کمپرسور هوا یا پمپ باد چیست؟

کمپرسور هوا یا کمپرسور باد وسیله ای است که قدرت را (با استفاده از موتور الکتریکی، دیزلی یا موتور بنزینی و غیره) به انرژی پتانسیل ذخیره شده در هوا تحت فشار (هوای فشرده) تبدیل می کند. کمپرسور هوای فشرده به طور کلی بر اساس میزان نیاز هوای فشرده صنایع مختلف به دو دسته کلی کمپرسور اسکرو و کمپرسور سیلندر پیستونی تقسیم می شود که عموما در ظرفیت های پایین (حداکثر تا 3000 لیتر بر دقیقه) از نوع کمپرسور های سیلندر پیستونی یا رفت و برگشتی و در ظرفیت های بالا (حداقل تا 3000 لیتر بر دقیقه) از نوع کمپرسور اسکرو هوا استفاده می شود. کمپرسور هوا با استفاده از یکی از چندین روش موجود برای فشرده سازی هوا، یک کمپرسور، هوای بیشتر و بیشتری را در داخل مخزن کمپرسور ذخیره می کند و فشار افزایش می یابد. هنگامی که فشار مخزن به حد بالا می رسد، کمپرسور هوا خاموش می شود. سپس هوای فشرده در مخزن نگهداری می شود تا زمانی که مورد استفاده قرار گیرد. انرژی موجود در هوای فشرده می تواند برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار گیرد، انرژی جنبشی موجود در هوای فشرده هنگام استفاده از آن کاهش می یابد و در نتیجه فشار مخزن کاهش می یابد این کاهش فشار زمانی که به حد پایین فشار مخزن برسد، کمپرسور (واحد هواساز) دوباره شروع به کار می کند تا زمانی که به حد بالایی فشار مخزن برسد. رنج فشار کاری در سیستم کمپرسورهای هوای فشرده به طور معمول بین 6 تا 10 بار قابل تنظیم می باشد و در موارد استفاده خاص این میزان فشار تا 40 بار و بعد از آن تا 250 بار نیز افزایش می یابد. عموما در صنایع مختلف از کمپرسور هایی با فشار کاری بین 6 تا 10 بار استفاده می شود و از کمپرسور 30 بار و کمپرسور 40 بار در صنایعی همچون تولید پت و در مواردی جهت استارت دیزل ژنراتور یا موتور کشتی استفاده شده و از کمپرسور های 250 و 300 بار در مکانیزم پر کردن کپسول های غواصی و پینت بال استفاده می شود.

فیلم معرفی و نحوه انتخاب کمپرسور هوا

کمپرسور های هوای فشرده از نظر کارکرد به دو نوع کمپرسور روغنی (Oil Injected) یا کمپرسور بدون روغن (Oil Free) تقسیم می شوند که از کمپرسور های اویل فری بیشتر در صنایع داروسازی، مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و درمانی استفاده می گردد.

یک کمپرسور هوا باید متشکل از یک پمپ هوا یا واحد هواساز باشد که به تنهایی هوا را از یک محیط (اغلب محیط اطراف آن) به محیط دیگری (مانند مخزن یک تشک بادی، آکواریوم و غیره) پمپ می کند. پمپ های هوا یا واحد هواساز کمپرسور به تنهایی شامل یک مخزن هوا برای ذخیره ی هوای تحت فشار نیستند و عموما بسیار کندتر، آرام تر و ارزان تر از خود کمپرسور هوا می باشند.

واحد هواساز کمپرسور های هوای فشرده، در کمپرسور های اسکرو از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که به آن ایرند یا واحد اسکرو گفته می شود که از معتبرین برندهای آن که در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد می توان به برندهایی نظیر ایرند روتور کمپ، ایرند ترمومکانیکال، ایرند ارزنر، ایرند وندل، ایرند فینی و غیره اشاره کرد. در کمپرسور های سیلندر پیستونی نیز از معتبرترین برندها می توان به برند واحد هواساز آبک، واحد هواساز فینی، واحد هواساز فیاک، واحد هواساز چینوک، واحد هواساز ایرمک و غیره اشاره کرد.

تجهیزات جانبی هوای فشرده

از جمله اصلی ترین تجهیزاتی که در هر سیستم هوای فشرده اعم از پیستونی و اسکرو مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مخزن ذخیره هوای فشرده، تله آبگیر، میکروفیلتر، درایر تبریدی و درایر جذبی اشاره کرد.

کمپرسور هوای فشرده چیست؟

واژه کمپرسور به معنای فشرده سازی می باشد و کمپرسور وسیله ای مکانیکی است که وظیفه فشرده کردن سیالات قابل تراکم را دارد. کمپرسور هوا (Air Compressor) دستگاه مخصوص فشرده سازی هوای محیط است که در واقع  قدرت خود را از (الکتروموتور، موتور بنزینی، دیزلی و غیره) گرفته و هوا را به درون خود مکش کرده و سپس آن را در مخزن هایی به حجم مشخص فشرده سازی و ذخیره می کند. گروه صنعتی فامکو وارد کننده انواع کمپرسورهای پیستونی، اسکرو، فشار قوی، سانتریفیوژ، بدون روغن (دندانپزشکی)، قابل حمل، با برندهای معروف اروپایی، آمریکایی و برخی برند های چینی می باشد.

faq

کمپرسور هوا یا پمپ باد وسیله ای است که قدرت را (با استفاده از موتور الکتریکی، دیزلی یا موتور بنزینی و غیره) به انرژی پتانسیل ذخیره شده در هوا تحت فشار (هوای فشرده) تبدیل می کند و هوای فشرده ایجاد شده را به مخزن ذخیره هوای فشرده بعد از خود منتقل و ذخیره می کند.

کمپرسور هوای فشرده به طور کلی بر اساس میزان نیاز هوای فشرده به دو دسته کلی کمپرسور اسکرو و کمپرسور سیلندر پیستونی تقسیم می شود که عموما در ظرفیت های پایین (حداکثر تا 3000 لیتر بر دقیقه) از نوع کمپرسور های سیلندر پیستونی و در ظرفیت های بالا (حداقل تا 3000 لیتر بر دقیقه) از کمپرسور اسکرو هوا استفاده می شود.

جهت انتخاب صحیح کمپرسور لازم می باشد به پارامترهای مهمی نظیر فشار کاری کمپرسور، حجم هوای مورد نیاز، وجود یا عدم وجود روغن در هوای فشرده، سه فاز یا تک فاز بودن برق مصرفی و همچنین میزان حساسیت دستگاه های مصرف کننده هوا به رطوبت آب و روغن توجه نمود.

قرار دادن کمپرسور در محیط مناسب (اتاق کمپرسور)، تعویض به موقع فیلتر هواکش، تعویض به موقع روغن کمپرسور هوا، استفاده از تابلو برق جهت تامین نیروی الکتریکی کمپرسور، تخلیه رطوبت جمع شده در مخزن ذخیره، اجرای لوله کشی مناسب، استفاده از درایر کمپرسور، میکروفیلتر کمپرسور و تله آبگیر کمپرسور جهت حذف رطوبت از سیستم هوای فشرده

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مصطفی
ارسال شده در : پنجشنبه 04 آذر 1400

سلام، یک کمپرسور برای سند بلاست می خوام. کمپرسور فعلی که دارم ۳۰۰۰ لیتری هست، اما کم میاره، یک قوی تر می خوام. پیشنهاد شما چیه؟

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 04 آذر 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

محمود حسینی ارانی
ارسال شده در : یکشنبه 02 آبان 1400

سلام، اینجانب نیاز به کمپرسور ۱۰ متری همراه ازت ساز ۱ متری برای رادیاتورسازی در رباط کریم دارم‌. لطفا پیشنهادهای خود را مرحمت بفرمایید.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 03 آبان 1400

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.