کابل کنترل

اشتراک :

فروش انواع کابل کنترل

کابل کنترل یک کابل چند رشته است که هر کدام از رشته های این کابل وظیفه انتقال سیگنال های کنترلی، حفاظتی یا اندازه گیری در مدارات کنترل را بر عهده دارند و ارسال فرامین در جهت کنترل تجهیزات را در محیط‌ های صنعتی ممکن می سازند. همچنین برای متصل شدن اجزاء دستگاه های موجود در خطوط تولید مورد استفاده قرار می گیرند. کابل فرمان، انتقال سیگنال های آنالوگ (مانند جریان های عبوری از تجهیزات) و سیگنال های دیجیتال (مانند فرمان های کنترلی در تابلو برق) و باز و بسته کردن کلیدها را انجام می دهد.

کابل کنترل

اغلب ما با کابل فرمان کولر گازی که ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی را ممکن می سازد آشنا هستیم که از نمونه های کابل کنترل می باشد. نمونه پر کاربرد دیگر، کابل فرمان به کار رفته در آسانسور یا همان تراول کابل آسانسور می باشد که ارتباط بین تابلو فرمان و کابین آسانسور را فراهم می نماید.

یکی از مواردی که در هنگام استفاده از کابل کنترل باید مورد توجه قرار گیرد محدودیت دمایی آن است، بنابراین در محیط های با دمای بالا باید با احتیاط استفاده گردد.

این کابل های انعطاف پذیر، بسته به خصوصیات ساختاری می توانند برای استفاده در فشارهای مکانیکی سبک، متوسط یا زیاد مناسب باشند. آنها همچنین درجات مختلفی از محافظت در برابر تداخل الکتریکی و مقاومت در برابر مواد سوزاننده و روغن ها را ارائه می دهند.
كابل های كنترل می توانند بدون شيلد و يا شيلد دار باشند و بر حسب نوع مواد به كار رفته در عايق و روكش آنها به دسته های مختلف تقسيم بندی می شوند که در ادامه به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

انواع کابل کنترل

کابل فرمان در انواع ساده، شیلددار، آرموردار، مفتولی، نیمه افشان، افشان، نسوز و تخت و مطابق با استانداردهایی همچون IEC 60332، IEC 60228، IEC 60502-1 و در سایزهای متنوع اغلب ۲ رشته تا ۶۱ رشته و سطح مقاطع پایین 0.25، 0.5، 0.75، 1، 1.5 و 2.5 میلی متر مربع تولید می گردد.

بررسی ساختار کابل کنترل

همانند سایر سیم و کابل های موجود، کابل های فرمان هم از دو قسمت هادی و عایق تشکیل می شوند. برای هادی کابل از مس آنیل شده و برای روکش آن از PVC و یا XLPE استفاده می گردد. در واقع مونتاژ هسته کابل کنترل به سبب ساختار ساده آن آسان است.

کابل فرمان شیلددار نوعی از کابل های کنترل هستند که دارای محافظی در ساختار خود بوده که تضمین کننده انتقال درست اطلاعات و سیگنال ها در این کابل است.

در ساختار کابل فرمان شیلد دار از یک لایه اضافی به نام شیلد استفاده می شود. شیلد کابل که غالبا به صورت رشته های بافته شده می باشد. در جاهایی که امواج یا میدان های اطراف ممکن است انتقال صحیح سیگنال کنترلی را تحت تاثیر قرار دهد، از کابل محافظت می کند.

کابل های کنترل شیلددار برای اتصال اجزاء دستگاه های مورد استفاده در خطوط تولید، شامل ماشین افزار و تجهیزات حمل و نقل مکانیکی مناسب هستند. اتصال مستقیم این کابل ها به برق اصلی مجاز بوده ولی خمش مستمر کابل های شیلد دار مجاز نیست. اگر کاربری به نحوی باشد که لزومی به حرکت آن ها نباشد نصب در کانال ها و سینی ها توصیه می شود.

کابل فرمان شیلددار به دلیل قرار گرفتن شیلد در ساختار کابل، در پروژه های کنترلی و همچنین پروژه هایی که قرار است کابل برق در کنار کابل های فرمان استفاده شود، می تواند بهترین گزینه برای مشتریان باشد و می تواند از اثر مغاطیسی جریان برق بر روی این کابل ها بکاهد و سیگنال های فرمان بدون نویز انتقال یابد.

اگر در ساختار کابل فرمان، به حفاظت فیزیکی و مکانیکی از کابل احتیاج باشد، از کابل زره دار استفاده می گردد، زیرا این کابل دارای حفاظ فولادی یا آرمور است. این گونه کابل ها را کابل مسلح می نامند.

کابل زره دار

کابل های فرمان یا کنترل زره دار به دلیل دارا بودن زره فولادی یکی از پر کاربردترین کابل ها در پروژه های مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی می باشد.

کابل های کنترل زره دار که به عنوان کابل های آنتی رودنت نیز شناخته می شوند به دلیل داشتن یک زره در زیر عایق نهایی کابل از رشته های داخلی در برابر صدمات مکانیکی محافظت می کند.

کاربرد کابل کنترل

کابل فرمان در تمام کاربردهایی که نیاز به انتقال فرامین کنترلی باشد مورد استفاده قرار می گیرد. از میان کاربردهای گسترده این کابل در ذیل به چند مورد آن اشاره گردیده است:

 • کابل فرمان آسانسور (تراول کابل)
 • رباتیک
 • خطوط مونتاژ
 • دستگاه نساجی
 • دستگاه های چاپ
 • تابلوهای کنترل صنعتی
 • دستگاه CNC
 • پست های فشار قوی و نیروگاه ها
 • سیستم های تله متری
 • کابل فرمان جرثقیل و بالابر

راهنمای انتخاب و خرید کابل کنترل

کابل فرمان به سبب حساسیت سیگنال های کنترلی انتقالی، نیازمند حفاظت هایی هم چون شیلد و آرمور می باشد. که بر حسب نوع و محل استفاده باید کابل فرمان مناسب انتخاب گردد. در ادامه به موارد مهمی که در هنگام خرید کابل فرمان باید مورد توجه قرار گیرد اشاره می گردد.

 1. عایق XLPE مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به PVC دارد، پس چنانچه از کابل فرمان در مکان های در معرض تنش های حرارتی استفاده می شود، استفاده از کابل با عایق XLPE انتخاب مناسبی خواهد بود، هم چنین این نوع کابل از تلفات دی الکتریک کمتری برخوردار است.
 2. در مکان هایی که نیاز به مراقبت از کابل در برابر میدان های الکترومغناطیسی وجود دارد، استفاده از کابل فرمان شیلددار، و در صورت نیاز به محافظت از کابل در برابر نیروهای مکانیکی استفاده از نوع آرموردار کابل فرمان توصیه می گردد و همچنین در مکان هایی که هم محافظت الکتریکی و هم مکانیکی مورد نیاز است کابل کنترل شیلد و آرموردار مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. همان طور که در بررسی ساختار کابل کنترل مشاهده گردید، بر اساس سایز کابل، جنس عایق، روکش، شیلد و زره دارای تنوع زیادی می باشد و به تبع آن تفاوت قیمتی میان انواع مختلف کابل فرمان دور از انتظار نیست. از طریق مشاوره تخصصی ارائه شده توسط کارشناسان شرکت فامکو، در کنار معرفی مناسب ترین کابل کنترل، متناسب با کاربرد مورد نیاز امکان دریافت قیمت انواع کابل های فرمان وجود دارد.