعا ویبراتور به داخل بتن وارد و با حرکت ملایم بالا به پایین، به آهستگی خارج شود. نفوذ سریع ویبراتور سبب آن گردیده که بتن به طرف بالا و خارج از قابل حرکت و هوا خارج گردد. همچنین زمانی که به آهستگی ویبراتور خارج می شود هوای که در بالای ویبراتور قرار گرفته به طرف بالا رانده شده و باعث جاری شدن ملات به صورت یکنواخت می گردد. در ضمن در بتن هایی با سفتی بالا جای میله ویبراتور با این روش پر می گردد.
 5. شیلنگ ویبراتور را باید به صورت قائم و چند سانتی متر داخل لایه قبلی که هنوز سفت نشده فرو برد، (8 تا 10 برابر قطر سرشلنگ) رعایت فواصل منظم بین محل های فرو بردن سبب محکم شدن و تراکم بتن می گردد. وارد کردن شیلنگ به داخل بتن تحت زاویه و به صورت تصادفی و نامنظم و در فواصل متفاوت و عدم رعایت عمق کافی برای فرو رفتن در لایه قبلی (باید هم پوشانی داشته باشد) باعث عدم یکپارچگی دو لایه می گردد.

در شکل های زیر نحوه قرار گرفتن شیلنگ ویبراتور و رعایت فواصل منظم ویبره به صورت صحیح و اشتباه نمایش داده شده است.

نحوه قرار دادن شیلنگ ویبراتور به صورت صحیح

نحوه قرار دادن شلنگ ویبراتور

نحوه قرار دادن شیلنگ ویبراتور به صورت اشتباه

ویبراتور شلنگی

نمونه ای از نحوه نامناسب تراکم بتن

نحوه نامناسب تراکم بتن

نحوه صحیح رعایت فواصل منظم ویبره

نحوه صحیح رعایت فواصل منظم ویبره

نقاط ضعف ویبره نمودن بتن

تایم مناسب برای نگه داشتن شلنگ ویبره داخل بتن حدود 5 تا 15 ثانیه می باشد و جهت ویبره بهتر فاصله بین هر ویبره حداقل 10 سانتی متر باشد. در صورتی که این دو نکته در دستگاه ویبره بتن رعایت نشود باعث ایجاد مشکلاتی می شود:

 • آب انداختن بتن
 • ایجاد قوس در کناره های بتن
 • کاهش مقاومت نهایی بتن
 • سوزن ویبره در اثر ویبره زیاد ساییده می شود.

سرویس و نگهداری ویبراتور بتن بنزینی و دیزلی
 • سرعت موتورهمواره بررسی شود که از 3000 دور در دقیقه تجاوز نکند.
 • هر 50 ساعت روغن موتور ویبراتور تعویض گردد.
 • هر 200 ساعت شمع ها و فیلتر روغن تعویض شود.
 • هر 500 ساعت کاربراتور سرویس شود.

سرویس و نگهداری ویبراتور بتن برقی
 • در هنگام تعمیر دقت شود که ورودی برق قطع باشد.
 • همواره سیم ها و اتصالات موتور بررسی شود که دچار سایش و زدگی نشده باشد.
 • دریچه های تهویه که در قسمت جلو و عقب ویبراتور قرار دارند، بطور مکرر تمیز شود تا از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری شود.
 • دقت شود موتور ویبراتور در تماس مستقیم با آب و بتن نباشد.

لیست قیمت ویبراتور بتن

جهت استعلام قیمت ویبراتور بتن روی لینک مربوط به هر محصول کلیک کرده یا با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید.

قیمت ویبره بتن
ردیف شرح
1 قیمت ویبراتور بتن بنزینی
2 قیمت ویبراتور بتن برقی
3 قیمت ویبراتور بتن دیزلی
4 قیمت ویبراتور بتن دوشی
5 قیمت ویبراتور بتن بادی
6 قیمت ویبراتور بتن دریلی

faq

مهم ترین کاربرد موتور ویبره بتن خروج حباب های اضافی درون بتن بوده که خروج این حباب ها باعث افزایش مقاومت نهایی و یکنواخت سازی ملات بتن می گردد.

ویبره بتن متناسب با نیاز کاربر در انواع زیر تقسیم بندی می شوند.

 • موتور ویبره دیزلی
 • موتور ویبره بنزینی
 • موتور ویبره برقی
 • موتور ویبره دریلی
 • موتور ویبره دوشی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: