ژنراتور گازی

اشتراک :

ژنراتور گازی چیست؟

گروه صنعتی فامکو مرجع تخصصی مشاوره و تأمین ژنراتور گازی (گاز سوز) جهت مجتمع های تجاری، اداری و مسکونی و کارخانجات تولیدی از رنج 25KVA تا 4 مگاوات می باشد.

فیلم ژنراتور گازی و معرفی مشخصات فنی

امروزه باگسترش شبکه توزیع برق در تمامی نقاط کشور وابستگی به این منبع انرژی غیر قابل انکار است، لذا جهت جلوگیری از خسارات ناشی از قطع برق شبکه سراسری در تمامی مراکز اداری، تجاری و مسکونی و همچنین تولیدی باید از سیستم پشتیبان برق اضطراری استفاده شود.

برای این منظور امکان استفاده از دیزل ژنراتور و ژنراتورهای گازی به عنوان یک سیستم یکسان با دو منبع تأمین سوخت سیستم احتراقی پیشنهاد می گردد که در اینجا به توضیح سیستم گازسوز یا همان ژنراتور گازی می پردازیم.

اجزاء ژنراتور گازی

ژنراتور گازی از 4 جزء اصلی تشکیل شده که شامل موتور احتراقی با سوخت گاز، ژنراتور مولد برق، شاسی نگهدارنده سیستم و نهایتا تابلوی فرمان و قدرت می باشد که در این بین مهم ترین بخش آن موتور احتراقی با سوخت گاز طبیعی یاهمان CNG می باشد.

این موتورها به دلیل دسترسی آسان به سوخت آنها در نقاط مختلف کشور، آلودگی محیطی کمتر، صدای کمتر و هزینه های تأمین سوخت کمتر دارای طرفدار بیشتری نسبت به دیزل ژنراتورها می باشند.

برندهای ژنراتور گاز سوز

موتورهای گاز سوز مطرح در ایران شامل پنج برند می باشد که عبارتند از: موتورهای گاز سوز کاترپیلار، لوول چین، پرکینز انگلستان، کامینز، موتورسازان تبریز.

موتورهای گاز سوز کاترپیلار بیشتر در توان های بالا و نیروگاهی موجود می باشد که نمونه های 500KVA و 1 مگاوات و دو مگاوات آن به تعداد زیاد و در صنایع در حال کار می باشد.

موتورهای لوول در توانهای پائین تا 60KVA بیشتر برای مجتمع های مسکونی و تجاری کاربرد دارد.

موتورسازان تبریز بیشتر در دو رنج 30 کاوا و رنج 60KVA برای کارگاههای تولیدی مجتمع های مسکونی و تجاری کاربرد دارد.

انواع ژنراتور گازسوز

ژنراتور های گازسوزبه دو دسته کلی تقسیم می شوند:

ژنراتورهای با توان پائین تر از 60KVA و فشار تغذیه گاز 1⁄4 پوند بر اینچ که در مجتمع های مسکونی و تجاری قابل تأمین است و در ژنراتورهای با توان بالاتر از 60KVA که بسیار گاز صنعتی با فشار 2 پوند بر اینچ و بالاتر نیاز دارد.

در دسته اول که تا توان 60KVA دامنه مصرف بسیار وسیع بوده و تمامی مراکز تجاری و مجتمع های مسکونی تا 100 آمپر مصرف برق اضطراری امکان استفاده از این سیستم را دارند و چون فشار گاز شبکه شهری 1⁄4 پوند است این توان قابل راه اندازی می باشد و در این مدل ها دو نوع شاسی داریم، یک نوع شاسی باز یا همان ساده است که هیچ پوشش عایق صوتی بر روی ژنراتور نیست و صدای آن بالای 85 دسی بل بوده و موجب آسیب و آزار برای افراد در مجاورت دستگاه گردیده و لذا باید در اتاقهای جداگانه و یا فضاهای پشت بام و پارکینگها نصب گردد.

ولی ما قالباً بر روی ژنراتورهای گازی از پوشش عایق صوتی یا همان کانوپی استفاده می کنیم که صدا را تا زیر 85 دسی بل می رساند و منجر به کاهش چشم گیر صدای تولیدی و همچنین زیبائی بصری دستگاه می شود که در این حالت امکان نصب راحت دستگاه در محیط های عمومی بدون خطر آسیب به افراد به دلیل بسته بودن کامل قسمتهای ژنراتور امکان پذیر می باشد.

تابلو برق ژنراتور گازی

از نظر سیستم فرمان و انتقال برق تولید شده توسط ژنراتور گازی ما دو نوع تابلو برق برای این ژنراتورها موجود داریم.

تابلوی اول تابلوی دستی می باشد که فرامین روشن و خاموش شدن را از طریق دستی و اوپراتوری دریافت می کند که ما آن را پیشنهاد نمی کنیم.

در حالت دوم تابلوی تمام اتوماتیک می باشد که در این تابلوها ژنراتور بلافاصله پس از قطع برق شبکه اصلی، فرمان استارت می گیرد و ژنراتور گازی پس از روشن شدن برق را از طریق تابلو به مصرف کننده انتقال می دهد و پس از وصل برق شهر ژنراتور گازی فرمان خاموش گرفته و برق توسط کلید چنج اور (Change Over) از روی ژنراتور برداشت شده و به شبکه برق شهر وصل می گردد.

تابلوی اتوماتیک یا همان تابلوی چنج اور می تواند کمتر از 10 ثانیه برق اضطراری از طریق ژنراتور را جایگزین برق شبکه اصلی شهر نماید.

میزان مصرف سوخت درژنراتورهای گازی چقدر می باشد؟

میزان مصرف سوخت در ژنراتور های گاز متغیر بوده و بر اساس 3 فاکتور توان ژنراتور، بار تحمیل شده به ژنراتور و استانداردهای موتور احتراقی از لحاظ راندمان مصرف سوخت می باشد.

به عنوان نمونه یکی از ژنراتور گازی پر کاربرد ما که توان 30KVA می باشد و ساخت شرکت موتور سازان تبریز است که در حالت توان اضطراری 33KVA خروجی دارد و مصرف گاز آن در این حالت 13 متر مکعب گاز در ساعت با فشار 1/4 پوند براینچ (PSI) می باشد و در حالت 0.75 توان اضطراری 10.6 متر مکعب برساعت و در حالت %50 توان اضطراری 8.3 متر مکعب بر ساعت می باشد که این نشان دهنده تأثیر بار تحمیلی به ژنراتور بر مصرف گاز ژنراتور می باشد.

این محصولات دارای مانند دیگر موتور ژنراتور ها دارای کاربری های متعددی بوده، اما به تازگی میزان درخواست ژنراتور گازی برای ماینینگ یا ماینر افزایش چشمگیری داشته است. لذا از آنجایی که میزان برق مصرفی در هزینه های تولید یا ماین ارزهای دیجیتال نقش موثری دارد، لذا هایپر صنعت فامکو بر آن شد تا مقاله کاملی در زمینه ژنراتور برق ماینر یا ژنراتور برای ماینینگ ارز دیجیتال منتشر نماید، لذا شما عزیزان می توانید با مطالعه این مقاله به صحیح ترین نحوه ممکن ژنراتور مورد نیاز خود را تهیه نمایید و یا می توانید با مشاورین فنی ما در این زمینه مشورت نمایید.

لطفا جهت دریافت کاتالوگ، مشخصات فنی و لیست قیمت ژنراتور گازی، در منوی بالای صفحه روی برند مدنظر کلیک نمایید.