تجهیزات کالیبراسیون

اشتراک :

تجهیزات کالیبراسیون

شرکت فامکو ارائه کننده انواع تجهیزات کالیبراسیون جهت کالیبره کردن پارامترهای مختلف نظیر فشار، دما، و... می باشد که انواع آن با ذکر مشخصات محصول در سایت معرفی شده است. هر تجهیز اندازه گیری (ابزاردقیق)، در اثر تنش های گرمایی، شیمیایی و مکانیکی دچار فرسودگی می شود، لذا اعدادی که به مرور زمان نشان می دهد، دچار تغییر می شوند. قاعدتا نمی توان از فرسودگی زمانی تجهیزات اندازه گیری اجتناب کرد، ولی می توان در زمان مناسب آن را با انجام کالیبراسیون، تشخیص داد. هایپر صنعت فامکو، تامین کننده انواع تجهیزات کالیبراسیون به مشتریان گرامی می باشد.

کالیبراسیون چیست و چرا به تجهیزات کالیبراسیون نیاز داریم؟

در دنیای پیشرفته امروز، اندازه گیری صحیح، یک اصل اساسی و مهم می باشد. اندازه گیری اشتباه، منجر به ضررهای اقتصادی زیادی در عرصه تکنولوژی خواهد شد. لذا کلیه تجهیزات اندازه گیری (ابزاردقیق)، می بایست دارای یک پروسه کنترل کیفیت دوره ایی منظم با در نظر گرفتن کلیه استانداردهای مرتبط باشند. انجام این کار باعث می شود که از دقت تجهیزات اندازه گیری اطمینان پیدا کنیم. تنها زمانی می توان به اندازه گیری انجام شده توسط تجهیزات ابزاردقیق اطمینان کرد که به کارکرد صحیح تجهیزات ابزاردقیق مطمئن باشیم.

تجهیزات کالیبراسیون

انجام کالیبراسیون دوره ایی و منظم، دستاوردهای زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • بهبود کیفیت کالای تولیدی در کارخانه
  • ایمنی فرآیند
  • اطمینان از تجهیزات اندازه گیری (ابزاردقیق)
  • جلوگیری از دوباره کاری و عودت محصول تولیدی
  • مطابقت با استانداردها، گواهی نامه ها
  • اطمینان در بازرسی
     

فرآیند کالیبراسیون

در این فرآیند، مقدار نشان داده شده توسط تجهیز اندازه گیری (ابزاردقیق)، با نتیجه نشان داده شده توسط یک تجهیز اندازه گیری دیگر که به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود مقایسه می گردد. تجهیز اندازه گیری که به عنوان مرجع در نظر گرفته می شود، دارای عملکرد صحیح و دقت بالابوده و مطابق با استانداردهای ملی یا بین المللی ساخته می شود. زمانیکه کالیبراسیون انجام می شود، دستگاه اندازه گیری مرجع جهت بررسی درستی کارکرد تجهیز اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

اجرای حرفه ایی فرآیند کالیبراسیون، با در نظر گرفتن استانداردها، مقررات و دستورالعمل های مختلفی انجام می گیرد. برای یک تجهیز اندازه گیری که قرار است برای اولین بار کالیبره شود، باید یک سری شرایط اولیه کار فراهم شود. شرایط فیزیکی و اینکه در این شرایط چه کالیبراسیونی را می توان انجام داد باید در نظر گرفته شود. در این شرایط، باید یک روش کالیبراسیون مناسب با شرایط محیطی را انتخاب کرد.

استانداردها، مقررات و دستورالعمل های کالیبراسیون

به دلیل اهمیت بالای انجام صحیح کالیبراسیون و حساسیت هایی که در این فرآیند وجود دارد، دستورالعمل ها و استانداردهایی نظیر: استانداردهای سری ISO9000، وجود دارد که در کشورهای مختلف دائما مورد استفاده قرار می گیرد. دراستاندارد ISO9001(2008) (استاندارد الزامات سیستم مدیریت کیفیت)، بخش 7.6 تحت عنوان کنترل تجهیزات اندازه گیری و مونیتورینگ، یک الزام مشخص تعریف شده است که هر تجهیز بازرسی که کیفیت محصول را بصورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد، باید کالیبره شود. به عنوان مثال، تجهیزات تست که به عنوان مرجع در اتاق اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد و یا بطور مستقیم در خط تولید استفاده می شود.

استانداردهای سری ISO9000، برای کالیبراسیون دوره اعتبار تعریف نمی کنند اما الزام می کند که هر تجهیز بازرسی باید ثبت شود و باید وجه تمایزی برای آن تعریف شود تا تصمیم گیری شود که آیا نیاز به کالیبراسیون دوره ایی دارد یا نه؟

برنامه بازرسی باید طوری تهیه شود که روش کار، دوره، نوع کار و معیار مورد پذیرش در آن مشخص شده باشد. هر کالیبراسیون باید دارای مدارک مجزا به همراه جزئیات مربوطه باشد. برچسب یا لیبل روی تجهیزات ابزاردقیق باید استفاده شود تا نشان دهد کدام تجهیز نیاز به کالیبره مجدد دارد. مطابق با استانداردهای سری ISO9000 هنگامی که یک تجهیز ابزاردقیق در فرآیند تعمیرات، نگهداری یا انبارداری آسیب می بیند باید دوباره کالیبره شود.

تاثیر شرایط محیطی بر فرآیند کالیبراسیون

مقادیر اندازه گیری شده اغلب به شرایط محیطی نظیر دما، رطوبت، گرد و غبار و امواج الکترومغناطیسی وابسته هستند.

دما، تاثیر بسیار مهمی در اندازه گیری فشار دارد. به همین دلیل است که کالیبراسیون تجهیزاتی که دارای کلاس های دقت 0.1, 0.25, 0.6 هستند باید در دمای 2± سانتی گراد، و برای مابقی در 5± سانتی گراد نسبت  به دمای مرجع انجام پذیرد. قبل از انجام کالیبراسیون، باید فرصت کافی به تجهیزات اندازه گیری داده شود تا به دمای ثابت محیط برسند.بنابراین در عمل، تجهیزات مکانیکی که اندازه بزرگی دارند نظیر گیج های فشار تیوبی باید از شب قبل در اتاق کالیبراسیون قرار بگیرند تا به دمای محیط عادت کنند.

شرکت فامکو ارائه کننده انواع تجهیزات کالیبراسیون جهت کالیبره پارامترهای مختلف نظیر فشار، دما، و... می باشد که انواع آن با ذکر مشخصات محصول در سایت معرفی شده است.
خواهشمند است جهت اطلاعات بیشتر با واحد ابزاردقیق شرکت فامکو تماس حاصل گردد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز:

دیدگاه کاربران
آیت صیادیان
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 آبان 1400

با سلام، از شرکت کشت و صنعت پیام می دم خدمتتون. درخواست استعلام و پیش فاکتور قطعات مرجع کالیبراسیون رو داشتم. ممنونم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : پنجشنبه 06 آبان 1400

سلام جناب صیادیان عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

عباس سوری
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 خرداد 1400

سلام، تعدادی تجهیزات کنترلی و کالیبراسیون اروپایی آکبند و یا در حد نو برای فروش دارم. قیمت همکاری تقدیم می کنم. Cmm زایس k700، التراسونیک بتن مارک تیکو آکبند، تعيين مقدار خوردگی فولاد در بتن آکبند، ویبراتور متر در انوع مختلف آکبند و در حد، لودسل فشاری از 1 تن تا 300 تن کنترلرز ایتالیا، گیج بلوک، دستگاه آنالیزور رنگ، چند دستگاه ph متر اروپایی و خیلی تجهیزات دیگر. در خدمتم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 خرداد 1400

سلام جناب سوری عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

حسن خدایی
 ارسال شده در : یکشنبه 27 مهر 1399

اینجانب تعمیرات انواع کولیس های معمولی و دیجیتال و عقربه ای و میکرومتر ها و ساعت های اندازه گیری را به عهده دارم.

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 27 مهر 1399

ممنون از شما...