کمپرسور سیلندر پیستونی

کمپرسور سیلندر پیستونی چیست؟

کمپرسور سیلندر پیستونی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع کمپرسور های برودتی است، که درانواع سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. به کمپرسور سیلندر پیستونی، کمپرسور رفت و برگشتی نیز گفته می شود. که با حرکت رفت و برگشتی پیستون ها، برای فشرده سازی ارتباط دارد. کمپرسور های سیلندر پیستونی از قدرت بالا، مصرف کم و روغن کاری آسان برخوردارند. این کمپرسور ها به گونه ای طراحی شده اند که نشتی گاز نداشته باشند. هایپر صنعت فامکو تامین کننده و عرضه کننده انواع کمپرسورهای هرمتیک و سمی هرمتیک در مدل های زیر می باشد:

 • کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک (کمپرسور بسته)
 • کمپرسور سیلندر پیستونی سمی هرمتیک (کمپرسور باز و نیمه باز)

کمپرسور سیلندر پیستونی

مشخصات فنی کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک

کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک که از آن به عنوان کمپرسور سیلندر پیستونی بسته نیز یاد می شود یکی از پرکاربرد ترین نوع کمپرسور های برودتی می باشد که در سیستم های مختلف سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور های سیلندر پیستونی هرمتیک بر خلاف کمپرسور های سمی هرمتیک دارای یک محفظه بسته می باشند که روتور و استاتور کمپرسور و سایر قطعات کمپرسور داخل این محفظه قرار گرفته شده است و دسترسی به این قطعات بسیار دشوار می باشد و توسط دو لوله قرار گرفته شده روی محفظه بسته کمپرسور (شارژ – دیس شارژ) گاز مبرد به داخل کمپرسور وارد می شود که تحت فشار قرار گرفته می گیرد و به این صورت به داخل سیکل تبرید وارد می شود.

از بزرگترین معایب کمپرسور های سیلندر پیستونی هرمتیک می توان به دسترسی نداشتن به اجزای کمپرسور و غیر قابل دسترس بودن آن به دلیل بسته بودن محفظه جوشکاری شده اشاره کرد از این رو متقاضیان این دسته از کمپرسور ها را بیشتر در سیستم های تهویه و تبرید با ظرفیت های پایین مورد استفاده قرار می دهند.

کمپرسور های سیلندر پیستونی هرمتیک قابلیت کارکرد با انواع گاز های مبرد از جمله گاز R22، گاز R134A، گاز R410A، گاز R404A و گاز R407C اشاره کرد.

کمپرسور سیلندر پیستونی

انواع برند کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک

از معتبرترین و با کیفیت ترین برند های کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک که در بازار داخلی ایران موجود می باشند و دارای خدمات پس از فروش و قیمت مناسب می باشند می توان به کمپرسور بریستول، کمپرسور کولترون، کمپرسور تکامسه، کمپرسور کوپلند و کمپرسور سیلندر پیستونی دانفوس که به کمپرسور منیروپ دانفوس نیز شناخته می شود اشاره کرد.

عملکرد کمپرسور سیلندر پیستونی

هر کمپرسور از چندین سیلندر تشکیل شده است. سیلندر ها به سه مدل خطی، مقابل، V شکل کار هم قرار می گیرند. درون هر سیلندر، پیستون قرار گرفته است که با حرکت رفت و برگشتی یا بالا و پایین شدن پیستون ها عملیات فشرده سازی را انجام می دهد. کمپرسور های سیلندر پیستونی دارای اجزایی مانند شیر ورودی و خروجی، میل لنگ و شاتون می باشد که میل لنگ از یک سمت به انرژی برق و از سمت دیگر به شاتون متصل است، اتصال موتور به میل لنگ به صورت تسمه و یا کوپل مستقیم انجام می گیرد.

مراحل فشرده سازی در کمپرسور های رفت و برگشتی

 • مرحله اول: میل لنگ توسط نیرو الکتریکی وارد شده باعث حرکت پیستون های درون سیلندر می شود. زمانی که پیستون به پایین حرکت کند، سوپاپ ورودی باز شده و گاز مبرد به درون سیلندر وارد می شود، که عمل مکش صورت می گیرد.
 • مرحله دوم: زمانی که پیستون به پایین ترین حد خود رسید به سمت بالا حرکت می کند و گاز موجود در سیلندر را فشرده می نماید. در این مرحله فشرده سازی انجام می گیرد.
 • مرحله سوم: وقتی که پیستون به بالاترین حد خود رسید سوپاپ خروجی باز شده و هوای فشرده با دمای بالا به سمت کندانسور هدایت می شود. به عملیات انجام شده تخلیه گفته می شود.

مراحل فشرده سازی در کمپرسور های رفت و برگشتی

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور سیلندر پیستونی
 1. ساید گلاس روغن
 2. سر میل لنگ
 3. پیستون
 4. عایق صدا (صدا خفه کن)
 5. شیر کاهش فشار داخلی
 6. شیر ورودی
 7. موتور
 8. شیر تخلیه

اجزای کمپرسور سیلندر پیستونی

مزایای کمپرسور سیلندر پیستونی
 • قیمت کمتر نسبت به سایر تیپ کمپرسورها
 • قدرت بالاتر
 • سازگاری با اکثر گاز های مبرد
 • قابلیت استفاده در انواع سیستم های تبریدی
 • کم مصرف در انرژی
 • به دلیل قرار گیری تمام اجزا در یک محفظه بسته، جا به جایی آسان است و نیازی به سرهم کردن قطعات نیست.
 • نشتی گاز ندارد.
 • طول عمر بالا
 • روغن کاری در این نوع کمپرسور ها ساده است.

نقاط ضعف کمپرسور سیلندر پیستونی

 • غیر قابل تعمیر بودن کمپرسور به دلیل بسته بودن محفظه
 • لرزش بالاتر نسبت به سایر کمپرسور
 • ایجاد سر و صدای بالاتر نسبت به سایر کمپرسورها

کاربرد کمپرسور سیلندر پیستونی

از کمپرسور های سیلندر پیستونی هرمتیک در انواع سیستم های تبرید و تهویه مطبوع نظیر مینی چیلر، کولر گازی، داکت اسپلیت، سیستم وی آر اف، انواع کولر گازی پنجره ای و کندانسینگ یونیت سردخانه اشاره کرد.

قیمت کمپرسور سیلندر پیستونی

کمپرسور سیلندر پیستونی هرمتیک، یکی از مدل های کمپرسور می باشد، که در انواع برند های مختلف در بازار ارائه شده است. هر کمپرسور با توجه به ویژگی هایش قیمت گذاری می شود. تفاوت قیمت های موجود در مدل ها و برند ها بر اساس همین ویژگی ها می باشد برای دریافت قیمت و مشاوره می توانید با کارشناسان فروش فامکو تماس بگیرد و از جدیدترین و مناسب ترین قیمت های کمپرسور مطلع شوید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
فریده ترکمان
ارسال شده در : چهارشنبه 05 اردیبهشت 1403

سلام، کمپرسور بریستول مدل h23a623dbea موجود دارید یا قابل تعمیر هستن یا جایگزین این مدل چه کمپرسور هست؟ ممنون.

admin3@web24.ir
ارسال شده در : پنجشنبه 06 اردیبهشت 1403

سلام سرکارخانم ترکمان عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.