فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی (سند فیلتر) دستگاهی جهت تصفیه آب می باشد که از یک مخزن (حاوی شن یا ماسه خالص) از جنس فولاد، بتن یا فایبرگلاس یا مخزن پلی اتیلن FRP که به صورت استوانه ای یا مکعبی ساخته می شود و به صورت فیزیکی باعث حذف ذرات جامد و معلق، گل و لای و ذرات معلق بیولوژیکی تا 50 میکرون می باشد.

فیلتر شنی به عنوان پرکاربردترین تجهیزات در فیلتراسیون املاح معلق در آب به شمار می رود. فیلتر های شنی به راحتی می توانند ذرات معلق در آب را تا 50 میکرون گرفته یا به عبارتی ساده تر کاهش کدورت آب و در نتیجه شفاف سازی آب را به همراه داشته باشند.

هایپرصنعت فامکو در چندین سال گذشته فعالیت خود را در زمینه تصفیه آب و سختی گیر های صنعتی آغاز نموده است. این شرکت در زمینه ساخت، واردات، فروش و راه اندازی انواع دستگاه های تصفیه آب، نمک زدایی، شفاف سازی آب از طریق فیلتراسیون شنی فعالیت مستمر داشته است.

فیلتر شنی (سند فیلتر)

انواع فیلتر شنی

صافی شنی از نظر نوع جنس و عملکرد عبارت است از:

 • فیلتر شنی رزینی
 • فیلتر شنی گالوانیزه
 • فیلتر شنی عمودی
 • فیلتر شنی افقی
 • فیلتر شنی ایستاده
 • فیلتر شنی آکواریوم
 • فیلتر شنی دیگ بخار
 • فیلتر شنی جکوزی
 • فیلتر شنی استخر
 • فیلتر شنی کربنی (مالتی مدیا)
 • فیلتر شنی سختی گیر
 • فیلتر شنی فلزی با روکش فایبر گلاس
 • فیلتر شنی استیل یا فلزی
 • فیلتر شنی فایبر گلاس یا FRP
 • فیلتر شنی استنلس استیل

از فیلتر شنی برای حذف ذرات معلق فیزیکی بیولوژیکی موجود در آب و فیلتر کردن آب تا قطر 50 میکرون استفاده می کنند. ناخالصی های موجود در آب شامل مواد آلی، باکتری ها، گل، رنگ و پلانکتون است. آب تصفیه شده به آرامی در مخزن فیلتر شنی ریخته می شود و ذرات کثیفی که در آب می باشد توسط ماسه (سیلیس) گرفته و آب تصفیه شده از طریق منافذ فیلتر به سمت مصرف کننده هدایت می گردد. این فناوری فیلتر مخصوصاً برای پیش تصفیه تجهیزات ضد عفونی، سیستم های چرخشی، فرآیندهای آب شستشو، سیستم های آبیاری، تصفیه آب حوض، تصفیه آب استخر و تمیز کردن آب های زیرزمینی مناسب است.

فیلتر شنی جزء مراحل اولیه تصفیه آب است و بعد از آن در مراحل بعدی از فیلتراسیون کربن استفاده می گردد. فیلترشنی به صورت افقی و عمودی ساخته می شوند. قطر فیلتر عمودی از 0.5 تا 3 متر و ارتفاع آن بین 0.5 تا 2.5 است. در ادامه چند مورد از انواع فیلتر های شنی توضیح داده می شود.

فیلتر شنی استیل

فیلتر شنی استیل معمولاً عمودی بوده و پر شده از سیلیس در دانه بندی های مختلف است و ظیفه آن ها صافی آب است. این فیلتر دارای صفحه نازل می باشد و و نازل ها بر روی آن نصب شده اند. بنابراین سطح فیلتر بالاتری به دلیل پخش بودن نازل نسبت به فیلتر های فایبر گلاس دارد. بنابراین آب در فیلتر شنی استیل همواره زلال تر از فیلتر شنی فایبرگلاس است.

فیلتر شنی کربن استیل

فیلتر شنی فایبر گلاس

فیلتر شنی فایبر گلاس دارای وزن کمتر قیمت مناسب تر نسبت به فیلترهای فلزی و استنلس استیل است. علاوه بر این فیلتر شنی فایبر گلاس دچار زنگ زدگی نیز نمی شود. وزن آن ها بسیار کم بوده و به راحتی قابل حمل می باشد. لایه درونی این فیلترها از مواد کامپوزیت است.

فیلتر شنی فایبر گلاس

فیلتر شنی استنلس استیل

در فیلتر شنی استنلس استیل آب از بستر سنگ سیلیس عبور می کند و ذرات ناخالص که تا 50 میکرون قطر دارند در بستر شن و ماسه می مانند. این عمل در نهایت موجب از بین رفتن کدورت آب می شود. فیلتر شنی استنلس استیل ضد زنگ و خوردگی بوده، همچنین برای فیلتراسیون از دانه های سیلیس در آن استفاده می شود و روکش این فیلتر شنی از رنگ اپوکسی است.

فیلتر شنی استینلس استیل

انواع فیلترهای شنی از لحاظ تصفیه

سند فیلتر یا فیلتر شنی در صنایع مرتبط با آب استفاده می شوند و آن ها را به دسته زیر می توان تقسیم بندی کرد:

 • فیلترهای شنی سریع (گرانش)
 • فیلترهای شنی با جریان رو به بالا
 • فیلترهای شنی آهسته

هر سه روش در صنعت آب در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. دو مورد اول نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت دارند تا بتوانند به طور مؤثر کار کنند در حالی که فیلترهای شنی آهسته می توانند آب بسیار باکیفیتی با حذف عوامل بیماری زا از 90٪ تا 99٪ (بسته به نوع کرنش ها)، طعم و بو بدون نیاز به کمکهای شیمیایی تولید کنند. فیلترهای شنی جدا از اینکه در تصفیه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند در تصفیه آب خانه های مسکونی نیز استفاده شوند، زیرا از موادی استفاده می کنند که برای اکثر مردم در دسترس است. آنها را می توان با مایعات رو به بالا و یا مایعات رو به پایین انجام داد که حالت دوم معمولی تر است.

برای دستگاه های رو به پایین سیال می تواند تحت فشار یا تنها با گرانش جریان یابد. فیلترهای شنی سریع مایل به استفاده در مصارف صنعتی هستند و اغلب از آن به عنوان فیلترهای سریع بستر شن استفاده می شود. واحدهای تغذیه شده با نیروی جاذبه در تصفیه آب به ویژه آب آشامیدنی استفاده می شوند و این فیلترها در کشورهای در حال توسعه (فیلترهای شنی آهسته) کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند.

فیلتر شنی آهسته

فیلتر شنی آهسته (Slow Sand Filter) بدون اضافه کردن مواد منعقد کننده مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد فیلتر شنی با بقیه فیلترهای شنی در تصفیه آب متفاوت است. سرعت جریان آب در این فیلترها به آهستگی انجام می شود در این صورت فعالیت بیولوژیکی بیشتر می شود. چند روز بعد این فعالیت ها باعث ایجاد لایه ای بیولوژیکی شومیتزدکی می گردد که می تواند باکتری های زیادی را از بین ببرد. فیلتر شنی کند یا آهنسته معمولاً برای تصفیه آب های خام و برای تولید آب شرب استفاده می شود. عمق فیلتر شنی کند معمولاً بین 1 تا 2 متر است. اندازه این فیلترها با توجه به مقدار آب ورودی یا همان دبی مشخص می گردد. فیلتر شنی آهسته به دلیل قدرت کم در انجام عمل فیلتراسیون به سطح بیشتری نیاز دارد و این از جمله دلایلی است که فیلتر شنی آهسته در اکثر موارد صنعتی جای خود را به فیلتر شنی تحت فشار می دهند.

فیلتر شنی تحت فشار

این نوع از فیلتر شنی یکی از پرکاربردترین و متداول ترین فیلتر شنی است. کاربرد وسیعی در صنایع تصفیه آب و فاضلاب استخرهای شنا و تفریحی دارد. فیلتر شنی تحت فشار در شکل، اندازه و جنس مختلف در بازار عرضه می شوند که متداول ترین آن ها فیلتر شنی تحت فشار عمودی یا دو سر عدسی است. که برای بدنه آن ها از ورق فولادی ST-37 یا گالوانیزه استفاده شده و برای عدسی های بالایی و پایینی آن ها که به روش دابل دیش معروف هستند باعث شستن شن و ماسه ای می شوند که عمل فیلتراسیون را انجام می دهند و پس از پاک سازی از داخل فیلتر شنی با دو لایه پوشش دارای اپوکسی و از خارج آن یک لایه ضد زنگ دارند و دولایه رنگ مخصوص رنگ زده شده اند. برای زیاد کردن کیفیت فیلتر و افزایش عمر فیلتر تحت فشار امکان سند بلاست کردن وجود دارد. مواد جامد معلق تا اندازه 100 میکرون را می تواند به راحتی حذف کند. ساختار آن به صورت یک مخزن استوانه است. جا نمایی نازل های آب جمع کن و آب پخش کن باید در بالا و پایین فیلتر نصب شوند، نازل کار پخش کردن در زمان تصفیه را بر عهده دارد.

طراحی این فیلتر به صورتی است که آب با فشار 4 تا 5 بار بهترین عملکرد را در حذف مواد جامد محلول درون آب و رفع کدری ها را دارا باشد. برای تولید فیلتر شنی تحت فشار از ورق سیاه، گالوانیزه و در مواردی خیلی خاص از استیل 304 و 316 بسته به منطقه جغرافیایی و محل استفاده ، متفاوت است.تمام این ویژگی ها به این دلیل است که فیلتر توان تحمل فشار را داشته باشد. سرعت جریان آب در این نوع فیلتر به طور مساوی پخش می شود و عمل فیلتراسیون صورت می پذیرد. با توجه به اندازه شن و ماسه (اندازه دانه آن) ذرات با اندازه 40 میکرون را حذف می کنند. دبی جریان می تواند از 110 تا 150 لیتر بر دقیقه باشد و این مقدار برای واحدهای مختلف سیستم های تجاری متفاوت است.

سند بلاست کردن فیلتر شنی

سند بلاست کردن فیلتر شنی عملی است که در آن ماسه و شن با فشار زیاد هوا وارد مخزن می شوند و باعث بهینه شدن لعابکاری و تفلون کاری فیلتر شنی می شوند که عملاً باعث افزایش کیفیت و عمر فیلتر شنی می شود.

فیلتر شنی سریع

سند فیلتر سریع واحد تحت فشاری است که در واحدهای موازی چندگانه حرکت می کند و در سایزهای مختلف یافت می شود. استفاده از این فیلترها به مساحت نسبتاً کمی نیاز دارد. جنس این دستگاه ها ممکن است از استیل یا فایبرگلاس باشد. ولی از اپوکسی در اندازه های کوچک و فایبرگلاس در اندازه های بزرگتر استفاده می شود. این نوع از فیلتر شنی معمولاً در کارخانه های تولید آب معدنی برای شفاف سازی آب استفاده می شود.این نوع از فیلترها باید به طور دائم تمیز شوند تا سرعت جریان آب در آن ها به طور ناگهانی کاهش پیدا نکند. تعمیر و نگهداری فیلتر شنی سریع کمی پیچیده تر بوده و از نظر قیمت هم گران می باشند و مصرف آن ها در مواردی بیشتر کاربردی است که دبی بالایی از آب مد نظر باشد.

تفاوت بین این دو صرفاً مسئله سرعت تصفیه نیست بلکه مفهوم اساسی روند درمان است. فیلتراسیون شن آهسته در اصل یک فرایند بیولوژیکی است در حالی که فیلتراسیون سریع شن یک فرآیند درمان فیزیکی است.

تاریخچه تكنیک های جداسازی به گذشته باز می گردد، زیرا مواد فیلتر قبلاً در دوره های باستان مورد استفاده قرار می گرفتند. گیاهان گل مینا و گیاهان جنست برای پر کردن رگ های غربال که مواد جامد و مایع را از هم جدا می کردند، استفاده می گردید. مصریان همچنین از فیلترهای خشت متخلخل برای تصفیه آب آشامیدنی و مایعات دیگر استفاده می کردند.

فیلتر شنی تصفیه آب صنعتی

اولین مرحله در تصفیه آب صنعتی برای از بین بردن ذرات معلق جامد موجود در هوا فیلتر شنی تصفیه آب صنعتی یا همان RO می باشد.

مزایای استفاده از فیلتر شنی
 • فیلتر شنی در تصفیه آب و پساب ها دارای مزایای مختلفی می باشد. تجهیزاتی مانند فیلتر شنی با وجود اینکه ساختار ساده ای دارد، عملکرد بالایی را در پالایش و تصفیه آب سنگین و نیمه سنگین انجام می دهد. مزیت اول و قابل درک این نوع صافی شنی این است که در بسیاری از موارد می تواند بازدهی بالایی را داشته باشد.
 • سند فیلتر یا فیلتر شنی می تواند در مراحل مختلف تصفیه آب وجود داشته باشد. قبل از تصفیه به عنوان فیلتر جانبی جریان و به عنوان فیلتر نهایی در مرحله آخر.
 • چون تنوع فیلترهای شنی از لحاظ ساختار زیاد است، استفاده از این دستگاه ها در فضاهای مختلف از واحد مسکونی تا پروژه های بزرگ صنعتی بسیار زیاد است.
 • به علت تنوع بالا در اشکال و ظرفیت ها در این دستگاه ها این امکان ایجاد شده است
 • که در محیط های متفاوت از نیروگاه ها و پالایشگاه ها تا واحد های صنعتی کوچک و تجاری مورد استفاده قرار گیرد.
 • همچنین با توجه به نوع استفاده فیلتر شنی، می توان این دستگاه را در فرآینده قبل از تصفیه (پالایش اولیه)، تصفیه در مرحله دوم و یا فیتراسیون جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

لطفا توجه داشته باشید: یک فیلتر شنی نمک های محلول را از آب فیلتر نمی کند. یک فیلتر شنی فقط می تواند ذرات جامد را از آب مانند جلبک ها و مواد آلی از آب فیلتر کند. نمک هایی که در آب حل نمی شوند مانند نمکی که در کودها ظاهر می شوند با فیلتر ماسه ای می توانند از آب فیلتر شوند به شرط اینکه ذرات بسیار زیاد باشند.

فیلترهای شنی از توانایی فیلتر پایین تری نسبت به فیلترهای DE و کارتریج برخوردار هستند. فیلترهای شن و ماسه فقط خاک و بقایای مواد را تا 20-40 میکرون از بین می برد و باعث می شود ذرات کوچکتر داخل آب استخر شوند. آنها کمترین گزینه برای صرفه جویی در مصرف انرژی هستند.

جهت حذف ذرات موجود در آب، در صورت استفاده از کربن به جای سیلیس این دستگاه قادر به حذف بو، طعم و رنگ نا مطلوب آب می باشد.

جنس بدنه گالوانیزه با سه لایه پوشش آپوکسی آشامیدنی، تمامی قطعات در داخل و خارج درای پوشش روغنی و ضد زنگ می باشند.

جنس سیستم های نازل برنجی می باشد و بر روی کف دبل دیش شده است.

به وابسته به سطح فیلتراسیون دارای دریچه هند هول جهت شارژ رزین و غیره، این دستگاه ها بدون لوله کشی و سیلیس عرضه می گردد (ردیف 7 به بعد دارای دریچه آدم رو).

اجزاء فیلتر شنی

مقایسه انواع فیلتراسیون شنی

فیلتراسیون سریع و تحت فشار باید مواد شیمیایی فلوکوانت استفاده شود تا فیلتراسیون انجام شود در حالی که در فیلتر شنی کند آب با کیفیت بسیار خوبی و با طعم و بوی مناسب و بدون نیاز به مواد شیمیاییی، عمل فیلتر را انجام می شود. در صنایع و منازل مسکونی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مشخصات فنی فیلتر شنی
جدول مشخصات فنی فیلتر شنی
محدوده آبدهی (متر مکعب بر ساعت) ابعاد مقدار سیلیس (کیلوگرم) سایز اتصالات (اینج) سایز ورق (میلی متر)
قطر ارتفاع
5 50 60 100 11.2 3
10 60 80 20 2 3
12 60 100 250 2 3
15 70 100 350 2 3
20 80 100 450 2 3
25 90 100 850 2 4
38 100 150 1200 2 5-6
59 120 150 1800 3 5-6
70 150 150 2600 3 6
100 180 150 4000 4 6-8
147 200 150 6000 4 8
150 190 250 8000 5 -

رایج ترین فیلتر شنی ها برای استخر، فیلتر شنی فایبر گلاس و فیلتر شنی FRP می باشد به دلیل جنس بدنه مقاوم در مقابل خوردگی و زنگ زدگی می باشد ولی نسبت به فیلتر شنی های فلزی از مقاومت فیزکی در مقابل ضربه و شکستگی پایینی برخوردار می باشد و نیز فشار کمتری را تحمل می کند. فیلتر شنی های فایبر گلاس مجهز به شیر چند راهه می باشد که کارکرد دستگاه را آسانتر می کند.

نحوه طراحی فیلتر شنی

صافی شنی یا همان فیلتر شنی (Sand Filter) یکی از رایج ترین راه های فیلتر آب است که سرعت بالا در امر فیلتر، فضای کم و هزینه نگهداری بسیار پایینی دارد. با دانستن نوع استفاده فیلتر شنی، به راحتی می توان آن را طراحی کرد. دو پارامتر مهم در طراحی فیلتر شنی TSS (تمامی مواد جامد معلق در آب که وارد فیلتر شنی می شود) و NTU (کدر بودن یا گل بودن مایعی که وارد فیلتر شنی می شود) هستند که از عوامل مهم طراحی می باشند. مرحله بعد مربوط به سرعت خطی آب است. در تصفیه آب استخر، فیلتر شنی به عنوان پیش تصفیه می باشد.

مقدار TSS برای سنجش کیفیت آب و فاضلاب به کار برده می شود. هر چه مقدار TSS بیشتر باشد باعث می شود که به خصوص در آب های پرورش ماهی، نور خورشید به آب نفوذ نکند و باعث مشکل در مزارع پرورش ماهی می گردد. به طور کلی پساب های خروجی از مجموعه های بیمارستانی و کشتارگاهی بالاترین مقدار TSS را دارند. تی اس اس بالا در آب همچنین باعث گرفتگی لوله ها و پمپ و حتی ایرلیفت ها می شود و حتی ممکن است در سیستم های RO (تصفیه آب صنعتی) باعث مشکلات جدی به دلیل اینکه ذرات معلق در آب انرژی خورشیدی را جذب می کنند، در دستگاه فیلتر شنی مشکلات زیادی را به وجود می آورند.

مقدار NTU ذرات معلقی است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. اگر ذرات ریزی که باعث کدورت در آب می شوند کمی بزرگ باشند به راحتی ته نشین می شوند در غیر صورت ولی روند ته نشین شدن ذرات ریزی که باعث کدورت در آب شنده اند بسیار کند انجام می گیرد. اگر آب ورودی با ان تی یو بالا، تلاطمی باشد این ذرات اصلاً حل نمی شوند زیرا زمانی وجود ندارد که آن ها بتوانند ته نشین شوند.

سرعت خطی آب نیز از موارد بسیار مهمی است که نباید در یک فیلتر شنی نادیده گرفته شود و این سرعت عملاً باید عددی بین 10 الی 15 متر مکعب در ساعت باشد.

فیلتر شنی افقی

این نوع فیلتر شنی معمولاً برای آب خانه های شهری و صنعتی با ظرفیت ها بسیار بالا ساخته شده است. فیلترهای افقی معمولاً نسبت به فیلترهای عمودی مقرون به صرفه تر هستند.

روش پس شویی (Backwash)

یک فیلتر شنی با استفاده از شن و ماسه، ذرات موجود در آب استخر را هنگام عبور از شن و ماسه به دام می اندازد. همانطور که یک فیلتر شنی ذرات بیشتری را جمع می کند، کارایی کمتری پیدا می کند و باعث جمع شدن هرچه بیشتر ذرات و ناخالصی در شن و ماسه می شود. وقت آن است که فیلتر شنی را دوباره شستشو داد. فیلترهای شنی قاعدتا باید هفته ای یک بار یا چند روز یک بار شستشو (Back Wash) داده شوند. این مسئله رابطه مستقیم با فشارسنج روی فیلتر دارد و طبق استاندارد اگر فشار روی فشارسنج 8-10 psi (پوند بر اینچ مربع) بالاتر از فشار یادداشت شده از آخرین باری که بکواش انجام شده، نشان داده شد، زمان پس شویی فیلتر شنی می باشد. عمل بکواش برعکس مراحله تصفیه می باشد شستشوی مجدد فیلتر یک فرآیند نسبتاً ساده است. برای تمیز کردن شن و ماسه، شما فقط آب را به سمت عقب هدایت می کنید، در این صورت تمام ذرات جمع شده در بین شن و ماسه به فاضلاب هدایت می گردد. به همین دلیل است که به آن شستشوی معکوس می گویند.

روش پس شویی یا بکواش (Backwash)

برای شستشوی معکوس فیلتر شنی ابتدا باید پمپ را خاموش کرده (این عمل از آسیب رسیدن به لوله کشی، واشر و قطعات فیلتر داخلی جلوگیری می کند. همچنین ایمنی شما را تضمین می کند.) و شیر فیلتر شنی را روی حالت Backwash قرار داده و مجدد پمپ را روشن کرده تا آب از قسمت پایین وارد فیلتر شنی گردد. این عمل معمولا بین 2 تا 3 دقیقه به طول می انجامد تا ذرات و ناخالصی ها از آب جدا شود. در قسمت خروج آب فاضلاب (Drain) یک سایت گلس روی شیر چند راهه فیلتر شنی قرار دارد تا آب خروجی ملاحظه گردد. زمانی که آب شفاف در سایت گلس مشاهده شد، عمل شستشو را متوقف می کنیم سپس پمپ را خاموش کرده و شیر را در حالت تخلیه (Drain) قرار می دهیم و پمپ را 20 تا 30 ثانیه روشن می کنیم تا تمامی آب کثیف از طریق لوله تخلیه خارج شود و به استخر بازنگردد. در مرحله آخر پمپ را خاموش کرده و شیر فیلتر شنی را در حالت Filter قرار می دهیم، سپس پمپ را روش کرده و فیلتر به حالت فیلتر کردن آب استخر باز می گردد و آب را تصفیه می کند. فشارسنج خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که فشار 8-10 PSI از جایی که قبل از فرآیند شستشو بود پایین آمده باشد.

موارد مصرف فیلتر شنی فامکو
 • تجاری (بهترین انتخاب برای استخر های شنا)
 • کشاورزی (تامین آب مناسب برای استخر های پرورش ماهی)
 • پیش تصفیه دستگاه های اسمز معکوس (RO)
 • فیلتر های کربنی
 • آبیاری قطره ای و بارانی
 • تصفیه خانه های فاضلاب

فیلترهای شنی که وظیفه حذف جامدات معلق از آب و فاضلاب را دارد . بنا به میزان آلودگی و جامدات درون مایع و کدورت می توان از سیلیس با سایز های متفاوت استفاده نمود. در بعضی از مواقع نیاز به استفاده از چندین سایز با هم به صورت طبقه ایی به وجود می اید که با توجه به میزان ورودی و خروجی سیستم مخزن آن طراحی می شود.

فیلتر شنی و کربن

مواردی که از فیلتر شنی به عنوان تضفیه یا پیش تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد:

 • آماده سازی آب برای نوشیدنی و یا کولینگ تاور
سیلیس فیلتر شنی

مهم ترین و حساس ترین عضو در فیلتر شنی سیلیس آن است. به عبارت دیگر تمام هدف داشتن صافی شنی حذف ذرات معلق در آب است که این عمل با استفاده از سیلیس انجام می گردد. کربن نیز به همینگونه می باشد. برای بدست آوردن حجم سیلیس و کربن می بایست اول قطر صافی شنی را اندازه بگیریم. این قطر خطی است که از مرکز فیلتر شنی عبور می کند و با محیط صافی شنی فرق می کند. محیط صافی شنی اندازه ای است که از دور صافی شنی به دست می آید. سیلیس با خلوص بالا و شکل زاویه دار و گرد مرغوب ترین نوع سیلیس است که برای صافی شنی استفاده می شود.

نحوه عملکرد فیلتر شنی

در مرحله اول آب کثیف از لوله ورودی وارد مخزن می گردد در اثر فشار پمپ آب به سمت پایین هدایت می شود. در حین گذر از شن و ماسه ریز مواد اضافی در لابلای آنها باقی می ماند. در نهایت آب تصفیه شده از نازل هایی که سوراخ های ریزی دارند از کف مخزن خارج می شوند. درون محفظه فیلتر شنی دو نوع سیلیس پر می شود که قسمت انتهای فیلتر بر روی نازل ها از سیلیس درشت انتخاب می گردد تا باعث گرفتگی بر روی نازل نگردد و قسمت دوم از سیلیس ریز پر می شود. آب از بالای فیلتر وارد مخزن شد و با عبور از خلل و فرج بین ذرات ماسه، ذرات معلق و ذرات درشت در آب در میان ماسه گیر کرده و آبی زلال و عاری از هر گونه ذرات معلق به سمت نازل های کف فیلتر حرکت کرده و خارج می گردد.

بستر سیلیس در فیلتر شنی

یکی از مهم ترین بخش های فیلتر شنی بستر سیلیس می باشد که باعث افزایش قدرت دستگاه و کیفیت آب خروجی می شود. بستر سیلیس می تواند به نحوی یک لایه و چند لایه ساخته شود. بستر یک لایه نازک بوده و با توجه به قطر کمی که دارد برای افزایش عملکرد و قدرت فیلتر استفاده می شود و ممکن است از چند لایه شن و سیلیس برای فیلتر شنی استفاده شود. همچنین اندازه لایه مختلف شن های سیلیس بسیار مهم است و ترتیب آن ها باید از کوچک به بزرگ باشد.

چه زمانی اقدام به تعویض سیلیس باید کرد؟

شستشویی معکوس همانطور که گفته شد می تواند آلودگی های فیلتر شنی را تا حد زیادی کاهش داده و عمر مفید آن را افزایش دهد. ولی دانه های سیلیس با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند. بنابراین لازم است علاوه بر شستشو بستر دانه های سیلیس مرغوب نیز در فیلتر شنی قرار گیرد. با توجه به مقدار آلودگی های موجود در آب مدت زمان تعویض سیلیس متغیر است. در حالت کلی در بازه زمانی 5 تا 10 سال می توان از فیلتر شنی استفاده کرد. بعد از آن حتماً باید سیلیس موجود در فیلتر شنی تعویض شود.

تاریخچه فیلتراسیون

تاریخچه تكنیک های جداسازی به گذشته باز می گردد، زیرا مواد فیلتر قبلاً در دوره های باستان مورد استفاده قرار می گرفتند. مصریان همچنین از فیلترهای خشت متخلخل برای تصفیه آب آشامیدنی و مایعات دیگر استفاده می کردند.

لیست قیمت فیلتر شنی

با عرض پوزش کلیه قیمت ها در حال بروزرسانی می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مرتضی آتش افرازه
ارسال شده در : چهارشنبه 14 دی 1401

سلام، سیستم فیلتراسیون و تصفيه آب که آب استخر را تصفیه کرده و به لوله های قطره ای باغ بفرسته، دارید؟

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 26 دی 1401

سلام جناب آتش افرازه عزیز، استفاده از فیلتر دیسکی سایز 3 اینچ توصیه می شود. همکاران واحد مشاوره فنی برای راهنمایی بیشتر با شما تماس خواهند گرفت.

حیدرعلی حیدری آرانچی
ارسال شده در : دوشنبه 12 اردیبهشت 1401

با سلام و عرض ادب. لطفا قیمت فیلتر شنی برای 60 مترمکعب در ساعت (48 اینچ) را برای مصرف شرب ارسال فرمایید.

مدیر سایت
ارسال شده در : دوشنبه 12 اردیبهشت 1401

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی برای ارائه لیست قیمت با شما تماس خواهند گرفت.

محمدی
ارسال شده در : دوشنبه 14 تیر 1400

سلام، من سیلیس فیلتر شنی می خوام. لطفا بفرمایید چگونه می توانم تهیه کنم؟

مدیر سایت
ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 15 تیر 1400

سلام جناب محمدی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.

علی شفاعی
ارسال شده در : چهارشنبه 06 اسفند 1399

سلام لطفا اطلاعات و قیمت انواع فیلتر شنی و ترجیحا ۱۰ تا ۲۰ متر مکعب در ساعت برای آبیاری قطره ای را ارسال فرمایید. متشکرم

مدیر سایت
ارسال شده در : شنبه 09 اسفند 1399

سلام، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت.