تجهیزات اندازه گیری فلو

اشتراک :

تجهیزات اندازه گیری فلو | اندازه گیری دبی

در دنیای صنعتی امروز، جهت کنترل فرآیندهایی که در آنها از سیالات مختلف استفاده می شود، نیاز است که دبی عبوری از سیالاتی که از درون لوله ها، داکت ها و مخازن عبور می کنند اندازه گیری و مونیتور شود. این سیالات انواع مختلف از جمله روغن با ویسکوزیته بالا تا گازهای سبک با ویسکوزیته بسیار پایین را شامل می شود. جهت اندازه گیری فلو یا دبی سیال روش ها و تکنیک های متفاوتی وجود دارد که هر کدام مناسب اندازه گیری دبی نوعی خاص از سیال است. شرکت فامکو ارائه کننده انواع مدل های فلومتر از برندهای معتبر می باشد.

لطفا جهت دسترسی به هرگونه اطلاعات فنی و لیست قیمت تجهیزات اندازه گیری فلو، محصول مورد نظر را از منوی زیر انتخاب نمایید. همچنین می توانید جهت مشاوره و انتخاب فلومتر مناسب با کارشناسان بخش ابزار دقیق شرکت فامکو تماس حاصل فرمایید.

فلومتر (دبی سنج) و تجهیزات اندازه گیری فلو (دبی)

تجهیزات اندازه گیری فلو - دبی

استفاده از تکنیک اندازه گیری دبی قدمت بسیاری دارد. قدیمی ترین نوع اندازه گیری فلو ( در حدود 5000 سال قبل از میلاد)، در شهرهای قوم سومری ها در جنوب عراق و رود دجله و فرات گزارش شده است. آنها از روش هایی برای اندازه گیری دبی جهت  مدیریت آب شهری عبوری از کانال ها و قنات ها استفاده می کردند.در این روش یک سد ساده در مسیر جریان آب قرار می گرفت و با اندازه گیری ارتفاع آبی که از بالای این سد عبور می کرد، مهندسان قدیمی می توانستند محاسبه کنند که چه میزان آب از کانال عبور می کند. در سال 1450 میلادی، یک مهندس معمار ایتالیایی به نام باتیستا آلبرتی، اولین بادسنج مکانیکی را اختراع کرد. این بادسنج شامل صفح ایی دایره ایی شکل بود که بصورت عمودی در مسیر عبور باد قرار می گرفت و فشار هوا باعث چرخش آن می شد. زاویه شیب این صفحه، سرعت عبور باد را نشان می داد. این بادسنج اولین وسیله گزارش شده جهت اندازه گیری سرعت باد می باشد.


انواع تجهیزات اندازه گیری فلو (دبی):
بطورکلی سیالات شامل دو بخش یا کلاس متفاوت هستند: گازها و مایعات.هر کدام از این دو نوع سیال، دسته بندی ها و کلاس های متفاوتی دارند که جهت اندازه گیری فلو باید مورد توجه قرار بگیرند. مثلا در مورد گازها یا سیالاتی که قابل اشتعال هستند و یا سیالاتی که تحت شرایط دمایی بسیار بالا یا بسیار پایین هستند باید ملاحظات ویژه ایی در نظر گرفته شود. در زمان انتخاب فلومتر باید اطمینان حاصل کرد که تجهیز انتخاب شده مناسب سیال و شرایط کاری موجود، باشد. به عنوان مثال اسیدها، مایعاتی که در صنایع غذایی استفاده می شوند و آب مقطر ... سیالات خاص با ملاحظات ویژه هستند.

با توجه به انواع سیالات موجود و تکنولوژی های متفاوتی که برای اندازه گیری دبی این سیالات استفاده می شود انواع فلومترها به شرح زیر تولید می شود که توضیحات هر کدام در بخش مربوطه ارائه شده است:
- فلومتر توربینی (Turbine Flow Meter)
- فلومتر اختلاف فشار یا DP (Diffrential Pressure Flow Meter)
- فلومتر مغناطیسی (Magnetic Flow Meter)
- فلومتر جرم حجمی ( کوریولیس)(Mass Flow Meter)
- فلومتر اولتراسونیک (ultrasonic Flow Meter)
- فلومتر ورتکس (Vortex Flow Meter)
- روتامتر(Rotameter)
 

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: