شیلنگ ویبراتور بتن (شیلنگ ویبره) چیست؟

حباب هایی که در داخل بتن وجود دارند در صورتیکه خارج نشوند، بتن پس از خشک شدن دارای یکپارچگی و استحکام نیست، برای انتقال ارتعاش از موتور ویبره به داخل بتن به منظور تخیله این حباب ها از شلنگ ویبراتور استفاده می شود. شلنگ ویبراتور بتن یا شلنگ ویبره که امروز با نام شیلنگ ویبره و شیلنگ ویبراتور شناخته می شود، در انواع شیلنگ ویبراتور برقی، شیلنگ ویبراتور بادی و شیلنگ ویبراتور بنزینی به مشتریان ارائه می گردد. شما می توانید در بخش مشخصات فنی به اطلاعات انواع این نوع شیلنگ ها دسترسی پیدا نموده و همچنین در بخش لیست قیمت شیلنگ ویبراتور از بروزترین قیمت انواع محصولات اعم از قیمت شیلنگ ویبراتور بنزینی، قیمت ویبراتور دریلی و قیمت شیلنگ ویبره بتن مطلع گردید.

انواع شلنگ ویبراتور
 • شلنگ ویبراتور بادی
 • شلنگ ویبراتور دوشی
 • شلنگ ویبراتور مکانیکی (بنزینی یا برقی)

مشخصات فنی شیلنگ ویبراتور بتن (شیلنگ ویبره بتن)

بتن ترکیبی از چهار جزء اساسی آب، سیمان، شن و ماسه (دانه کوچک) و سنگ (سنگ آهنگ) می باشد که از پرکاربردترین و مهمترین مصالح ساختمانی است که به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه و ارزان بودن آن استفاده زیادی در صنعت ساخت و ساز دارد. هنگامی که بتن ریخته می شود، ممکن است صدها یا حتی هزاران حباب هوا ایجاد شود که به طور قابل توجهی آن را تضعیف می کند. راه حل اصلی جهت از بین بردن این حباب ها لرزش و ارتعاش بتن است که این عمل به وسیله شیلنگ های ویبراتور انجام می گردد، به طوری که در هنگام لرزش در عمق بتن کمک به آزاد سازی حباب های هوا و آب گیر کرده در لایه های بتن می شود و بدین شکل بتنی یکپارچه خواهیم داشت. اگر این عمل انجام نشود پس از خشک شدن و گیرایش کامل بتن، سنگدانه های سنگی ته نشین خواهد شد و شیره بتن روی سطح باقی می ماند که سبب تبخیر حباب های آب شده و حباب های هوا از بین می رود و در نتیجه بتنی همانند اسفنج خواهیم داشت که بسیار ضعیف و در اصطلاح بتن کرمو می شود.

اجزاء شلنگ ویبره بتن

اجزاء شلنگ ویبره یا شیلنگ ویبراتور بتن

فیلم معرفی شیلنگ ویبراتور بتن

معرفی انواع و برندهای شیلنگ ویبراتور بتن
شیلنگ ویبراتور بادی انارکو شیلنگ ویبراتور دوشی انارکو
شیلنگ ویبراتور بادی انارکو شیلنگ ویبراتور دوشی انارکو
مشخصات فنی مشخصات فنی
شیلنگ ویبراتور پرتابل انارکو شیلنگ ویبراتور بادی بی تی
شیلنگ ویبراتور پرتابل انارکو شیلنگ ویبراتور بادی بی تی
مشخصات فنی مشخصات فنی
شیلنگ ویبراتور دوشی بی تی شیلنگ ویبراتور پرتابل بی تی
شیلنگ ویبراتور دوشی بی تی شیلنگ ویبراتور پرتابل بی تی
مشخصات فنی مشخصات فنی

شیلنگ ویبراتور

نحوه عملکرد شیلنگ ویبره یا ویبراتور

به طور کلی دو وسیله مختلف جهت ارتعاشات بتن به کار می رود:

 1. ویبره داخلی (استفاده از شیلنگ ویبراتورها)

طریقه استفاده از ویبره داخلی: در این روش اغلب ویبراتورهای داخلی بتن به کار می روند که بسیاری از آنها توسط یک اپراتور مورد استفاده قرار می گیرد، در این عملیات تعداد 8000 تا 17000 لرزش در طی یک دقیقه در بتن رخ می دهد. این پروسه بسیار ساده است، به این صورت که کارگر باید خرطومی فلزی شیلنگ ویبراتور به نام پوکر که به موتور ویبراتور متصل است را به صورت کاملأ عمودی به مدت زمان 5 تا 15 ثانیه (که این زمان بستگی به نوع دانسیته بتن دارد) با حداقل فاصله 10 سانتی متر از محل ویبره قبلی به عمق حداقل 15 سانتی متر درون بتن گذاشته و عمل ویبره را انجام دهد و این عمل باید کامل انجام شود تا آب های اضافی و هوای بتن کاملا گرفته شود و اگر این فرایند به صورت صحیح انجام نشود عواقب بسیار بدی خواهد داشت.

شیلنگ ویبره

منبع تغذیه شیلنگ ویبراتور مکانیکی می تواند موتور ویبراتور برقی یا بنزینی باشد.

الف- موتور ویبراتور بنزینی

موتور ویبره بنزینی از جمله پر مصرف ترین موتور ویبراتور ها در صنعت ساختمان سازی می باشد. نیروی محرکه این نوع از موتور ویبراتورها، بنزین بوده و مناسب ترین و معروف ترین موتورهای بنزینی جهت به کار بردن در ویبراتورها، موتورهای روبین و هوندا می باشند.

موتور ویبراتور

ب- موتور ویبراتور برقی

موتور ویبره برقی جهت تامین نیروی محرکه شیلنگ ویبراتور مکانیکی به کار می رود. موتور ویبراتور برقی در دو نوع پایه ثابت و پایه متحرک قابل ارائه به مشتریان می باشد.

موتور ویبراتور

 1. ارتعاش قالب

در این روش ویبراتور برقی یا بادی بر روی بدنه قالب وصل می شوند. ویبره برقی در انواع دورهای 750، 1000، 1500 و 3000 دور با قدرت ضربه 10 الی 10000 کیلوگرم وجود دارند. ویبره بادی نیز در محل هایی که خطر آتش سوزی و برق گرفتگی وجود دارد و امکان استفاده از ویبره بدنه های برقی وجود ندارد به کار می روند.

شلنگ ویبراتور


ویبراتور لرزاننده قالب یا ویبراتور بدنه به قالب بسته شده و باعث ایجاد لرزش در بتن و از بین رفتن خلل و فرج بتن می گردد. از ویبراتور بدنه برقی بتن جهت ایجاد ضربه در قالب تونل مترو، تونل های شهری و ویبراتور بدنه قالب های پل های هوایی و دیواره رمپ و لوپ ها و قالب بدنه بتون سد استفاده می گردد. ویبراتور قالب بتن به ویبراتور لرزاننده قالب نیز شهرت دارد.

انواع شیلنگ ویبراتور

برای به وجود آوردن ارتعاش و هواگیری محل بتن ریزی از شیلنگ ویبراتور استفاده می گردد. کاربرد اصلی شینلگ ویبراتورها در ایجاد تراکم در بتن و حذف هوای محبوس شده داخل بتن است. شیلنگ ویبراتورها در انواع مختلف مکانیکی، برقی، بادی، دریلی، دوشی، پرتابل موجود و قابل ارائه به مشتریان می باشد.

عملکرد شیلنگ ویبراتور مکانیکی

ویبراتور شیلنگی از یک محرک انعطاف پذیر تشکیل شده که موجب چرخش میله مرکزی می گردد. بر اثر دوران میله مرکزی یک قطعه فلزی که با میله در اتصال می باشد به پوشش فلزی ضربه می زند و سبب لرزاندن آن می گردد. شیلنگ ویبراتور مکانیکی دارای قدرت ارتعاش بالا بوده و هزینه سرویس و نگهداری پایین دارد و در پروژه های عمرانی متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

شیلنگ ویبراتور

شلنگ ویبره

پوکر (پوشش فلزی)

شلنگ ویبراتور

پوکر (پوشش فلزی)

قسمت انتهایی شیلنگ های ویبراتور که با پوششی فلزی محصور میشود و در بتن فرو رفته و بیشترین لرزش را در یک شیلنگ ویبره دارد و در سایز ها و مدل های مختلف تولید و به فروش می رسد.

بیشترین دلایل خرابی شیلنگ ویبراتور مکانیکی

یکی از بیشترین مواردی که سبب از بین رفتن و خرابی شیلنگ ویبراتورها می گردد، پاره شدن و سوراخ شدن شیلنگ ویبراتور به دلیل جنس نامرغوب آن است. همچنین بریده شدن فنر یا رفتن بتن به داخل شیلنگ از دلایل اصلی از کار افتادن شیلنگ ویبراتورها به شمار می رود.

شرکت فامکو با ارائه انواع ماشین آلات ساختمانی شیلنگ هایی با کیفیت مرغوب دارای پوسته ای از بهترین و مرغوبترین جنس ها توانسته است این مشکلات را حل کند. شیلنگ های ارائه شده توسط شرکت فامکو در دو مدل پوسته سیم دار و نخ دار بوده، همچنین داخل شیلنگ دو لایه سیم با ضخامت زیاد وجود دارد که مانع از خراب شدن، خم شدن زیاد و پارگی پوسته شیلنگ می گردد. 

شیلنگ ویبراتور بادی

جهت انتقال هوایی که توسط کمپرسور فشرده گردیده به ابزار بادی که در سر شیلنگ نصب است از شیلنگ ویبراتور بادی استفاده می کنند، در حقیقت نیروی محرکه شیلنگ ویبراتورهای بادی کمپرسور باد می باشد. مزیت استفاده از این مدل آن است که با یک کمپرسور باد می توان از چند شیلنگ ویبراتور بادی بهره گرفت که اینگونه سرعت کار بالا می رود. این دسته از شیلنگ ها در سایزهای 1 الی 5 اینچ و به طول های 2 الی 4 متر قابل ارائه توسط شرکت فامکو می باشند.

شیلنگ ویبراتور بادی

شیلنگ ویبراتور برقی

شیلنگ ویبره برقی در 3 مدل قابل حمل (پرتابل)، تک فاز و کانورتوری در قطرهای 32 تا 61 میلیمتر و در طول های 4 متر و 6 متر قابل ارائه به مشتریان می باشد.

شیلنگ ویبراتور برقی

نیروی محرکه شیلنگ ویبراتور برقی کانورتور می باشد. کانورتور در حقیقت یک نوع مبدل الکتریکی هست که با تبدیل جریان برق به جریان مناسب (تبدیل برق 220 ولت به 42 ولت) جهت شیلنگ ویبراتور برقی و از بین بردن خطر برق گرفتگی امکان اتصال شیلنگ و کارکرد عالی آن را فراهم می کند. کانورتورها در انواع مختلف با تعداد خروجی های شیلنگ از 1 تا 4 عدد موجود می باشند که امکان اتصال و کار کردن چند شیلنگ به صورت همزمان را فراهم می کنند. بیشتر در پروژه های وسیع عمرانی مانند سد سازی و فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

شیلنگ ویبراتور برقی

شیلنگ ویبره برقی

شلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتور دوشی با موتور برقی

در این دسته از شیلنگ ویبراتورها موتورهای با وزن سبک در قدرت 2.3 کیلو وات با ولتاژهای 230 ولت و 115 ولت استفاده شده است. این نوع شیلنگ ویبراتور فاقد آلایندگی بوده و صدای کمی تولید می کند به همین دلیل قابل استفاده در فضاهای بسته می باشد. شیلنگ ویبراتور دوشی به قطر 25 تا 48 میلیمتر و به طول های 1 الی 6 اینچ موجود و قابل ارائه به مشتریان می باشد.

شیلنگ ویبراتور دوشی یا برقی

شیلنگ ویبراتور پرتابل با موتور بنزینی

ویبراتور بتن قابل حمل (پرتابل) در اندازه های 38 تا 45 میلیمتر با ابعاد بدنه کوچک و وزن پایین برای ایجاد ارتعاش در بلوک های بتن به کار می رود. در این دسته از شیلنگ ها موتور به صورت مونتاژ شده بر روی شیلنگ بوده و نیازی به اتصال به موتور نیست، به همین دلیل به آنها شیلنگ ویبراتور پرتابل گویند. همچنین این نوع شیلنگ ها دارای مهار بر روی دوش و محافظ جهت ساق پا بوده و از آن ها جهت بتن ریزی های کوچک در پروژه های شهری استفاده می شود.

شیلنگ Vibrator

Vibrator Hose

نحوه استفاده از شیلنگ ویبراتور پرتابل

شلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتور دریلی

شیلنگ ویبره دریلی قیمت مناسب و ابعاد کوچک دارد که برای ویبره ستون ها کارآمد می باشد و از قطر های 23 تا 38 میلیمتر در طول های 6 متر و 9 متر موجود بوده که نیروی محرک آن الکتریکی و قابلیت کار با برق تکفاز را دارا می باشد.

شیلنگ ویبراتور دریلی

شیلنگ ویبره دریلی

نحوه انتخاب شیلنگ ویبراتور

حال که با انواع شیلنگ های ویبراتور و موتور های تولید نیرو برای شیلنگ های ویبراتور آشناشدید لازم به ذکر است که برای خریدی موفق به چند ویژگی اصلی در خرید شیلنگ ویبراتور توجه نمائید:

 1. جنس و قطر پوسته
 2. جنس و قطر فنر و میله داخلی
 3. انعطاف پذیری
 4. انتخاب قطر و سایز مناسب
 5. کوپلینگ
 6. اتصالات ابتدا و انتها
 7. شیلنگ ویبراتور در هنگام کار نباید صدایی خش خش و گیرکردگی داشته باشد.

همچنین برای انتخاب نوع شیلنگ های ویبراتور (شیلنگ ویبراتور بادی، شیلنگ ویبراتور برقی، شیلنگ ویبراتور مکانیکی) باید اول به کاربری، اندازه مقطع بتن و محل اجرای ویبره دقت شود و سپس با در نظر گرفتن فاکتور های ارائه شده بهترین انتخاب در نوع شیلنگ ویبراتور را داشت.

شایان ذکر است، انتخاب سایز شیلنگ ویبراتور بسته به نوع کاربری و مقاومت بتن متفاوت می باشد برای مثال سایز شیلنگ ویبراتوری که درون قالب کارکرد دارد با شیلنگی که در یک بخش کلی بتن ریزی کارکرد دارد از نظر قطر شیلنگ ویبراتور و پوکر مختلف می باشد، همچنین در بتن هایی که مقاومت بالا دارند نمی توان از شیلنگ با قطر بالا استفاده نمود.

شعاع عملکرد شیلنگ ویبراتور

برای عملیات ویبره بتن بایستی باتوجه به مقاومت بتن و نوع شیلنگ ویبراتور، سایز پوکر (سرشیلنگ) مناسب انتخاب شود، از این رو شعاع عملکرد یا محدوده ای که سایزهای مختلف سرشیلنگ ها ویبره می کنند بصورت تجربی و تقریبی ذکر شده است:

محدوده عملکرد شیلنگ ویبره
قطر سر شیلنگ (inch) شعاع عملکرد لرزاننده (cm)
¾ 15-20
1 20-35
¼ 1 25-40
½ 1 40-55
2 45-65
3 50-80

نکات مهم در تعمیر و نگهداری موتور ویبراتور و شیلنگ ویبراتور
 • چنانچه موتور ویبراتوری که از آن استفاده می کنید الکتریکی می باشد، جهت بالا رفتن امنیت و از بین رفتن خطرات برق گرفتگی حتما از دستکش لاستیکی و چکمه پلاستیکی استفاده کنید.

تعمیر و نگهداری شلنگ ویبره

 • موتور ویبراتور را در فاصله مناسب از آب و بتن خام نگهداری کنید.
 • پس از هر 200 ساعت کار با شیلنگ داخل شفت آن گریس نسوز بریزید. ابتدا گریس کهنه را خارج و سپس گریس تازه را داخل شفت آن جایگزین نمایید.
 • به صورت دوره ای شیلنگ دستگاه را بازدید و کلیه پیچ و مهره ها و اتصالات چک و در صورت شل بودن محکم شوند.
 • بعد از استفاده، حتما دستگاه و شیلنگ را از بتن چسبیده شده به آنها تمیز کنید تا از آسیب رسیدن به آنها کاسته شود.
 • در صورتی که شیلنگ را از موتور جدا می کنید روی سر شفت را با کلاهک محافظ پلاستیکی پوشش داده تا از ورود گرد و خاک به داخل آن جلوگیری گردد.
 • شیلنگ ویبراتور در محیط مناسب و دور از تابش مستقیم خورشید باشد، زیرا نگهداری نامناسب باعث ترک خوردگی و سایش شیلنگ می گردد.

در هنگام استفاده از ویبراتور شیلنگی باید نکات زیر را مدنظر داشت:

 1. به طور معمول زمان مناسب برای اعمال لرزش با لرزاننده خرطومی بین 5 تا 15 ثانیه بوده اما مدت زمان دقیق تر بر اساس ظاهر شدن شیره بتن روی سطح بتن ریزی شده و تغییر کردن صدای لرزاننده تعیین می گردد. همچنین فرکانسی که دستگاه برای ارتعاش تولید می کند، در مدت زمان ویبره تاثیرگذار است.
 2. نکته: اگر زمان لرزش کم باشد، سنگ دانه ها حرکت کرده اما بتن زمان کافی برای جاری شدن و پخش شدن رو ندارد و همین موضوع باعث متخلخل شدن بتن و کاهش مقاومت آن می گردد.
 3. اگر مدت زمان لرزاندن بتن زیاد باشد، شیره بسیار زیادی به سطح بتن آمده که سبب جداشدگی در بتن، ایجاد ترک، کرمو شدن قسمت های زیری و کاهش مقاومت سطحی بتن می گردد.
 4. برای از بین بردی حباب های داخل بتن و همچنین جلوگیری از حبس شدن هوا، باید لایه بتن ضخامت کم و نازکی داشته باشد. ولی در هر صورت نباید ضخامت کمتر از 1.5 سانتیمتر باشد. همچین حداکثر ضخامت لایه ای که استفاده از ویبراتور شیلنگی بر روی آن مقدور است 500 تا 600 میلیمتر است.
 5. ویبراتور یا لرزاننده باید در فواصل مساوی و یکنواخت و به صورت عمودی داخل بتن فرو برده شود (8 تا 10 برابر قطر پوکر) و از قرار دادن لرزاننده به صورت مایل یا افقی پرهیز شود. فواصل بین مکان هایی که باید قرار گیرد بر اساس شعاع عمل لرزاننده تعیین می شود. همچنین به این نکته دقت شود، شعاع های عمل باید تا چند سانتیمتر یکدیگر را پوشش دهند.
 6. جهت حذف موثر هوا باید سریعا ویبراتور به داخل بتن وارد و با حرکت ملایم بالا به پایین، به آهستگی خارج شود. نفوذ سریع ویبراتور سبب آن گردیده که بتن به طرف بالا و خارج از قابل حرکت و هوا خارج گردد. همچنین زمانی که به آهستگی ویبراتور خارج می شود هوای که در بالای ویبراتور قرار گرفته به طرف بالا رانده شده و باعث جاری شدن ملات به صورت یکنواخت می گردد. در ضمن در بتن هایی با سفتی بالا جای میله ویبراتور با این روش پر می گردد.
 7. در نزدیک دیوارها عملیات ویبره باید در فاصله 8 سانتیمتری از دیوار انجام شود، همچنین از فرو بردن پوکر به داخل آرماتور پرهیز گردد.
 8. شیلنگ ویبراتور را باید به صورت قائم و چند سانتی متر داخل لایه قبلی که هنوز سفت نشده فرو برد، رعایت فواصل منظم بین محل های فرو بردن (باید هم پوشانی داشته باشند) سبب محکم شدن و تراکم بتن می گردد. وارد کردن شیلنگ به داخل بتن تحت زاویه و به صورت تصادفی و نامنظم و در فواصل متفاوت و عدم رعایت عمق کافی برای فرو رفتن در لایه قبلی باعث عدم یکپارچگی دو لایه می گردد.

در شکل های زیر نحوه قرار گرفتن شیلنگ ویبراتور و رعایت فواصل منظم ویبره به صورت صحیح و اشتباه نمایش داده شده است:

نحوه قرار دادن شیلنگ ویبراتور به صورت صحیح

نحوه قرار دادن شیلنگ ویبره

نحوه قرار دادن شیلنگ ویبراتور به صورت اشتباه

نحوه غلط قرار دادن شلنگ ویبره

نمونه ای از نحوه نامناسب تراکم بتن

شیلنگ ویبراتور

نحوه صحیح رعایت فواصل منظم ویبره

نحوه صحیح رعایت فواصل منظم ویبره

faq

جهت انتقال نیروی محرکه تولید شده و ایجاد لرزش و ارتعاش درون بتن از شیلنگ ویبراتور بتن استفاده می شود و معمولا در سایزهای شیلنگ ویبره 3 متری تا شیلنگ ویبره 6 متری ارائه می گردد.

شیلنگ ویبره بتن بر اساس نیاز پروژه و نوع سوخت در دسترس، در انواع زیر تقسیم بندی می گردد.

 • شیلنگ ویبره بادی
 • شیلنگ ویبره دوشی
 • شیلنگ ویبره بنزینی
 • شیلنگ ویبره دیزلی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: