کمپرسور پیستونی

اشتراک :

کمپرسور پیستونی

کمپرسور هوای فشرده پیستونی (RECIPROCATING)

کمپرسور پیستونی متداول ترین نوع از کمپرسور های باد است که در صنایع نسبتا کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کمپرسور محدوده نسبتا وسیعی را شامل می شود و  معمولا از سایز 25 تا 1000 لیتری در کارگاه های صنعتی تامین هوای فشرده می کند.

فیلم معرفی کمپرسور پیستونی و نحوه انتخاب آن

فشار تولید شده در این نوع کمپرسورها بین 8 تا 12 بار است و قابل افزایش تا 12 بار می باشد. بخش های اصلی کمپرسور های پیستونی شامل الکترو موتور، بلوکه هواساز و مخزن ذخیره هوا می باشد.

گروه صنعتی فامکو ارائه دهنده هوا ساز های مرغوب با برند های  فینی FINI، فیاک ایتالیا FIAC، آبک ایتالیا ABAC، نوایر NUAIR، اینگرسول رند آمریکا INGERSOLL RAND  و برند های رایج چینی و ایرانی می باشد.

الکترو موتور های مورد استفاده در کمپرسور های شرکت فامکو بنا به درخواست مشتری و توان مورد نیاز انتخاب می گردد و این الکتروموتور ها معمولا  از نوع ایرانی، اروپایی، آمریکایی و چینی  هستند.

کمپرسور های پیستونی در ظرفیت ها و فشار های  پایین تا متوسط تک مرحله ای و در ظرفیت های تولید هوای بالا معمولا در دو یا سه مرحله با تعداد سیلندر بیشتر موجود هستند که در حالت چند مرحله ای ابتدا توسط یک سیلندر بزرگ هوا فشرده شده و سپس به سیلندر کوچک تری وارد شده و عملیات فشرده سازی را مجدد انجام می دهد.

کمپرسور اسکرو یا کمپسور پیستونی

اگر در فکر خرید کمپرسور هستید و هنوز نمیدانید که کمپرسور اسکرو برای کار شما مناسب تر است یا کمپرسور پیستونی باید حجم هوای مورد نیاز دستگاه های کار گاه را در نظر بگیرید. درصورتی که حجم هوا  از 1200 لیتر بر دقیقه کمتر بود و نیازی به روشن بودن دائمی کمپرسور وجود نداشت، قطعا مورد مناسب برای شما کمپرسور پیستونی می باشد.

در صورتی هم که فشارهای بالای 10 بار مورد نیاز کاریتان باشد به طور قطع کمپرسور پیستونی اولین و آخرین گزینه برای شما می باشد.

اگر در کاربردهای صنعتی میزان تولید هوا بیش از 1200 لیتر بر دقیقه باشد، اصولا به جای کمپرسور پیستونی از کمپرسور اسکرو استفاده می گردد که صدا و استهلاک کمتری را نیز دارد ولی این نکته را حتما باید در نظر گرفت که کمپرسور اسکرو توانایی تولید فشار تا حداکثر 10 بار را دارند.

مصرف کنندگان کمپرسور باد پیستونی چه کسانی هستند؟

شغل هایی که توانایی استفاده از کمپرسور پیستونی را دارند عموما نیازمند ظرفیت های نسبتا پایین هوای فشرده می باشند.

 • کارگاه های صنعتی کوچک
 • تعمیرگاه های خودرو
 • کسب و کارهای کوچک
 • ساخت وساز و ساختمان
انواع کمپرسور پیستونی یا کمپرسور رفت و برگشتی
 • کمپرسور پیستونی تک مرحله ای
 • کمپرسور پیستونی دو یا چند مرحله ای یا چند استیج
 • کمپرسور پیستونی با هواساز دوبل

کمپرسور باد پیستونی تک مرحله ای چگونه کار می کند؟

به عنوان رایج ترین کمپرسور پیستونی، پمپ باد تک مرحله ای که ساده ترین فشرده ساز پیستونی می باشد، عمل متراکم کردن هوا را فقط در یک مرحله به انجام می رساند. پس از ورود هوای محیط به سیلندر، توسط حرکت خطی پیستون هوا متراکم شده و سپس توسط سوپاپ خروجی، هوای فشرده شده به مخزن انتقال پیدا می کند.

مدل های موجود کمپرسور تک مرحله ای به 2 صورت تک سیلند و دو سیلندر ساخته می شود که مدل تک سیلندر حداکثر تا 50 لیتر بر دقیقه ظرفیت تولید هوای فشرده را دارند.

پمپ باد تک مرحله ای توانایی تولید فشار تا 8 بار و دبی حداکثر 750 لیتر در دقیقه را دارا می باشد.

کمپرسور باد پیستونی دو مرحله ای

کمپرسور باد پیستونی دو مرحله ای

این مدل از کمپرسور پیستونی که توانایی ایجاد فشار بیشتری را دار می باشد دارای دو مرحله کاری است که هر یک از مرحله ها در سیلندر جداگانه صورت می گیرد و طرز کار آن به این صورت است که ابتدا هوا به یک سیلندر کم فشار که قطر بزرگتری دارد وارد شده و پس از فشرده سازی اولیه به سیلندر پر فشار که عموما قطر کمتری دارد وارد شده و مجددا فشرده سازی می شود.

کمپرسور دوبل یا کمپرسور پیستونی با دو هواساز

 کمپرسور دوبل یا کمپرسور پیستونی با دو هواساز

برای افزایش قابلیت اطمینان در کارگاه هایی که احتیاج دائمی به هوای فشرده دارند از این مدل استفاده می گردد که در این کمپرسور دو بلوکه هواساز بر روی یک مخزن نصب می گردد. استفاده از این مدل از کمپرسورهای پیستونی مزیت های زیادی دارد ولی مهم ترین مزیت آن این است که اگر در زمان کارکرد کمپرسور یکی از هواسازها به هر دلیلی از کار بیفتد به دلیل وجود هوا ساز ثانویه همچنان می توان به تولید هوای فشرده پرداخت.

زمان انتخاب کمپرسور باید به چه نکاتی دقت شود؟
 • شرایط اقلیمی مانند رطوبت هوا، ارتفاع از سطح دریا و محلی که کمپرسور نصب می گردد.
 • حجم هوای مورد نیاز بر واحد زمان یا ظرفیت کمپرسور (توصیه می گردد که همیشه ظرفیت کمپرسور از حجم هوای مورد نیاز بیشتر باشد.)
 • در نظر گرفتن زمانی که کمپرسور روشن است و زمانی که کمپرسور باید در استراحت باشد.
 • در نظر گرفتن ضریب نشت در لوله کشی و دستگاه های مصرف کننده
 • لحاظ کردن امکان کار کرد دستگاه های مصرف کننده هوای فشرده به صورت همزمان
 • انتخاب دور الکتروموتوری که روی کمپرسور نصب می گردد.
 • تعیین میزان فشار مورد نیاز سیستم
 • در نظر گرفتن میزان صدا و لرزش کمپرسور و تاثیرات آن بر روی افراد مجموعه
 • هزینه نصب و راه اندازی سیستم
 • تمهیدات برای تعمیر و نگهداری
 • توجه به احتمال اینکه در آینده دستگاه هایی به مصرف کننده های هوا اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است زمانی که می گویند کمپرسور با ظرفیت 200 لیتر بر دقیقه و فشار 8 بار یعنی کمپرسور در هر دقیقه 200 لیتر هوای محیط را دریافت و به فشار 8 بار می رساند.

انواع کمپرسور باد از نظر ظرفیت تولید هوای فشرده

کمپرسور باد درصنعت در ظرفیت های مختلفی قابل ارائه می باشد که در زیر به تعدادی از رایج ترین آنها اشاره می گردد:

 • پمپ باد فندکی بدون مخزن، توانایی کار با برق 12 ولت و ظرفیت هواسازی 35 لیتر بر دقیقه
 • کمپرسور باد 10  لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ظرفیت هواسازی 110 لیتر بر دقیقه
 • کمپرسور باد 24 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ظرفیت هواسازی 200 لیتر بر دقیقه
 • کمپرسور باد 50 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ظرفیت هواسازی 200 لیتر بر دقیقه
 • کمپرسور باد 80 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ظرفیت هواسازی 200 لیتر بر دقیقه
 • کمپرسور باد 250 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ضخامت مخزن 3 میل که توان الکتروموتور مورد استفاده در آن 1.5 کیلووات می باشد.
 • کمپرسور باد 350 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ضخامت مخزن 4 میل که توان الکتروموتور مورد استفاده در آن 2.2 کیلووات می باشد.
 • کمپرسور باد 500 لیتری با فشار کاری 6 تا 8 بار و ضخامت مخزن 4 میل که توان الکتروموتور مورد استفاده در آن 3 کیلووات می باشد.
 • کمپرسور باد 750 لیتری با فشار کاری 6 تا 12 بار و ضخامت مخزن 4 میل که توان الکتروموتور مورد استفاده در آن 5.5 کیلووات می باشد.
 • کمپرسور باد 1000 لیتری با فشار کاری 6 تا 12 بار و ضخامت مخزن 4 میل که توان الکتروموتور مورد استفاده در آن 7.5 کیلووات می باشد.

نحوه انتخاب پمپ باد بی صدا

کمپرسور هوا که در اصطلاح به آن پمپ باد یا کمپرسور باد نیز گفته می شود به دلیل کارکرد تناوبی که دارد به طور معمول دارای صدا و لرزش می باشد و این صدا در محیط کار می تواند با آلودگی صوتی در کارکرد افراد اختلال ایجاد کند. از آنجایی که عامل اصلی تولید سر و صدا در پمپ باد، واحد هوا ساز و الکتروموتور آن می باشد، استفاده از برند های مرغوب و همچنین دقت در نحوه اتصال آنها باهم که اغلب به صورت اتصال مستقیم و اتصال تسمه ای می باشد، تاثیر بسزایی در کاهش صدای کمپرسور دارد.

در برخی موارد که احتیاج به کمپرسور باد بی صدا می باشد، عموما از یک باکس صدا خفه کن بر روی واحد هوا ساز و کمپرسور استفاده می گردد و برای کاهش لرزش از پایه های لرزه گیر در این مدل از کمپرسور استفاده می گردد.

در زمان خرید کمپرسور باد یا پمپ باد چه نکاتی را باید بدانیم؟

اولین و مهم ترین چیزی که در زمان خرید کمپرسور باد باید رعایت گردد این است که کمپرسوری انتخاب شود که به راحتی فشار و دبی هوای مورد احتیاج سیستم ما را تامین نماید.

در بسیاری از مواقع افرادی که قصد خرید کمپرسور خانگی یا کمپرسور صنعتی را دارند، به طور دقیق نمی دانند چه کمپرسوری برای کارشان بهتر است و در نهایت کمپرسوری را خریداری می کنند که یا سایز بزرگتر از حد یا کوچک تر از نیازشان را دارا می باشد.

اولین قدم برای خرید کمپرسور صنعتی تعیین هدف از انتخاب آن می باشد.

 1. آیا قصد خرید اولین کمپرسور خود را دارید؟
 2. آیا کمپرسور پیستونی جوابگوی کارتان نیست؟
 3. به دبی هوای بالاتری احتیاج دارید؟
 4. کمپرسور قدیمی شما مستهلک و ناکارامد است؟

برای انتخاب کمپرسور مناسب ما موارد بالا را به طور مفصل توضیح می دهیم:

1. آیا قصد خرید اولین کمپرسور باد خود را دارید؟

در صورتی که برای بار اول قصد خرید کمپرسور باد را دارید، حتما قبل از هرکاری کاتالوگ و دستور العمل آن را مطالعه کنید تا روش کار با دستگاه را کاملا یاد بگیرید و بتوانید به نحوه صحیح راه اندازی پمپ باد را انجام دهید.

عموما سازندگان ماشین آلات صنعتی، میزان فشار و هوای مصرفی دستگاه را در کاتالوگ درج می کنند. قبل از راه اندازی دستگاه های مصرف کننده هوای فشرده حتما به کاتالوگ دستگاه مراجعه کنید تا کمپرسور صنعتی مناسبی برای تامین هوای مصرفی دستگاهتان انتخاب کنید.

این احتمال وجود دارد که بخشی از تجهیزات صنعتی که در کارگاهتان قرار دارد نیازمند فشار بالاتری باشند لذا در زمان انتخاب کمپرسور به فشار کاری بدست آمده حداقل 1.5 بار اضافه کنید تا افت فشار احتمالی که بنا به دلایل مختلف ایجاد می گردد موجب کاهش کارایی تجهیزات شما نشود.

پس از این که فشار کاری کمپرسور مشخص شد، لازم است میزان هوای مصرفی کلیه دستگاه های موجود را با همدیگر جمع کنید و برای احتیاط 10 یا 20 درصد از عدد بدست آمده بیشتر در نظر بگیرید.

2. آیا کمپرسور پیستونی جوابگوی کارتان نیست؟

در زمان راه اندازی کارگاه های صنعتی عموما تعدادی دستگاه مصرف کننده هوا موجود می باشد و اصولا کمپرسور انتخابی بر اساس مجموع هوای مصرفی دستگاه ها می باشد. اما در بسیاری از موارد بعد از گذشت مدتی دستگاه جدیدی به خط تولید مجموعه اضافه می گردد از این رو این سوال به وجود می آید که آیا کمپرسور پیستونی قبلی جوابگوی کارتان است یا خیر؟

همیشه قبل از خرید کمپرسور باد این احتمال را در نظر بگیرید که در صورت گسترش کار خود و اضافه کردن دستگاه جدید به مجموعه دچار مشکل در تامین هوای فشرده مورد نیاز دستگاه های کارخانه خود نشوید.

از این رو در زمان انتخاب پمپ باد صنعتی علاوه بر در نظر گرفتن میزان مصرف هوای فشرده باید درصدی را به عنوان ضریب احتمال در نظر بگیرید. در صورتی که نیاز باشد هوای فشرده به صورت دائمی مورد مصرف قرار گیرد حتما باید از کمپرسور اسکرو استفاده شود زیرا این مدل کمپرسور بر عکس کمپرسور باد پیستونی توانایی کار در شرایط دائمی را دارا می باشد.

3. کمپرسور قدیمی شما مستهلک و ناکارامد است؟

زمانی که کمپرسور قدیمی شما مستهلک و قدیمی شده و شما تشخیص می دهید کمپرسور جدیدی خریداری کنید، قبل از هرچیزی لازم است فشار و دبی مورد مصرف دستگاه هایتان را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که از نظر ظرفیت و فشار، کمپرسور قدیمی جوابگوی کارتان است پیشنهاد می گردد کمپرسور صنعتی جدیدتان را با مشخصات فنی قبلی خریداری کنید. در صورتی که همزمان با خریداری کمپرسور جدید قصد گسترش کار خود را دارید و در صورت افزایش دستگاه ها در انتخاب کمپرسور تجدید نظر کنید.

در صورتی که کمپرسور باد قبلیتان جوابگوی کارتون نیست و به هوای بیشتری نیاز دارید می توانید کمپرسوری هم سایز کمپرسور قبلی خریداری کرده و از هر دو کمپرسور همزمان استفاده کنید و یا اینکه کمپرسور بزرگتری خریداری کرده و کمپرسور قبلی خودتان را به عنوان کمپرسور باد استندبای نگه داری کنید.

4. به دبی هوای بالاتری احتیاج دارید؟

در تمامی کشور های جهان، استاندارد دبی کمپرسور باد به جای میزان دهش، بر اساس ظرفیت مکش کمپرسور می باشد.

به این معنی که اگر ظرفیت کمپرسوری 15 متر مکعب در دقیقه باشد، منظور این است که کمپرسور توانایی مکش 15 متر مکعب بر دقیقه از هوای محیط را دارا می باشد و این میزان هوا را پس از فشرده سازی در خروجی تحویل می دهد. خروجی هوا را که فشار بالاتر از فشار محیط دارد. FAD یا Free Air Delivery می نامند.

برای واحد هوا ساز چه دوری مناسب است؟

دور الکتروموتور در کمپرسور باد پیستونی معمولا حدود 3000 RPM می باشد و اتصال الکتروموتور و هواساز در پمپ باد پیستونی  عموما از نوع تسمه ای Belt Drive می باشد.

در تعیین دبی پمپ باد CFM،M3/MIN ، LIT/MIN به چه معنی است؟

در زمان انتخاب کمپرسور باد یکی از پارامتر های مهم، دبی یا ظرفیت هوادهی کمپرسور است که با واحدهای مانند لیتر در دقیقه، سی اف ام و متر مکعب در دقیقه نشان داده می شود. جهت تبدیل واحد هرکدام میتوان از فرمول های موجود استفاده نمود.

در از زمان اندازه گیری فشار کمپرسور باد PSI یا BAR چیست؟

میزان تولید فشار در کمپرسور پیستونی معمولا با واحد هایی مانند PSI که مخفف پوند در اینچ مربع است و یا BAR اندازه گیری می شود. هر 1 بار معادل 14.5 پی اس آی است و برای تبدیل سایر واحد های فشار باید به جداول تبدیل مراجعه نمود.

روش صحیح محاسبه فشار در کمپرسور پیستونی:

در خطوط انتقال هوای فشرده در مجموعه های صنعتی با توجه به فشار مورد نیاز دستگاه های موجود، مقادیری را به عنوان افت فشار در نظر می گیرند. در صورت نصب و قطر استاندارد لوله ها، افت فشار غالبا 1 بار در نظر گرفته می شود.

در خطوط هوای فشرده بهترین حالت لوله کشی به چه شکل می باشد؟

بهتر است لوله کشی خطوط انتقال هوای فشرده در کارگاه دور تا دور سالن و به شکل رینگ LOOP باشد و در مکان های مورد مصرف یک انشعاب عصایی به سمت کف کارگاه کشیده شود.

وجود آب و روطوبت در  خطوط انتقال هوای فشرده انکار ناپذیر است و به همین علت برای جلوگیری از جمع شدن آب در زمان خاموش بودن کمپرسور باد، لازم است که در هنگام نصب لوله ها شیب 3 درصدی به سمت شیر تخلیه یا مخزن اعمال گردد.

در خطوط انتقال هوای فشرده انتخاب سایز لوله ها به چه روشی مشخص می شود؟

با توجه به دبی و فشار کمپرسور، تعیین سایز لوله ها با در نظر گرفتن محاسبات افت فشار صورت می گیرد. در زمان انتخاب سایز لوله درصورتی که فاصله لوله کشی زیر 100 متر باشد پیشنهاد می شود لوله ها را یک سایز بالاتر از خروجی پمپ باد در نظر گرفت. در لوله هایی که سایز استاندارد و متناسب با دبی و فشار کمپرسور دارند افت فشار در حد 0.1 بار می باشد.

کلیه مراحل طراحی خطوط انتقال هوای فشرده در گروه مهندسی فامکو توسط نرم افزار مربوطه انجام می گیرد.

روش های انتقال قدرت در کمپرسور ها و مزیا و معایب آنها

 در انتقال قدرت کمپرسور های پیستونی و کمپرسورهای اسکرو  که در داخل کشور تولید می شوند، عموما از انتقال قدرت تسمه ای یا BELT DRIVE استفاده می شود. در انتقال قدرت تسمه ای باید این نکته را مد نظر قرار داد که در این حالت درصد انتقال قدرت 10 درصد کاهش می یابد و 90 درصد قدرت انتقال پیدا می کند.

در کمپرسور هایی که توان بالای 90 کیلووات دارند عموما از سیستم کوپل مستقیم یا دایرکت درایو استفاده می شود. مزیت اصلی این مدل، انتقال قدرت با 100 درصد راندمان است و عیب متداول این سیستم، فشار زیاد بر بلبرینگ ها و کاهش عمر مفید واحد هواساز می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
نصیر
 ارسال شده در : شنبه 11 مرداد 1399

سلام، خسته نباشید، من میخواستم بدونم درایرهای کمپرسور هواکوب هم جزء لوازم جانبی کمپرسور باد به حساب میان؟ آیا باید جداگانه تهیه بشن؟

مدیر سایت
 ارسال شده در : یکشنبه 12 مرداد 1399

سلام، لطفا با واحد فروش تماس بگیرید.