شیر پروانه ای (باترفلای ولو)

فروش انواع شیر پروانه ای یا باترفلای ولو

شیرهای پروانه ای در تمامی سایزها هم به صورت دستی و هم خودکار (در اصطلاح شیر برقی یا موتورایز ولو هم گفته می شود) موجود می باشند، اما در طراحی انواع آن با عملگر دستی و در سایزهای بالاتر از 8 اینچ به دلیل حالت نصب و ابعاد بزرگتر شیر پروانه ای، از یک گیربکس مکانیکی در بین عملگر دستی (فلکه شیر) و دیسک یا مجرابند آن استفاده می شود. طرز کار گیربکس مکانیکی به این صورت است که از طریق شافت متصل به دیسک، نیروی وارد شده از طرف فلکه را به دیسک انتقال داده و باعث سرعت در باز و بسته شدن دیسک می شود. از آنجایی که طراحی دیسک به گونه ای است که دقیقا در مرکز شیر قرار دارد، برای باز یا بسته شدن به گشتاور کمتری نیاز دارد. به این معنی که تنها با چرخاندن فلکه به مقدار 90 درجه، دیسک از حالت بسته به حالت باز و بالعکس تغییر شکل می دهد. انواع شیر پروانه ای زیر با عملگر های متفاوت در هایپر صنعت فامکو ارائه می شوند:

 • شیر پروانه ای پنوماتیک
 • شیر پروانه ای فلنج دار
 • شیر پروانه ای گیربکسی

ویدیو معرفی شیر پروانه ای و انواع آن

لیست قیمت شیر پروانه ای

کاتالوگ شیر پروانه ای

بازدیدکننده محترم، در صورت بازدید این صفحه با موبایل، لطفا جهت رویت کامل جداول، زمانی که روی جداول هستید تصویر را به سمت چپ یا راست بکشید (برخی جداول به دلیل بزرگی ممکن است در صفحه نمایش شما به صورت کامل نمایش داده نشوند، همچنین می توانید موبایل خود را به صورت افقی بگیرید تا جداول را بهتر ببینید.).

مشخصات فنی شیر پروانه ای

از ویژگی های ولو پروانه ای می توان به سبکی وزن، کنترل آسان و افزایش سرعت جریان سیال در زمان کوتاه و در هنگامی که شیر در حال باز شدن است، اشاره کرد. شیر های پروانه ای در دسته شیرهای دو طرفه قرار می گیرند. در مواردی که باز و بسته شدن سریع باترفلای ولو مد نظر است، می توان از نوع با عملگر پنوماتیک و یا عملگر برقی استفاده کرد و در صورتی که بخواهیم سیال را کنترل کنیم، از نوع دارای عملگر پنوماتیک با سوییچ باکس و شیر برقی (4 تا 20 میلی آمپر) به همراه PLC می توان استفاده کرد که در این نوع، زمان باز و بسته شدن شیر سریع تر از نوع عملگر برقی خواهد بود.

شیر های پروانه ای، به واسطه عملکرد آسان و راحتی که دارند، از پرکاربرد ترین شیر های قطع و وصل و یا کنترل سیال محسوب می شوند. شیر پروانه ای به عنوان شیر (¼) دور طبقه بندی می شود. این شیر مانند یک شیر توپی برای بسته شدن و توقف رسانه، سریع عمل می کند، اما برخلاف شیر توپی، شیر پروانه ای می تواند به صورت تدریجی باز و بسته شود. این تفاوت به این معنی است که دیسک همیشه در مسیر جریان وجود دارد و باعث افت فشار جریان سیال می شود.

دیسک این شیر اصولا در مرکز لوله نصب می شود. حرکت دیسک توسط یک ساقه/ شفت وارد شده از طریق دیسک و یک محرک که در خارج از شیر قرار دارد کنترل می شود. چرخاندن محرک، دیسک را عمود یا موازی با جریان قرار می دهد. جنس بدنه شیر های پروانه ای معمولا از چدن انعطاف پذیر با پوشش پودری اپوکسی در سطوح داخلی و خارجی است. شیر پروانه ای چدنی از پرمصرف ترین نوع این شیرآلات است. لازم به ذکر است این شیرآلات به ترتیب مصرف با جنس بدنه پلیمری، فولادی و استیل نیز موجود می باشد. این شیر ها معمولاً با چرخ دستی، شیر فلکه یا محرک خودکار یا ترکیبی از آنها بر اساس نیاز های کاربردی خاص و مشخصات فنی کار می کنند.

برند های قابل ارائه در هایپر صنعت فامکو به شرح جدول زیر می باشد، شما می توانید با کلیک روی گزینه اطلاعات بیشتر برند مورد نظر به اطلاعات بیشتری اعم از مشخصات فنی، لیست قیمت و کاتالوگ محصول مورد نظر دستیابی پیدا کنید و یا می توانید با تماس با مشاوران فنی شرکت، از نحوه انتخاب صحیح این محصول آگاهی یابید.

برندهای شیر پروانه ای
باترفلای ولو EBRO باترفلای ولو KITZ
شیر پروانه ای EBRO شیر پروانه ای KITZ
لوگو Ebro لوگو Kitz
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
باترفلای ولو KEYSTONE باترفلای ولو PENTAIR
شیر پروانه ای KEYSTONE شیر پروانه ای PENTAIR
لوگو Keystone لوگو Pentair
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
باترفلای ولو Orton باترفلای ولو WATTS
شیر پروانه ای Orton شیر پروانه ای WATTS
لوگو Orton لوگو Watts
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
باترفلای ولو JC VALVES باترفلای ولو PARKER
شیر پروانه ای JC Valves شیر پروانه ای Parker
لوگو JC Valves لوگو Parker
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر
باترفلای ولو KSB باترفلای ولو میراب
شیر پروانه ای KSB شیر پروانه ای میراب
لوگو KSB لوگو میراب
اطلاعات بیشتر اطلاعات بیشتر

شیر پروانه ای چیست؟

شیر پروانه‌ای یا باترفلای ولو (Butterfly Valve) یکی از انواع شیرآلات صنعتی می باشد که طبق استاندارد API609 طراحی شده و برای قطع و وصل جریان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، تاسیسات ساختمان، صنایع غذایی و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از شیر های پروانه ای می توان در طیف وسیعی از رسانه ها و در صنایع فرآیندی گوناگونی مانند صنایع آب و فاضلاب، ایستگاه های تقویت فشار و پمپاژ، صنایع دریایی و نیروگاه ها بهره مند شد. شیر پروانه‌ ای از نوع شیرآلات چهار زمانه می باشد که به صورت ۹۰ درجه می چرخد و باعث می شود که مسیر سیال کاملا باز و کاملا بسته ‌باشد. دلیل نامگذاری این نوع از شیر ها شباهت ساختاری آن ها به حرکت پروانه است که دیسک آن همچون بال پروانه عمل کرده و باز و بسته می شود. همچنین شیر پروانه ای از نوع شیرآلات دو جهته (Bi-Directional) بوده به این معنی که ممنوعیت کارگزاری یا جهت خاصی برای نصب روی سیستم لوله کشی ندارد و از هر دو طرف آن هنگام نصب می توان استفاده کرد.

در برخی از فرآیند ها، دماهای شدید و خورندگی عواملی هستند که به راحتی آب بندی شیر ها را به خطر می اندازند. برای جلوگیری از این مسئله می توان از شیر های پروانه ای که در برابر سرما یا گرمای شدید همچنین سیالات خورنده مقاومت بالایی دارند استفاده نمود. این بدان معنی است که شیر های پروانه ای آب بندی یکپارچگی خود را در این موارد حفظ می کنند، که برای کاربرد های پرمخاطره مانند تولید انرژی و فرآوری های نفتی و گازی بسیار مهم است (زیرا یک نشت کوچک می تواند امنیت عمومی یا محیط زیست را تهدید کند.)

انواع شیر پروانه ای (از لحاظ نوع عملگر)

در حالت کلی از چهار نوع عملگر (اکچویتور یا محرک) برای به حرکت در آوردن شیر های پروانه ای استفاده می شود، که در انواع اکچویتر اهرمی (دستی)، اکچویتور گیربکسی، اکچویتر پنوماتیک (بادی) و اکچویتور برقی ارائه می گردد که در زیر به معرفی شرح مختصری از این محصولات می پردازیم، برای اطلاعات بیشتر در مورد این انواع می توانید به بخش مربوطه آن محصول در سایت مراجعه فرمایید.

شیر پروانه ای دستی یا اهرمی

نوع دستی یا اهرمی که به آن شیر کلاجی هم گفته می شود، ساده ترین نوع عملگر نصب شده روی این نوع از ولو ها می باشد که دارای یک دسته ساده و یک دسته متحرک می باشد. با فشار دادن اهرم متحرک پایین به سمت اهرم ثابت بالا می توان شافت متصل به دیسک را به راحتی 90 درجه چرخاند و سیال را عبور داد، برای بسته شدن به همین روش و در جهت عکس عمل می شود. شیر های پروانه ای دستی یا اهرمی اغلب تا سایز 8 اینچ نصب می شوند و اگر برای سایز های بالاتر استفاده شوند، چرخاندن دیسک با دست دشوار می باشد و پیشنهاد می شود که در سایز های بالا از عملگر های گیربکسی استفاده گردد. اهرم های شیر پروانه ای در جنس های پلیمری و فلزی تولید می گردد.

شیر پروانه ای دستی یا اهرمی

شیر پروانه ای گیربکسی

شیر پروانه ای با اکچویتور گیربکسی یا گیربکس دار، بواسطه کاربری آسان پر مصرف ترین عملگر روی این نوع از شیر ها می باشد و از سایز 8 اینچ تا سایز های بالا همانند سایز 88 اینچ استفاده می شود و با دو نوع گیربکس کوبل می گردد. نوع اول که دارای چرخدنده حلزونی می باشد و نیرو توسط چرخدنده حلزونی به شافت و دیسک شیر انتقال داده می شود و به راحتی با چرخش 90 درجه ای، سیال عبور داده می شود. در نوع دوم عملگر گیربکس پیچی با فلکه کوبل می شود، گیربکس با یک عدد پیچ مارپیچ و یک عدد چرخدنده، انتقال نیرو را به دیسک انجام می دهد، و چرخش به راحتی صورت می گیرد.

شیر پروانه ای گیربکسی

شیر پروانه ای پنوماتیک (عملگر بادی)

شیر پروانه ای با عملگر پنوماتیک به عنوان پر سرعت ترین شیر پروانه ای در باز و بسته کردن مسیر سیال استفاده می شود. این شیر با عملگر پنوماتیک کوپل می شود این نوع عملگر ها مانند عملگر های برقی به صورت تدریجی و قطع و وصلی موجود می باشند و با نصب شیر برقی 5 به 2 روی عملگر می توان با سیگنال PLC و با وصل باد پنوماتیک به عملگر دستور داد و آن را به راحتی باز و بسته کرد. همچنین با نصب یک دستگاه سوئیچ باکس بر روی عملگر نصب شده و نشان دهنده باز یا بسته بودن شیر می باشد که نمونه های نصبی در تصویر زیر قابل مشاهده است. این عملگر در دو مدل تدریجی و مدل قطع و وصلی موجود می باشد. یکی دیگر از مزایای شیر پروانه ای پنوماتیک نسبت به شیر پروانه ای برقی قیمت پایین تر می باشد این مورد در صورتی که محدودیتی بابت کمپرسور باد وجود نداشته باشد، بسیار به صرفه تر خواهد بود.

شیر پروانه ای پنوماتیکی یا بادی

شیر پروانه ای برقی

شیر پروانه ای برقی برای حذف اپراتور و اتوماتیک کردن خطوط پایپینگ استفاده می شود. شیر پروانه ای با عملگر برقی نسبت به نوع پنوماتیک زمان بیشتری برای باز و بسته شدن نیاز دارد با توجه به زمان بسته شدن پیشنهاد می شود برای کنترل سیال و در حالتی که زمان باز و بسته شدن ضروری باشد از نوع پنوماتیک استفاده شود.

انواع شیر پروانه ای برقی

 • شیر پروانه ای برقی تدریجی (یا 4-20 میلی آمپر تدریجی): این نوع شیر های پروانه ای قابلیت باز شدن به مقدار دلخواه را دارا می باشند.
 • شیر پروانه ای برقی قطع و وصلی: این نوع شیر های پروانه ای فقط قابلیت پذیرش فرمان قطع و وصل جریان را دارند.

شیر پروانه ای برقی

انواع شیر پروانه ای (از نظر نوع اتصال)

شیر پروانه‌ای از نظر نوع اتصال به دو نوع فلنج ‌دار و بدون فلنج (ویفری) تقسیم می ‌شود.

انواع شیر پروانه ای از نظر نوع اتصال
فلنجدار (Flanged Type) تیپ لاگ (Lug Type)
شیر پروانه ای فلنج دار شیر پروانه ای تیپ لاگ
تیپ لاگ ویفر (Semi Lug Type) ویفری (Wafer Type)
شیر پروانه ای لاگ ویفر شیر پروانه ای ویفر

 • نوع ویفری: از انواع شیر پروانه ‌ای بدون فلنج می توان نوع ویفری را نام برد که به منظور قرار گیری بین دو فلنج در خط لوله استفاده می شوند. نوع ویفری دو تا چهار گیره بر روی خود دارد که در هنگام عبور سیال از ارتعاش آن جلوگیری می کند. شیر پروانه ‌ای ویفری اغلب در سایز های زیر 12 اینچ تولید می ‌شود. ما بین دو فلنج قرار گرفته و با چهار عدد پیچ بسته می شود. لازم به ذکر است شیر پروانه ای ویفری برای فشار بالا به دلیل نقاط اتصال کمتر استفاده نمی شود، شیر پروانه ای ویفری با توجه به نوع سیال و شرایط کاری در متریال بدنه چدن، بدنه فولاد، بدنه استیل، بدنه پلیمری و بدنه آلومینیوم برنز تولید می شود.
 • نوع فلنج دار: نوع فلنج دار نیز در سایز های مختلف، معمولا از سایز 8 اینچ به بالا تولید می شود و به دلیل حجم سیال در این سایز ها از عملگر گیربکس حلزونی دستی برای باز و بسته کردن استفاده می شود که توسط اپراتور با چرخاندن فلکه دستی، شفت متصل به دیسک می چرخد و سیال عبور می کند. شیرهای پروانه ای فلنج دار با مدل فلنج باریک هم تولید می شوند که برای مواردی که نیاز است فشار بالایی تحمل شود اما فضای کمتری برای نصب شیر وجود دارد استفاده می گردد.
 • نوع لاگ: یکی دیگر از انواع شیر پروانه‌ ای بدون فلنج، شیر انتهای خط یا لاگ تایپ می‌ باشد. شیر پروانه ‌ای لاگ تایپ دارای چهار الی بیست گیره است که با قرار گرفتن در بین دو فلنج با پیچ و مهره متصل می‌شود. نوع لاگ به دلیل تعداد سوراخ اتصال بالاتر نسبت به شیر پروانه ای ویفری برای فشار بالاتر استفاده می شود. تعداد سوراخ های بیشتر، صرف نظر از اتصال بهتر باعث مقاومت بیشتر در برابر ارتعاشات خط نیز می شوند. در برخی از سیستم ها، ترکیبی از شیر پروانه لاگ با نوع ویفری هم استفاده می شود که این نوع، از لحاظ ضخامت شیر همانند شیر پروانه ای ویفری و از لحاظ تعداد اتصال به فلنج به نوع لاگ شبیه می باشد.

شیر پروانه ای لاگ و شیر پروانه ای لاگ ویفری

استاندارد ها، رده ها و کلاس های شیر های پروانه ای

مشخصات فنی باترفلای ولو
سایز نرخ فشار
DN25-DN100 ANSI600lb
900lb
DN50-DN900 ANSI150lb
DN80-DN1200 ANSI150lb
300lb
300lb
600lb
DN50-DN2000 PN10
DN1600-DN3700 PN16
DN50-DN600 ANSI300lb
PN25
PN40
DN80-DN800 PN10
PN16
PN25
PN40
DN80-DN1500 PN10
PN16
PN25
PN50

کلاس های قابل ارائه برای شیر پروانه ای شامل موارد زیر می باشد:

 • باترفلای ولو کلاس 150
 • باترفلای ولو کلاس 300
 • باترفلای ولو کلاس 600
 • باترفلای ولو کلاس 900
 • باترفلای ولو کلاس 1500
 • باترفلای ولو کلاس 2500
 • باترفلای ولو کلاس PN10
 • باترفلای ولو کلاس PN16
 • باترفلای ولو کلاس PN25

اجزاء شیر پروانه ای

اجزاء تشکیل دهنده شیر پروانه ای عبارتند از:

 • دیسک یا مجرابند
 • بدنه (Body)
 • نشیمنگاه (Seat)
 • محرک یا راه انداز

اجزاء باترفلای ولو

انواع بدنه شیر پروانه ای

شیر پروانه ای چدنی

شیر پروانه ای چدنی

شیر پروانه ای چدنی از شیرالات پرمصرف در صنایع آب و فاضلاب و صنایع ساختمان می باشد که از نظر وزنی سبک تر از انواع فولادی می باشد و در انواع چدن سبک و چدن سنگین قابل ارائه می باشد. بدنه با توجه به نوع سیال و فشار کاری و دمای سیال انتخاب می شود، از این محصول با بدنه چدن با توجه به شرایط در محیط های غیر خورنده و در دما های زیر 120 درجه سانتی گراد استفاده می کنند. ولی بدلیل وجود واشر لاستیکی (لاینر) در داخل این شیرآلات مناسب ترین دمای استفاده کمتر از 90 درجه سانتی گراد می باشد.

شیر پروانه ای فولادی

شیر پروانه ای فولادی

از شیر پروانه ای با بدنه فولادی با توجه به نوع آلیاژ فولاد که تحمل دما را بین 120 درجه سانتی گراد تا 900 درجه سانتی گراد دارند در صنایع نفت و گاز و فرآیند های خاص که فشار خط بالا هست، استفاده می شود. شیر های پروانه ای فولادی بیشتر با دیسک استیل تولید می شوند.

شیر پروانه ای استیل

شیر پروانه ای استیل

شیر پروانه ای استیل یکی از شیرهای پرمصرف صنایع غذایی می باشد این شیر در جنس های مختلف استیل 316 L، استیل 316 و استیل 304 موجود می باشد، که با توجه به استاندارد های موجود در این صنایع استفاده می شوند و برای کنترل آسان تر آن علاوه بر مدل دستی به صورت پنوماتیکی آن نیز قابل عرضه می باشد. شیرپروانه ای استنلس استیل مانند دیگر شیرهای پروانه ای با اتصال فلنجی، دنده ای و جوشی موجود هست که نوع جوشی آن به نسبت دو مدل دیگر کاربرد بیشتر ی دارد.از بدنه های استیل نیز برای محیط های دارای رطوبت و خورندگی بالا مانند صنایع غذایی، صنایع دارویی و پزشکی استفاده می شود.

شیر پروانه ای پلیمری (شیر پروانه ای پلاستیکی)

شیر پروانه ای پلیمری

شیر پروانه ای پلاستیکی یا پلیمری در انواع شیر پروانه ای پلی پروپیلن (PP)، شیر پروانه ای پلی اتیلن (PE)، شیر پروانه ای یو پی وی سی (UPVC) با اتصال فلنجی، ویفری و دنده ای قابل عرضه می باشد. شیر های پروانه ای یو پی وی سی و پلی پروپیلن عموما برای سیالات خورنده و اسیدی استفاده می شود. لازم به ذکر است دمای کاری مناسب برای شیر های UPVC کمتر از 60 درجه سانتی گراد و برای شیر های PP حداکثر 90 درجه سانتی گراد می باشد.

شیر پروانه ای نیکل آلومینیوم برنز: شیر های پروانه ای نیکل آلومینیوم برنز در شرایطی که در محیط آب شور و خورندگی بالا داریم استفاده می شود.

شیر پروانه ای با بدنه ویفری: این مدل به اصطلاح شیر پروانه ای بین فلنجی نیز نامیده می شود. معمولا سنتر (مرکز) سوراخ گیره شیر پروانه ای ویفری با فلنج های کلاس 150 و pn16 و pn10 یکی می باشد.

شیر پروانه ای بین فلنجی

دیسک (مجرابند)

دیسک بیشترین تماس با سیال را دارد، به همین دلیل انتخاب دیسک شیر پروانه ای با توجه به شرایط نوع سیال، دما و فشار کاری اهمیت بسزایی دارد. دیسک های تولید شده با توجه به شرایط ذکر شده در جنس های چدن نشکن، استیل 304، استیل 316، آلیاژ نیکل آلومینیوم برنز، با روکش کروم (Chromium) و انواع پلیمری تولید می شود.

به طور کلی دیسک شیر های پروانه ای با توجه به بدنه شیر به دو بخش هم مرکز و دیسک غیر هم مرکز تقسیم می شود.

نحوه عملکرد شیر پروانه ای

 • دیسک Zero Offset (بدون انحراف): دیسک بدون انحراف نوعی دیسک هم مرکز است که در آن دیسک و شفت با بدنه شیر هم مرکز هستند و جریان را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. از این دیسک برای سیستم های با دمای پایین و کم فشار استفاده می شود.
 • دیسک Double Offset: مرکز دیسک Double Offset از مرکز ثقل شیر پایین تر قرار دارد و اصطکاک با سیال فقط در ابتدا و انتها با زاویه 10 درجه رخ می دهد. این مدل از شیر برای کمتر شدن سطح تماس سیال با بخش آب بند شیر می باشد.
 • دیسک Triple Offset: شیر پروانه ای با دیسک Triple Offset به دلیل طراحی خاص دارای حرکت بدون اصطکاک نسبت به تماس با سیال است و فقط تماس در نقطه بسته شدن انجام می شود. این مدل شیر ها به دلیل داشتن سه آفست بخش اتصال دیسک به صورت مخروطی شکل بوده که باعث اصطکاک حداقلی با سیال می شود.

دیسک شیر پروانه ای

سیت (بخش آب بند)

از شیر پروانه ای با سیت EPDM معمولا برای سیال آب و فاضلاب تا دمای 90 درجه سانتی گراد استفاده می شود و برای سیالات دارای خورندگی از قبیل اسید از سیت PTFE، تا دمای 130 درجه سانتی گراد و از سیت NBR، تا دمای 90 درجه سانتی گراد می توان استفاده کرد، در موارد دما بالا نیز از سیت استیل و فلزی استفاده می شود که در موارد خاص نیز با مشخصات درخواستی مصرف کنندگان قابل ارائه می باشد.

سیت شیر پروانه ای

استم (ساقه، میله، شافت)

استم که محور یا شافت نیز نامیده می شود، از طرف بالا به عملگر و از طرف پایین به دیسک متصل می باشد و با چرخش عملگر، نیرو توسط استم به دیسک انتقال داده شده و دیسک با چرخش 90 درجه ای سیال را عبور می دهد. استم شیر پروانه ای معمولا از جنس فولاد سخت شده می باشد که در مقابل فشار های کاری مقاومت داشته باشد. معمولا سر شافت شیر پروانه ای به صورت چهار گوش یا گرد می باشد در صورتی که چهار گوش باشد برای کوپل کردن عملگر پنوماتیک یا برقی مشکلی ندارد، در غیر این صورت سر شافت گرد باید با عملیات تراشکاری و فرزکاری به چهار گوش تبدیل شود.

نحوه عملکرد باترفلای ولو

این محصول دارای عملکرد آسان و سریع می باشد. با چرخش 90 درجه ای دستگیره، مجرابند از حالت کاملا بسته به حالت کاملا باز تغییر وضعیت می یابد. مدل های گیربکسی نیز با چرخش فلکه گیربکس قابلیت باز شدن شیر را دارد، قابلیت تنظیم جریان در این گونه شیر ها از شیر های اهرمی بهتر است. همانطور که پیش تر گفته شد این نوع محصول در سایز های بزرگتر دارای عملگر هایی متعددی مانند پنوماتیکی، هیدرولیکی و غیره می باشد. به دلیل عملکرد بهینه این شیر در خطوط سیستم های لوله کشی صنعتی، سایز های بزرگ این محصول بسیار کاربردی تر بوده و با استقبال عمده ای از سمت مشتریان مواجه می شود. شیر پروانه ای در سایز های متعددی اعم از 1½ الی 200 اینچ تولید می گردد که تعمیرات آن ها بسیار ساده است اما می بایست مرتب گریس کاری گردند. بعضا در برخی از موارد خاص عملگر شیر پروانه ای را قابل تعویض می سازند به این صورت که اگر عملگر با مشکل رو به رو شده و متوقف شود می توان آن را از حالت برقی یا پنوماتیک خارج و به عملگر دستی تبدیل کرد تا تعمیرات لازم بر روی عملگر اعمال شود.

نحوه عملکرد شیر پروانه ای

ویدیو نحوه عملکرد باترفلای ولو

اول: در مواقعی که نیازی به اپراتور نباشد از شیر پروانه ای با عملگر برقی و پنوماتیک، که با توجه به فشار کاری و نوع سیال و سایز شیر عملگر مشخص می شود، می توان استفاده نمود.

دوم: این نوع از ولو ها بیشتر برای فشار های پایین مانند آب و فاضلاب بکار می روند که به همین دلیل دارای سیت لاستیکی هستند که در مقابل اکسید کنندگی آب مقاومت خوبی دارد. بعضی از این لاستیک ها برای سیالات خاصی بکار برده می شوند مانند اسیدها، بازها و غیره که از انواع این پلیمرها می توان به EPDM ،FPM ،NBR ،VITON ،Buna-N و PTFE اشاره نمود.

سوم: شیر های پروانه ای از لحاظ ساختار نشستن روی نشیمن به دو نوع فلزی و لاستیکی تقسیم می شوند. در هنگام استفاده از شیر های پروانه ای به عنوان کنترل کننده جریان باید مراقب شرایط بروز کاویتاسیون بود. همچنین اگر هنگام بستن، شیر با سرعت زیاد بسته شود، پدیده ضربه قوچ می تواند در سیستم ایجاد گردد. کاویتاسیون حاصل اختلاف فشار در دو سوی شیر می باشد و باید متوجه بود که در حالت نبودن شبکه در پایین دست، اختلاف فشار دو سوی شیر بیشتر از حالت وجود سیستم لوله کشی در پایین دست است. مهمترین اثر کاویتاسیون کاهش مقدار جریان و ضریب جریان می باشد. علاوه بر این موضوع کاویتاسیون موجب کاهش شدید طول عمر شیر و حتی لوله کشی پایین دست خواهد گردید.

چهارم: پدیده کاویتاسیون در شیر پروانه ای بدین شکل است که در فرآیند کنترل جریان مایعات در شیر های پروانه ای ممکن است فشار بخار مایع از فشار مسیر خروجی بیشتر شود این پدیده به کاویتاسیون معروف است که باعث بروز صدمات جبران ناپذیری به شیر می شود. جهت جلوگیری از بروز این مشکل می توان از یک شیر پروانه ای که اندازه آن از لاین های متصل به ولو کوچکتر باشد، استفاده کرد و یا می توان ولو را در حالت نیمه باز قرار داد. در صورتی که نتوان این کار ها را انجام داد می توان سیستم را به گونه ای طراحی کرد که افت فشار مورد نظر در چند مرحله با نصب چند ولو پشت سر هم انجام شود.

پنجم: ضربه قوچ در شیر های پروانه ای بدین شکل است که اگر شیر پروانه ای که در آن سیال جریان دارد به سرعت بسته شود، ممکن است در شیر پدیده ضربه قوچ (Water Hammer) به وجود آید. لذا برای جلوگیری از روی دادن این پدیده لازم است تا شیر به آهستگی بسته شود.

دیافراگم ولو استیل

نحوه انتخاب باترفلای ولو

روش انتخاب صحیح این محصول به نوع سیال، فشار کاری، دمای کاری، نوع اتصال، فضا و محیط محل نصب بستگی دارد. با توجه به این شرایط، از متریال های مختلف در شیر پروانه ای استفاده می شود. بالای 70 درصد از خرابی های شیر پروانه ای مربوط به سیت آن می باشد به همین دلیل علاوه بر اهمیت انتخاب متریال بدنه و دیسک، متریال سیت از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای مثال برای سیالات اسیدی تا دمای 130 درجه سانتی گراد از سیت تفلون و برای سیال های اسیدی دمای بالاتر از 130 درجه سانتی گراد از سیت فلز به فلز استفاده می شود و از سیت NBR برای آب تا دمای 90 درجه سانتی گراد و سیت EPDM برای آب تا دمای 120 درجه سانتی گراد و آلیاژ نیکل آلومینیوم برنز نیز برای آب شور استفاده می شود.

استاندارد شیر پروانه ای

 • استاندارد طراحی شیر های پروانه ای بر اساس API609 است.
 • تست شیر پروانه ای بر اساس استاندارد API598 انجام می شود.
 • نوع اتصال بر اساس استاندارد های ASME B16.47 ،ASME B16.5 مشخص می شود.
 • مشخصات ابعاد شیر پروانه ای را می توان با استفاده از استاندارد ASME B16.25 مشخص نمود.

جدول استاندارد ابعادی باترفلای ولو

ابعاد نوع فلنج دار

ابعاد شیر پروانه ای

ابعاد شیر پروانه ای فلنج دار
سایز 2 اینچ / 50 میلیمتر 3 اینچ / 80 میلیمتر 4 اینچ / 100 میلیمتر
- 40 60 60
H 249 288 318
H1 88 105 120
H2 128 150 165
H4 - - -
محور ØD - - -
Key Size  - - -
چهارگوش SQ 9 9 12
چهارگوش H3 33 33 33
فلنج  نوع F07 F07 F07
ØN 70 70 70
ØM 90 90 90
N-ØZ 4-9 4-9 4-9
وزن (کیلوگرم) 6 9 12

لیست کامل ابعاد شیر پروانه ای فلنج دار

ابعاد نوع ویفری

ابعاد شیر پروانه ای تیپ لاگ ویفر

ابعاد شیر پروانه ای ویفری
سایز 2 اینچ / 50 میلیمتر 3 اینچ / 80 میلیمتر 4 اینچ / 100 میلیمتر
L 43 46 52
H 216 258 293
H1 55 75 95
H2 128 150 165
H3 33 33 33
محور SQ 9 9 12
فلنج  نوع F07 F07 F07
ØN 70 70 70
ØM 90 90 90
N-ØZ 4-9 4-9 4-9
وزن (کیلوگرم) 3 5 5

لیست کامل ابعاد شیر پروانه ای ویفری

سایز باترفلای ولو

ابعاد شیر پروانه ای فلنج دار
سایز 2 اینچ / 50 میلیمتر 3 اینچ / 80 میلیمتر 4 اینچ / 100 میلیمتر
L 43 46 52
H 216 258 293
H1 55 75 95
H2 128 150 165
H4 - - -
محور ØD - - -
Key Size - - -
چهارگوش SQ 9 9 12
چهارگوش H3 33 33 33
فلنج نوع F07 F07 F07
ØN 70 70 70
ØM 90 90 90
N-ØZ 4-9 4-9 4-9
وزن (کیلوگرم) 3 5 8

متریال شیر پروانه ای

متریال اجزاء شیر پروانه ای
متریال بدنه متریال دیسک متریال سیت
پی وی سی چدن لاستیک نیتریل
چدن    آهن انعطاف پذیر      وایتون
آهن انعطاف پذیر آلومینیوم EPDM
کربن استیل آلومینیوم برنز PTFE
آلومینیوم برنز کربن استیل -
استنلس استیل استنلس استیل -
تیتانیوم - -
مونل - -

تعمیرات شیر پروانه ای

در این ولو بیشترین نشتی در زمان فرسودگی از قسمت سیت صورت می گیرد، به همین دلیل تعویض کامل شیر پروانه ای از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست. شرکت فامکو با در اختیار داشتن کارگاهی مجهز به دستگاه های CNC, CMM, Hydrostatic Seat ,TestHydrostatic Shell, TestAir Seat Test, Sandblast تعمیرات شیر پروانه ای های سیت EPDM و PTFE و فلز را فراهم می سازد.

کاربرد شیر پروانه ای

با توجه به متریال بدنه، دیسک و سیت به شیر استیل و پلیمری معروف می باشند و در صنایع آب و فاضلاب، صنایع نفت و گاز به عنوان شیر پروانه ای گاز، تاسیسات ساختمانی، صنایع اکتشاف، صنعت کشتی سازی، استخراج میدان نفتی و گازی، و صنایع غذایی با نام شیر پروانه ای صنایع غذایی و غیره استفاده می شود.

مزایای شیر پروانه ای
 • قیمت مناسب و بسیار پایین
 • قطع و وصل و یا کنترل سریع جریان
 • عملکرد آسان و سریع
 • کاربرد فراوان، علی الخصوص در سایز های بزرگ
 • تعمیرات سهل و آسان
 • به حداکثر رساندن سرعت جریان سیال در حداقل زمان و میزان حرکت شیر (مخصوصاً در مورد کنترل فشار سیالات در مخازن یا برج های تحت فشار)
 • کاربرد در انتقال سیالات با حجم زیاد

لیست قیمت شیر پروانه ای

کلیه قیمت ها بدون اطلاع قبلی قابل تغییر می باشد، لطفا جهت استعلام قیمت خرید با واحد فروش تماس حاصل نمایید.

تاریخ بروزرسانی: 1401/05/1

قیمت شیر پروانه ای
ردیف شرح قیمت به تومان
قیمت شیر پروانه ای کلاس 150، بدنه فولاد، دیسک استیل 316، لاینر EPDM
1 قیمت شیر پروانه ای ویفری 1 اینچ تماس بگیرید
2 قیمت شیر پروانه ای ویفری 2 اینچ 1,900,000
3 قیمت شیر پروانه ای ویفری 3 اینچ 3,200,000
4 قیمت شیر پروانه ای ویفری 4 اینچ    4,000,000
5 قیمت شیر پروانه ای ویفری 5 اینچ 5,500,000
6 شیر پروانه ای ویفری 6 اینچ 7,200,000
7 شیر پروانه ای ویفری 8 اینچ 9,500,000
8 شیر پروانه ای ویفری 10 اینچ 16,000,000
9 شیر پروانه ای ویفری 12 اینچ 19,000,000
10 شیر پروانه ای ویفری 14 اینچ 28,000,000
11 شیر پروانه ای ویفری 16 اینچ 38,000,000
12 شیر پروانه ای ویفری 18 اینچ 49,000,000
13 شیر پروانه ای ویفری 20 اینچ 95,000,000
قیمت شیر پروانه ای فلنج دار بدنه چدن PN16 دیسک استیل، لاینر EPDM
14 قیمت باترفلای ولو فلنج دار 2 اینچ 900,000
15 قیمت باترفلای ولو فلنج دار 2½ اینچ 1,300,000
16 باترفلای ولو فلنج دار 3 اینچ 2,000,000
17 باترفلای ولو فلنج دار 4 اینچ 2,600,000
18 باترفلای ولو فلنج دار 5 اینچ 3,700,000
قیمت شیر پروانه ای لاگ کلاس 150 بدنه فولاد، دیسک استیل، 316 لاینر EPDM
19 قیمت لاگ سایز 2 اینچ 1,200,000
20 قیمت لاگ سایز 2½ اینچ 1,380,000
21 قیمت لاگ سایز 3 اینچ 1,580,000
22 قیمت لاگ سایز 4 اینچ 2,900,000
23 قیمت لاگ سایز 5 اینچ 3,100,000
24 لاگ سایز 6 اینچ 3,900,000
25 لاگ سایز 8 اینچ 4,850,000
26 لاگ سایز 10 اینچ 7,800,000
27 لاگ سایز 12 اینچ 9,900,000
28 لاگ سایز 14 اینچ 12,300,000
29 لاگ سایز 16 اینچ 28,000,000
30 لاگ سایز 18 اینچ 36,000,000
31 لاگ سایز 20 اینچ تماس بگیرید
32 لاگ سایز 24 اینچ تماس بگیرید
33 لاگ سایز 28 اینچ تماس بگیرید
قیمت شیر پروانه ای ویفری کلاس 150 بدنه چدن نشکن، دیسک آلومینیوم، لاینر EPDM
34 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 2 اینچ تماس بگیرید
35 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 2½ تماس بگیرید
36 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 3 اینچ تماس بگیرید
37 باترفلای ولو  ویفری سایز 4 اینچ  تماس بگیرید
38 باترفلای ولو ویفری سایز 5 اینچ تماس بگیرید
39 باترفلای ولو ویفری سایز 6 اینچ تماس بگیرید
40 باترفلای ولو ویفری سایز 8 اینچ تماس بگیرید
41 باترفلای ولو ویفری سایز 10 اینچ تماس بگیرید
42 باترفلای ولو ویفری سایز 12 اینچ تماس بگیرید
43 باترفلای ولو ویفری سایز 14 اینچ تماس بگیرید
44 باترفلای ولو ویفری سایز 16 اینچ تماس بگیرید
45 باترفلای ولو ویفری سایز 18 اینچ تماس بگیرید
46 باترفلای ولو ویفری سایز 20 اینچ تماس بگیرید
قیمت شیر پروانه ای ویفری کلاس 150 بدنه چدن نشکن، دیسک استیل، لاینر PTFE (تفلون)
47 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 2 اینچ 3,800,000
48 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 2½ اینچ 4,100,000
49 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 3 اینچ 5,200,000
50 قیمت باترفلای ولو ویفری سایز 4 اینچ 7,700,000
51 باترفلای ولو ویفری سایز 5 اینچ 9,500,000
52 باترفلای ولو ویفری سایز 6 اینچ 11,500,000
53 باترفلای ولو ویفری سایز 8 اینچ 17,700,000
54 باترفلای ولو ویفری سایز 10 اینچ 26,500,000
55 باترفلای ولو ویفری سایز 12 اینچ 30,000,000
56 باترفلای ولو ویفری سایز 14 اینچ 37,000,000
57 باترفلای ولو ویفری سایز 16 اینچ 57,000,000
58 باترفلای ولو ویفری سایز 18 اینچ تماس بگیرید
59 باترفلای ولو ویفری سایز 20 اینچ تماس بگیرید

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
علی داوودی
ارسال شده در : پنجشنبه 07 اردیبهشت 1402

سلام، برای خط لوله اسیدی چه نوع شیر پروانه ای می توان استفاده کرد؟

مدیر سایت
ارسال شده در : پنجشنبه 07 اردیبهشت 1402

سلام جناب داوودی عزیز، برای خط لوله اسیدی، انواع شیرهای پروانه ای با بدنه و دیسک استیل و لاینرهای PTFE استفاده می شود.