کنتاکتور

اشتراک :
کنتاکتور Hyundai
کنتاکتور Hyundai
121,000 تومان
کنتاکتور LS
کنتاکتور LS
124,000 تومان
کنتاکتور اشنایدر Schneider
کنتاکتور اشنایدر Schneider
150,000 تومان
کنتاکتور Siemens
کنتاکتور Siemens
140,000 تومان

کنتاکتور برق چیست؟

یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات در برق صنعتی، کنتاکتور است این تجهیز جهت قطع و وصل کردن مدار از راه دور و از طریق تحریک بوبین کنتاکتور بکار گرفته می شود.در اینجا می خواهیم به شناخت و نحوه ی استفاده از این تجهیز بپردازیم. کنتاکتور برق نوعی کلید الکترومغناطیسی است که جهت قطع و وصل کردن مدار از طریق یک سیم پیچ مغناطیسی بکار برده می شود. یعنی با تحریک یا وصل شدن این سیم پیچ مغناطیسی یا بوبین کنتاکتور وصل می گردد و مدار سه فاز یا تکفاز را وصل می نماید و برعکس با قطع شدن ولتاژ بوبین، کنتاکتور قطع می گردد. این مزیت سبب می شود که بتوان مدار را از راه دور و از هر نقطه ای قطع و وصل کرد. بر روی هر کنتاکتور یک یا دو کنتاکت باز و بسته فرمان وجود دارد که می توان از آنها در مسیر فرمان و تحقق بخش های فرمانی مدار استفاده کرد. کنتاکتورها برای رنج جریان های مختلف و در ابعاد و اندازه های متفاوت ساخته می شوند. از پر کاربردترین آمپرهای کنتاکتورها می توان به 9 تا 800 آمپر اشاره کرد. همچنین ولتاژ بوبین کنتاکتورها می توانند متنوع باشند و در ولتاز های 24 و 48 و 110 و 220 و 380 ولت  AC و DC ساخته شوند. بوبین کنتاکتورها می توانند در صورت خرابی تعویض شوند و همچنین می توان برای به کارگیری در ولتاژهای دلخواه مختلف، از بوبین مناسب استفاده نمود.

کنتاکتور تک فاز

تفاوت کنتاکتور برق با کلید در این است که عملیات قطع و وصل در کنتاکتورها بوسیله ی یک بوبین یا سیم پیچ مغناطیسی صورت می پذیرد، این بوبین مغناطیسی انرژی الکتریکی را به انرژی مغناطیسی تبدیل می نماید و با قطع و وصل شدن برق این میدان مغناطیسی نیز قطع و وصل می شود و سبب قطع و وصل شدن کنتاکتور می گردد. بوبین های کنتاکتور قابل تعویض هستند در کنتاکتور های تا 25 آمپر دارای یک کنتاکت کمکی 1 باز 1 بسته هستند و کنتاکتورهای از 32 آمپر به بالا دارای کنتاکت کمکی دو باز دو بسته می باشد. هنگامی که بوبین کنتاکتور بدون برق است تیغه ی باز بصورت کلید باز و تیغه ی بسته بصورت کلید بسته عمل می نماید. بمحض اینکه بوبین برق دار شد تیغه ی باز بسته شده و تیغه ی بسته باز می گردد. از کنتاکت های کمکی در کنتاکتور در قسمت های مختلف مدار فرمان استفاده می گردد. یکی دیگر از کاربردهای مهم کنتاکت های کمکی، ایجاد مدار خود نگهدار کنتاکتور است که با یکبار تحریک بوبین، کنتاکتور توسط تیغه ی باز خودش بصورت خودنگهدار در می آید و در صورتی که یک تیغه ی شرطی در مسیر مدار وجود داشته باشد می تواند بوبین کنتاکتور را بدون برق نماید.

نحوه ی عملکرد کنتاکتور

کنتاکتورهای برق بر خلاف رله ها توان و ظرفیت عبور جریان بالاتری را دارند و در ظرفیت تحمل جریان بالاتری ساخته می شوند. رله ها ظرفیت عبوری جریان پایینی دارند و بیشتر در مدارهای فرمان بکار می روند. زمانی که اختلاف پتانسیل به دو سر بوبین کنتاکتور اعمال می گردد، بوبین یا سیم پیچ بر اثر عبور جریان دارای میدان مغناطیسی میگردد و همانند آهنربا قسمت متحرک هسته را به خود جذب می کند. در محل جذب کنتاکت هایی وجود دارند که با قطع و وصل شدن هسته، قطع و وصل می شوند و بصورت کلید عمل می نمایند. در داخل کنتاکتور برق دو عدد فنر موجود است که هنگام قطع بودن بوبین کنتاکتور، وظیفه ی برگرداندن قسمت متحرک به حالت عادی را بر عهده دارند.

اجزای کنتاکتور

ساختمان کنتاکتور و بررسی نمای ظاهری کنتاکتور

بر روی ساختمان کنتاکتور تعدادی پیچ وجود دارد که برای قسمت ورودی با حروف R1، S1، T1 و در قسمت خروجی یا پایینی با حروف R2 ، S2 ،T2 نمایش داده شده اند و جهت اتصال سیم ها ورود و خروج به کار می روند. همچنین یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته بر رو و یا بغل کنتاکتور جهت اسفاده در مدار فرمان قرار گرفته است. در آمپر های بالاتر از 32 آمپر معمولا تعداد کنتاکت های فرمان دو عدد هستند. یک زائده نیز در بالای کنتاکتور وجود دارد که با قطع و وصل کنتاکتور جا به جا می شود. این قطعه به قسمت متحرک بوبین وصل است و نشان دهنده قطع یا وصل بودن کنتاکتور برق است.

کنتاکتور سه فاز

مزیت های کنتاکتور نسبت به کلید
 1. قابلیت قطع و وصل در دفعات زیاد
 2. امکان کنترل از راه دور مقرون به صرفه تر و ایمن تر
 3. توانایی اتوماتیک کردن مدار فرمان با استفاده از کنتاکتورها
 4. عمر مکانیکی بیشتر نسبت به کلیدها
 5. بالا رفتن سرعت قطع و وصل
 6. با استفاده از کنتاکتور، پس از رفتن برق و وصل مجدد، جهت راه اندازی نیاز به استارت می باشد در صورتی که با استفاده از کلید، خطرات ناشی از وصل ناگهانی وجود دارد.

اجزاء مختلف کنتاکتور
 1. کنتاکت های اصلی که جریان بخش قدرت از آن عبور می کند، کنتاکت های فرمان که برای بخش فرمان استفاده می شوند.
 2. کویل یا بوبین یا سیم پیچ که وظیفه ی باز و بسته شدن کنتاکت ها را بر عهده دارد.
 3. عایق بندی کنتاکت ها بوسیله ی مواد عایق مانند باکالیت و نایلون بهمراه قاب محافظ و نگهدارنده جهت حفاظت کاربر در برابر برق گرفتگی و همچنین محفظه ای جهت حفاظت از غبار و چربی و آب و گرد و خاک ممکن است موجود باشد.

اجزای کنتاکتور

جدول انواع کنتاکور AC بر اساس تیپ

تیپ های مختلف کنتاکتور AC و انواع کاربرد آنها برای مصرف کننده های مجاز مطابق جدول زیر می باشد:

انواع کنتاکور AC بر اساس تیپ
استاندارد و طبقه بندی کنتاکتور مورد استفاده
کنتاکتور AC1 بار اهمی، بار غیر اندیکتیو یا اندیکتیویته ی ضعیف، گرمکن برقی با ضریب توان 95%
کنتاکتور AC2 برای راه اندازی موتورهای آسنکرون روتور سیم پیچی بدون ترمز و جریان مخالف، جریان راه اندازی بستگی به مقاومت مدار روتور دارد.
کنتاکتور AC3 برای راه اندازی موتور آسنکرون روتور سیم پیچی با ترمز جریان مخالف
کنتاکتور AC4 برای راه اندازی موتور آسنکرون روتور قفسهای هنگام قطع جریان نامی از تیغه های کنتاکتورعبور می کند، تحمل جریان راه اندازی 5 تا 7 برابر جریان نامی
کنتاکتور AC5 برای راه اندازی موتور آسنکرون روتور قفسه ای با به کار بردن ترمز جریان مخالف تغییر جهت گردش الکتروموتور روتور قفسه ای با تعداد دفعات قطع و وصل زمانی اندک
کنتاکتور AC11 کنتاکتور کمکی فرمان بدون داشتن کنتاکت قدرت، بوبین مغناطیسی، استفاده فقط در مدار فرمان

جدول انواع کنتاکتورهای DC بر اساس تیپ

تیپ های مختلف کنتاکتور DC و انواع کاربرد آنها برای مصرف کننده های مجاز مطابق جدول زیر می باشد:

انواع کنتاکتورهای DC بر اساس تیپ
استاندارد و طبقه بندی کنتاکتور مورد استفاده
کنتاکتور DC1 بار اهمی، بار غیر اندیکتیو یا اندیکتیویته ی ضعیف، گرمکن برقی با ضریب توان 95%
کنتاکتور DC2 برای راه اندازی موتور شنت، قطع کردن موتور هنگام کار
کنتاکتور DC3 برای راه اندازی موتور شنت با تعداد دفعات قطع و وصل زیاد در فواصل زمانی اندک، مدار ترمز
کنتاکتور DC4 راه اندازی موتور سری ، قطع موتور هنگام کار
کنتاکتور DC5 راه اندازی موتور سری با تعداد دفعات قطع و وصل زمانی اندک تغییر جهت گردش موتور و ترمز
کنتاکتور DC11 کنتاکتور کمکی فرمان بدون داشتن کنتاکت قدرت، بوبین مغناطیسی، استفاده فقط در مدار فرمان

لوازم جانبی کنتاکتور

از تجهیزات جانبی کنتاکتور می توان به کنتاکت های کمکی نصب از رو و نصب از بغل، تایمر الکترونیکی، اینترلاک مکانیکی، نویز گیر، قفل الکترومکانیکی یا لچ، پلاتین ها، پوشش حفاظتی، بوبین اشاره کرد:

 • کنتاکت کمکی

این کنتاکت ها به منظور افزایش تعداد کنتاکت های فرمان بصورت نصب از بغل و نصب از رو و در ترکیبهای مختلف باز و بسته موجود هستند. حداکثر 4 کنتاکت بصورت 4 باز یا 4 بسته یا 1 باز 3 بسته و ... می توان بر روی کنتاکتورها نصب نمود.

 • تایمر الکترونیکی

تایمرهای پنوماتیکی کنتاکتور بصورت کنتاکت کمکی برروی کنتاکتور نصب می شوند و مکانیکی هستند و نیاز به تغذیه الکتریکی جهت شروع به کار کردن ندارند و بمحض عمل کردن کنتاکتور فعال می شوند و به دو صورت تاخیر در وصل و تاخیر در قطع وجود دارند. در ON DELAY با وصل شدن کنتاکتور تایمر فعال شده و پی از گذشت زمان تعیین شده کنتاکتور قطع می شود ولی در تایمر OFF DELAY با برق دار شدن بوبین کنتاکتور، بوبین به میزان مدت زمان تعیین شده قطع می ماند و پس از اتمام زمان تعیین شده کنتاکتور وصل می گردد.

 • اینترلاک مکانیکی

اینترلاک مکانیکی در کنتاکتور سبب می شود دو کنتاکتور همزمان با هم کار نکنند و هنگامی که یکی از کنتاکتورها وصل است کنتاکتور دیگر قطع بماند.

 • پلاتین کنتاکتور

پلاتین در کنتاکتور نقش بسیار مهمی دارد و از دو بخش تشکیل شده است که به دو بخش ثابت و متحرک تقسیم می شود. بخش ثابت از 6 قطعه و بخش متحرک از 3 قطعه تشکیل می گردد. پلاتین ها در کنتاکتور ها قابل تعویض هستند.

برندها

برندهای کنتاکتور قابل ارائه در هایپر صنعت فامکو عبارتند از:

کنتاکتور هیوندای

کنتاکتور ال اس

کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور زیمنس

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: