پمپ بشقابی چیست؟

پمپ آب بشقابی نوعی پمپ های گریز از مرکز بوده و برای جهت انتقال سیالات با ویسکوزیته پایین مانند آب استفاده می شود. در واقع انرژی مکانیکی تولید شده توسط الکتروموتور از طریق شفت به پروانه پمپ منتقل شده و باعث چرخش پروانه و تولید انرژی جنبشی در سیال می شود. نهایتا سیال با فشار از دهانه دهش پمپ خارج شده و به سمت مصرف کننده پمپاژ می شود.

در حال حاضر هایپر صنعت فامکو پمپ آب بشقابی را در انواع زیر ارائه می نماید.

  • پمپ آب بشقابی تک پروانه 
  • پمپ آب بشقابی دو پروانه 

مشخصات فنی پمپ بشقابی

پمپ گریز از مرکز بشقابی معمولا برای پمپاژ سیالاتی چون آب با گرانروی پایین مورد استفاده قرار می گیرد و توانایی انتقال سیالات با گرانروی بالا را ندارد. پروانه پمپ مهمترین قطعه آن می باشد و دارای یک سری پره و منافذ منحنی است که بین دو دیسک طراحی و نصب شده است. این پروانه از طریق یک شافت به موتور پمپ متصل شده و با سرعت تقریبی حدود 3000 دور در دقیقه به چرخش در می آید. با به چرخش در آمدن پروانه، سیال از دهانه مکش وارد منافذ پروانه شده و با فشار از لبه های آن به سمت دهانه دهش هدایت می شود. پمپ های بشقابی معمولا دارای یک یا دو پروانه از نوع بسته می باشند، بسته بودن پروانه در این پمپ ها ارتفاع بیشتر و آبدهی پایین تری نسبت به مدل های دیگر تولید می کند. الکتروموتور پمپ بشقابی به صورت تکفاز یا سه فاز و معمولا با دور موتور 3000 دور در دقیقه می باشد. توجه داشته باشید که از نظر صدای کارکرد همه پمپ های آبرسانی صدا تولید می کنند اما مدل های بشقابی نسبت به پمپ جتی و خورشیدی کم صداتر هستند. ساز و کار پمپ بشقابی به این صورت است که با حرکت پروانه ها و انرژی حاصل از چرخش آنها سیال مورد نظر از مکانی به مکان دیگر هدایت می شود. اگر از پمپ های بشقابی برای سیالات با گرانروی بالا استفاده شود موجب می شود در مدت زمان کوتاهی بازدهی پمپ به شکل چشم گیری کاهش یابد و پمپ زود تر فرسوده شود. مایعات با گرانروی بالا با تولید گرما می توانند موجب آسیب های جدی به پمپ و در برخی موارد باعث شکستگی پمپ شوند.

پمپ بشقابی تک پروانه

پمپ آب بشقابی تک پروانه همان طور که از اسم آن مشخص است، نوعی پمپ گریز از مرکز و دارای یک پروانه است. این نوع پمپ به علت داشتن یک پروانه کمتر نسبت به مدل دو پروانه، ارزان تر بوده و در مقایسه با مدل دو پروانه توان پمپاژ کمتری دارد. دبی و هد قابل ارائه توسط پمپ بشقابی تک پروانه کمتر می باشد. مکانیزم پمپ بشقابی تک پروانه به این شکل است که سیال به بخشی که پروانه در حال حرکت است می شود و با اعمال نیروی گریز از مرکز بر آن به سمت جهت مشخص شده خارج می شود. ویژگی هایی نظیر فشار و سرعت مایع متاثر از عملکرد پروانه است و بر این اساس افزایش می یابد ازاین رو سیال مورد نظر به سمت بیرون پمپ هدایت می شود و از آن خارج می گردد.

پمپ بشقابی تک پروانه

پمپ بشقابی دو پروانه

این نوع پمپ بشقابی دارای دو پروانه است و می تواند میزان دبی و هد بیشتری را ارائه نماید و در نتیجه حجم بسیار بیشتری از سیال را پمپاژ می کند. افزایش قدرت پمپاژ در مدل دو پروانه موجب می شود برای انوع کاربردهای صنعتی و عمومی مورد استفاده قرار گیرد. اگر تعداد طبقات و واحدهای یک ساختمان زیاد باشد بهتر است از پمپ آب بشقابی دو پروانه استفاده نمایید. به علت توان بالای پمپاژ در پمپ بشقابی دو پروانه آلودگی صوتی بیشتری تولید کرده و قیمت بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

پمپ بشقابی دو پروانه

تفاوت پمپ بشقابی و جتی

طراحی متفاوت این دو نوع پمپ که برای مصارف خانگی به شدت مورد استفاده قرار می گیرند و موجب می شود که در یک سری ویژگی های مهم مانند عملکرد، میزان صدا، تامین فشار آب در سطح بالاتر و قیمت با یکدیگر متفاوت باشند. از این رو هر یک از موارد ذکر شده را در ادامه بررسی می نماییم. اما برای استفاده در ساختمان های مسکونی توصیه می شود از پمپ های بشقابی استفاده نمایید زیرا در بیشتر موارد این نوع پمپ ها در قسمت پارکینگ یا در محدوده حیاط قرار می گیرند و استفاده از پمپ آب جتی به خاطر صدای زیاد و آزار دهنده موجب آلودگی صوتی در محیط ساختمان می گردد. زیرا پمپ آب جتی بیشتر برای مصارف صنعتی به کار می رود و از لحاظ قدرتی در یک توان برابر پمپ آب جتی قوی تر عمل می کند و موجب تولید فشار و هد بالاتری  در مقایسه با پمپ های بشقابی می گردد.

در پمپ بشقابی با ورود آب به پروانه، کار آغاز می شود و به کمک نیروی گریز از مرکز نیز خارج می شود. در هنگام خروج آب از داخل پروانه، روی سطح فشاری ایجاد می گردد که این امر باعث حرکت مایع با شدت بیشتر به سمت خروجی می شود. علت را می توان به نیروی گریز از مرکز و فشار جو نسبت داد. لازم به ذکر است که فشار ایجاد شده در پمپ با عواملی نظیر تعداد پروانه، قطر پروانه ها، اندازه باز و بسته شدن پروانه ها، سرعت چرخش محور و حجم ورودی آب ارتباط مستقیم دارد. عرض خروجی پروانه عامل تعیین کننده ظرفیت مایع ورودی می باشد و می توان گفت در این فرآیند قدرت موتور مورد استفاده که بر اساس اسب بخار مشخص می گردد، بر سایر عوامل تاثیر گذار خواهد بود. اما در پمپ آب جتی با عبور آب از داخل جت، سرعت آب شدت یافته اما میزان فشار کاهش می یابد. صدا در انواع مختلف پمپ های جتی و بشقابی تولید می شود و پمپ بی صدا یک عبارت تبلیغاتی است که بهتر است به آن توجهی نکنید. پمپ آب جتی در مقایسه با پمپ آب بشقابی صدای بیشتری تولید می کند و یکی از دلایل مهم آن قدرت پرتاب آب بیشتر توسط پمپ آب جتی می باشد و آخرین تفاوتی که مورد بررسی قرار می دهیم فشار آب است، اگر نیازمند به فشار آب بیشتر و یا استفاده از پمپ در طبقات بالاتر هستید، بهترین گزینه استفاده از پمپ آب بشقابی دو یا چند پروانه است و در شرایطی که باز هم به فشار بیشتری نیاز بود از موتور برای کمک به پروانه ها استفاده می گردد. اما ساختار پمپ آب جتی به گونه ای است که در صورت نیاز به میزان آب بیشتر می توانید از انژکتور استفاده نمایید. انژکتور با قدرت مکش، آب را به سمت مخزن فشار منتقل می کند و با رفتن به بخش مکش، میزان مکش افزایش یافته و به همین نسبت جریان آب شدت پیدا می کند اما مقدار آب موجود در مخزن کم می شود.

کاربرد پمپ بشقابی

از کاربرد های پمپ سانتریفیوژ بشقابی می توان به آبرسانی ساختمان های مسکونی، تجاری، آموزشی، آبیاری مزارع کشاورزی و موارد صنعتی اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت که بیشترین استفاده این پمپ ها جهت آبرسانی و توزیع یکنواخت آب در مصارف خانگی و ساختمان ها است، به همین دلیل نیز به آن پمپ آب بشقابی خانگی گفته می شود.

لازم به ذکر است پمپ آب بشقابی، دبی و آبدهی پایین تری نسبت به مدل های جتی داشته و امکان پمپاژ مخلوط آب و هوا را ندارد.

مزایای پمپ بشقابی

از مزایای پمپ آب گریز از مرکز بشقابی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • صدای تولیدی کمتر نسبت به مدل های جتی
  • ایجاد فشار و ارتفاع مناسب به دلیل نوع پروانه آن
  • طراحی ساده
  • ارزانی قطعات، دسترسی و تعمیرات راحت
  • به صرفه و مناسب جهت آبرسانی منازل
faq

به طور معمول جنس پروانه پمپ آب بشقابی از نوع برنجی یا پلاستیکی است. جنس پروانه به کار رفته در پمپ در عملکرد قابل ارائه توسط پمپ آب بشقابی بی تاثیر است اما برای آب شرب بهتر است از پروانه پلاستیکی استفاده شود.

حداکثر فشاری که یک پمپ آب بشقابی تک پروانه و دو پروانه تولید می کند معادل 9 بار است.

برای نصب پمپ آب بشقابی در ساختمان مسکونی یا کاربری های دیگر، الزامی به اتصال بخش مکش پمپ به منبع نیست و پمپ می تواند مستقیما روی آب شهری نصب شود. بالاتر یا پایین تر بودن سطح آب اهمیتی ندارد، زیرا پمپ بشقابی مکش دارد و در شرایط مختلف قابل استفاده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: