کمپرسور اسکرو

اشتراک :

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو جزو رایجترین دستگاه های تولید هوای فشرده می باشد که نحوه کار آن به صورت زیر است:
پس از روشن شدن دستگاه ابتدا هوای محیط از فیلتر  عبور کرده و به قسمت هوا ساز وارد می شود، در  قسمت هوا ساز  دو عدد روتور مارپیچی به شکل نری و مادگی قرار دارد که  با فاصله و لقی بسیار کم به صورت متناوب در حال دوران هستند، هوا در این بخش پس از ورود به کمپرسور در فضای بین دو مارپیچ و پوسته به دام می افتد و سپس  به علت کاهش حجم پیوسته ، انرژی جنبشی مولکول های هوا بالا میرود و فشرده سازی صورت می پذیرد. افزایش فشار در کمپرسور های اسکرو  از یک سمت شروع می شود و در انتهای مارپیچ ها هوای فشرد شده خارج و پس از فیلتر شدن روغن، در مخزن هوای فشرده ذخیره سازی می گردد.
کمپسور های اسکرو در کاربرد هایی که هواسازی مداوم با محدوده فشار 8 تا 12 بار و ظرفیت تولید هوای بالای 2000 لیتر بر دقیقه مورد نیاز باشد بهترین گزینه است.
شرکت فامکو  ارائه دهنده برند های معتبر کمپرسور های اسکرو از برند های معتبر اروپایی و ایرانی می باشد.
 TMC ترمومکانیکا ایتالیا
 Rotorcomp روتور کمپ آلمان
Ingersoll rand اینگر سورلند آمریکا
RENNER رنر آلمان
Gardner Denver گاردنر فنلاند
vmc وی ام سی ایتالیا
AERZEN ارزن آلمان
Atlas copco اطلس کوپکو سوئد
NUAIR نوایر ایتالیا
کمپرسورهای اسکرو ارائه شده در فامکو با توجه به دمای آب و هوای ایران به گونه ای طراحی شده اند که نصب و راه اندازی بسیار ساده و کم هزینه ای دارند.

کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسور به عنوان اسب بارکش همیشه در رفاه و گسترش زندگی بشری از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار بوده است. همین طور که در دهه های گذشته با پیشرفت صنایع نقش کمپرسور در کارخانه جات رفته رفته افزایش یافته است پیش بینی می شود در آینده نیز به روند اهمیت این دستگاه مهم در صنعت افزایش قابل توجهی مشاهده گردد.

کاربرد کمپرسور هوای فشرده

کاربرد کمپرسور هوای فشرده در بازه گسترده ای که از صنایع مختلف، دندانپزشکی، تعمیرگاه ها گرفته تا ابزار هایی که از افکار دور هستند، قرار گرفته است که در زیر به ذکر بعضی از آن ها می پردازیم:
لوازم خانگی ( یخچال فریز ها و کولر های گازی)

تجهیزات دندان پزشکی
صنایع مختلف ( صنعت هواپیما سازی، سیستم های پنوماتیک، ذخیره سازی گازهای صنعتی)
 

تعریف کمپرسور اسکر و کاربرد کمپرسور اسکرو
کمپرسور اسکرو که در زبان عامیانه به آن کمپرسور باد نیز گفته می شود عموما در ظرفیت های بالای هوای فشرده استفاده می گردد. کمپرسور اسکرو از نظر محدوده کارکرد مابین کمپرسور پیستونی و کمپرسور سانتریفیوژ قرار دارد و دلیلش این است که ساختار ذخیره سازی این کمپرسور از نوع جابجایی مثبت می باشد و از این رو به کمپرسور پیستونی شباهت دارد و هم به دلیل پیوسته بودن جریان هوای عبوری از این کمپرسور شباهت های به کمپرسور گریز از مرکز دارد، بنابر این برای تحت فشار دادن هوای فشرده و همچنین گاز مبرد مورد استفاده در سیستم های سرمایشی گزینه مناسبی می باشد.

لازم به ذکر است که  در صنایع کوچک که طیف وسیعی از صنعت را در بر می گیرند از کمپرسور پیستونی استفاده می گردد ولی در صنایع بزرگ به دلیل نیاز به هوای فشرده در ظرفیت های بالا این نقش کیلیدی را کمپرسور اسکرو بر طرف می کند.

انواع کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو به طور کلی در دونوع طراحی و ساخته می شود:
در کمپرسور اسکرو روغنی برای خنک کاری و کم کردن اصطکاک بین قطعات، به همراه هوای وروردی به کمپرسور، روغن تزریق می گردد که در اصطلاح به آن چرب نمودن هوا نیز گفته می شود. این روش باعث می شود که همیشه مقداری روغن بین قطعات متحرک کمپرسور وجود داشته باشد و عمل روانکاری را به صورت کامل به انجام برساند و این روغن در انتها همراه با هوای فشرده شده از خروجی کمپرسور خارج می گردد که با استفاده از فیلتر روغن از هوای فشرده جدا سازی شده و به مخزن ذخیره روغن باز گردانده می شود. در کمپرسور اسکرو اویل اینجکت بعد از جدا سازی روغن، مقدار جزئی روغن همراه هوا وارد سیستم می گردد و در صورتی که وجود این مقادیر از روغن برای دستگاه های مصرف کننده هوای فشرده به خصوص ابزارهای دقیق و حساس باعث آسیب رساندن و کاهش راندمان نشود استفاده از این کمپرسور نسبت به نوع اویل فری دارای راندامان و طول عمر بالاتری خواهد بود. البته لازم به ذکر است که استفاده از فیلترینگ و جداسازی روغن در کمپرسور اسکرو اویل اینجکت به همان اندازه که دقت بالا مورد نیاز باشد باعث افزایش هزینه می گردد.

مزایا و تفاوت کمپرسور اسکرو بدون روغن با کمپرسور روغنی
از کمپرسور اسکرو اویل فری OIL FREE در صنایع کاملا حساس به روغن ( کمتر از 1PPM) استفاده می گردد که نسبت به کمپرسور اویل اینجکت هزینه و استهلاک بسیار بالاتری دارد ولی این کمپرسور دارای مزایایی هم می باشد.

در کمپرسور اویل فری هوای فشرده شده کاملا بدون روغن می باشد و در آن هیچ نوع آلودگی وجود ندارد در نتیجه علاوه بر هوا هر گازی را میتوان با این کمپرسور فشرده سازی کرد برای مثال در کمپرسور اسکرو بدون روغن حتی می توان گازهای پلیمری یا گازهای کثیف را فشرده سازی کرد.

کمپرسور اسکرو

 
ویژگی های کمپرسور اسکرو
1. مهم ترین مزیت کمپرسور اسکرو عدم وجود نوسان در حداکثر فشار کاری می باشد.
2. در اسکرو ها قطعات درگیر و تحت اصطکاک به نسبت کمپرسور پیستونی کمتر می باشد و در نتیجه نگهداری و تعمیرات کمتری دارد.
3. ظرفیت هوادهی در این کمپرسور به دلیل جریان یکنواخت از راندمان بالایی برخوردار است.
4. کم حجم بودن به نسبت کمپرسور های دیگر
5. فوندانسیون بسیار ساده به دلیل وجود نیرو های متعادل
6. دارای لرزش بسیار کمتری است.
7. به دلیل پیوسته بودن فشرده سازی هوا امکان ایجاد پدیده surg یا برگشت هوا به هواساز وجود ندارد.
8. به دلیل محدود بودن آب بند های محفظه تراکم نشتی کمی دارد.
9. کاهش میزان مصرف انرژی به نسبت ظرفیت کمپرسور
10. قطع و وصل آرام جریان برق در الکتروموتور توسط inverter
11. توانایی کارکرد در حد اکثر ظرفیت برای مدت طولانی
12. نصب و راه اندازی در کمترین زمان ممکن

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: