سیم و کابل قابل انعطاف

اشتراک :

کابل افشان چیست؟

در موارد متعددی هم چون شرایطی که کابل متحرک است یا حرکت رفت و برگشت به همراه تجهیزات متصل به آن دارد، کابل در مسیر کابل کشی از زوایای تند عبور می کند و نیاز به خم شدن زیاد کابل خواهد بود، کابل در حین بهره برداری به دفعات از روی قرقره باز و بسته می شود و یا کابل در حالت معلق قرار می گیرد، انعطاف پذیر بودن کابل برق به یک ضرورت تبدیل می شود در این موارد می توان از کابل های افشان یا قابل انعطاف استفاده نمود.

چند راه کار کلی وجود دارد که غالبا برای منعطف شدن کابل های برق و کنترل (فرمان) به کار می رود، در حالت کلی سیم و کابل های انعطاف پذیر از طریق استفاده از رسانای مسی افشان و سوپر افشان، به کارگیری مواد انعطاف پذیر در ساخت عایق و روکش کابل (برای این کار از PVC نوع D به عنوان عایق و PVC نوع ST5 به عنوان روکش استفاده می شود.) و همچنین طراحی کابل به صورت تخت ساخته می گردند. در تولید کابل های انعطاف پذیر همچون کابل افشان تخت با عایق و غلاف لاستیکی، کابل های کنترل گرد با روکش پی وی سی، کابل افشان تخت با روکش PVC و کابل قدرت مسی تک رشته و چند رشته با هادی افشان ممکن است یکی از این روش ها و یا همه آن ها با هم استفاده شوند.

انواع سیم و کابل قابل انعطاف

کابل های قابل انعطاف در انواع گرد و تخت تولید می گردند که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم:

کابل انعطاف پذیر گرد

نوع گرد این کابل همان طور که از نام آن مشخص است دارای سطح مقطع گرد می باشد و بر حسب تعداد رشته و سطح مقطع آن، در انتقال برق و كنترل، همچنین در تابلو ها در مواردی كه نياز به انعطاف پذيری بيشتری باشد به كار می روند، و در انواع کابل های قابل انعطاف گرد معمولی یا سبک و کابل های قابل انعطاف گرد كنترل دسته بندی می شوند. در زیر به شرح انواع کابل انعطاف پذیر گرد می پردازیم:

کابل قابل انعطاف معمولی

کابل افشان سبک گرد

کابل قابل انعطاف سبک که با نام کابل قابل انعطاف معمولی نیز شناخته می شود، در محل های خشک و نمناک، در مواردی که انعطاف پذیر بودن کابل مورد نیاز باشد استفاده می شود. از ویژگی های این کابل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کابل قابل انعطاف سبک دارای هادی مسی از نوع مس تابیده آنیل شده است و روی آن عایقی از جنس PVC نوع D قرار دارد، این محصول در سایز های مختلفی تولید می شود و کاربر می تواند متناسب با محل مورد استفاده، کابل مورد نظر را انتخاب کند.
 • کابل قابل انعطاف سبک در دمای حداکثر 70 درجه می تواند کاربرد داشته باشد، این کابل برای کابل رابط وسایل الکتریکی خانگی، دستگاه های صوتی و تصویری و ماشین های اداری و کابل رابط دستگاه محافظ ولتاژ خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • از این کابل ها نباید انتظار استحکام فیزیکی و حرارتی بالا داشت بر این اساس نصب و استفاده از آن در کابل کشی های بیرون از ساختمان، تجهیزات صنعتی و دستگاه های گرمایشی مجاز نیست.
 • کابل های افشان سبک بر اساس استاندارد ISIRI(607)-5 و IEC60227-5 ساخته می شوند و دارای ولتاژ نامی 300/500 ولت می باشند همچنین عایق روی سیم و کابل ها از PVC نوع D است و جنس این عایق از پلیمر های گرمانرم است که با استفاده از فرآیند اکستروژن بر روی هادی قرار می گیرد و همچنین روکشی از جنس PVC از نوع ST5 روی کابل قرار داده می شود.
 • کابل افشان سبک در انواع گرد و تخت تولید می شود. کابل افشان گرد سبک در استاندارد VDE و CENELEC به ترتیب دارای کد مشخصه NYLHY و H03VV-F می باشد.

کابل قابل انعطاف سنگین

کابل افشان سنگین گرد
 

کابل قابل انعطاف سنگین دارای کد مشخصه NYMHY و H05VV-F در محل های خشک و نمناک جهت تغذیه تاسیسات الکتریکی زمانی که انعطاف پذیری مورد نظر باشد، استفاده می شود. از دیگر ویژگی های این کابل می توانیم به موارد زیر اشاره نمود:

 • کابل قابل انعطاف NYMHY دارای هادی مسی از نوع مس تابیده آنیل شده است و روی آن عایقی از جنس PVC نوع D قرار دارد.
 • کابل قابل انعطاف در دمای حداکثر 70 درجه سانتی گراد می تواند کاربرد داشته باشد.
 • کابل قابل انعطاف سنگین بر اساس استاندارد ISIRI 3569-1 و IEC 60502-1 ساخته می شود. و دارای ولتاژ نامی 450/750 ولت و 0.6/1کیلوولت می باشد همچنین عایق آن از جنس PVC نوع A است. کابل قابل انعطاف سنگین جهت کابل کشی داخل ساختمان، کابل رابط تجهیزات خانگی، صنعتی و الکتروموتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم با هادی قابل انعطاف

سیم با هادی افشان

سیم با هادی قابل انعطاف در محل های خشک برای سیم کشی داخل ساختمان و تابلو ها وقتی انعطاف پذیری کابل مورد نیاز باشد، استفاده می گردد. سیم با هادی قابل انعطاف دارای هادی مسی از نوع مس تابیده آنیل شده است و روی آن عایقی از جنس PVC نوع C قرار دارد.

سیم هایی با هادی قابل انعطاف بر اساس استاندارد ISIRI(607)06 ،ISIRI(607)02 و IEC 60227-3 ساخته می شوند. این سیم ها برای مصارف عمومی در نقاط خشک، کلید ها و تابلو ها و تاسیسات الکتریکی نصب ثابت، داخل لوله های دفن شده زیر گچ استفاده می شوند. استفاده از این سیم ها به صورت مستقیم زیر گچ مجاز نیست. شایان ذکر است، سیم با هادی انعطاف پذیر دارای استاندارد با کد مشخصه NYAF ،H05V-K و HO7V-K می باشد.
 

کابل تک رشته سوپر افشان گرد

سیم تک رشته قابل انعطاف

کابل تک رشته سوپر افشان از هادی مسی افشان کلاس 6 با انعطاف پذیری بالا و همچنین روکش از جنس ترموپلاستیک الاستومر (TPE) ساخته می شود. کابل سوپر افشان دارای سایز هایی از قبیل 16*1، 25*1، 35*1، 50*1، 70*1 و 95*1 بوده و طبق استاندارد ISIRI 1926-6 و IEC 60245-6 تولید می گردد. کابل سوپر افشان جهت کابل دستگاه جوشکاری، کابل باتری و موارد مشابه دیگر کاربرد دارد.

کابل قابل انعطاف تخت

كابل های قابل انعطاف تخت در انواع وسايل و اتصالات متحرک و همين طور بالابر ها مورد استفاده قرار گرفته می شود. كابل مورد استفاده در آسانسور يا تراول کابل نيز نوعی کابل كنترل تخت افشان است كه تمامی فرمان ها و سیگنال ها بین سیستم کنترل آسانسور و کابین را رد و بدل می كند. در ادامه به معرفی انواع کابل افشان تخت می پردازیم:

کابل منعطف تخت فشار متوسط

کابل افشان متوسط

کابل های تخت قابل انعطاف فشار متوسط با مزایایی همچون قابلیت انعطاف بالاتر و همچنین صرفه جویی در فضای مورد نیاز نصب اغلب در کاربرد هایی همچون کابل کشی موتور های چاه استفاده می گردند. از ویژگی های این کابل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کابل تخت قابل انعطاف فشار متوسط دارای هادی مسی از نوع مس تابیده آنیل شده است و روی آن عایقی از جنس PVC نوع D قرار دارد،
 • کابل قابل انعطاف در دمای حداکثر 70 درجه و ولتاژ نامی 0.6/1 کیلوولت می تواند کاربرد داشته باشد.
 • این محصول بر اساس استاندارد ISIRI3569 و IEC60502 ساخته می شود.
کابل بالابر و اتصالات متحرک تخت

کابل بالابر و اتصالات متحرک تخت

کابل های بالابر و اتصالات متحرک تخت با توجه به ویژگی هایی که در زیر نام برده شده است در آسانسور ها، بالابر ها و اتصالات متحرک مورد استفاده قرار گرفته می شوند و دارای ویژگی های زیر می باشند:

 • کابل های بالابر و اتصالات متحرک دارای هادی مسی از نوع مس آنیل شده هستند که روی آن عایقی از جنس PVC نوع D قرار دارد همچنین دارای روکش پی وی سی نوع ST5 نیز می باشد.
 • کابل های بالابر در دمای حداکثر 70 درجه دارای کاربرد می باشند.
 • این محصول بر اساس استاندارد ISIRI607-6 و IEC60227 ساخته می شوند.
 • کابل بالابر دارای ولتاژ نامی 450/750 ولت و 300/500 ولت می باشد.
   

سیم بند تخت

کابل نایلونی

سیم نایلون با نام سیم سفید دولا نیز شناخته می شود و در سیم کشی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، در یک توضیح کلی می‌ توان گفت هر جایی که احتیاج به انتقال جریان بالای برق نباشد و انعطاف پذیری بسیار بالای سیم نیاز باشد، از سیم دولا استفاده می شود.

 • سیم نایلون دارای هادی مسی از نوع مس تابیده آنیل شده است و روی آن عایقی از جنس PVC قرار دارد که در سایز های مختلف تولید می شوند.
 • عایق روی سیم و کابل ها از PVC نوع D است که با استفاده از فرآیند اکستروژن بر روی هادی قرار گرفته می شود.
 • سیم نایلون در دمای حداکثر 70 درجه می تواند کاربرد داشته باشد.
 • سیم های بند تخت یا نایلون بر اساس استاندارد ISIRI(607)41 و IEC60227 ساخته می شوند.
 • دارای ولتاژ نامی 300 ولت می باشند.
 • سیم های نایلونی برای ارتباط وسایل الکتریکی قابل حمل در محل هایی که فشار مکانیکی زیادی وجود نداشته باشد، استفاده می شوند، البته قابل ذکر است که استفاده از سیم نایلون در دمای بالا مجاز نمی باشد.
کابل کیسه ای

کابل افشان تخت سبک با شناسه H03VVH2-F دارای مقطع تخت می باشد و کابل کیسه ای نیز نامیده می شود و ویژگی هایی مشابه کابل قابل انعطاف سبک دارد.

استاندارد کابل قابل انعطاف

همانند سایر کابل ها در ساخت کابل های افشان نیز استاندارد و قوانین بین المللی و داخلی وجود دارد که پیروی از آن ها الزامی می باشد. برای ساخت سیم و کابل انعطاف پذیر افشان برخی استاندارد های کلی و جزئی وجود دارند. از استاندارد های کلی می توان به استاندارد های ISIRI 3084 ایران و استاندارد IEC 60228 جهانی برای هادی کابل های افشان گروه 5 و 6 اشاره کرد. رعایت استاندارد ISIRI(607)06 ایران و IEC 60227-06 برای سیم های انعطاف پذیر با ولتاژ 300/500 ولت و با سطح مقطع 0/5، 0/75 و 1 میلی متر مربع و استاندارد های ISIRI(607)02 و IEC 60227-02 برای سیم هایی با ولتاژ 450/750 ولت و با سطح مقطع 1/5 الی 240 میلی متر مربع الزامی است.