کمپرسور تبرید (برودتی)

کمپرسور تبرید (برودتی) چیست؟

کمپرسور تبرید یا کمپرسور برودتی وظیفه فشرده سازی گازهای تبرید را بر عهده دارد و باعث حرکت گاز از قسمتی به قسمت دیگر می شود. کمپرسور تبرید، گاز خروجی از اواپراتور را که دارای فشار و دمای پایین است، دریافت می کند و با افزایش دما و فشار آن را مجددا به سیکل تبرید باز می گرداند. 

انواع کمپرسورهای تبرید

کمپرسور برودتی را می توان در تمام سیستم های سرمایشی استفاده کرد. از جمله معتبرترین برندهای کمپرسور سردخانه که در بازار ایران موجود است و دارای خدمات پس از فروش می باشد. انواع کمپرسور های تبرید ارائه شده در هایپر صنعت فامکو، می توان به برندهایی همچون کمپرسور بیتزر، کمپرسور کوپلند، کمپرسور دانفوس، کمپرسور فراسکلد (فراسکولد)، کمپرسور دورین، کمپرسور تکامسه و غیره اشاره کرد.

 • کمپرسور اسکرو تبرید
 • کمپرسور دو مرحله ای
 • کمپرسور سمی هرمتیک
 • کمپرسور روتاری
 • کمپرسور اسکرال
 • کمپرسور سیلندر پیستونی
 • کمپرسور یخچال (موتور یخچال)

کمپرسور تبرید (برودتی)

مشخصات فنی کمپرسور تبرید

کمپرسورهای تبرید در واقع قلب یک سیستم تبرید هستند زیرا عملیات مکش گاز مبرد از اواپراتور و متراکم کردن آنها و حرکت به طرف کندانسور را برعهده دارند. وظیفه کمپرسور در سیستم تبرید تراکمی این است که با ایجاد اختلاف فشار لازم، جریان مبرد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر انتقال دهد. در اثر وجود اختلاف فشار بین فشار قوی و فشار ضعیف، مایع مبرد از میان شیر انبساط به اواپراتور رانده می شود. برای اینکه بخار کم فشار، از اواپراتور خارج شود و راهی واحد تقطیر گردد باید فشاری بیشتر از فشار موجود در قسمت مکش واحد تقطیر وجود داشته باشد. قابل توجه است که روغن کمپرسور تبرید بستگی به برند کمپرسور انتخابی دارد.

معرفی انواع کمپرسورهای برودتی

کمپرسور برودتی در قسمت مکش، تولید فشار ضعیف و در قسمت خروجی، تولید فشار زیاد می نماید که این گاز در کندانسور مایع می گردد و به طور مختصر کمپرسور برودتی نیروی لازم برای ادامه عملیات سیستم را تولید می نماید و برای این انجام این عملیات از کمپرسورهای مختلفی استفاده می کنند که در زیر به شرح هر یک از انواع کمپرسور سیکل تبرید می پردازیم.

کمپرسور اسکرو تبرید

کمپرسور اسکرو تبریدی از دو مارپیچ تشکیل شده است که در خلاف جریان یکدیگر در حال گردش هستند. همین امر سبب به دام انداختن سیال و عملیات متراکم سازی می شود. این کمپرسورها از نوع جابجایی مثبت بوده و صدا و لرزش پایینی در حین کار دارند و می توانند به صورت پیوسته کار کنند..

کمپرسور اسکرو تبرید

کمپرسور دو مرحله ای

کمپرسور دو مرحله ای در واقع یک نوع از کمپرسورهای پیستونی هستند با این تفاوت که در این کمپرسورها عملیات فشرده سازی در دو مرحله انجام می شود. این کمپرسورها راندمان مناسبی در دمای پایین دارند و در تونل های انجماد مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور دو مرحله ای

کمپرسور سمی هرمتیک

کمپرسور سمی هرمتیک شباهت بسیاری به کمپرسورهای پیستونی دارد و عملیات فشرده سازی در آنها توسط پیستون انجام می شود. اما در این کمپرسورها هیچ گونه دسترسی به داخل کمپرسور نداشته به همین دلیل آنها را با نام کمپرسور بسته یا نیمه بسته نیز می شناسند.

کمپرسور سمی هرمتیک

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری با چرخش بادامک درون محفظه باعث فشرده سازی گاز می شود. این کمپرسورها از نظر ظاهری شبیه به کمپرسورهای اسکرال هستند و تنها فرق آنها در ظاهر است که در کمپرسور روتاری یک مخزن کوچک در کنار کمپرسور تعبیه شده است. این مدل کمپرسورها به صورت دو کاره بوده و در سیستم های گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور روتاری

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال را به نام کمپرسور حلزونی نیز می شناسند. در این کمپرسورها دو اسکرال وجود دارد که یکی ثابت بوده و دیگری توسط الکتروموتور می چرخد که باعث فشرده سازی گاز می شوند. این کمپرسور اسکرال از نوع جابجایی مثبت است و استهلاک پایینی دارد. لازم به ذکر است که صدا و لرزش کمی نیز در حین کار ایجاد می کند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور سیلندر پیستونی

کمپرسور سیلندر پیستونی وظیفه انتقال نیرو توسط یک میل لنگ به شاتون و سپس به پیستون را بر عهده دارد و در واقع انرژی تولیدی توسط الکتروموتور از حالت چرخشی به حالت رفت و برگشتی تغییر می کند که این امر سبب فشرده سازی گاز می شود. این کمپرسورها به دلیل تحمل دمایی بالا برای مناطق گرمسیری مناسب هستند. از ویژگی های مهم کمپرسور پیستونی می توان به سازگاری با انواع گازهای مبرد اشاره کرد.

کمپرسور سیلندر پیستونی

کمپرسور یخچال

کمپرسور بخچالی که با نام موتور یخچال نیز معروف است و عملکرد مشابه ای با کمپرسورهای پیستونی دارند که معمولا به صورت هرمتیک و تک پیستونی ارائه می شوند. وظیفه موتور یخچال ایجاد سرمایش است که معمولا گاز فریون وظیفه خنک کاری سیستم را بر عهده دارد.

کمپرسور یخچال

نحوه انتخاب کمپرسور برودتی

در زمان انتخاب کمپرسور برودتی می بایست موارد زیر را مدنظر قرار داد:

 • دمای کاری اواپراتور
 • دمای کاری کندانسور
 • بار برودتی
 • نوع گاز مبرد مصرفی
 • هزینه راه اندازی

کاربرد کمپرسور تبرید

از این مدل کمپرسورها در سیستم های تبریدی مانند چیلر تراکمی، سردخانه، درایرهای تبریدی، یخچال های خانگی و صنعتی، اسپیلت و سایر دستگاه هایی که سیستم عملکرد آنها سیکل تبرید است استفاده می شود.

قیمت کمپرسور تبرید

قیمت کمپرسور برودتی به نوع کمپرسور انتخابی و برند آن بستگی دارد. از ویژگی های مهم کمپرسورهای سردخانه می توان به گاز مبرد مصرفی و ظرفیت تبرید اشاره کرد که تاثیر بسیاری در قیمت دارند. لازم به ذکر است روغن کمپرسور برودتی متناسب با نوع برند انتخابی می باشد. کارشناسان بخش کمپرسور هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده خدمات مشاوره وخرید انواع کمپرسور های تبرید هستند. برای دریافت اصلاعات بیشتر می توانید با آنها تماس حاصل نمایید.

انواع برند کمپرسور برودتی

انواع برند کمپرسور تبرید
کمپرسور تبرید کوپلند (Copeland (Emerson)) کمپرسور تبرید بریستول (Bristol)
برند Emerson برند Bristol
کمپرسور تبرید دورین (Dorin) کمپرسور تبرید دانفوس (Danfuss)
برند Dorin برند Danfuss
کمپرسور تبرید تکاسمه (Tecumseh) کمپرسور تبرید بیتزر (Bitzer)
برند Tecumseh برند bitzer
کمپرسور تبرید فراسکلد (Frascold) کمپرسور تبرید رفکامپ (Refcomp)
برند (فراسکلد) Frascold کمپرسور تبرید (رفکامپ) Refcomp
کمپرسور تبرید Srmtec کمپرسور تبرید بوک (Bock)
کمپرسور تبرید Srmtec کمپرسور تبرید (بوک) Bock
کمپرسور تبرید امبراکو (Embraco) کمپرسور تبرید سکاپ (Secop)
کمپرسور تبرید (امبراکو) Embraco کمپرسور تبرید (سکاپ) Secop
faq

کمپرسورهای تبرید در واقع قلب یک سیستم تبرید هستند زیرا عمل آنها مکش گاز مبرد از اواپراتور و متراکم کردن و رانش به طرف کندانسور می باشد. انواع این کمپرسور بردوتی عبارتند از کمپرسور متقارن (سیلندر پیستونی)، کمپرسور دوار (با تیغه ثابت - با تیغه گردان پیچی یا حلزونی) و کمپرسور گریز از مرکز (سانتریفوژ)

جهت انتخاب صحیح کمپرسور تبرید لازم می باشد به پارامترهای مهمی نظیر بار برودتی، نوع مبرد، محدوده کارکرد کمپرسور و سایر عوامل درج شده در سایت هایپر صنعت فامکو توجه نمایید.

کمپرسورهای تبرید در سیستم های تبریدی مانند سردخانه، چیلر، کولر گازی، یخچال و سایر دستگاه هایی که عملکردشان بر اساس سیکل تبرید می باشد، استفاده می شوند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مسعود معینی
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 02 آذر 1400

سلام، موجودی کمپرسور های HBP تون رو می خواستم، از قدرت 1.3 تا 1.5، جاذبه جایی 6 تا 12 سی سی.

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 02 آذر 1400

سلام جناب معینی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

کوروش
ارسال شده در : پنجشنبه 20 خرداد 1400

سلام، جواب چند تا سوالم رو گرفتم. برای من بسیار آموزنده بود. ممنونم.

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 20 خرداد 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

محمدرضا استارمی
ارسال شده در : جمعه 07 خرداد 1400

سلام، نیازمند یه دستگاه کمپرسور اسکرال ۶۰ هزار می باشم. ممنون می شم راهنمایی کنید.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 08 خرداد 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

غلامرضا مصطفایی
ارسال شده در : چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

سلام، لطفا برای یک دستگاه کمپرسور اسکرال 3.5 اسب زیر صفر تا 20- درجه سانتیگراد با مبرد گاز R404a کمک کنید. اگر هست قیمت و شماره حساب بدهید. اگر سری ZF باشه بهتر هست. ممنون منتظر تماس هستم. مهندس مصطفایی.

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 25 اردیبهشت 1400

سلام جناب مصطفایی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.