متعلقات هیدرولیک

متعلقات هیدرولیک چیست؟

متعلقات هیدرولیک شامل قطعات و تجهیزات مکمل سیستم های هیدرولیکی می شود که در یک مدار هم نقش محافظتی و هم نقش کاربردی دارند. این قطعات معمولا تجهیزات پنوماتیکی را برای تکمیل یک مدار به کار می گیرند که در کنار تجهیزات اصلی، وظایف کنترلی و ایمنی سیستم را انجام دهند.

مشخصات فنی قطعات هیدرولیک

متعلقات و لوازم جانبی هیدرولیک از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که وجود هر یک از آنها برای پمپ هیدرولیک ضروری و مهم است. خرابی یا نبود هر یک از این قطعات علاوه بر تخریب باعث ایجاد مشکلات زیادی در روند کار تجهیزات دیگر می شود. این قطعات در اندازه ها و متریال های مختلفی ساخته می شوند و هر کدام محل نصب خاصی برای خود دارند.

انواع متعلقات هیدرولیک

وجود تمامی لوازم جانبی و قطعات هیدرولیک برای فعالیت و عملکرد درست پمپ هیدرولیک دارای اهمیت زیادی است. این قطعات انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گلدانی پمپ هیدرولیک

پمپ های هیدرولیک معمولا با یک الکتروموتور به یکدیگر متصل می شوند. برای به حرکت درآوردن یک پمپ هیدرولیک جهت پمپاژ روغن و ایجاد فشار در مدار و محکم کردن این اتصال، از قطعه ای به نام گلدانی استفاده می شود. گلدانی پمپ هیدرولیک بر حسب فریم الکتروموتور و گروه ابعادی هیدرو پمپ، دارای سایز بندی های متنوعی است.

کوپلینگ پمپ هیدرولیک

شافت الکتروموتور قسمت محرک یک سیستم انتقال قدرت است. منتقل کردن این نیروی دورانی به شافت یک پمپ هیدرولیکی نیاز به یک قطعه رابط است. این قطعه واسط را کوپلینگ می نامند که در انواع و ابعاد مختلفی تولید، ساخته و نصب می شوند

کوپلینگ پمپ هیدرولیک

مخزن روغن پمپ هیدرولیک

سیستم های هیدرولیکی قدرت مکانیکی موتور را به واسطه سیال هیدرولیکی یا همان روغن هیدرولیک به سمت عملگرها منتقل می کنند. برای ذخیره این روغن باید مخزنی در نظر گرفت که بتوان آن را از داخل مخزن به سیستم پمپاژ کرده و سیال برگشتی را داخل آن تخلیه نمود.

مخزن روغن پمپ هیدرولیک

فیلتر مکش پمپ هیدرولیک

زمانی که پمپ هیدرولیک نسبت به مخزن پر از سیال در موقعیت مناسبی نصب شده باشد و محل قرارگیری آن طبق اصول سیالاتی باشد، روغن به سمت پمپ جاری شده و پمپ هیدرولیک با چرخش خود ایجاد مکش می نماید. فیلتر مکش در ابتدایی ترین مرحله پمپاژ، ناخالصی های نسبتا درشت را فیلتر می کند و تا جای ممکن از آسیب دیدگی پمپ جلوگیری می شود.

فیلتر خط فشار پمپ هیدرولیک

مهمترین تجهیز در عملیات فیلترینگ سیال هیدرولیک، فیلتر خط فشار است. این فیلترها با تکنولوژی بالای ساختی که دارند، قابلیت فیلتر کردن ناخالصی ها در ابعاد بسیار ریز را دارند. همچنین فیلتر خط فشار هیدرولیک، فشار های بالا را نیز تحمل کرده و مانع از بروز هرگونه خرابی در شیر ها و عملگرها می شود.

فیلتر خط برگشت پمپ هیدرولیک

پس از این که سیال تحت فشار به واسطه عملگر هیدرولیکی انرژی را منتقل کرد، نوبت به برگشت سیال به درون مخزن می رسد. برای صاف کردن، فیلتر حداکثری سیال و جلوگیری از ورود و تجمع ذرات اضافی به درون تانک، از فیلتر خط برگشت هیدرولیک استفاده می شود.

فیلتر خط برگشت پمپ هیدرولیک

ترموستات دما پمپ هیدرولیک

با توجه به این که سیال هیدرولیکی مداما تحت فشار است و در حال انتقال نیرو و انرژی می باشد، در نتیجه مولکول های روغن انرژی جنبشی بیشتری را احساس می کنند و این افزایش انرژی به معنی ایجاد گرما و حرارت است. قطعه ای که این دما را به صورت لحظه ای مانیتور و کنترل می کند، ترموستات دمای هیدرولیک می باشد.

گیج فشار پمپ هیدرولیک

مهمترین عامل در یک سیستم هیدرولیکی جهت انجام کار، فشار درون سیستم است. انتخاب فشار مناسب مدار برای انجام کار به بهترین حالت، مسئله بسیار مهمی است که می تواند باعث افزایش راندمان شده و از اتلاف انرژی و بروز هرگونه مشکل جلوگیری کند. توجه داشته باشید که وظیفه انجام تمامی این عملکردها بر عهده گیج فشار پمپ هیدرولیک می باشد.

گیج فشار پمپ هیدرولیک

پرشر سوئیچ پمپ هیدرولیک

پرشر سوییچ هیدرولیک یا کلید تابع فشار، عمدتا به عنوان یک قطعه ایمنی مدار محسوب می شود. پرشر سوئیچ ها در انواع الکترونیکی و مکانیکی وجود دارند که عملکرد مشابهی دارند. زمانی که فشار سیستم سیالاتی از حد مجاز و امن بیشتر شود، این سوئیچ های تابع فشار از ایجاد فشار بیشتر و بروز خطر و خرابی جلوگیری به عمل می آورند.

بلوک زیر شیری پمپ هیدرولیک

شیرهای هیدرولیکی برای نصب به دو نوع بین راهی یا این لاین و بلوکی تقسیم می شوند. برای نصب هر نوع شیر کنترل هیدرولیک بلوکی بر روی پاور پک ها، نیاز به بلوک زیر شیری دارید. بلوک یا بلوکه زیر شیری یک قطعه فلزی است که دارای سوراخ هایی برای جریان پیدا کردن سیال در مسیر مشخصی بوده و با توجه به ابعاد شیر، دارای جانمایی سوراخ هایی برای نصب بر روی یونیت می باشد.

بلوک زیر شیری پمپ هیدرولیک

رزرو شیر برقی پمپ هیدرولیک

شیر های برقی یا سلنوئید ولوها، فرمان خود را از جریان الکتریکی دریافت می کنند. با توجه به این که در زمان قطع برق، عملا شیر از کار می افتد، رزرو شیر برقی یک نوع باطری اضطراری است که در زمان قطع جریان الکتریکی می تواند فرمان مورد نیاز را ارسال و سیستم را به حالت امن منتقل نماید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: