پمپ هواده و خلاء

اشتراک :

پمپ هواده چیست؟

بهترین پمپ خلاء و پمپ وکیوم کدام است؟

یکی از سوالات گیج کننده ای است، که باید در جواب این سوال توضیح داده شود. شما تصمیم دارید چه کاری انجام دهید؟ زیرا پاسخ سوال اول این است که هیچ بهترین پمپ و بدترین پمپی وجود ندارد. بهترین پمپ همیشه پمپی خواهد بود که کاری که شما نیاز دارید را برایتان انجام دهد.یا کارایی لازم را برای شما داشته باشد.

بنابراین لازم است قبل از انتخاب پمپ، به دقت فرایند مورد نظرتان و نیازمندیهای پمپاژ را برای آن تحلیل کنید. .چندین نکته مهم در هنگام انتخاب پمپ باید در ذهن وجود داشته باشد، که به طور خلاصه آنها را در زیر می بینید.

نحوه انتخاب پمپ هواده یا پمپ خلاء

 1. چه فشار نهایی مورد نیاز است؟
 2. چه مقدار جرمی بار گازی موجود است؟
 3. گازهای موجود در فرایند چیست؟ (خورندگی، اشتعال پذیری، بخار آب و دیگر حلالها)
 4. چه سطحی از تمیزی مورد نیاز است؟ (پمپ روغنی یا خشک)
 5. آیا سیستم بطور متناوب هوا دهی می شود؟
 6. آیا پمپ به شیر یا یک پمپ پشتیبای نیاز دارد؟
 7. آیا با توجه به منحنی سرعت پمپاژ بر حسب فشار نیاز فرایند برآورده می شود؟ چه مراقبتها یا مشکلاتی در مورد فرایند وجود دارد؟
 8. چه مقدار قرار است هزینه شود؟

پمپ وکیوم یا پمپ خلاء برای كاهش فشار گاز در یك حجم معین و به عبارت دیگر برای كاهش چگالی گاز به كار میرود. بنابراین لازم است كه ذرات گاز از حجم برداشته شوند.

انواع پمپ وکیوم

 • پمپ های وکیوم كه توسط آنها، ذرات گازی كه از حجم برداشته شده، در طول یك یا چندین مرحله متراكم سازی، پمپاژ می شود و به فضای اتمسفر، بیرون رانده می شود. ذرات گاز بوسیله جابجایی یا انتقال ضربه پمپاژ می شوند.
 • پمپ های وکیوم كه در آنها، ذرات گاز كه می خواهیم برداشته شوند، چگالیده شده و یا به شكلی، مثلاً شیمیایی، به سطح یك جامد مقید می شوند، كه این سطح خود بخشی از مرز حجم مورد نظر را تشكیل می دهد.

وکیوم Vacuum یا خلاء به فضایی گفته می شود که خالی از ماده باشد. در چنین حالتی مولکول های هوا که عامل ایجاد فشار می باشند نیز وجود ندارند. این تعریف ایده آل خلاء می باشد. فشار صفر مطلق، در این فضا تعریف می شود. در عمل رسیدن به چنین محیطی امکان پذیر نیست زیرا همیشه تعدادی مولکول گاز وجود دارند. اما رسیدن به فشارهای بسیار بسیار پایین دور از واقعیت نیست.و امروزه سیستم های وکیومی تولید شده اند که می توانند محیط هایی با قدرت تفکیک مولکول بر واحد حجم، بسیار پایین ایجاد کنند در اصطلاح به فشارهای پایین تر از فشار اتمسفر هوا، حالت خلاء گفته می شود. کلمه وکیوم از معادل لاتین کلمه خالی Empty می آید. با این وصف فشار مابین فشار اتمسفر و صفر مطلق را می توان حوزه سیستم های وکیوم دانست. یک سیستم خلاء مجموعه ای متشکل از پمپ ها، فشارسنجها، شیرها، تله ها، اتصالات دائمی و غیر دائمی (فلنج ها) و لوله های متصل کننده آنها به یکدیگر است.پایین ترین فشار قابل دستیابی در محیط آزمایشگاهی و دمای استاندارد، حدود ۱۰E-13 torr یا ۱۳Pico Pa باشد.

البته در سیستم های دما پایین و در حدود ۴ درجه کلوین فشارtorr 5×۱۰E-17 یا ۶٫۷Femto Pa نیز به صورت غیر مستقیم اندازه گیری شده است. از آنجا که فشار گاز از جنبش مولکولی ناشی می شود و همچنین جنبش مولکولی به صورت مستقیم با دما رابطه دارد، فشارهای بسیار بسیار پایین را می بایست در دماهای نزدیک به صفر مطلق تجربه نمود.

در هر رده خلاء از روش های پمپاژ، اندازه گیری و انتقال خاصی استفاده می شود. به جرات می توان گفت که بیشتر کاربردهای خلاء در صنعت با خلاء کم (محدوده اتمسفر تا ۱ میلی بار) صورت می گیرد.

خلاء کم بیشتر در فرآیندهای خشک کردن، فرمینگ، تغلیظ، تقطیر، پمپاژ مایعات، انتقال مواد، فیلتراسیون و فرآیندهای شیمیایی بکار می رود.

مقدار فشار و تاثیر آن در اندازه گیری خلاء

پارامتر های زیادی از جمله دما، رطوبت، شرایط آب و هوایی، وزش باد، ارتفاع از سطح دریا و غیره فشار اتمسفر را تغییر می دهند، که این عواملاندازه گیری دقیق فشار اتمسفر را با دشواری روبرو می کند این دلیل دقیق نبودن اندازه گیری فشار توسط گیج فشار نسبی می باشد.

 • زیرا با تغییر هر یک از پارامترهای بالا فشار اتمسفر یعنی نقطه صفر گیج جابجا می شود.
 • و این یعنی فشارخوانده شده مقدار واقعی نخواهد بود.
 • دلیل آنکه معمولاً گیج فشار نسبی در فشار اتمسفر عدد صفر را نشان نمی دهد، این است.
 • از گیج های فشار نسبی تنها برای فرآیندهایی استفاده می شود که اختلاف فشار با اتمسفر اهمیت دارد.
 • حال فرض می کنیم تمامی پارامترهای بالا ثابت بوده، و تنها ارتفاع از سطح دریا تعیین کننده میزان فشار اتمسفر است.
 • فشار اتمسفر در سطح دریا ۱ اتمسفر یا ۱۰۱۳ میلی بار است، با افزایش ارتفاع از سطح دریا این مقدار کاهش می یابد.
 • برای مثال فشار اتمسفر در تهران بین ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلی بار می باشد.

مقدار فشار اتمسفر را برای نقاط مختلف ایران متفاوت است. فشار هوای اعلام شده در هر نتقطه از ایران بر حسب میلی متر جیوه یا تور می باشد که برای تبدیل به میلی بار باید آن را در ۱٫۳۳ ضرب کرد و برای تبدیل به پاسکال آن را در ۱۳۳٫۳۳ ضرب می کنیم.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: