درایر

اشتراک :

درایر کمپرسور چیست؟

امروزه با توجه به گسترش روز افزون استفاده از کمپرسور های هوای فشرده (پیستونی، اسکرو) در انواع صنایع کوچک و بزرگ و همچنین لزوم داشتن هوای فشرده پاک و تمیز و خالی از هر گونه آلاینده های محیطی و رطوبت، مصرف کنندگان سیستم های هوای فشرده را مجاب به استفاده از درایر کمپرسور یا خشک کن صنعتی کرده است.

استفاده از درایر کمپرسور باد موجب جلوگیری از ایجاد رطوبت و زنگ زدگی در سیستم لوله کشی هوای فشرده و همچنین جلوگیری از آسیبب و خرابی ابزار های متصل به سیستم هوای فشرده کمپرسور می شود. استفاده از درایر کمپرسور باد یکی از گام های اساسی و مهم در پاکی و تمیزی هوای فشرده خروجی از پمپ باد می باشد، ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که گام بعدی که مکمل گام اولیه می باشد، استفاده از تله آبگیر کمپرسور و میکروفیلتر کمپرسور می باشد که درصد خلوص پاکی و تمیزی هوای فشرده را تا 99 درصد افزایش خواهد داد.

معیار های تمیزی هوای فشرده

از جمله مهم ترین مواردی که به هنگام بررسی کیفیت هوای فشرده میبایست مورد بررسی قرار گیرد عبارتند از:

 • میزان مقدار روغن موجود در هوای فشرده
 • میزان رطوبت آب موجود در هوای فشرده
 • میزان ذرات معلق در هوای فشرده
 • دمای خروجی هوای فشرده بعد از کمپرسور باد
 • میزان بوی نامطبوع
 • میزان باکتری موجود در هوای فشرده

برندهای معتبر درایر کمپرسور

از معتبرترین برندهای سازنده درایر تبریدی و درایر جذبی که در بازار ایران موجود می باشد و دارای خدمات پس از فروش هستند، می توان به شرکت هایی نظیر درایر میکروپور، درایر آرنیکا، درایر WISE AIR، درایر SAFE، درایر فینی، درایر هیتما، درایر اینگرسولرند و غیره اشاره کرد.

برند های تولید کننده درایر کمپرسور
درایر Mikropor درایر Arnika
درایر میکروپور درایر آرنیکا
اطلاعات بیشتر
کاتالوگ
اطلاعات بیشتر
کاتالوگ
درایر Wise Air درایر Abac
درایر وایز ایر درایر آبک
درایر Ingersoll Rand درایر Fini
درایر اینگرسول رند درایر فینی

مزایای درایر کمپرسور
 • افزایش کیفیت هوای فشرده
 • افزایش راندمان سیستم
 • جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات مصرفی
 • جلوگیری از زنگ زدگی

انواع درایر کمپرسور

درایر کمپرسور به دو دسته کلی تقسیم می شود.

 1. درایر تبریدی کمپرسور
 2. درایر جذبی کمپرسور

درایر تبریدی کمپرسور

درایر تبریدی کمپرسور

یکی از انواع درایر کمپرسور باد، درایر تبریدی می باشد که بعد از کمپرسور هوای فشرده قرار می گیرد و به وسیله سرد کردن هوای خروجی از پمپ باد باعث میعان و کندانس بخار آب و بخار روغن موجود در هوای فشرده می شود که از این طریق بخار به مایع تبدیل شده و به وسیله اتودرین از درایر تبریدی خارج می گردد.

درایر تبریدی کمپرسور توانایی جذب رطوبت تا نقطه شبنم حداقل 3 درجه سانتیگراد را دارا هستند و برای مقادیر کمتر از 3 درجه سانتی گراد مصرف کننده ناچار به انتخاب و استفاده از درایر جذبی می باشد. (نقطه شبنم عبارت است از دمایی که در آن بخار آب تبدیل به ذرات مایع می گردد.)

درایر جذبی کمپرسور

درایر جذبی کمپرسور

یکی دیگر از انواع درایر کمپرسور درایر جذبی می باشد که در صنایع حساس جهت حذف آلایندگی و ذرات بخار اب و روغن بعد از کمپرسور اسکرو قرار می گیرد. عمده ترین تفاوت آن با درایر تبریدی نقطه شبنم می باشد که محدوده نقطه شبنم درایر جذبی بین 3 تا -70 درجه سانتیگراد می باشد.

درایرهای جذبی از دو برج تشکیل شده است که داخل این برج ها مواد جاذب رطوبت از نوع مولکولارسیو یا آلومینا اکتیو قرار گرفته است که عملیات جذب رطوبت توسط این مواد صورت می پذیرد و همواره یکی از برج ها در حال جذب رطوبت و برج دیگر در حال احیای مواد جاذب رطوبت خود می باشد.

درایر جذبی در دو نوع هیتردار و بدون هیتر ساخته می شود و بر روی آن یک جفت میکروفیلتر و یک تله آبگیر قرار داده می شود. از جمله نقاط ضعف درایر جذبی نسبت به درایر تبریدی می توان به هزینه تعمیر و نگهداری بالاتر و همچنین قیمت بالاتر اشاره کرد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:

دیدگاه کاربران
نصیر
 ارسال شده در : شنبه 20 اردیبهشت 1399

سلام و تشکر بابت مقاله خوبتون...

مدیر سایت
 ارسال شده در : شنبه 20 اردیبهشت 1399

سلام، ممنون از شما...