کولتیواتور چیست؟

کولتیواتور برای خاک ورزی در کشاورزی و باغداری مناسب بوده، که می توانید با استفاده از ادوات الحاقی کاربری آن را تغییر داد. از ویژگی های مهم کلتیواتور می توان به وزن و قیمت مناسب، کاربری آسان اشاره کرد. از این دستگاه می توانید در کاربردهای مختلفی مانند شخم زدن، برف روبی، سمپاشی و غیره استفاده نماید.

برای انتخاب یک تیلر کلتیواتور باید به مساحت زمین و قدرت موتور دستگاه توجه ویژه ای داشته باشید. کلتیواتور ها دارای حداقل توان 5 الی 10 اسب بخار هستند و در انواع زیر توسط هایپرصنعت فامکو به مشتریان ارائه می گردد:

 • کولتیواتور دستی
 • کولتیواتور بنزینی
 • کولتیواتور دیزلی

لیست قیمت کولتیواتور

بازدیدکننده محترم، در صورت بازدید این صفحه با موبایل، لطفا جهت رویت کامل جداول، زمانی که روی جداول هستید تصویر را به سمت چپ یا راست بکشید (برخی جداول به دلیل بزرگی ممکن است در صفحه نمایش شما به صورت کامل نمایش داده نشوند، همچنین می توانید موبایل خود را به صورت افقی بگیرید تا جداول را بهتر ببینید.).

مشخصات فنی کولتیواتور

کلتیواتور یا کولتیواتور یکی از ماشین های خاک ورزی ثانویه است. کولتیواتور ها خاک های سطحی را که در مرحله خاکورزی اولیه شکسته و از هم پاشیده شده را با هم به صورت دورانی مخلوط می کند، اما زمین را شخم نمی زند بلکه برای هوا دهی بین لایه های خاک، آماده کردن بستر کشت نرم برای محصول و همچنین افزایش جذب آب و باران استفاده می شود. این ماشین با دندانه ها یا میله های خود خاک هایی را که به صورت خطی و افقی سفت شده اند، در عمق کم و نزدیک به سطح زمین سوراخ می کند. کلتیواتور از چندین دندانه، تیرک و دو یا سه چرخ تشکیل شده است. همچنین در زمانی که گیاه رشد کرد و علف های هرز در سطح خاک نمایان شد، علف های هرز نزدیک گیاه را که مانعی برای رشد آن هاست ریشه کن می کند یا اینکه برگ های علف های هرز را برای جلوگیری از مختل کردن عمل فتوسنتز در زمین دفن می کند.

تیلر کولتیواتور

انواع کولتیواتور

کولتیواتور به سه دسته تقسیم بندی می شود: کلتیواتور بنزینی، کلتیولتور دیزلی، کلتیواتور دستی. در ادامه جزئیات بیشتری در خصوص انواع کولتیواتور بیان می کنیم.

کلتیواتور بنزینی

توان آن بین 5 الی 12 اسب بوده و در اراضی و باغ های کوچک استفاده می شود. این کولتیواتور با هندل روشن می شود. ارتفاع فرمان آن با قد افراد قابل تنظیم بوده و بیشتر در اراضی شیب دار مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم انتقال قدرت کولتیواتور بنزینی اغلب گیربکسی است. انواع برند های کولتیواتور بنزینی شامل کاما، ویما، بی سی اس، دیاکو و غیره می شوند.

کولتیواتور بنزینی نیز همانند کولتیواتور دیزلی در اندازه های مختلف و با قدرت های مختلف موجود می باشد. این مدل کلتیواتور داری قیمت مناسب بوده که به راحتی قابل استفاده هستند. مصرف سوخت زیاد، مناسب نبودن برای کاربری های سنگین از معایب کلتیواتور بنزینی، می توان نام برد.

تیلر کلتیواتور بنزینی

کلتیواتور دیزلی

این نوع کولتیواتور در زمین های بزرگ استفاده می شود و زاویه چرخش فرمان آن می تواند تا 360 درجه باشد. محل هندل، استارت، اگزوز و باک در سری های مختلف کولتیواتور دیزلی یکسان است. این مدل کلتیواتور برای استفاده در صیفی جات و شالیزار ها بسیار مناسب بوده و بالاترین قدرت مانور را دارد، چون وزن و عرض کار متعادلی دارد. قدرت این دستگاه بین 6 تا 14 اسب بخار می باشد. از مزایای کولتیواتور دیزلی می توان به قدرت بالا و مصرف سوخت بهینه اشاره کرد. این مدل کولتیواتور به دلیل قیمت بالا و مناسب نبودن برای کار های کوچک و سبک مورد استقبال کمی قرار گرفته است.

کولتیواتور دیزلی در دو مدل استارتی و هندلی ارائه می شود و انواع برند های کاما، هوندا، ویما، کویین، یوروسیستم، چینی و غیره آن قابل ارائه می باشد.

تیلر کلتیواتور دیزلی

تیلر کولتیواتور دستی

کولتیواتور دستی یا تراکتور دو چرخ یا تیلر کولتیواتور که در انواع مختلف، با قدرت های مختلف موجود است، برای شخم زدن زمین های سخت و در باغ هایی که امکان حرکت تراکتور شخم زن در بین درختان وجود ندارد کاربرد دارد و در مدل دو کاره برای درو کردن نیز استفاده می شود.

کولتیواتور دستی برای اطراف تنه درخت که دسترسی به آن نداریم و استفاده از کولتیواتور های چرخ دار در آن جا غیرممکن است، مناسب است. استفاده از کولتیواتور برای وجین علف های هرز و هوادهی خاک، استفاده از سموم کشاورزی و علف کش ها که گاهاً گیاه مقاوم به آن می شود را کاهش خواهد داد. کولتیواتور دستی یا کولتیواتور کوچک می تواند با پمپ سمپاش، تریلر، پمپ آب، دروگر، چاله کن، نهر کن و غیره کوپل شود.

تیلر دستی کولتیواتور

سوخت مصرفی کولتیواتور کوچک یا همان کولتیواتور دستی بنزین یا گازوییل است. کولتیواتور گازوییلی یا کولتیواتور دیزلی دارای تعدادی تیغه می باشد که بر حسب نیاز می تواند زمین را بین 8 تا 35 سانتیمتر شخم بزند. ضمناً عرض کار کولتیواتور بین 80 تا 150 سانتیمتر است.

مشخصات فنی انواع برند کولتیواتور ها

کولتیواتور BCS کولتیواتور ویما (Weima)
تیلر کولتیواتور BCS تیلر کولتیواتور ویما
مشخصات فنی مشخصات فنی
کولتیواتور دیاموند (Diamond) کولتیواتور میتسوکو (Mitsuku)
تیلر کولتیواتور دیاموند تیلر کولتیواتور میتسوکو |(Mitsuku)
مشخصات فنی مشخصات فنی
کولتیواتور کاما (Kama) کولتیواتور هیوندای (Hyundai)
تیلر کولتیواتور کاما تیلر کولتیواتور هیوندای (Hyundai)
مشخصات فنی مشخصات فنی
کولتیواتور کوبوتا (Kubota) کولتیواتور میتسوبیشی (Mitsubishi)
تیلر کولتیواتور کوبوتا (Kubota) تیلر کولتیواتور میتسوبیشی (Mitsubishi)
مشخصات فنی مشخصات فنی
کولتیواتور یانمار Yanmar
تیلر کولتیواتور یانمار Yanmar
مشخصات فنی

تیلر کولتیواتور چیست؟

کلتیواتور برای نرم کردن، سله شکنی، مخلوط کردن خاک سطحی، هم زدن خاک و کمپوست به کار می رود. تیلر کولتیواتور خاک را از حالت یکدست خارج می کند. کولتیواتور کوچک برای مصارف خانگی و فضای سبز عمومی کاربرد دارد و توسط افراد روی زمین کشیده می شود. نوع دو چرخ آن که تراکتور دو چرخ هم نامیده می شود توسط افراد کنترل می گردد. گاهی اوقات نیز به وصل می شود، که در این صورت به آن تیلر کولتیواتور می گوییم. استفاده از کلتیواتور آسان بوده و نیاز به قدرت و نیروی بالایی توسط اوپراتور نمی باشد. عموم کشاورزان و باغداران کولتیواتور را با نام های کولتیواتور باغی و کولتیواتور کشاورزی می شناسند. تیلر ها در دو نوع استارتی و هندلی ارائه شده اند که با اضافه کردن متعلقاتی می توانید در کاربری های دیگری از آن ها استفاده نمایید. کولتیواتورها از نظر سوخت به سه دسته بنزینی، نفتی، گازوئیلی تقسیم بندی می شود.

اجزای اصلی کولتیواتور
 • موتور کولتیواتور
  • دارای دو موتور بنزینی و دیزلی بوده که قدرت موتور در کولتیواتور متفاوت است و شما می توانید متناسب با نیازتان توان موتور مورد نظر خود را انتخاب نماید. قدرت موتور بنزینی از 5 تا 12 اسب بخار و موتور های دیزلی 5 تا 14 اسب بخار می باشد. لازم به ذکر است به جای موتور دیزلی 5 اسب بخار می توانید از موتور بنزینی 7 اسب بخار استفاده نماید
 • گیربکس کولتیواتور
  • گیربکس های تعبیه شده در کولتیواتور بر اساس گیربکس و سیستم دنده ای تقسیم بندی می شوند که از 1 تا 7 دنده می باشند. اکثر کولتیواتور موجود در بازار از نوع سه دنده بوده که خاصیت دو دنده جلو و یک دنده عقب را دارند. علاوه بر سه دنده ها نوع های دیگر مانند دو دنده که شامل یک دنده جلو و یک دنده عقب، چهار دنده که دارای دو دنده جلو و یک دنده عقب، شش دنده که سه دنده جلو، سه دنده عقب و مدل هفت دنده که شامل چهار دنده جلو و سه دنده عقب می باشد.
 • چرخ ها کولتیواتور
  • نوع مکان کاربرد کولتیواتور باعث تغییر در نوع چرخ می گردد. این چرخ ها دارای سه مدل بوده، چرخ های پلاستیکی که برای کارهای سبک کشاورزی و بارکشی مورد استفاده قرار می گیرد. مدل چرخ های آهنی پره دار که برای شخم زدن و هوادهی در زمین استفاده می شوند و مدل چرخ های آهنی استوانه ای که برای شخم زدن در شالیزار ها و مزارع کاربرد دارد. چرخ های کولتیواتور در 4 سایز در 400*8، 400*10، 500*10، 500*12 در بازار عرضه می شوند.

کولتیواتور

تفاوت تیلر کولتیواتور و کولتیواتور پشت تراکتوری

در مفهوم کلی کولتیواتور به معنای شخم زن می باشد که در عملیات خاکورزی مورد استفاده قرار می گیرد. اما کولتیواتور که به آن کولتیواتور باغی نیز گفته می شود با کولتیویاتور پشت تراکتوری از نظر شکل ظاهری و عملکرد بسیار متفاوت می باشد. همانطور که در مطالب قبل گفته شد، کولتیواتور ماشینی است کوچک که موتور و گیربکس دارد و مناسب زمین های کوچک می باشد. این ماشین دارای محور چرخ است که تیغه های روتیواتور به آن بسته می شود و با حرکت دوار تیغه ها، خاک سطحی را نرم و آماده کشت می کند.

اما کولیتواتور پشت تراکتوری، ماشینی است که دارای یک شاسی فلزی به همراه میله یا ساقه های متعدد است که به هر کدام از این ساقه ها تیغه ای وصل شده است. مجموعه کولتیواتور به پشت تراکتور بسته می شود و با حرکت تراکتور، ساقه های آن از قسمت تیغه در خاک فرو رفته و اقدام به شکستن لایه های خاک در عمق مشخصی می کند.

متعلقات کولتیواتور

منظور از متعلقات همان ابزار آلاتی می باشد که به شما امکان تغییر کاربری کولتیواتور را می دهد. این متعلقات عبارت اند از تریلر، گاو آهن، خیش ودوخیش، نهر کن و غیره می باشد.

تیغه های کولتیواتور

برای تعویض یا نصب تیغه ها باید چرخ ها را باز نمایید و تعویض را به آسانی انجام دهید. لازم به ذکر است که تیغه های سمت چپ و راست با هم متفاوت می باشد، در هنگام نصب به این نکته توجه نمایید. سرویس و نگهداری تیلر کشاورزی بسیار مهم است یکی از موارد حائز اهمیت تیغه ها هستند که بعد از مدتی ساییده شده و کارایی خود را از دست می دهند و باعث از بین نرفتن گیاهان، علوفه هرز شده و عملیات شخم زدن در عمق مناسب انجام نمی گردد.

نکات مهم و قوانین ایمنی در کولتیواتور

 • اگر از کولتیواتور در محیط بسته مانند گلخانه استفاده می کنید مطمئن شوید که گلخانه تهویه مناسب دارد، چون در خروجی اگزوز دستگاه، گاز منوکسید کربن وجود دارد.
 • در مواقعی که قصد تمیز کردن تیغه ها و دستگاه را دارید، گیربکس را در حالت خلاص قرار داده و موتور را خاموش کنید.
 • از سرعت بالا و قرار دادن دنده در حالت خلاص در هنگام کار در زمین شیب دار پرهیز کنید.
 • دستگاه را از دسترس افراد نا آشنا و غیرمتخصص دور نگه دارید.
 • بعد از حدود 8 ساعت کار با دستگاه کولتیواتور، روغن آن را عوض کنید. معمولاً روغن موتور 40 مناسب است.
 • از لباس و لوازم ایمنی استفاده نماید. مانند دستکش، عینک، کفش و غیره.
 • قبل از کار با دستگاه حتما دفترچه راهنما را مطالعه نمایید.
 • در هنگامی که خسته هستند از دستگاه کولتیواتور استفاده نکنید.
 • کودکان را در هنگام استفاده دور نگه دارید.

تیلر کولتیواتور باغی

نکات مهم در حین خرید دستگاه کولتیواتور

 • نوع دستگاه کلتیواتور مورد نیاز
 • توان و قدرت دستگاه
 • مساحت زمین
 • دستگاه کولتیواتور را برای چه کاربری استفاده می کنید.
 • امکان نصب متعلقات برای تغییر کاربری
 • برند و کیفیت شرکت سازنده

مزایای کولتیواتور
 • ابعاد کوچک
 • مانور بالا
 • سبک
 • کاربری آسان
 • قیمت مناسب
 • امکان وصل کردن ادوات مختلف به آن
 • انبار داری آسان
 • سرویس و نگهداری آسان

کاربرد کولتیواتور
 • شخم زدن باغ و زمین زراعی
 • مبارزه با علف های هرز
 • پا کنی و نرم کردن خاک اطراف درختان
 • استفاده به عنوان سمپاش و پمپ آب
 • حمل و نقل بار
 • برف روبی، تیغ زدن، جاروکشی،درو کردن، سمپاشی، بارکشی

لیست قیمت کولتیواتور

جهت استعلام قیمت کولتیواتور روی لینک مربوط به هر محصول کلیک کرده یا با کارشناسان هایپر صنعت فامکو تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
سید رضا کریمی
ارسال شده در : پنجشنبه 24 فروردین 1402

سلام، یک دستگاه تیلر کولتیواتور می خوام.

مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 27 فروردین 1402

سلام جناب کریمی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

حسین
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 27 دی 1401

سلام، متشکرم.

حسین
ارسال شده در : شنبه 17 دی 1401

سلام، بابت این مطالب بسیار سپاسگزارم.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 17 دی 1401

سلام دوست عزیز، ممنون از نظر شما.