رولبرینگ مخروطی

اشتراک :

رولبرینگ مخروطی چیست؟

یک رولبرینگ مخروطی شامل شیار داخلی و خارجی و غلتک های مخروطی است. طراحی این نوع رولبرینگ ها به گونه ای است که می تواند بار های محوری و شعاعی را تحمل کند. بنابراین به طور معکوس با جفت خودش به کار می رود. رینگ خارجی را می توان از ورق کشیده شده ساخت. در هنگام تماس با قفسه لبه کوچکتر غلتک ها را در جای خود ثابت می کند، لبه بزرگتر نیز وظیفه تحمل بار های محوری ناشی از فرم مخروطی غلتک را دارد. هنگام دوران پیشانی آنها نیز روی سطح لبه بزرگتر می لغزد. جهت تشکیل یک لایه فیلم از روانکار در این منطقه، لبه پیشانی غلتک گرد شده و سطح تماس در لبه با فرم پیشانی غلتک کاملا جفت می شود. ظرفیت تحمل بار های محوری رولبرینگ مخروطی با افزایش زاویه تماس افزایش می یابد. رولبرینگ های مخروطی معمولا در ماشین آلات صنعتی، خودرو و جعبه دنده به کار می روند. اصلی ترین مزیت آنها ظرفیت بالای تحمل نیرو های شعاعی است و نیروی محوری را در یک جهت تحمل می کند.

رولبرینگ مخروطی دارای شیار غلتک مخروطی شکل در کنس های بالایی و پایینی بوده و خود ساچمه ها یا رول ها نیز در آنها به شکل مخروطی می باشند. امتداد خطوط تمام سطوح مخروطی در یک نقطه بر روی شفتی که رولبرینگ مخروطی بر یروی آن نصب است، به هم می‌رسند. این نوع خاص طراحی ، بلبرینگ را برای تحمل بار های مرکب (شعاعی و محوری) بسیار مناسب کرده است. و همچنین قدرت تحمل بار محوری در این بلبرینگ ها بستگی به زاویه شیار کنس بیرونی بلبرینگ دارد.

رولبرینگ مخروطی

انواع رولبرینگ مخروطی

 • رولبرینگ مخروطی یک ردیفه
 • رولبرینگ مخروطی دوردیفه
 • رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه

انواع رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ های مخروطی قابلیت تفکیک و جدا شدن دارند که در دو قست از هم جدا می شوند:

 1. مخروط (Cone): شامل کنس داخلی همراه با قفسه و غلتک ها (رول ها یا ساچمه ها) 
 2. کاپ (Cup): که فقط کنس بیرونی است.

قابلیت تفکیک و جدا شدن رولبرینگ های مخروطی

و همچنین در دو اندازه نیز تولید شده اند:

 1. رولبرینگ مخروطی متریک
 2. رولبرینگ مخروطی اینچی

اندازه رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

Single Row Taper Roller Bearing

این نوع از رولبرینگ مخروطی می توانند فقط بار محوری از یک جهت تحمل کنند. و به دلیل اینکه همیشه با وارد شدن بار شعاعی، بار محوری هم در بلبرینگ تولید می شود لذا جهت مهار این بار معمولاً در کاربرد ها از دو رولبرینگ مخروطی یک ردیفه استفاده می شود.

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه

رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی

Paired Single Row Taper Roller Bearings

از دو عدد رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی در مواردی استفاده می شود که یک رولبرینگ مخروطی برای تحمل مقدار بار وارده بر بلبرینگ کافی نباشد و یا اینکه باید به شفت یا محور توسط رولبرینگ های مخروطی از دو طرف موقعیت دهیم ، استفاده می کنیم.

مزایای استفاده از رولبرینگ مخروطی یک ردیفه مخصوص نصب دوتایی
 • نصب و جازدن ساده به علت عدم نیاز به بوش فاصله گذار
 • تحمل بار محوری و شعاعی بالا
 • نگهداری و روانکاری ساده
 • دقیق بودن در هدایت محوری شفت

ترتیب چیدمان و قرار گرفتن رولبرینگ مخروطی
 1. رو به رو
 2. پشت به پشت
 3. پشت سر هم

چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی

در چیدمان و نصب بلبرینگ به صورت رو به رو (جلو به جلو) از یک حلقه یا بوش فاصله گذار بین کنس های بیرونی بلبرینگ استفاده می شود.

در چیدمان یا طراحی پشت به پشت از دو حلقه یا بوش فاصله گذار استفاده می شود که یکی بین کنس های بیرونی و دیگری بین کنس های داخلی بلبرینگ ها قرار میگیرد که این نوع نصب یا چیدمان قابلیت دادن تحمل بارهای ممان به رولبرینگ ها است.

در چیدمان یا طراحی پشت سر هم، بار محوری فقط از یک سمت به بلبرینگ وارد می شود با این تفاوت که این بار توسط هر دو بلبرینگ تحمل می شود. در این چیدمان نیز یک حلقه یا بوش فاصله گذار بین کنس های بیرونی بلبرینگ ها و یکی از کنس های داخلی قرارداده می شود.

این نوع چیدمان و نصب بلبرینگ ها در مقابل ناهمراستایی شفت حساس بوده و موجب کوتاه شدن عمر بلبرینگ ها می شود و همچنین لقی داخلی این رولبرینگ ها با بوش فاصله گذار تنظیم می شود که هر مقدار تغییر در لقی نرمال بلبرینگ با پسوند C همراه با یکی از اعدد ۲ یا ۳ در شماره فنی بلبرینگ مشخص می شود.

چیدمان و نصب رولبرینگ مخروطی

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
بازدیدکننده محترم، به استحضار حضرتعالی می رساند که متاسفانه به دلیل سوء استفاده های صورت گرفته توسط برخی از بازدیدکننده ها از این بخش، پس از ثبت درخواست مشاوره، همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و کلیه درخواست ها و سوالات شما عزیزان را بصورت تلفنی پاسخ خواهند داد و امکان درج پاسخ مکتوب در این قسمت وجود ندارد، پیشاپیش از صبر و همکاری شما متشکر هستیم.
امتیاز: